• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koamos - kao deo zivog bica?

Started by SUPERHEROJ, February 18, 2009, 06:16:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Možda je trenutak da malo pogledamo u prošlost i vidimo koliko smo napredovali u shvatanju Svemira sa dosadašnjim saznanjima i ono što su pričali "stari narodi"?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Naravno da bi ponekad trebalo da preispitamo istoriju [ iako ovo nije istorijski forum] pa da se prisetimo kako je jedan covek goreo zato sto je pokusao da pokrene ljude da misle drugacije [verovatno su nazivali vestcom a ne filozofom], e sad dal' je normalno to sto je tada zvanicna nauka ili crkva  shvatala zemlju kao ravnu plocu na ledjima kornjace itd ,i ko zna kakvih jos tvrdnji,teorija i   ko znz cega jos, da mi danas i dalje slusamo i citamo o necemu i jos mislimo da je samo to tacno? E ljudi nije to filozofija! Mi jednostavno o svemiru ne znamo nista.

Kizza

Počeo sam,a u nekoj sam guzvi ali ide polako,da se interesujem za Kinesko,Aborđžinsko.Indisko i Majansko viđenje Svemira!Nekako mi je najzanimljivije šta su i kako razmišljali Aborđžini jer su bili totalno izolovani od ostatka civilizovanog Sveta.Najčudnije su mi Maje jer su skoro sve bazirali na proročanstvima kombinijući sa matematikom.
Interesujem me kako su uopšte došli do pojma Vasione?
Pre neki dan sam gledao film o starom Egiptu i video da su imali BUMERANG!Bio sam ubeđen da je ta spravica postojala samo u Australiji?
Na žalost od ISTORIJE svako uzima ono što mu odgovara!Kao da je to važno koji je narod najstariji?
Što se tiče Filozofije ne verujem da ima Astonoma koji se ne upita ŠTA TO GLEDA a ne zna  odgovor?
Kako si ti SUPERHEROJU došao na tu ideju o delu organizma?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: SUPERHEROJ on March 01, 2009, 08:26:56 pm
goreo zato sto je pokusao da pokrene ljude da misle drugacije [verovatno su nazivali vestcom a ne filozofom], e sad dal' je normalno to sto je tada zvanicna nauka ili crkva  shvatala zemlju kao ravnu plocu na ledjima kornjace itd ,i ko zna kakvih jos tvrdnji,teorija i   ko znz cega jos, da mi danas i dalje slusamo i citamo o necemu i jos mislimo da je samo to tacno? E ljudi nije to filozofija! Mi jednostavno o svemiru ne znamo nista.


Zamena teza. Onaj je goreo upravo zato sto je pokusao da uvede nauku u filozofiju, a ovde se spominje potpuno obratno, uvodjenje filozofije u nauku. Reci da ne znamo nista o necemu je oksimoron sam po sebi, a za astronomiju je uvreda. Ne znam znamo li puno o svemiru, ali ako je ovo danas nula, onda je gorespomenuti koji je bio spaljen bio u debelom minusu.

Ako su Aboridzini/Maje/Kinezi/Deda Borivoje imali neko razumevanje materijalne pojave svemira oko Zemlje, super, daj da vidimo, proverimo, primenimo naucni metod. A ako ne pricas o tome, nego o nekom spiritualnom shvatanju svemira, plasim se da, kao sto neko rece gore, jedna izmisljotina nije nista bolja od druge izmisljotine - biraj onu koja ti je najsimpaticnija ali je ne forsiraj na ostale.

r2d2

March 02, 2009, 11:23:24 am #19 Last Edit: March 02, 2009, 11:46:47 am by r2d2
Ja navijam za Chicha Miloja, ali se ponekad i slazem s tobom Kizo vezano za istoriju. S druge strane preveliki akcenat je dat o tome sta sve moze da se krije iza rupa u Istoriji. Smatram da covek treba biti otvorenog duha, ali ne i da pada u zabludu velikih zavera (inace americki izum) kao sto ti prstom upires. Na kraju mozda si stvarno i u pravu ali kako rece Bear daj to podeli i s nama, ali s konkretnim stvarima bez rekla kazala...

Quote from: SUPERHEROJ on February 28, 2009, 10:22:11 pm
Izvinjavam se ali nije svemir zivo bice nego DEO zivog bica, a posto me malo uvodis u filozofiju sa onim kamenom od milion godina, onda moram da ti kazem  da ponekad razmislis da li je zivo bice samo ono sto nasa civilizacija odredjuje nama kako da mislimo? Mislis li da je zivo bice "ono" sto trosi kiseonik? I zasto?
A ja sam samo pitao na pocetku teme da mi kazu ljudi svoje misljenje i da ga obrazloze [ako hoce] a  ne da se drze zvanicne nauke koja usput nista ne zna, ni da li postoji vanzemaljski zivot, sta je tamna energija ni materija....u svakom slucaju vise ne zna nego sto zna. Razmislite o kosmosu kao delu necega

I izvinjavam  sto me poduze nije bilo da odgovorim, ispadam malo neozbiljan


To da je kamen mozda zivo bice sam procitao u nekoj sf prici.
Ih, ako kazes da nauka nista ne zna pitam  ko za tebe pa  zna? To sto Nauka ne zna sve je druga prica, ali to nam upravo i dozvoljava da budemo ovako znatizeljni kao bica. Ja nemam boljeg alata za shvatanje Kosmosa (Ah, taj divni Habl i njegove slikice).
Naravno da zivo bice ne mora da trosi kiseonik. Ja zelim da ucestvujem u ovoj raspravi ali opet ne znam s kog stanovista oces da pricamo. Kazi jasno na sta mislis.

Filozofija? Moze...... Sto se mene tice zivot  je Velika Misterija (ne Marti Misterija ne big shit).

I ako je svemir deo zivog bica onda postoji nesto van svemira ?

Ili to znaci da ne postoji nista na svetu sto nije zivo bice tacnije sve u svemiru je deo zivog bica (sledi iz predhodnog zakljucka). itd itd.A ako je to tacno onda ne postoji nezivi deo kosmosa, te mi nikada nemozemo znati sta znaci neziva priroda jer neznamo s cim  da je uporedimo. Filozofski receno dokle god nemamo naucna sredstva (ili bilo koja druga ako bas oces) da utvrdimo sta je zivo a sta nije ne vredi time da se bavimo. Dakle definicija zivota je:......

sale11472

OK diskusija se zahuktala ali baš i nema previše veze sa ASTRONOMIJOM pa ne bi bilo loše da se tema šprebaci na prigodno mesto npr astro club ili podrum...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ha,ha ovo je dobro za čiča Miloja ali očigledno da se nismo razumeli!Predpostavljm da ste u školi imali Istoriju,Fiziku,Matematiku,Hemiju......Tamo ste imali podatke ko je kad otkrio nešto,izračunao i dokazao.Ali učeći od SVOG PREDHODNIKA.Da li je to baš tako?Navešću primer za Dinosauruse gde se do Dvadesetog Veka verovalo da su hodali čevoronoške itd.
Ljudi su pre otprilike 6000 godina otkrili metal a otprilike 4500 počeli da prave objekte od KAMENA (Stounheđž,Piramide). Predpostavljam da su uveče gledalu u Nebo i pitali seZašto je nebo CRNO, Koliko ima Zvezda,Šta ih drži tamo gore,Gde je kraj,Zašto Svetle i Čime se pokreću?
Ovde Vas moram upitati šta i kolko od toga mi sada znamo?
Imamo Teleskope u Svemiru,šaljemo Robote na Mesece i druge Planete,Osluškujemo Svemir tražeći odgovore KO SMO I ODAKLE i DA LI SMO SAMI U VASIONI?
ZAŠTO?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: Kizza on March 02, 2009, 03:40:46 pm
Ha,ha ovo je dobro za čiča Miloja ali očigledno da se nismo razumeli!Predpostavljm da ste u školi imali Istoriju,Fiziku,Matematiku,Hemiju......Tamo ste imali podatke ko je kad otkrio nešto,izračunao i dokazao.Ali učeći od SVOG PREDHODNIKA.Da li je to baš tako?Navešću primer za Dinosauruse gde se do Dvadesetog Veka verovalo da su hodali čevoronoške itd.


Ne vidim problem. Ako se ispostavi da se nesto kosi sa dosadasnjim teorijama, dolazi do krize paradigme, iznalaze se nove teorije i tako se gradi piramida nauke. Ako je to problem, onda bi buduci naucnici trebalo da se odvoje od roditelja kao odojcad i da se odgajaju kao Maugli, cisto da izbegnemo kulturnu i naucnu kontaminaciju, ali ne verujem da bi stigli do svemira da svaki naucnik mora sam . Ljudska civilizacija je stigla tu gde je UPRAVO ZATO jer su ljudi sposobni da svesno uce od svojih prethodnika i da to prenesu sledecim generacijama, a to je nesto za sta zasad nijedna druga rasa na planeti zemlji nije sposobna.

Quote
Ovde Vas moram upitati šta i kolko od toga mi sada znamo?


http://www.wikipedia.org

Za pocetak ;)

Kizza

Lukavo nema šta 8) Da ne bude zabune smatram da su odgovori gore na nebu i da će nam ih prvo dati ASTRONOMIJA  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Nije valjda da ste se umorili?Kiša pada i strašno je dosadno...Nešto razmišljam dokle se stiglo o poimanju šta je Svemir i gde bi ili u čemu bi se mogao nalaziti.Neki članovi ovog foruma,možda i s razlogom,se ponašaju kao da je sve otkriveno i brane nečije teorije kao da su 100% tačne.Međutim setim se ekipe iz CERNA i postavim sebi nekolko pitanja:
a.Eksperiment će nam dati odgovore na pitanja o NASTANKU SVEMIRA?
b.Znaju šta rade?
c.Nisu sigurni šta će se desiti?
d.Sigurni su ali neće da nam kažu?
e.Ako znaju što su potrošili VREME i PARE?
f.Zašto nije urađena kompjuterska simulacija?
g.Kada će ga ponovo pokrenuti?
h.Da li eventualna "MINI CRNA RUPA" ,koja bi se pojavila,može da NARASTE?
Molim članove ,one koji me nisu ignorisali  >:(,da mi odgovore :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

a. Neće odgovoriti na sva pitanja
b. Otprilike
c. Nisu
d. Pogledati pod c.
e. Pogledati pod c.
f. Urađena je. Sada je treba eksperimentalno proveriti. A nešto se i ne može simulirati.
g. Kada ga poprave i bude dovoljno struje
h. Jok

Brane se eventualno zakoni. Niko ne brani ni jednu teoriju kao da je 100% tačna. Ali da se neka teorija napadne, potrebni su argumenti. Ovde pojedinci napadaju teorije a poznaju ih iz dnevne štampe i naučno popularne literatue. Što b' se reklo, poznaju tek deliće pojedinih teorija i onoga što je dovelo do njih. Kada ih upoznaju onoliko koliko i njihovi tvorci i stručni poznavaoci tih teorija, i nađu argumente koji ih opovrgavaju, onda ima smisla pričati o tome.

r2d2

March 04, 2009, 07:40:16 am #26 Last Edit: March 04, 2009, 08:05:11 am by r2d2
Slazem se sa NShappy samo bih dodao:
h`) posto znam da te to intresuje, ali za detalje ces morati malko da tragas po netu...

h`) Mini crna rupa je eksperimentalno i prakticno vec odavno stvorena u laboratoriji, ali je i brzo isparila u vidu Hokingsovog zracenja tj nije narasla i progutala nista. To se nije dogodilo u Cernu. Tako da ne treba da te brine eksperiment u Cern-u.
------------------------------------------------------------------------------------
Ama Kizo pa koristis svaki dan i svake sekunde  plodove nauke , oplemenjujes svoje znanje iz astronomije, budimo realni. Lukavo.. O cemu ti to?
QuoteOvde Vas moram upitati šta i kolko od toga mi sada znamo?

Sto vise saznajes, vise vidis koliko u stvari ne znas, pa se zapanjis. Sto manje znas, manje vidis koliko stvarno ne znas......    ..... Da je sve izmisljeno? Ne razumem otkud ti to....

Obersturmfuehrer

Quote from: SUPERHEROJ on February 28, 2009, 10:22:11 pm
Mislis li da je zivo bice "ono" sto trosi kiseonik? I zasto?


A sta ti mislis, sta je "zivo bice", pa Svemir shvatas kao deo zivog bica?

NShappy

r2d2, pa shvatio sam da si pitao da li može da naraste? Znamo da može da nastane. Da naraste, jok!

r2d2

 :) Jest lapsus!

Mora imati odredjenu masu da bi krenula gravitaciono da deluje na najblizu okolinu tj atome u svojoj blizini.Nadam se da si na to mislio?

Al` vidis zgodne li doskocice. Crna rupa - zivo bice iz mocvare Cerna.