• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSLR ≈ 500e

Started by cola, December 10, 2010, 06:07:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Evo, meni se polako blizi 18-ti, pa sam mislio da pazarim neki fotic, u rangu oko 500e.
Za sada tu vidim EOS 1000D, EOS 5000D, Nikon D3000, Nikon D 3100... Jel ima neko neki predlog?
Rodjendan mi je 17.12 i sad vec moram da pozurim, naravno ako moze i neki prateci setup da se preporuci :)
Koristio bih za astrofoto i za ovako svakodnevna slikanja :D
Hvala ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kruska

koliko para toliko muzike
od ovoga ponudjenog ja mogu odgovorno reci da neces pogresiti sta god da kupis.

cola

Quote from: kruska on December 10, 2010, 06:20:33 pm
koliko para toliko muzike
od ovoga ponudjenog ja mogu odgovorno reci da neces pogresiti sta god da kupis.

Ovaj prvi deo poruke me je preplasio :) Pa jel mislis da je to dovoljno para?
Hvala na brzom odg :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Pogledaj na http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/index.php
to je forum za fotografiju, i sve o fotografiji, ima raznih saveta, testova aparata...

Canon EOS 1000D sa kit objektivom 18-55 su meni preporucili, ali rodj. mi je tek u avgustu tako da.. za sad nista :(

kruska

500 evrica za astrofoto i foto
pogledaj  u metrou mislim da je tolika cena za ove foto aparate
500 eura je dovoljno velika cifra za kupovinu fotoaparata

Yagodinac

Ja bih pre 450d nego 1000d, onako, subjektivno. Čini se da je malo kvalitetnije i robustnije napravljen a 18-55 slobodno zaboravi, smeće je. Umesto njega uzmeš 18-55 IS koji je optički bolji i ima stabilizaciju u sebi. Za malo veće pare od tvog budžeta imaš 500d koji je zaista moderan aparat. Ali...
... Iskreno ja bih za te pare ipak uzeo neki polovan dvocifreni eos. Imaš 40d telo bez problema a možda čak i 50d za nešto preko toga. Dvocifreni eosi imaju dodatni mono lcd koji enormno štedi bateriju. Ne moraš da pališ glavni lcd za najmanju izmenu parametara, osvetljavati 3'' za izmenu blende meni deluje glupo. Sem toga cenićeš magnezijumsko telo i bolju ergonomiju svakako. Mada u suštini dvocifreni i trocifreni eosi imaju iste senzore.
Ali, to bih ja uradio. To je kockanje. Odeš i pogledaš aparat pa ako se malo razumeš - malo i smanjiš šanse da se pređeš.

5ja

Slazem se s Yagodincem.. Probaj da nadjes malo korisceni 40d ili (jos bolje) 50d.. (postoji program da proveris koliko je snimaka opalio tako da niko ne moze da te zezne).. Ima ih po oglasima za oko 500 eur..
50d, LiveView i bog da te vidi.. ;)
Srecno!

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

cola

Za 500D bih morao da sacekam da padne cena... jer samo telo kosta 650e, a taj 18-55 IS je oko 150e... Sto je za 300e sve zajedno skuplje od mog budzeta. Nzm da li to vredi kupovati van, tipa Austrija mozda, da li je tamo jeftinije? Ja sam hteo da uzmem neki DSLR koji moze da snima, u mom cenovnom tom cenovnom rangu ih ima nekoliko... E, sada vidim da kazu da Nikon generalno nije za astrofoto... Jel su to stvarno veliki nedostaci ili se ljudi sam vade na to? :)
Ne bih bas zeleo da kupim polovno, jedino mozda objektiv :/ Mada dobro mozda se predomislim... :D
Hvala vam :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Imam ja običan EFS 18-55 jeftino, to je kit objektiv za EOS-a,  ako kupiš telo moći ćeš da ga koristiš za prvu ruku.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Pa nisu Nikoni toliko loši, samo stariji imaju manu da noise reduction opcija ne može da im se isključi. To znači nakon ekspozicije od recimo tri minuta aparat se "zablokira" na još tri minuta i tako stalno. Od dva sata pod vedrim nebom nikon snima jedan sat a canon dva sata  ;) plus što ne možeš star trailse lepo da radiš (sa stakiranjem) ili ako juriš kometu pa ti je vreme ograničeno...
To naravno možeš da preskočiš ali tako što ćeš da izvadiš bateriju iz aparata (!) i to nakon svakog snimka. Ja lično ne bih dao ni evro za takav astrofoto setup.
Ima još problema: lakše je naći recimo adaptere za teleskop za canona jer ceo svet koristi canon. Sem toga Nikon je manja firma (nemaju čak ni svoje senzore - kupuju ih od Sony-ja), Canon pravi svašta i prosto ne može da propadne. To je isto bitno jer su mnogi veliki proizvođači SLR  aparata od pre dve decenije ili bankrotirali ili prestali da proizvode konkurentne aparate. A modifikacija nikona za IR astrofotke... to još nisam čuo da je neko uradio.
Ukratko: Nikoni su odlični aparati, imaju bolju ergonomiju od Canona i nekako su više user friendly, optika tu kao i canon; ali za astrofoto... naprosto firma Nikon još uvek nije čula da postoji oblast fotografije koja se zove astrofotografija. Znam da se mnogi neće složiti s mojim mišljenjem oko Nikona a ono je:
Za svadbe da, za nebo - ne.

cola

Hvala, vam... Videcu sta mi je ciniti... i da malo poklon zakasni nije strasno, jedino je bitno da ubodem pravi aparat :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Imam Canon EOS 450D i prezadovoljan sam njime, kako za svakodnevno fotkanje tako i za astrofoto mada u ovome zadnjem nisam nešto posebno radio jer nemam teleskop ali radi odlične noćne snimke, a u kombinaciji kad je priključen na laptop radiš što poželiš :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

December 11, 2010, 09:02:32 pm #12 Last Edit: December 11, 2010, 09:07:53 pm by kruska
eos 500 d je ok mashina. zadovoljan sam njime. trazio sam ja 450 d razume se zbog cene ali su mi u svici rekli uzmi ga odlican je iako skuplji i stvarno je  ok za sve. kad nabavljas opremu za astroopremu, ko zna da li ces imati uvek tolikoo para.
neces pogresiti sa eos 450 jer je proveren a idi u metro i vidi hoces li dati sve pare odmah ili sad.
iskreno uzeo sam eos 5ood najvise zbog 15 mpiksela inace mislim da nema puno razlike izmedju 450 i500 ali senzor je senzor.
i kao sto rekoh dok imas para trosi jer posle ko zna kad ces moci baciti pare na opremu. bice ti nesto drugo prece.kad se ima ne gleda se na pare a kad je kriza gledas u pasulj kaobja sad ali ti bude bar drago da si kupip nesto novo i dobro.

spadej

Kupovina polovne fotoopreme je "macka u dzaku". Ocitavanje broja okidanja je isto kao i kilometraza na kolima. Kako je koriscen uredjaj to ne znas?
Mozda je bio izlozen raznim atmosferskim uticajima, kisi, blatu? A ako je pao?
Ja sam pre za opciju "NOVO, Sa Garancijom". Pogledaj cene ovde: http://www.fotodiskont.rs/kategorija/dslr-4/strana-1.html?brand=2&sort=price_asc, pa izaberi.

A 18-55 kit objektiv mozda jeste krs, ali zato uvek moze da se zameni. A i sta ce mu bolji za astrofotografiju, zar se dslr ne kaci direktno na teleskop, bez objektiva?
   

Danijel

Ja se ne mogu požaliti na 18-55 kit objektiv koji sam dobio s njime. Gledao sam koliko dođu objektivi kada bih ih kupovao posebno i cijena me je odgovorila od te aktivnosti. Umjesto toga sam kupio teleobjektiv 55-250 mm kojime ipak češće snimam. S kit objektivom kakav je da je, svaka slika ispadne dobra za web jer kada ju smanjiš ne vide se nedostaci. Ionako svaku moram malo obraditi i dotjerati. Današnje su fotke koje DSLR-ovi rade, dimenzijama toliko velike da nema monitora na koje bi stale u ful veličini, svaku se mora stisnuti. Još mi je želja nabaviti kakav fisheye objektiv, no koštaju koliko i tijelo fotića tako da... :-\
A kako bi se tek njime mogli loviti meteori ::) ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT