• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sudar Komete i Jupitera?

Started by SUPERHEROJ, July 20, 2009, 12:55:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUPERHEROJ

Srdjane predlazem ti da odmah i postavis temu na FORUMU tako da bi lakse ljudi prokomentarisali!
Ovo mi deluje jako zanimljivo i neobicno?

SrdjanP

Ako se ispostavi da je sudar ovo moze da bude i dogadjaj godine. Zanimljivo je da ta crna mrlja nije bila tu pre dva dana.

Velika je steta sto Habl još nije spreman za posmatranja.
Očekujemo infracrvene slike uskoro pa ako se pokaže da je taj tamni deo znatno topliji od okoline onda mislim da nema nikakve dileme.

SUPERHEROJ


Kizza

Da li je moguće da se u tako kratkom periodu ponovi Kometa?Samo da večeras bude vedro!Slušam Apollo 11 i posmatram "ranjeni" Jupiter  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sasaz

Nagađa se da je reč o asteroidu. Usled velike privlačne sile, velika većina kometa bi se raspala (kao što se i desilo 1994), mada sve zavisi od sastava jezgra ako je ipak reč o kometi...

http://jupiter.samba.org/jupiter-impact.html

Kizza

Ako uporedimo veličinu mesto udara ima dosta sličnosti sa jednim delom Komete!A ako je Asteroid, bio je većih dimenzija.Sačekajmo nove fotografije.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SrdjanP

Kometa je moja licna procena zato sam u najavi napisao "najverovatnije kao posledica sudara sa kometom...". Trenutno nemamo mnogo relevantnih cinjenica, ali vise tamnih mrlja na Jupiteru govore da se objekat raspao na bar cetiri dela. S obzirom da je kometa krhkija od asteroida mislim da je veca sansa da je bas ona izazvala sudar, ali naravno ne mora da znaci.

SrdjanP

Quote from: SUPERHEROJ on July 20, 2009, 01:19:11 pm
A Spicer?


Habl i Spicer spadaju u "spore" teleskope. Hablu treba priprema od cak 7 dana kako bi "preko reda" uslikao neki objekat. Zasigurno ce se okrenuti ka Jupiteru samo je pitanje vremena. Nova kamera na Hablu je u fazi testiranja i prve slike su predvidjene tek za septembar. Ja se nadam da ce rizikovati i ubrzati malo kalibraciju.

Yagodinac

Quote from: SrdjanP on July 20, 2009, 07:13:03 pm

Habl i Spicer spadaju u "spore" teleskope. Hablu treba priprema od cak 7 dana kako bi "preko reda" uslikao neki objekat. Zasigurno ce se okrenuti ka Jupiteru samo je pitanje vremena. Nova kamera na Hablu je u fazi testiranja i prve slike su predvidjene tek za septembar. Ja se nadam da ce rizikovati i ubrzati malo kalibraciju.


Eh, tandara-mandara. Moraću ipak da stavim u pogon 130/900 i da im večeras pošaljem slike; da vide kako se to radi.

Ljubo

Znači lansiraš se u atmosferu noćas? ;)
Šalu na stranu, i ja ću probati da snimim, pa da vidimo šta to tamo ima....

Yagodinac

Zbog teleskopa, atmosfere, aparata, montaže daj Bože da snimim GRS ali čisto sumnjam da bih visoko na Jupiterovom jugu mogao nešto da uhvatim (jer je tamno i mali kontrast). To je prosto mnogo za ovaj setup ali... Ajde da pomognem. Momci imaju problem.

SUPERHEROJ

Evo i Nasinog infracrvrnog snimka!

marino

Vidulini Observatory

Kizza

Definitivno je samo jedno mesto "Udara"?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SrdjanP

Ne, ima ih vise. Na gornjoj IRTF slici mesto udara bljesti u infracrvenom delu spektra pa se ne vide detalji.

Slika Jupitera koju je nacinio Keck II teleskop na Havajima je upravo ovjavljena:

http://www.newscientist.com/data/images/ns/cms/dn17491/dn17491-1_1024.jpg