• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje u vezi TS 10x50 LE

Started by bronzani, December 15, 2014, 10:53:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bronzani

Zdravo svima,

Potpuno sam nov u svemu ovome, pa ako neko moze da odgovori na moja pitanja.

  • Dakle, citajuci ovaj forum primetio sam da dosta ljudi pocetnicima preporucuje TS 10x50 LE. Mene interesuje sta bih konkretno mogao da vidim kroz njega? Laicki, mislim da ne mogu videti puno toga...

  • Meni licno bi dvogled bas lepo dobrodosao jer nekoliko puta godisnje vrsljam po planinama i zazalio sam nekoliko puta sto nisam imao pri sebi dvogled. Koliko vidim ovaj TS 10x50 LE se tesko nalazi kod nas, koja bi bila odgovarajuca zamena?



Hvala!

Yagodinac

Pozz i dobrodošao; dvogledom koji ima 10x uvećanja možeš videti mnogo toga. Nije za sve potrebno veliko uvećanje, štaviše, za velike objekte nije ni poželjno. Sa ovako širokim vidnim poljem možeš kompletno da istražiš strukturu Mlečnog Puta, od Labuda do Škorpije. Pritom imamo i zimsku verziju Mlečnog Puta koja je manje fascinantna ali ipak i tu postoji trista čudesa. Da lupim ali mislim da se polovina svih Messier objekata vidi u dvogledu, možda kao mutne tačkice ali ipak se vidi. Takođe svi krupniji asterizmi (guglaj katalog Collinder) takođe imaju svoje opravdanje u gledanju dvogledom. Ili recimo Mellote objekti, sve su to krupne mete za bilo koji teleskop.
Dalje Vlašići, Orion sa svojom maglinom, Hijade, Prezepe... Trenutno je ta lista na repertoaru  ;)
Sve nabrojano je mnogo manje fascinantno u teleskopima jer teleskopi imaju mnogo uže vidno polje.

Dvogledom nećeš nešto da se proslaviš sa planetama. Možeš da ih vidiš kao zvezdice i to je to; naprosto tu su potrebna mnogo veća uvećanja. Takođe Mesec je meni relativno sitan u dvogledu, ali možda nekom i nije.

Ono gde dvogled može da bude izuzetno koristan je kad jednom pazariš veći teleskop. Onda se ta dva instrumenta fenomenalno dopunjuju. Takođe, ako voliš da na planinarenju koristiš dvogled - odlično; jedno kilo plus i nije toliki problem  :)
Zašto TS 10x50, zato što nekako pruža najviše za svoju cenu. Ako si lovac i voliš da kisneš sa dvogledom u ruci onda ovaj model i nije za tebe; bolji bi bilo neki vodootporan i punjen azotom. Za planinarenje je idealan 10x50 jer nema malo uvećanje (kao 7x50 pa da slika bude manje kontrastna) niti suviše veliko (kao npr 15x60, pa da ne možeš da ga držiš u ruci). Ako hoćeš veća uvećanja za komete, i to sa tripoda - onda bolje neki 20x80, 15x70 i slično; za noćne zasede 7x50 npr skuplja više detalja u mraku itd. Ali univerzalni astronomski dvogled bi bio 10x50. Takođe, jeftiniji dvogledi (oni ispod 50e) često dođu raskolimirani (sa duplom slikom) a često i nemaju mogućnost štelovanja položaja prizmi. Takvo smeće je pogodno jedino da prodavca time gađaš u glavu  ;D

Detaljnije objašnjeno sve o dvogledima:

http://www.recenzije.astrobobo.net/faq/sve-o-dalekozorima/

bronzani

Hvala najlepse na veoma iscrpnom odgovoru. Ne preostaje mi nista drugo sem da potrazim taj dvogled kod nas, ato ce vidim ici dosta tesko :)

marino

zamjena ti moze biti i olimpus 10x50 (zaboravih koja mu je neka pripadajuca slovna oznaka) njega mozda lakse nadjes - kod nas u hr mu cijena ovisno o trgovini 40-60e
Vidulini Observatory

spadej

Pogledaj na forumu, cini mi da je neko nudio na prodaju 10x60 ili tako nesto

bronzani

Hmm zar nije 10x60 malo preveliko za gledanje iz ruke?

Inace ima na forumu TS10x60, ali nikada ne bih uzeo polovnu stvar po ceni nove :)


Luger

 
Quote from: bronzani on December 27, 2014, 06:47:34 am
Hmm zar nije 10x60 malo preveliko za gledanje iz ruke?

10x50 je tezine 750gr, 10x60 je 1200gr. Skoro duplo je tezi, ali za 44% daje svetliju sliku od 50-ice.

QuoteInace ima na forumu TS10x60, ali nikada ne bih uzeo polovnu stvar po ceni nove :)



;D


bronzani

March 28, 2015, 11:10:44 pm #7 Last Edit: March 28, 2015, 11:35:44 pm by bronzani
Konačno sam nabavio dvogled preko Amazona. Sve je ok, dobra slika, sviđa mi se.
Međutim imam još nekoliko pitanja:

  • Kaiš koji sam dobio uz dvogled je uzak i žulja kada se nosi oko vrata. Vidim da na netu postoje mnogo bolji kaiševi, ali nisam ništa našao kod nas. Trenutno ne mogu ponovo da poručim nešto iz inostranstva, pa me interesuje ima li neko rešenje koje može da se nabavi kod nas?

  • Zaštitna guma koja se stavlja na okulare je nešto veća u odnosu na razmak između okulara pa uvek spada. Jedino može donekle da stoji ako cevi dvogleda raširim do maksimuma. Neko rešenje?


frugorski

Nisi napisao koji  dvogled si nabavio,ukoliko nije neka tajna.Na poklopce sa unutrasnje strane mozes zalepiti malo izolir trake.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

bronzani

U pitanju je TS 10x50LE. Prabaću to sa izolir trakom.
Inače za šta služi ovo označeno na slici :)


marko

Za kaiš, da ga provučeš kroz to. To je poklopac okulara ako se ne varam?

Quote from: marino on December 25, 2014, 12:36:45 pm
zamjena ti moze biti i olimpus 10x50 (zaboravih koja mu je neka pripadajuca slovna oznaka) njega mozda lakse nadjes - kod nas u hr mu cijena ovisno o trgovini 40-60e


http://www.olympus.hr/site/hr/b/binoculars/leisure_binoculars/leisure_nature/10x50_dpsi/index.html
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

bronzani


frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

bronzani

Zahvaljujući ljudima sa ovog foruma :)

Još kad bih našao neki kaiš/okovratnik...

spadej

Potrazi negde kais za DSLR fotoaparat. Sigurno odgovara.