• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Trka prema Mesecu

Started by sashastar, August 24, 2007, 11:57:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Peking, Tokio -- Japan i Kina ušli su u trku ko će prvi da stigne do Meseca, što Asošijeted pres ocenjuje kao "najžešću svemirsku utakmicu od Hladnog rata".

Japan tvrdi da je njen projekat najveći do sada nakon misija Apolo, koje su odvele američke kosmonaute na Mesec, dok je Kina saopštila da će njena ispitivanja površine Meseca doprineti slanju sopstvene misije.

Japanska svemirska agencija saopštila je prošle sedmice da bi satelit Selen mogao da bude lansiran 13. septembra, nakon više godina odlaganja.

Kina bi, prema spekulacijama, mogla takođe u septembru da lansira Čang 1, ali još nije utvrđen tačan datum.

Kineski satelit i nosač rakete Čangzeng 3 prošli su sve testove, a izgradnja lansirnog punkta je završena, objavljeno je na Internet sajtu Nacionalne svemirske uprave.

Kineski svemirski program je poslednjih godina doživeo veliki razvoj, a Kina je zapanjila region 2003. godine, kada je postala prva azijska zemlja koja je poslala svog astronauta u svemir.

Tokio je, posle deset godina, u februaru završio rad na mreži četiri špijunska satelita koji mogu da nadgledaju svaku tačku u svetu.

Regionalne sile Indija, Južna Koreja, Malezija i Tajvan imaju svoje satelite u orbiti. Severna Koreja tvrdi da je i ona lansirala svoj satelit, ali za to nema čvrstih dokaza.

B92

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nenad

Japan, Kina, SAD, Rusija...
Ovo bi moglo da uđe u kladionice ;D

Sich

Quote from: sale11472 on August 25, 2007, 01:25:41 am
Joj sto ja volem trke  ;D ;D ;D


Ja moram da kazem da i ja volim trke, ali ova mi se uopste ne dopada.
Bio sam veoma srecan kad su ljudi napokon odlicili da ukrste sape i naprave jedan zajednicki projekat u istrazivanju svemira i covekovog boravka u njemu. To je naravno ISS. Koliko se secam 19 zemalja ucestvuje u njenoj izgradnji. I nazalost, danas gledamo kako taj projekat propada. Prvi put da su ljudi uvideli da je najlaksi, najbrzi i najbolji nacin osvajanja kosmosa zajednickim snagama po svemu sudeci ce da se zavrsi prevremenoi zatvori.
A same trke oko meseca i osvajanja svemira sta treba da pokazu? Ok za vreme hladnog rata, bila je neka druga pozadina i to je sad istorija. Ali sada. Da li povratak na mesec treba da bude postignuce civilizacije i celog covecanstva ili samo dokaz nadmocnosti jednih u odnosu na druge, pravljenje privilegovanih i u svemiru, i dalje prisvajanje neceg samo za sebe.
Moram da postavim pitanje kako vidimo covekovo odvajanje od zemlje? Kao projekat koji ce omoguciti da uz pomoc nauke mozemo nazvati neku drugi objekat, ili planetu novi ljudskim domom, ili ce to biti samo neka kolonija nekog  izraza mocnistva, ma kako se zvala, da li  Amerika, Rusija, Kina ili nesto trece.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sale11472

Quote from: Sich on August 29, 2007, 02:44:01 pm

Bio sam veoma srecan kad su ljudi napokon odlicili da ukrste sape i naprave jedan zajednicki projekat u istrazivanju svemira i covekovog boravka u njemu. To je naravno ISS. Koliko se secam 19 zemalja ucestvuje u njenoj izgradnji. I nazalost, danas gledamo kako taj projekat propada.


Eh ima jedna nasa poslovica "Mnogo babica, kilavo dete" ;)

No salu na stranu u trenutnoj konstelaciji ljduskog razvoja trka je mnogo bolje resenje od tuce a to su dva najcesca nacina na koji "guramo" napred. Znam tuzno ali istinito. No ja bih iskreno voleo da se iz trke povuku Drzave pa zato i navijam (pomalo) za Brensona ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Šef ruske svemirske agencije Anatolij Perminov izjavio je da Rusija namerava da do 2025. godine pošalje misiju s ljudskom posadom na površinu Meseca.

Perminov tvrdi da bi to predstavljalo samo prvi korak u još ambicioznijem planu, izgradnji stalne baze s ljudskom posadom u periodu 2032-2035. godine.

Dugoročni cilj ruskog svemirskog programa je i odlazak kosmonauta na Mars, a to bi se, prema Perminovljevim rečima, trebalo dogoditi pre 2035. godine. Roskosmos planira da postavi i orbitalnu stanicu nakon što 2015. godine današnja Međunarodna svemirska stanica prestane s radom.

U toj stanici bi se, između ostalog, sastavljali svemirski brodovi i sonde za dugotrajna putovanja prema drugim planetama Sunčevog sistema.

Perminov je potvrdio da je Roskosmos sklopio ugovor s 'veoma važnom ličnošću' iz sveta ruske politike i ekonomije, na osnovu koga će ona postati prvi ruski svemirski turista.

Cena izleta u kosmos je 30 miliona dolara, a zakazan je za 2009. godinu.

Ruska najava o slanju kosmonauta na Mesec dolazi 38 godina posle iskrcavanja američkih kosmonauta.

RTS

Toma B

Quote from: sashastar on September 04, 2007, 11:12:18 am
Šef ruske svemirske agencije Anatolij Perminov izjavio je da Rusija namerava da do 2025. godine pošalje misiju s ljudskom posadom na površinu Meseca.
Perminov tvrdi da bi to predstavljalo samo prvi korak u još ambicioznijem planu, izgradnji stalne baze s ljudskom posadom u periodu 2032-2035. godine.


A ja kazem da nece pa da vidimo ko ce biti u pravu...

Kada Perminov nesto kaze to mozes okaciti macku o rep (nazalost).
Nije rekao je da je to sve samo njegova zelja za koju niko ni cvonjka nije spreman da plati, a bez para nece ici.
Sve gluposti u vezi sastavljanja kosmickog broda za Mars (na buducoj stanici) treba sto pre zaboraviti.
Sve ovo ce ionako biti za dva dana zaboravljeno.
Da li se neko seca Klipera? Kako to da se on cak i ne pominje u ovom velikom obecanju.
Sve sto ce od svega ovoga biti je onaj turista ili neki drugi bogati idiot... :'( :'( :'(

Inace po mom misljenju uopste ne postoji nikakva trka jer svi znamo da samo jedna drzava ima dovoljno novca za takav poduhvat.

Kizza

Ja sam za trke ali Robota 8)!Ipak je to jeftinije i sigurnije a korisno ;D!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Da bas to sam se ja vec odavno pitao zasto na Mesecu nema
neka vozila ili bilo sta da mrda kao sto je na Marsu.
Mogli su do sada instalirati recimo jedan teleskop ili slicno.

Toma B

Quote from: sashastar on September 05, 2007, 12:03:16 am
Mogli su do sada instalirati recimo jedan teleskop ili slicno.


Pa mogli su, ali jeftinije bi bilo lansirati jos jedno dva, tri Hablova teleskopa (HST) u orbitu.
Sto se vozila tice...bio je jedan predlog ESA-e pre koju godinu da se napravi rover sa minimumom naucne opreme ali sa dobrim kolor kamerama koji bi se vozio po Mesecu i snimao predeo...
Koliko mi je poznato nikada nije ni evro ulozen u razvoj ovog projekta.
Ocito da nikog ne zanima nas mali zaspali satelit Mesec. :-\ :'( >:(

sale11472

Quote from: Toma B on September 05, 2007, 10:03:46 am
Quote from: sashastar on September 05, 2007, 12:03:16 am
Mogli su do sada instalirati recimo jedan teleskop ili slicno.


Ocito da nikog ne zanima nas mali zaspali satelit Mesec. :-\ :'( >:(


Pa "bili smo tamo" tako da je to ipak manje interesanto od Marsa, a troskove treba pravdati pred poreskim obveznicima, zato stalo i ponavljam da su misije sa ljudskom posadom jedini nacin da se gura napred
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Gugl inkorporacija ponudila je 30 miliona dolara nagrade prvoj privatnoj kompaniji koja bezbedno spusti robotski rover na Mesec i pošalje nazad na Zemlju jedan gigabajt fotografija i video poruka.

Trka do meseca neće biti ni laka ni jeftina, a timovi moraju da sakupe novac za izgradnju letelice koja će biti dovoljno čvrsta da preživi spuštanje i biti dovoljno 'pametna' da kompletira niz zadataka.

Svaki rover mora biti opremljen i kvalitetnom video i statičnom kamerom da dokumentuje putovanje.

Pravila traže da letelica pređe bar 1.312 stopa po Mesečevoj površini i pošalje na Zemlju paket podataka koji uključuju auto-portrete, panoramske pejzaže i video u skoro direktnom prenosu.

Učesnici su obavezni i da obezbede vozilo za lansiranje sonde, bilo da ga sami naprave, ili po ugovoru sa postojećim raketnim kompanijama.

Kompanija koja izvede ovaj poduhvat do kraja 2012. godine, primiće 20 miliona dolara, a ako do tada ne bude pobednika, rok se pomera do kraja 2014. godine, a nagrada se smanjuje na 15 miliona dolara.

Nagrada za drugo mesto je pet miliona dolara.

RTS

sashastar

Japan je lansirao svoju prvu mesečevu sondu što će, kako se tvrdi, biti najveća misija istraživanja Meseca još od leta američkog Apola.

Raketa koja je ponela tri tone tešku sondu nazvanu SELENE, uzletela je u 10,31 po lokalnom vremenu, sa malog ostrva Tanegašima, udaljenog oko 1.000 kilometara južno od Tokija, prenele su agencije.

Raketa će dva puta obići Zemlju u njenoj orbiti, nakon čega će se sonda odvojiti na nekih 45 minuta od poletanja i krenuti na put ka Mesecu dug 380.000 kilometara.

Japanski naučnici kažu da lansiranje 479,2 miliona dolara vredne sonde, predstavlja tehnički najsloženiju misiju na Mesec još od američkog programa Apolo pre nekoliko decenija.

Misija nazvana Kaguja, po mesečevoj princezi iz jedne starovremene japanske bajke, sastoji se iz glavne sonde i dva mala satelita opremljenih sa 14 posmatračkih instrumenata. Njima će se istraživati površina Meseca, gravitacija i drugi elementi na osnovu kojih bi trebalo da se donesu zaključci o postanku Meseca i njegovoj evoluciji. Glavna sonda će biti pozicionirana na udaljenosti od oko 100 kilometara od mesečeve površine a pomoćne na polovima.

Japanska agencija za istraživanje svemira [JAXA] saopštila je da se nada da će do 2025. godine poslati i svoje astronaute na Mesec.

Planirano je da mesečeva sonda provede oko jednu godinu u mesečevoj orbiti, odnosno sve do isteka goriva.

RTS

Kizza

Ne bi bilo lose i da se mi nekako ukljucimo u tu trku :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Skyw@lker

@Sashastar fenomenalne vesti sam ovde procitao, ali da ne komentarisem sve postove pojedinacno, pratim vec neko vreme desavanja u vezi Marsa i Meseca i mislim da ce sledeca decenija biti jako interesantna u kosmonautici... Satl odlazi u penziju, pripreme novih misija sa ljudskom posadom na Mesec i Mars itd. Zivi bili pa videli!  ;D

Bilo bi lepo kada bi bili svedoci novih trka u Svemiru  :) Mada mislim da je u saradnji medju velikim silama buducnot istrazivanja kosmosa.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."