• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Live preview

Started by Laci, July 04, 2011, 12:43:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

July 04, 2011, 12:43:19 am Last Edit: July 04, 2011, 12:49:47 am by Laci
Kada foto aparat prikazuje na displeju sliku objekta koji želimo da fotografišemo tada bi trebalo da pokazuje sliku sa čipa. Interesuje me da li tada foto aparat radi kao što bi radio da snima video klip bez zapisivanja frejmova u memoriju. Ako je ovo tačno, da li postoji neka okolnost koja bi dovela do toga da čip bude osetljiviji od oka u mraku (recimo, dejstvo auto fokusa ili slično)?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

To zavisi od fotoaparata u principu. Ja sam se igrao necim slicnim ali nikada nisam uspeo podesiti da framerate bude dovoljno nizak da bi video isto sto i golim okom. Svaki frejm je bio eksponiran maksimalno 1/15 sekundi ali je chip za to vreme uhvatio mnogo manje nego sto sam ja video golim okom (npr. samo jupiter a golim okom se vide i sateliti). E verujem da postoje neke kamere koje mogu da postignu bolje rezultate ali sumnjam da postoji neka koja u tako kratkom vremenu snimi zvezdu magnitude npr. 12 sto je moguce vizuelno spaziti bez problema)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Na kratkim ekspozicijama kao ove koje se koriste za klipove mislim da nema šanse da se bilo koji čip približi ljudskom oku adaptiranom na mrak. Cuberianice verovatno misli na pogled kroz teleskop kad kaže 12mag...
Međutim, neuporedivo bolji rezultati od kompakta i dvd kamera daju slr aparati. Prosto, imaju najveći čip, najmanje šuma i ako možeš da digneš ISO eto ti velikog poboljšanja. Npr pogledajmo sliku koju snimam uobičajeno 30sec na ISO1600. Takva slika kroz teleskop pokazuje zvezde i objekte koje ne mogu okom da vidim. Da imam recimo canon eos 1d mark 4 (daće bog i ministar jednog dana) to čudo može da se natera u ISO 102000. Prostom računicom dolazimo do cifre od 0.468sec za ekvivalentnu fotku. Ono što ja snimam pola minuta on bi manje od pola sekunde!
Kada bi sa takvom aždajom snimao klip onda bi on verovatno bio dosta senzitivniji od ljudskog oka. Sve ostalo, i klipovi i ccd/webcam i live preview ne može da se meri sa tvojim očima.

digitalex

Definitivno se golim okom moze videti mnogo vise, nego na displeju digitalca koji ima Live preview. Live preview funkcija veoma je korisna kod fokusiranja (govorim o teleskopu posto nema auto-fokus funkciju), a naravno i mnogo je bolja vidljivost na samom displeju nego kroz trazioc fotoaparata kad se pogleda nocno nebo (mislim na DSLR).

Laci

July 05, 2011, 01:44:19 am #4 Last Edit: July 05, 2011, 02:01:21 am by Laci
Zahvaljujem na odgovorima :) Ipak je prekratko vreme integracije signala sa CCD čipa da bi na Live preview moglo da se uoči to što i golim okom kroz okular teleskopa, bar na ovom mom digitalcu.

Ono što me i dalje kopka a probaću ponovo kako se kod mene vidi na Live preview, recimo Mesec, na velikom povećanju (ili Saturn) i da snimim video klip. Ranije mi se dešavalo da mi je video klip tamniji od slike na LCD-u iako je frame rate bio minimalni.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on July 04, 2011, 12:58:50 pm
Cuberianice verovatno misli na pogled kroz teleskop kad kaže 12mag...

Da, naravno!

Quote from: Laci on July 05, 2011, 01:44:19 am
Ono što me i dalje kopka a probaću ponovo kako se kod mene vidi na Live preview, recimo Mesec, na velikom povećanju (ili Saturn) i da snimim video klip. Ranije mi se dešavalo da mi je video klip tamniji od slike na LCD-u iako je frame rate bio minimalni.

Pa to se i radi bez problema, tako u principu i simate planete - video klip pa onda RegiStax. Kod mene na digitalcu moze da se podesava i brightness i FPS. FPS minimum na 15 mada sa mojim teleskopom i 30 je sasvim dovoljno posto ne koristim barlow a i okular za takve stvari mi je od 25mm pa to tako moze. Ubacivao sam i web-kameru bez objektiva, direktno na senzor, cisto testa radi, ali posto nije bio u pitanju ni TouCam ni QuickCam nego neko kinesko smece sa losim pa jos i CMOS senzorom, rezultati su bili ocajni. Naravno govorimo o planetama...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on July 05, 2011, 05:31:30 pm
ali posto nije bio u pitanju ni TouCam ni QuickCam nego neko kinesko smece sa losim pa jos i CMOS senzorom, rezultati su bili ocajni. Naravno govorimo o planetama...


Ja mislim da za neke sjajnije objekte (kao što je Mesec) nema nikakve veze čime snimaš. Najveća mana kineskog smeća je to što ne snima u RAW formatu već u nekoj retardiranoj kompresiji. Imam neku Logitech quickcam koju sam pošteno platio (tipa 40-50e) pre kojih 2-3g i ispostavilo se da ima CMOS senzor. Njena mana nije osetljivost u mraku, ona lepo detektuje planetice i Mesec ali sve toliko opegla skidajući šum da Mesec ispadne sasvim mrtav i ravan.
Kad bi ti kineskom kamerom snimio klip bez ikakve kompresije - to bi bila druga priča. Sve planetarne kamerice koje se valjaju po EU za 100+e generalno imaju iste čipove ali za razliku od chinesse webcam mogu da snimaju nekompresovan klip.