• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Barlow fokusiranje

Started by vladam, February 27, 2013, 10:52:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vladam

Pre svega pozdrav svima.

Od pre par dana sam vlasnik 90/900 refraktora i uglavnom se tek upoznajem sa opremom i testiram je pri dnevnim osmatranjima (na vedro nocno nebo cu morati da cekam jos par dana).
Jedna stvar (za sada) mi pravi probleme, a to je fokusiranje sa Barlowom. Koristim 2x Barlow i okulare 10mm i 25mm, i u nekim situacijama ne mogu fokusirati sliku.
Zanima me sta ja tu pogresno radim i ima li nekih ogranicenja u koriscenju Barlowa?

Unapred hvala.

kostur

Stvarno ne razumem u čemu može biti problem. Fokusiranje se ne može mnogo popraviti, jedino što mi pada napamet je veliki promer sočiva tog teleskopa. Malo je previše koristiti barlow sa njim, naravno ako je u pitanju blizak objekat. Osim toga... Nemam ideja.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

frugorski

Da li mozes da opises tacno u kojoj situaciji ne mozes da fokusiras i zasto?Da li fokuser dodje do kraja svog hoda,pa ne moze dalje?
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sima_Strahota

Resenje 'laka ruka' :)
I kod mene je isti slucaj.
Barlow smanjuje, da se izrazim fotografski, dubinsku ostrinu i mnogo je promasiti fokus nego bez njega, to jest teze je fokusirati.
...

Yagodinac

Trebalo bi da je moguće fokusiranje na beskonačno. Nije isti položaj na fokuserom sa barlowom i bez, ali, opet kažem, 99% je moguće samo treba biti malo oprezniji. Inače, na bliske objekte tipa bandere na 50m i tako to nemoj da trošiš vreme - možda je zaista nemoguće fokusirati tako blizu na 10mm+barlow 2x = 180 puta uvećanja. To je mnooogo.... :)

vladam

Konkretan primer, posmatrao sam toranj kontrole leta aerodroma u Surcinu sa svoje terase u Zarkovu, dakle rastojanje oko 10 km, fokuser je dosao do kraja svog hoda na unutra i nisam imao fokus. Moguce je da sam ga u nekom trenutku "preskocio". Probacu "laka ruka" resenje :)

frugorski

Imao sam slican problem.Resio sam ga tako sto sam produzio Barlow,tako da je dublje usao u fokuser.A time sam dobio i veci koeficient uvecanja,sa 2x na 3x,orijentaciono.Sa dodatnim produzecima moze se jos povecati.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

vladam

Jos da napomenem, Barlow stavljam posle dijagonalnog ogledala (izmedju ogledala i okulara).
Da li to uopste ima veze i sta je ustvari bolje?

Yagodinac

Auf, zaboravio sam na tu sitnicu. Ako se dobro sećam barlow ide ispred dijagonala, ili se čak dijagonalno ogledalo i ne koristi sa barlowom (npr kod optisana se tako savetuje u onih par listova koje Čajniz zovu UserManual).
Probaj barlow ispred dijagonalnog.

Danijel

Tako je, Barlow uvijek ide prvi u fokuser, a tek onda u njega idu svi drugi optički elementi.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Mile

imam praktiku durbin teleskop , pa me zanima koji okular bi mi odgovarao da povecam korisno uvecanje..... sad imam samo zoom okular 20-60 a razmisljao sam da uzmem barlow 20mm ili mozda 10mm .... moze li mi ko reci sta bi imalo smisla da dobijem vece uvecanje ali sa iole pristojnom slikom. Nije da sam nezadovoljan, ali ako bi kupovinom 20mm barlowa dobio 100x bio bi stvarno srecan. molim za odgovor,ko se razume u ove okulare. hvala.

Yagodinac

Samo jedno pitanje, jel uopšte moguće skinuti okular sa te praktike? Prvi put čujem da spektivi imaju izmenjive okulare. Koji uopšte standard okulara ona koristi, 1.25 ili 0.965 inča?

Mile

March 23, 2013, 04:10:28 pm #12 Last Edit: March 23, 2013, 04:33:15 pm by Mile
Da, odvrce se normalno... a i citao sam na sajtu za teleskope da se zamenom zoom okulara moguce povecati povecanje do 120 x. Nazalost, na istom nisu nista pominjali koji okular i sta... a ja sam amater na ovome polju, zato i pitam, da nebi kupovao nesto bez veze....e,sad koji je tu navoj....  Takodje, cuo sam uopste da zoom okulari imaju usko vidno polje, a da bi sa fiksnim okularom dobio sire vidno polje. zato se ja interesujem za to. Primetio sam pri gledanju, da nije bas ugodno za oko dugo gledati kroz zoom okular. Evo izmericu u cm koliko je sirok ako moze sta da pogogne.....35-36 mm  ili 3.5 cm je sirina navoja zoom okulara .  Zoom okular je na gornjem delu durbina i lepo se odvrce i zavrce, tj skida se - po potrebi.   Evo slike, mada ste verovatno imali gomilu ovakvih u ruci ....
http://www.amazon.co.uk/Praktica-20-60-70S-Spotting-Scope/dp/B0052JAEZ0/ref=sr_1_22?ie=UTF8&qid=1364052636&sr=8-22

Mile

Nasao sam na jednom stranom sajtu, prodaju posebno okulare za stative ali su mnogo skupi , ne isplati se..... zato sam i mislio uzeti neki barlow.....ali ,sta koji, od koliko mm bi odgovarao....20,10,6....mm ??  nakraju cu morati da uzmem ili napravim jaci teleskop, posto su mi finansije problem....a kome nisu.....svaka cast.  Imate li kakav link za samogradnju teleskopa, kupovina ogledala prim-sek, i sta tu sve treba, nacrti i to....posto pojma nemam. Onako se interesujem, nisam jos toliko zagrizao da mora sve to sad odma..... Ovaj durbin praktika je dobar, ali nije bas dobar za astronomska posmatranja, posto nema tako veliko uvecanje....

Mile

Evo jednog teksta......

80 mm ACUTER Spektiv sa 1,25" fokuserom (uvid 45deg)
80 mm ACUTER je izuzetak među Spektivima !!
U odnosu na ostale spektive sličnih karakteristika fokus kod ovog tipa nalazi se "izvan" tako da je na njega moguće postaviti ------bilo koji okular!------
Okular koji se dobija uz spektiv je jedan Zoom -okular 20-60x ali izmenom okulara moguće je dostići uvećanje I do 120X.Upotrebom fiksnih okulara dobija se mnogo veće vidno polje oštrija I kontrastnija slika od Zoom-okulara.
Uvid je pod uglom od 45 stepeni. Za fotografisanje je mnogo jednostavniji od klasičnih Spektiva
Poseduje Mikro Fokuser sa dve brzine pomoću kojeg se može dobiti mnogo oštrija slika u odnosu na klasičan fokuser.
Glava na fotostalku može da se rotira kružno.

Prečnik objektiva - 80 mm
Uveličanje - 20-60X
Vidno polje - 35-18/1000 m
Najbliži fokus - 7 m
Vidokrug - 2-1˚
Prečnik okulara - 23 mm
Izlazna zenica - 4-1.3 mm
Udaljenost zenice - 18-15 mm
Mogućnost pri slabijoj vidljivosti - 40-69
Težina - 2160 g
Dužina - 48 cm

E Sad  ja vas pitam koji okular bi meni odgovarao da povecam uvecanje sa 60 na recimo 100..... Pomagajte ljudi, ako ocete !    Jedina razlika izmedju ovog i mog praktika spektiva je siri otvor 80mm a kod mene je 70mm. A prakticno je isti uredjaj,99%.