• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

EAA - elektronski asistirana astronomija

Started by vlaiv, November 27, 2015, 01:03:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

November 30, 2015, 11:31:45 pm #15 Last Edit: November 30, 2015, 11:36:53 pm by Luger
Problem je sto PicGoto ne podrzava EQmod, zbog ogranicenog kapaciteta PIC16f628A (je l' taj bjese?).
Znaci, nista bez enkodera i dodatnog softvera.
Drugi tip kontrolera koji sam poceo da radim,AstroEQ podrzava i EQmod i sa njim bi odredjivanje limita preko EQmoda bilo moguce.
@Spadej, ti si veci crnogorac od mene.  :P

vlaiv

Malo sam pogledao taj picgoto, i sve su to "spanska" sela za mene :D
Salu na stranu, nisam siguran da je sam picgoto server open source (bar ja nisam nasao), al mi je palo nesto na pamet,
pa ko koristi picgoto moze da uleti sa komentarima na ono sto cu sad izneti.

Ako je potrebno samo da se zna prostorna orjentacija teleskopa u datom trenutku mozda je moguce to odrediti i bez
modifikacije software-a. Koliko sam na brzaka skontao, picgoto server deo je ascom compliant (sto bi braca anglosaksonci rekli),
znaci da ja mogu da napisem program koji ce preko ascoma da komunicira sa picgoto serverom, a ako se ne varam, sve sto mi je potrebno
da bih odredio prostornu orjentaciju teleskopa su 3 stvari: dec, ra i sa koje strane se teleskop nalazi (west / east of pier). Ako ta informacija
postoji (a za bar 2 komponente znam da postoji jer sam video da se koristi sa planetarijumom za goto a samim tim i zna gde se nalazi) i moze
da se iscita preko ascom-a, mogao bi se napraviti mali program koji prikazuje orijentaciju teleskopa. Jedino sto takav program nece biti
u mogucnosti da stavlja nikakve limite na kretanje teleskopa ali bi mogao da ima neku vrstu alarma (ili zeleno i crveno "svetlo") u zavisnosti
od postavljenih granica.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

December 01, 2015, 09:56:41 am #17 Last Edit: December 01, 2015, 10:07:41 am by spadej
Mislim da time ne bi dobili mnogo. Sam PicGoto daje indikaciju u kom smeru se vrte motori, i kursor na karti neba (stellarilu ili neki drugi program) pokazuje gde bi teleskop trebao da bude. Ali nema nikakvu stvarnu povratnu informaciju sa motora, nema mogucnosti da se proveri da li je stvarno teleskop tamo gde softver pokazuje.

Ovo je veliki problem ako se fizicki ne vidi gde je teleskop, jer se tako vrlo lako moze otici u "opasnu zonu" i napraviti steta. I to sam proverio u praksi, vise puta.


vlaiv

E taj mi deo nije jasan, to kako moze stvarno da ode na drugo mesto.

Znaci imamo stepere, kazes steperima - izvrti, lupam 60 stepova u jednu stranu, a steper uradi 30 na drugu stranu ili sta?

Kolko ja kontam, zato sa steperima i ne rade enkodere zato sto kad mu kazes uradi N stepova u napred on to i uradi. Zupcanici
nisu preterano fleksibilni i taj pomeraj ce skoro verno preneti (sem onih periodicnih i sitnih gresaka).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Motori i urade zadati broj stepova ali se ipak desi greska, zbog jedne male nesavrsenosti PicGoTo-a. Evo kako funkcionise , ukratko:

Usmerim teleskop na objekat koji zelim i oznacim taj isti objekat u softveru za pracenje (koristim "Cartes du Ciel", mada moze i Stellarium). Na taj nacin PicGoTo, koji je u stalnoj vezi sa SW-om za pracenjne,  zna gde je teleskop i prati izabrani objekat. 
Kad zelim da promenim objekat, izaberem novu metu u softveru. Ali mora se reci PicGoTo-u (samo tad) i da li je taj objekat istocno ili zapadno u odnosu na prethodni. Ako slucajno tu pogresim,  obelezim pogresnu stranu sveta, PicGoTo ce da vozi tacan broj koraka ali u pogresnom smeru. "Cartes du Ciel"  nece znati da je teleskop otisao na pogresnu stranu vec ce "misliti" da je sve u redu, i kad se motori zaustave reci ce da je pronadjena zadata meta.

To nije nikakav problem kad sam pored teleskopa, jer odmah vidim da li je sve u redu ili nje. Postoji i na PicGoTo serveru nacin da se to vidi. u zavisnoti od  toga da li je izabran  East ili West menja se boja displeja sa Ra i Dec pokazivacem , ali samo iskusan korisnk to primeti. Ja ne obratim uvek paznju.
U slucaju kad korisnik nije pored teleskopa, i ne primeti da je promasio East-West orijentaciju, teleskop ce "zalutati u bespucima svemira", i vec zadavanjem sledece mete moze da ode u "opasnu zonu". I osteti mehaniku, pokida kablove id.

Zbog toga mi je, pored toga sto cu morati da ubacim prekidace na kranje pozicije, neophodan neki inidkator koji ce pokazati gde se teleskop zaista nalazi. Na pamet mi padaju encoder diskovi (ima ih u stampacima, istim onim iz kojih sam povadio motore, zupcanke, kaiseve..), kao davaci, neki brojac impulsa  i neki mali programcic koji ce te impulse da pretvori u graficki prikaz na racunaru.

Dovoljno je da to bude jedan obican krug i strelica u centru, koja ce se kretati izmedju East-a i West-a, pokazujuci tacan polozaj teleskopa. Tek sa tim dodatkom moci cu, bar ja tako mislim, poptuno bezbedno da upravljam teleskopom a da ne budem pored njega.

Vlaiv, pomenuo si web kameru kao "nadzorni organ". Razmislajo sam o tome odavno ali... Kamera nece nista videti u mraku, i dodatno ce opteretiti racunar kod teleskopa.A ako je u prici i fotoaparat, siguran sam da ni mreza ne bi to podnela.

Sve ovo mozda izgleda previse komplikovno i nepotrebno. U principu i jeste. Ako bi teleskop stavio pored kuce, mogao bi kroz prozor da ga vidim. 5m USB kabla bi resilo sve probleme. Kod Lugera je teleskop na terasi a on i komp u sobi, i sve je ok. Medjutim, kada sam predlagao ovu temu imao sam neku drugu viziju. Na pr. ja  postavim odgovarajuci setup u moje (relativno) mracno dvoriste u Sopotu, a Luger iz Zemuna, preko Remote desktop-a ili nekog drugog SW-a, posmatra, snima i sl. 

PS: Mozda sam malo neprecizno opisao princip rada PicGoTo-a. Molim Lugera da me ispravi.
 

vlaiv

Da bilo bi jako bitno da znamo koji deo je na pic kontroleru a koji na serveru, odnosno programu koji salje komande. Ja sve nesto mislim da pic kontroler ne odredjuje
strane i da se njemu salje samo motaj levo tolko, motaj gore tolko. Zapravo je server taj koji bi trebalo da moze da ima definiciju home pozicije, da zna da li je west of
pier ili east i da moze da postavi limite za mount.

EQMod zapravo ima par modova pomeranja, tipa safe mod ako treba da uradi meridian flip, on prvo ode u home poziciju pa iz nje ide na drugu stranu i mislim da on
to sve sam radi. Mount-u salje samo komande motaj levo, desno, odnosno gore/dole.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Quote from: spadej on December 02, 2015, 12:10:55 am
Motori i urade zadati broj stepova ali se ipak desi greska, zbog jedne male nesavrsenosti PicGoTo-a. Evo kako funkcionise , ukratko:

Usmerim teleskop na objekat koji zelim i oznacim taj isti objekat u softveru za pracenje (koristim "Cartes du Ciel", mada moze i Stellarium). Na taj nacin PicGoTo, koji je u stalnoj vezi sa SW-om za pracenjne,  zna gde je teleskop i prati izabrani objekat. 
Kad zelim da promenim objekat, izaberem novu metu u softveru. Ali mora se reci PicGoTo-u (samo tad) i da li je taj objekat istocno ili zapadno u odnosu na prethodni. Ako slucajno tu pogresim,  obelezim pogresnu stranu sveta, PicGoTo ce da vozi tacan broj koraka ali u pogresnom smeru. "Cartes du Ciel"  nece znati da je teleskop otisao na pogresnu stranu vec ce "misliti" da je sve u redu, i kad se motori zaustave reci ce da je pronadjena zadata meta.


Deki, nesto mi ovdje nije u redu. Podesavanje E-W se radi i zavisnosti da li je tubus teleskopa okrenut prema Istoku ili prema Zapadu i to prije nego ga pocnes koristiti. Znaci, postavio si teleskop na posmatracko mjesto, okrenuo tubus prema istoku, kliknuo na E, i vozi. Mozda bude i obrnuto, da u tom polzaju kliknes na W, ali, to onda znaci da si promasio smjer okretanja Dec motora.
Komanda E-W se odnosi SAMO na Dec osu i ne utice na RA, i ako nije ravilno odredjena, nema nista od GoTo funkcije. Teleskop bi masio objekat, tj. umjesto da po Dec osi ide gore, isao bi dolje ili obrnuto.
A, to ces u startu primijetiti.
"Opasna zona" je kada teleskop dodje u polozaj da tubusom ili tegovima udari u nogare, i na to treba obratiti paznju. Mislim da tih problema nece biti kada tubus postavis na stub, odnosno bice, ali mnogo manje, jer ce radijus kretanja biti mnogo veci.
To jeste problem i mislim da bi ti najjednostavnije bilo da upotrijebis jos jednu kameru, imas sad ove sa IC svetlom, pa da je ukljucis samo povremeno, kada posumnjas da se nesto tako moze desiti. Ako je blizu kriticnog polozaja, u serveru ili kliknes na Home ili na Park i gotovo.
Citao sam na PicGoto forumu, dosta ljudi je pitalo zasto PicGoto ne podrzava EQmod, i Angel (baja koji je napravio PicGoto) je odgovorio da je PIC628A ogranicen i da, jednostavno, ne moze da primi veci hex fajl u svoju memoriju, a za EQmod bi trebalo dopisati jos nesto.
Vlaiv vjerovatno zna kako to funkcionise.
Server PicGoto se jos uvijek razvija, podrzava dosta toga, useveravanje, ima svoju bazu objekata (samo planeta, doduse), PEC, ali ima stvari koje ne moze.
Krajnji prekidaci su isto opcija za zastitu setupa, pa, ako se mora...sto da ne?

spadej

Izgleda da sam zaboravio kako radi PicGoto. Nisam ga odavno "vozio". Izvinjavam se zbog gluposti koje sam nalupetao. Narednih dana cu da testiram ceo setup i da ponovo sam sebi definisem problem.

vlaiv

Da, stub je skroz zgodna solucija, i ja mislim (nisam siguran, al evo vrtim u glavi moguce polozaje) da ako stavis eq glavu na stub i stavis samo jedan uslov: da teleskop ne dodje u
polozaj sa tegovima iznad horizontale da onda nema nacina da OTA udari u stub.

Sad sa druge strane mi nije jasno zasto uopste mora da mu se kaze E-W deo, ako u RA nema problem, zna uvek koja je koja strana zasto to isto ne bi znao i za DEC. Odnosno kad
se parkira u home poziciju kao inicijalnu poziciju, umesto horizontalno, trebalo bi da zna na koju stranu je sta (osim ako postoji mogucnost u samom dizajnu da se motor postavi
sa jedne ili sa druge strane ose, pa to pravi problem, ili je mozda problem hemisfere? odnosno E-W zapravo odredjuje hemisferu gde se koristi, pa je za severnu E-W obrnuto od
kazaljke na satu a za juznu u smeru kazaljke na satu). Da sad kad sam razmislio ta E-W orjentacija je izbor hemisfere, i to bi trebalo uraditi samo jednom.

Inace nesto sam razmisljao, mozda postoji mogucnost da se iskoristi Arduino ili nesto slicno za teleskop. To je isto jeftina alternativa. A ima projekata i shema po internetu koje
bas to rade. Mozda je neka kompatibilna sa EQMod-om (sto bi resilo limite i slicno)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Stub je svakako dobro resenje. Najvise zbog toga sto cu posle morati da napravim i neku kucicu oko njega :).

Na zalost, nikad nisam mogao da posvetim dovoljno vremena PicGoTo-u. Bilo je zanimljio dok sam ga pravio, testirao u radionici... ali za nek ozbiljan rad je ipak potrebno mnogo vise. Da Luger nije bio beskrajno strpljiv ne znam sta bi...

Imam Arduino Uno vec nekoliko godina. I gomilu literature, projekata i koje cega jos. U pocetku sam se igrao sa tim ali... i za to ponestalo vremena :( . Razmislajo sam da sa Arduino-m otvaram i zatvaram krov, kad jednog dana napravim opservatoriju. Posle sam cuo za Raspberry Pi, nabavio literaturu i za to, ali zafalile pare za sam modul. A po svemu sto sam procitao, te dve igracke zajedno uopste nisu naivna stvar. Jos kad bi znao da programiram ...

Moglo bi tu svasta da se uradi, ili bolje receno moci ce, samo da  se resim jedne teske muke. Spletom nesrecnih okolnosti zadnjih par godina umesto astronomijom vise se bavim pravom, i umesto zvezda gledam cifre na racunima advokata :(. Astronomija mi je trenutno antistres terapija.

Mika

Da ne budem veliki pametnjakovic, doduse nije me bilo jako dugo na forumu, (RL sto bi se reklo )
Postoje  jeftini kontrolori koji resavaju sve gornje probleme a  jeftinisu  i nisam video da ih koriste u kucnoj Astronomiji ali sto da ne...
5 servo motora
3 stopa pa cak i 2 senzora temperatire i 2 grejaca, koriste se za RapRep kucne 3d stampace(imam jedan) rade skroz ok E sad neko bi trebao samo malo da sredi neki komunikacioni softvercic ili doradi preradi  i imate sve za nekih 40 dolara.... Znaci ima visoki potencijal za budzenje

http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-Newest-Geeetech-GT2560-3D-Printer-controller-board-ATmega2560-Ultimaker-Prusa-Mendel/1415075_32308212425.html

I da na 3d printeru svasta nesto moze da se odstampa pa i telescop 
http://www.thingiverse.com/thing:921941

VaskoGM

Quote from: Mika on December 10, 2015, 04:27:35 pm
I da na 3d printeru svasta nesto moze da se odstampa pa i telescop 

Pa jesi ga istampao? :D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Malo sam smirio mastu i skratio zelje. Batalio sam "naucni pristup problemu" i resio da budem praktican. Ne kazu dzabe da je najjednostavnije resenje najbolje resenje.

Ovih dana sam probao neke kombinacije i evo jedne koja ce biti testirana u praksi cim se razvedri:
              teleskop + PIC Go To + notebook + Web Camera+ Ruter + Remote Desktop + ........................... racunar u "toploj sobi" :)

Notebook je stari krs, kamera takodje, ali sve zadivljujuce dobro radi.  Malo je sporija slika sa kamere ali ona i tako nije mnogo bitna. Dovoljno je da se stekne uvid gde je teleskop usmeren. Ako bas budem morao da vozim montazu do krajnjih granica, izaci cu napolje da to ispratim.
Takodje, sve ovo mi je potrebno samo dok je napolju hladno, u toplim nocima se podrazumeva sedenje uz teleskop ( meni je to posebno zadovoljstvo).

Testiranju sam dao jos jednu dimenziju jer sam racunar u "toploj sobi" povezao sa telefonom preko Team Viever-a. Time sam dobio mogucnost da kontolisem teleskop sa bilo kog mesta gde imam internet. I jos bolje, da neko drugi moze da koristi moj teleskop, sa svoje lokacije. To je upravo jedan od razloga zbog kojeg sam predlozio ovu temu.

Luger je imao cast da prvi proba, uspesno je napravio par fotki i prebacio ih kod sebe. Sve vreme je imao i sliku sa kamere. U realnoj situaciji, video bi teleskop, mogao bi da ga usmeri gde zeli, fokusira sliku i snima... 
Eto nama mnogo neprospavanih noci, samo da se razvedri...



kruska

puna automatika je aktuelna od momenta kad se sve ukljuci i uradi se osnovni alignment.

nakon toga se proveri da montaza ide u svim pravcima ukljuci se kamera radi hladjenja .

Od tog momenta se sve moze automatski.
ako zelite slikati nesto onda bih vam preporucio da batalite na slepo sibanje po objektima vec da se bazirate na jedan uski deo neba.

posto je team viewer ukljucen uvek onda mozete naknadno raditi sta hocete. slikati . proveravati koji deo neba ste uslikali preko astrometry net, itd...
nakon toga prebacite fajlove copy paste za alignment.. .tako je kod mene u krovu. ako nadjem vremena od male dece..... ikada

kruska

Jel neko mozda probao da cita NOMAD catalog pomocu nekog programa npr C2a ili nekog drugog.
sve sam skinuo ali mi nesto ne ide.
prvo sam sve fajlove stavio u jedan folder, pa u vise foldera.

Prema uputstvu trebalo bi da se cita u txt formatu