• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neslavni (kritikovani) teleskop Optisan Star 1400150III

Started by Vlada, December 27, 2009, 12:38:39 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Zovem se Vlada i bavim se amaterski astronomijom. Posedujem teleskop Optisan Star 1400150III. Da li neko od strucnih ljudi na ovome forumu, moze da mi da neke smernice kako da utvrdim da li moj teleskop ima problema sa kolimacijom, ili je mutna i relativno nekvalitetna slika kroz njega posledica pre svega verovatno sfernog ogledala vrlo kratkog fokusa. Ovaj teleskop ima u fokuseru korekciono socivo koje je, pretpostavljam stavljeno tu da ispravi sliku koju daje primarno ogledalo. Da li bi mozda, kvalitetan okular mogao da situaciju popravi koliko toliko? Unapred zahvalan svima na odgovorima -  astronom amater iz Nisa!!!

Yagodinac

Ih, Vlado, svaki teleskop može biti upotrebljen za nešto. Ja npr imam Optisan 70 f5 i špijuniram komšinice  ;D
Što se tiče tvog njutna... Svi kažu da ne valja. Tačnije da mu je kvalitetno uvećanje do 100x (što je za aperturu od 150mm ipak malo). Tačno je da ima sferno ogledalo verovatno oko f4 što je bezobrazluk od kome; ali i korekciono staklo mora biti na visini zadatka da bi kvalitet slike bio bolji. Drugim rečima nije samo ogledalo krivo.
Koliko ja znam uz taj teleskop idu Hygens, Kellner i Ramsden okulari koji na ispod f10 ne pucaju od kvaliteta. Verovatno bi neki bolji okular dao bolju sliku ali ne značajno!

Moja ideja sa 15kdin vrednom investicijom bi bila - nikako ne prodaj! Preuredi. Ogledalo se izvadi i stavi se parabolično 150 f5 (100-150e), korektorsko staklo se takođe izvadi i produži se fokus za dvadesetak santimetara. Eto ti pravog njutna, ubice za deepsky a montažu usput imaš. A možeš nekad i to da kupiš.

Ljubo

Hmmm, treba voditi računa da ako produžava fokus (i bez korektora), trebaće mu duži tubus... Pa na kraju ispadne da je sve promijenio (sekundar je ionako jeftin) :) :) :)

sale11472

Pa sad da si pitao pre kupovine svi mi bismo ovde vikali NEMOJ....
No šta je tu je ajd' da vidmo šta bi bilo najbolje sa tim teleskopom.

Quote from: Yagodinac on December 27, 2009, 01:20:29 pm

Ogledalo se izvadi i stavi se parabolično 150 f5 (100-150e), korektorsko staklo se takođe izvadi i produži se fokus za dvadesetak santimetara. Eto ti pravog njutna, ubice za deepsky a montažu usput imaš.

Ovo ja lično ne bih radio pošto ako promeniš primar kao što Ljubo reče moraćeš da menjaš i tubus a pitanje je da li je i taj sekundar odgovarajući pa na kraju ispada da menjaš ceo teleskop a po ceni se opasno približavaš ceni odličnog teleskopa kakvog ima Yagodinac ...
Dakle preuređivanje takvog teleskopa teško da se  isplati.
Što se kolimacije tiče "procunjaj" malo po forumu ima dosta linkova na kojima možeš pročitati kako da proveriš da li ti je uopšte potrebna kolimacija i ako jeste kako to da obaviš, ako nemaš poverenja u sebe da to sam izvedeš verovatno će se naći neko i u Nišu da ti pomogne ako ne pa strpi se do prvog astro susreta ;)
Dakle ostaje još samo pitanje okulara. Ne zanam šta imaš od istih (mogao bi da napišeš) ali je to verovatno put kojim bih ja pošao dobar okular iako košta vrlo verovatno da će dati bolju sliku od onih koje sada koristiš a što je najbolje i kada jednog dana zameniš teleskop ostaće ti kvalitetni okulari. Što se izbora samih okulara tiče pa kao što Yagodinac reče taj teleskop možda da ide do uvećanja od 100 puta pa onda planiraj okulare sa većim žižnim daljinama koji će ti davati mogućnost da koristiš takva manja uvećanja npr 25mm, 20mm, ako si pri parama možda neki od 32mm ..... kao što rekoh to zavisi od toga šta trenutno imaš.... i onda koristi teleskop što više bez obzira na to kakvu sliku daje (koristeći se pomagalima iz ove teme) ono što sasvim sigurno možeš pomoću njega je da naučiš da se snalaziš na noćnom nebu, rukuješ ekvatorijalnom montažom, kolimiraš teleskop itd itd A sve su to veštine koje će ti puno pomoći kada jednog dana kupiš neku ozbiljniju spravu.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Vlada

Najlepse hvala i Saletu i Ljubi i Jagodincu za kvalitetne odgovore.  Stvarno ljudi hvala, korisno je bilo da cujem i Vase misljenje, ja posedujem i Optisan 76mm 700 mm fokus koji iako ima malu svetlosnu moc daje solidnu sliku. Sa ovim Optisanom ne nameravam da se predam, oprema je toliko dobra koliko si u stanju da je iskoristis na pravi nacin i da shvatis njene dobre strane a NAROCITO NEDOSTATKE.

Vlada

Inace Optisan Star 1400150III ima PLOSL okular od 4mm koji je neupotrebljiv zbog prevelikog povecanja, ali ima i PLOSL 20mm koji je veoma dobar. Znam da su PLOSL okolari izradjeni od 2 ahromatska elementa, sto im daje kvalitetnu sliku. Pravo je cudo da uz ovaj teleskop ide tako kvalitetan okular, obicno stave Hajgensa ili Kelner u najbolju ruku.

Yagodinac

Na http://www.scopemaking.net/hrv/prviscope.htm imate kako se Beri izrazio o takvom tipu newtoniana sa korekcionim sočivom. Sem toga, tu ima mnogo potrebnih podataka jednom početniku.
Btw plossl ima 4 elementa a tzv superplossl ima 5. I to ima na Berijevoj stranici  :)

Ja ne kažem da je taj teleskop totalno smeće, on je na manjem uvećanju vrlo upotrebljiv. Ima aperturu za šaranje po Mlečnom Putu a Mesec ne bi trebalo da bude loš u njemu. Jedino za planete Vlada se neće usrećiti detaljima ali... Prvi teleskop je kao prvi brak. Nekako najdraži, bez obzira na sve.

Ljubo

Vlado, vidim da si "zagrizao" za astro posmatranja, pa par nekih mojih intro naznaka...
Dva Optisana? Bolje da si se učlanio na dva astro foruma - veću bi korist imao, a ne košta ništa ;) .

Prvo: Probaj to sa kolimacijom kod Njutna što ti je naveo Sale. Ako ne da rezultat, batali taj scope, i daj ga negdje na prodaju (jer sumnjam da ćeš imati uspjeha s tom spravom - daj bože da se varam).

Drugo: Iskoristi maksimalno taj refraktor Optisan: odličan je da se upoznaš sa pregršt većih objekata (jata, maglina i galaksija), u prvom redu njime prouči sve Mesijeove objekte. AKo nadješ da te ovo sve nakon toga zanima, planiraj kupovinu ozbiljnog teleskopa, a to je u najmanju ruku Njutn 130/650 ili još bolje, 150/750 Black Diamond. Nemoj smetnuti s uma da ti i dobar dvogled može priuštiti dosta kvalitetnih posmatranja, posebno onako "on the go" (na brzinu ;) )

Treće: Okulari. To je posebna priča. Ima više o tome na forumu nego ti je Sale naveo, ali sad ne sjećam se više gdje. Dobro si uočio da su Plosl u suštini dobri okulari. Mada, ima raznih Plosl okulara, zavisno od veličine vidnog polja i kvaliteta izrade (tj. centriranja ta dva primarna sočiva, druga dva su korekciona, a Super Plosl ima i peto, korekciono sočivo za veće vidno polje). Ono što im je zajedničko je to da jako dobro podnose barlow sočiva, pa su jako zgodni za posmatranje planeta.
Ipak, moram istaći da se slažem sa ocjenom naprednih amatera, koji ističu da dobar okular vrijedi koliko i pola cijene teleskopa (manje aperture). Zato, ako ste u prilici pazarite odgovarajuće kvalitetne okulare za odgovarajuće namjene: planetarne okulare za planete; te širokougaone, provjerene okulare za deep-sky (recimo, Hyperion). Time ste svojim teleskopima podarili optimalan kvalitet za njihovu namjenu. Oni dubljeg džepa mogu si priuštiti i skuplje varijante (tipa TeleVue ili Zeiss), ali za naše uslove, dobro je ovo napred rečeno.

Vlada

u pravu si Jagodinac. Inace kada kazem da Plosl ima 2 ahromatska elementa tu sam mislio u stvari na dva ahromatska DUBLETA, znaci 4 elementa, ali hvala u svakom slucaju. Procitao sam ja i Berijev link vec pre vise od godinu dana ali na zalost ovo je jedini teleskop do koga sam mogao da nabavim eto tako je ispalo jbg. Pozdrav

Vlada

Ljubo, veliko hvala na svemu, na trudu da jednome amateru koliko toliko priblizite osnove ove divne astronomske nauke. pozdrav i hvala!

Ljubo

Ništa Vlado, slobodno pitaj sve što te zanima.
Quotena zalost ovo je jedini teleskop do koga sam mogao da nabavim

Sale iz Niša je bio u sličnim problemima kao ti, ali je nakon samo nekoliko poruka na forumu postao ponosni vlasnik solidnog teleskopa za novce s kojim je raspolagao. I to je kupio najviše što se u toj klasi moglo ;)