• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vremenska prognoza :)

Started by cola, April 22, 2010, 01:35:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Eto samo da se pohvalim(napokon), ocekujte padavine za dve nedelje :)
Bice neki 150/750 na EQ3 :) Mislim da je to ok izbor, pogotovo kada sam video sta je Yagodinac radio dok mu je bio na EQ2. Pritom opremu cemo vremenom budziti, sa visemesecnim razmacima (da ne bude, bas kisna sezona) i visegodisnjim kada je montaza u pitanju. Ako neko ima nesto da doda/savetuje slobodno (obavezno). E, da video sam da se za pracenje koriste steper motori, video sam neke u mikro princu za 10-ak evra, da li mislite da se od toga moze izvuce nesto makar za RA? U to se ne razumem, ali ako bi me neko uputio kakve su karakteristike na motoru za pracenje lakse bih se snasao :D. Cisto usteda je velika.
Da li je neko pravio pracenje? Samo cekamo isporuku u TC-u :)
Krajni cilj su promenljive i nesto astrofotografije.
Savetuj te, sada je to presudno.
Hvala
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

Za početak, jedan (mali žuti) kišobran!

Yagodinac

Gugi je imao neku M42 ako se ne varam sa EQ3 i njenim standardnim motorima - fotka je bila odlična, bez nekih pomaka. Znači EQ3 je ispred EQ2 po praćenju za astrofoto; desetak sekundi pa i 15 trebalo bi bilo moguće uvek postići uz:
1) ispravno napunjene baterije
2) lepo balansiranu opremu

Za useveravanje na tako kratkim exp ne mora da budeš expert-like.
Praviti praćenje može biti vesela avantura ali može biti i velika danguba, zavisi koliko je ko potkovan u tim vodama. Ja recimo nisam  :-[
Za promenljive možeš za prvo vreme i običan kompakt mada odziv nije linearan i biće svašta kad to obrađuješ. Slr je puno precizniji ali najbolje su hlađene ccd kamere... jednog dana je i to moguće. Tu ti ne treba nekih mnogo Mpix, može i polovna sa 700x500.

Ma samo uzimaaaaaaaj, ništa ne brini za ostalo
;D

cola

Hvala, hocu :)
Uzivajte i svi vi! :D
Unapred se izvinjavam za lose vreme, kise i snegove koje cu da dozovem :P ...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Veoma mi je drago kada neko ko toliko voli astronomiju i toliko vremena i truda ulaze u nju nabavi bolju opremu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Kisa = nov teleskop :D
Eto drugi dan kako je kod mene i imao sam deo vedrog neba za Veneru i onako u za setnju po "praznom" nebu. Zadovoljan sam. Jedva cekam da ga isprobam pod solidnim vremenskim uslovima.
Sutra najavljuju delimicno oblacno, pa se nadam da ce biti nesto :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

A ja se pitam otkud tolika kiša!

Danijel

Čola, daj neku sliku tebe i te makine, da vidimo kako izgledaju ti krivci za loše vrijeme ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kocha


mravic

Ima da stane kiša do sutra.
Nisam mogao više da izdržim pa sam otišao da izvidim zašto toliko pada.
Bio sam kod MILOŠA jer je čini mi se on najzaslužniji za ovolike padavine jer je kupio najveći teleskop.
Opremu sam ispitao, montirao, pregledao i ostalo i sad je već vreme da se malo razvedri.
Sliku će okačiti MILOŠ.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Ajd... Okacicu i ja  :P
Sta je veci krivac kupio?
Uf, bre Koco, uvek nas provalis :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Igor

Čestitam, Čolo, nek' si se ti ponovio!
Izdržaće se, nekako, i kiša...  8)

cola

Kod mene vec Sunce :)
Valjda ce se biti vedro i uvecem dolaze neki crni :(
@Danijel
Tubus je crn :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Jel to SW Black diamond? Sa Cryford-om od 2" itd.

cola

Da :D
Vedrooo jeee....
Vec sam skljocao malo Veneru... Cekam Saturn :)
Cim mi prodju obaveze oko skole (prepodnevna smena) pocecu sa ovim cudom mozda i neku fotomotrijicu :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com