• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa montiranjem aparata

Started by Sima_Strahota, October 06, 2012, 10:51:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

U pitanju je Nikon D5000 i donji teleskop. Cini se da je fokuser kratak i da ne mogu dovoljno da ga 'skratim' da uhvatim objekat u fokus.
Trazio sam okolo i video da se na raznim forumima javljaju ljudi sa Nikonima (bar ja nisam video Canon) koji imaju isti problem. Namerno naglasavam razliku Nikon/Canon jer se slican problem javlja i kod montiranja starih objektiva na Nikone...Uz odgovarajuci adapter (bez sociva) Nikon ne moze da fokusira u beskonacno, a Canon moze. Ovaj problem kod Nikona se resava koriscenjem adaptera sa socivom. Inace, problem se javlja cisto zbog razlike u konstrukciji ova dva aparata i razlicite udaljenosti senzora od objektiva.

Dakle, sta preporucujete kao resenje, a da ima sto manje stakla :)
...

kruska

pretpostavljam da imas T2-EOS Nikon adapter
resenje ti je (ako je vaistinu dugacak fokus)
-fokal reducer za refraktor
-T2 navoj u dovoljnoj duzini da potrefi fokus(ovo je bolje ijeftinije resenje)


kod Canon-a je  45 mm udaljenost chipa do prednjeg dela tela gde se montira objektiv ili T2-eos adapter   

Sima_Strahota

Jeste taj je :)
Nista, videcu da li mogu nesto sam da zbudzim...Ako nista, uvek je tu neko ko ima strug, pa moze da pomogne.
...

Yagodinac

Ja imam taj teleskop. Batali mučenje i prodaj ga ako hoćeš fotkanje Nikonom. Džabe adapteri, moralo bi seći fokuser i maltene nabiti Nikona u tubus  >:(
Razlog je što je nemoguće dobiti primarni fokus na beskonačno bilo kojim DSLR-om na tom 130/900. Jednostavno, on nije predviđen za to. Moglo bi nešto da se uradi sečenjem fokusera i ozbiljnim prepravkama ali novi fokuser bi te koštao verovatno više nego što ceo tubus polovan košta.
Za fotkanje DSLR aparatima samo 150/750 sa crayfordom i ništa ispod toga, jedino je on predviđen da ima fokus u astrofotografiji. Da se razumemo, 130/900 može da posluži ali jedino da staviš okular pa preko njega Nikon sa 18-55 a time dobijaš toliko degradiranu sliku po uglovima i generalno, da je onda bolje uzeti kompakt i raditi to isto.
Druga solucija je snimati objekte do 30-50m jer do toliko ima fokus, bar sa Canonom. Kontam da je više-manje sa Nikonom slično. Idealno za ptice, ali je bokeh odvratan na svakom njutnu, a i ptičarenje nije tema ovog foruma.

EDIT: sad se setih da fokuser na 130/900 (plastični, letva) beše nema navoj za T2 ring. Ima neki navoj ali to nije taj nego ko zna koji. Ostaje pitanje i tu šta treba raditi...
Sam 130/900 je lep početnički posmatrački instrument sa lepom slikom. Nije baš osetljiv na raskolimiranost kao f5.

Sima_Strahota

Hm...ja imam ovakav adapter: http://www.teleskop.rs/teleskop/adapteri/t2-adapter-za-canon-minolta-nikon-olympus-pentax , koji sasvim fino pasuje na fokuser i na aparat.

ps.
Gde da ga prodajem, pa tek sto sam ga kupio :):)
...

Yagodinac

I meni 130 stoji u kutiji godinama od kad imam 150-icu  ;D

mravic

Najjednostavije je skratiti tubus. Ja sam moj sekao dva puta jedino sto ti posle treba neki adapter da ti udalji okular od fokusera pri posmatranju.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sima_Strahota

...

Yagodinac

Kapiram, sekao bi zadnju stranu tubusa i de facto skratio žižnu daljinu. Rešenje je ili kraći fokuser ili da se nosač primarnog ogledala pomeri za par cm napred (tj skraćivanje), nema ništa treće. Pritom će to najverovatnije da vinjetira na Nikonu zato što je 1.25" i zato što je sekundarno ogledalo previše malo da primi svetlost u okolnostima skraćene žiže.

mravic

Da ali to je minimalno. Treba skratiti mozda za 10-20mm, treba proveriti pre secenja, i to bas sa zadnje strane jer se to posle ne vidi. Rastavis teleskop, brusilica u ruke i gotovo :)
Ja sam sekao 250mm precnik pa sam mogao i sa makazama za lim.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeS

Ja ne znam kako je uradjen taj teleskop, ali sam slican problem resavao tako sto sam pomerio primarno ogledalo napred.
Ubacivao sam distancere tako da se sacuvaju svi originalni delovi i ne sece se tubus.
Verovatno ces brzo "prerasti" taj teleskop i pozeleces veci, a taj mozes da prodas.

mravic

Naravno da se moze i na taj nacin, ali postoji mogucnost da ogledalo ne stoji bas cvrsto. Sve zavisi od načina učvršćivanja nosača primarnog ogledala na tubus. Nekada se samo sa dužim šarafima može postići željeni fokus. Treba ustvari videti koliko fali...

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk