• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HAL

Prihvatam, i slažem se. Ali i dalje mi je ironično za podforum Alternativa, nadam se da me razumeš : )

Sasa

Zapravo ne znam o čemu govoriš. Ja svakako nisam pravio nikakav podforum (moram priznati da sam kao administrator prilično pasivan zbog drugih svojih obaveza). Ali pitaćemo. Možda postoji neki opravdan razlog. Nisam primetio da se iko nešto bunio.

HAL

Razlog znam, nema potrebe : ) a i niko se neće buniti kada je većina orijentisana u jednom smeru.

Sasa

Pa baš i ne razumem ovo i ne vidim čemu ti uvijeni odgovori. Što lepo ne kažeš šta hoćeš i šta te buni?

1. Većina je uvek orijentisana u jednom smeru. Kako drukčije?
2. Kažeš "niko se neće buniti kada je većina orijentisana u jednom smeru." Pa to nije tačno. Istorija je prepuna primera gde se manjina, čak pojedinac, buni protiv većine. Evo primera iz naše oblasti: Aristarh, Galilej, Bruno, Kopernik....
Izvini, ali ne razumem te. OK, možda nije ni važno. Već smo uveliko izašli iz konteksta ove teme, pa ne bih da je više kršimo (ili otvori novi topik).

Predrag

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 03:46:22 pm
Na svom blogu sa (vaše) desne strane sam napravio anketu i voleo bi da glasate. Ostaviću anketu mesec ili dva, pa ćemo videti. Verujem da će rezultat ankete biti negativan u odnosu na moje mišljenje.
http://svemir.wordpress.com/


Anketa je potrajala malo duže i evo rezultata:

http://svemir.wordpress.com/2010/08/22/rezultati-ankete-2/
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

HAL

Ja bih glasao za 1 i 3. Kreacija uz pomoć inteligentnog inženjerstva za finije detalje koji manifestuju savršenstvo onoga iz čega su proistekli, tj. svi mi.

spadej

Ne vidim nikakvo savrsenstvo u coveku, koje bi trebalo da postoji da bih prihvatio opcije 1 i 3. To sto smo u stanju da napravimo kompjuter ili setamo po Mesecu ne cini nas mnogo boljim od nekih drugih, nizih zivotnih oblika. Umemo da napravimo i atomsku bombu a volimo i da je upotrebimo. I dalje u genima imamo predatorske sklonosti, samo smo ih prikrili ili ih kontrolisemo. Da nas je pravio neki "majstor", pa jos prema svom liku, valjda bi smo bili mnoooogo bolji.
Posto je ovo "napeta" diskusija, moram da naglasim da podjednako postujem i one koji ne misle kao ja.

Kizza

Da ovo o "savršenom biću" je zanimljivo.Na žalost nemamo nikoga sličnog nama  da se uporedimo a u životinjskom svetu jedino su predatori (ajkula,krokodil) uspeli da prevare evoluciju i pretrpeli su minimalne fizičke promene.E sad da li su oni savršeni ili ne to je pitanje  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Dokazano je raznim eksperimentima vezanih za evoluciju, a i sama evolucija da krupnije promene (fizičke ili bilo kakve) pretrpe uglavnom ugrožene vrste, jer su primorane da bi uspele sebi da obezbede opatanak. Krokodili to nisu pretrpeli značajne promene, jer su predatori koji nisu ugroženi. Što je vrsta ugroženija pretrpi veće promene. Prirodna selekcija i geni su vrlo zanimljiva stvar. :D
Mene oduševljava onaj eksperiment sa Gupikama i sa bakterijom E.coli!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Hm,da li to znači da je evolucija za nas ljude završena  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Quote from: HAL on August 24, 2010, 12:26:27 am
Ja bih glasao za 1 i 3. Kreacija uz pomoć inteligentnog inženjerstva za finije detalje koji manifestuju savršenstvo onoga iz čega su proistekli, tj. svi mi.


Evo već se u startu ne slažemo! Smatram, kao i neki u postovima malo iznad, da mi uopšte nismo savršeni. Daleeeko smo od savršenstva.

HAL

Mi nismo savršenstvo, već njegova emanacija koja putem inkarnacija po planetama raste kroz učenje i delanje. Težimo savršenstvu kroz iluziju života.

Sasa

August 25, 2010, 12:56:32 pm #357 Last Edit: August 25, 2010, 02:06:57 pm by Sekula
Eh, ovo je tvrdnja koja se ne može oboriti, ali ni dokazati. To je kao kada bih ja rekao da je II svetski rat izbio zbog disharmonije kosmičkih sila sa crvenom pegom na Jupiteru. Ko to može da opovrgne ili dokaže?

U svojoj knjizi ,,Da li postoje stvari koje ne postoje" Voja Antonić za takve tvrdnje kaže:

,,Ako je tvrdnja takva da nikakav (čak ni zamišljeni) dokaz ne bi mogao da je obori, onda je besmisleno i izvoditi dokaze jer je rezultat unapred poznat; tvrdnja je imuna na sve dokaze. To ne znači da je ona tačna, naprotiv - to znači da je besmislena. Razlog za ovakav zaključak je taj što je logički nemoguće da je tvrdnja ispravna bez obzira na sve moguće dokaze, drugim rečima - tvrdnja je ispravna samo ako je prošla test dokaza."


Sasa

QuoteKreacija uz pomoć inteligentnog inženjerstva...


Koliko je meni poznato inteligentni dizajn je moderna varijanta kreacionističkog shvatanja po kome je čitav svet (svemir) nastao pre nekih šest hiljada godina, Eva je stvorena od rebra Adama, svi nosimo praroditeljski greh, grešni smo od rođenja itd.
Sa stanovišta nauke i većine crkava potpuna besmislica.

Sekula

Quote from: Sasa on August 25, 2010, 12:56:32 pm
Eh, ovo je tvrdnja koja se ne može oboriti, ali ni dokazati. To je kao kada bih ja rekao da je II svetski rat izbio zbog disharmonije kosmičkih sila sa crvenom pegom na Jupiteru. Ko to može da opovrgne ili dokaže?

U svojoj knjizi ,,Da li postoje stvari koje ne postoje" Voja Antonić za takve tvrdnje kaže:

,,Ako je tvrdnja takva da nikakav (čak ni zamišljeni) dokaz ne bi mogao da je obori, onda je besmisleno i izvoditi dokaze jer je rezultat unapred poznat; tvrdnja je imuna na sve dokaze. To ne znači da je ona tačna, naprotiv - to znači da je besmislena. Razlog za ovakav zaključak je taj što je logički nemoguće da je tvrdnja ispravna bez obzira na sve moguće dokaze, drugim rečima - tvrdnja je ispravna samo ako je prošla test dokaza."




Zapravo se radi o čistom sholastičkom principu razmišljanja koji je bio u upotrebi čitav srednji vek vrhuneći u vremenu renesanse. Njen glavni cilj, dakle,  nije saznati istinu već objasniti već proklamovanu istinu koja se prosto uzima kao činjenica - aksiom. Takvo je bilo rvanje sa Biblijom koja je bila konstanta koja se ne sme menjati, ne bi li se izbeglo spaljivanje na lomači, a kamoli se ugrozilo vlastito obrazovanje i napredovanje u društvu i bilo kakva druga vrsta životne afirmacije u sociološkom smislu. Odavno, odavno, napušten koncept...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |