• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Savet u vezi kupovine

Started by Astroamater, May 14, 2015, 09:04:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astroamater

Pozdrav forumasi !  ;)

U planu mi je da kupim refraktor ili reflektor, naisao mi je jedan prijatelj koji se bavi time i koji mi je ponudio dve opcije, pa da ne bih ispao neuk i naseo, molim vas za vase misljenje i koliko moze ovo da kosta ? 
   Refraktor            
               
R.B.   Opis dela   Proizvodjac   Karakteristike   kom   Iznos
1   Stativ EQ-2         
2   Motor za pracenje   
3   Akumulator   Kung Long   WP14-12SE 12V 14Ah   
4   Objektiv   Vega - Ljubljana   400/3,5 - 27 X uvecanje
5   Okular   MEAD   40 mm Super Plossl   
6   Okular   MEAD   15 mm Super Plossl   
7   Fokuser   Crayford   TsFocNC 2 - 2" sa adapterom za 1.25"   
8   Dijagonalno   MEAD   TSZS1DT2   
               

   Reflektor         
            
R.B.   Opis dela   Proizvodjac   Karakteristike   kom
1   Stativ EQ-2         1
2   Motor za pracenje         1
3   Akumulator   Kung Long   WP14-12SE 12V 14Ah   0
4   Tubus         2
5   Nosaci tubusa         0
6   Nosac primarnog ogledala   MEAD      1
7   Spider   MEAD      1
8   Primarno ogledalo   MEAD   6" - 15 cm, f/8 - 400 X uvecanje   1
9   Sekundarno ogledalo   MEAD   1"   1
10   Fokuser   Crayford   TsFocNC 2 - 2" sa adapterom za 1.25"   1
11   Dijagonalno   MEAD   TSZS1DT2   1
12   Okular   MEAD   40 mm Super Plossl   1
13   Okular   MEAD   15 mm Super Plossl   1
14   Okular   MEAD   6.4 mm Super Plossl   1


Unapred hvala !

            

Yagodinac

Pozz, malo je nabacano bez neke veze... Npr šta će ti dijagonala na reflektoru, koga briga za marku spajdera itd.
Takođe mi je nejasno da li su to gotovi teleskopi ili delovi za samogradnju. Orijentaciono gotov reflektor 150mm poznatog proizvođača na EQ2 bi koštao 139+239e, znači ispod 400e... Ali u Švabiji  ;)
U svakom slučaju možeš proveriti okolne evropske cene na guglu, da sad ne stavljam linkove vodećih evropskih distributera, možda nije po pravilima reklamirati ih.

vlaiv

U najboljoj nameri da budem koristan moram da kazem da mi nista nije jasno :D

Probacu da ti prenesem moja zapazanja o "konfiguracijama".

O objektivu Vega Ljubljana nista ne znam, ono sto sam video na internetu jeste da se Vega iz slovenije
bavi prodajom projektora i tako nekog materijala. Ja refraktor ne bih uzimao ni kod koga ko se profesionalno
ne bavi proizvodnjom astronomskih proizvoda (da se moze naci recenzija na internetu o kvalitetu).

Stativ EQ2, u zavisnosti od kog je proizvodjaca, al da kazemo ako je u klasi EQ2 skywatcher-a i slicnih je dovoljan
za 3.5" refraktor 400mm fokalne duzine (to sto ti se nudi je verovatno ahromat i to 90mm/400mm sto bi se vodilo kao
izuzetno brz ahromat - ja bih to preskocio u sirokom luku).
Sa druge strane za reflektor 6" (150mm) F8 - EQ2 ne bi bilo zadovoljavajuce resenje. To je suvise slabo postolje za ovakav teleskop.

Navedeni fokuser i diagonalno ogledalo (TsFocNC  i  TSZS1DT2) su brand Teleskop Servis-a iz nemacke (ne znam ko je original proizvodjac) ali bih
rekao da su oba OK. Jedino mi je sumnjivo sto kod diagonalnog stoji "MEAD" (oko ovog MEAD mi je jos jedna velika zabuna, pretpostavka je da je u pitanju
MEADE). Takodje mi je cudno sto se uz reflektor nudi diagonalno ogledalo (sekundar je posebno naveden) - reflektori - newtnovi ne koriste diagonalno ogledalo / prizmu,
mislim moze da se koristi ali je visak, nepotrebno je (samo prouzrokuje dodatni gubitak svetlosti a i pitanje je da li bi fokuser imao dovoljno hoda kada bi se dodalo).

Sve to oko MEAD-a mi je jako cudno. Pretpostavka je da je MEADE. Nisam siguran da MEADE radi 6" ogledala za prodaju pod tim brendom. Oni imaju liniju newton-a,
sto na EQ sto dobson varijanta, al ni jedan nije 6".

U konfiguraciji za newton je dalje cudno sto se nabraja, nosac sekundara, pa zatim spider (to je sve normalno i sastavni deo OTA - tj tubusa ili optical tube assembly).
Navedena povecanja su spram prilozenih okulara a nikako ono sto ces moci realno koristiti.

Da sumiram, da ne bih pokusavao da rascivijam ovo sto si naveo kao "konfiguracije" ja cu ti dati okvirne cene (prepisano sa TS - teleskop servisa), slicnih a dobrih
teleskopa (3.5-4" refraktor, 6" newton) u raznim varijantama pa ti uporedi (mada bih ti preporucio da mozda malo vise procitas po internetu sta vredi kupiti a sta ne
i da se dodatno informises sta ti se tacno nudi u ovim ponudama)

Refraktori:
(sve cene su sa nemackim porezom, bez postarine, pa moras napraviti kalkulaciju zavisi za gde narucujes)

90mm/900mm (F10) + EQ2 bez motora za pracenje - 190e
90mm/900mm (F10) + EQ2 + motor za pracenje - 190e + 40e ili 90e (losiji motor, bolji motor - precizniji)

(uz ovakav teleskop dobijes 2 losija okulara 10mm i 25mm - x90 i x36, trazioc, diagonalu mozda i barlow x2 - opet losijeg kvaliteta, zapravo ovaj od 25mm je jos i ok okular)

Reflektori:

150/1200 ili 750  (znaci F8 ili F5) + EQ3 - ozbiljnije postolje - 430e (tracking motor/motori ovde idu u cenovnom rangu 100e - single motor, 125e/150e dual axis motori - razlika
je samo u kontroleru - upravljacu, motori su isti)

I, da dodam jos na kraju, dosta ovih stvari koje si naveo (fokuser, diagonala, i okulari ako su MEADE a ne neki "MEAD"), cene mozes proveriti na internetu, google sve zna.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astroamater

Quote from: Yagodinac on May 14, 2015, 11:42:21 pm
Pozz, malo je nabacano bez neke veze... Npr šta će ti dijagonala na reflektoru, koga briga za marku spajdera itd.
Takođe mi je nejasno da li su to gotovi teleskopi ili delovi za samogradnju. Orijentaciono gotov reflektor 150mm poznatog proizvođača na EQ2 bi koštao 139+239e, znači ispod 400e... Ali u Švabiji  ;)
U svakom slučaju možeš proveriti okolne evropske cene na guglu, da sad ne stavljam linkove vodećih evropskih distributera, možda nije po pravilima reklamirati ih.



Koliko sam ga razumeo, u pitanju su delovi za samogradnju.
I opciju mi nudi za 680e, drugu opciju za 980e, i to je sa uracunatim popustom od 10%.
Mislim da su ovo ozbiljne cifre, koliko sam ja uspeo da istrazim, ali mi znaci misljenje iskusnih ljudi.
Hvala na odgovoru !

Astroamater

Quote from: vlaiv on May 14, 2015, 11:54:10 pm
U najboljoj nameri da budem koristan moram da kazem da mi nista nije jasno :D

Probacu da ti prenesem moja zapazanja o "konfiguracijama".

O objektivu Vega Ljubljana nista ne znam, ono sto sam video na internetu jeste da se Vega iz slovenije
bavi prodajom projektora i tako nekog materijala. Ja refraktor ne bih uzimao ni kod koga ko se profesionalno
ne bavi proizvodnjom astronomskih proizvoda (da se moze naci recenzija na internetu o kvalitetu).

Stativ EQ2, u zavisnosti od kog je proizvodjaca, al da kazemo ako je u klasi EQ2 skywatcher-a i slicnih je dovoljan
za 3.5" refraktor 400mm fokalne duzine (to sto ti se nudi je verovatno ahromat i to 90mm/400mm sto bi se vodilo kao
izuzetno brz ahromat - ja bih to preskocio u sirokom luku).
Sa druge strane za reflektor 6" (150mm) F8 - EQ2 ne bi bilo zadovoljavajuce resenje. To je suvise slabo postolje za ovakav teleskop.

Navedeni fokuser i diagonalno ogledalo (TsFocNC  i  TSZS1DT2) su brand Teleskop Servis-a iz nemacke (ne znam ko je original proizvodjac) ali bih
rekao da su oba OK. Jedino mi je sumnjivo sto kod diagonalnog stoji "MEAD" (oko ovog MEAD mi je jos jedna velika zabuna, pretpostavka je da je u pitanju
MEADE). Takodje mi je cudno sto se uz reflektor nudi diagonalno ogledalo (sekundar je posebno naveden) - reflektori - newtnovi ne koriste diagonalno ogledalo / prizmu,
mislim moze da se koristi ali je visak, nepotrebno je (samo prouzrokuje dodatni gubitak svetlosti a i pitanje je da li bi fokuser imao dovoljno hoda kada bi se dodalo).

Sve to oko MEAD-a mi je jako cudno. Pretpostavka je da je MEADE. Nisam siguran da MEADE radi 6" ogledala za prodaju pod tim brendom. Oni imaju liniju newton-a,
sto na EQ sto dobson varijanta, al ni jedan nije 6".

U konfiguraciji za newton je dalje cudno sto se nabraja, nosac sekundara, pa zatim spider (to je sve normalno i sastavni deo OTA - tj tubusa ili optical tube assembly).
Navedena povecanja su spram prilozenih okulara a nikako ono sto ces moci realno koristiti.

Da sumiram, da ne bih pokusavao da rascivijam ovo sto si naveo kao "konfiguracije" ja cu ti dati okvirne cene (prepisano sa TS - teleskop servisa), slicnih a dobrih
teleskopa (3.5-4" refraktor, 6" newton) u raznim varijantama pa ti uporedi (mada bih ti preporucio da mozda malo vise procitas po internetu sta vredi kupiti a sta ne
i da se dodatno informises sta ti se tacno nudi u ovim ponudama)

Refraktori:
(sve cene su sa nemackim porezom, bez postarine, pa moras napraviti kalkulaciju zavisi za gde narucujes)

90mm/900mm (F10) + EQ2 bez motora za pracenje - 190e
90mm/900mm (F10) + EQ2 + motor za pracenje - 190e + 40e ili 90e (losiji motor, bolji motor - precizniji)

(uz ovakav teleskop dobijes 2 losija okulara 10mm i 25mm - x90 i x36, trazioc, diagonalu mozda i barlow x2 - opet losijeg kvaliteta, zapravo ovaj od 25mm je jos i ok okular)

Reflektori:

150/1200 ili 750  (znaci F8 ili F5) + EQ3 - ozbiljnije postolje - 430e (tracking motor/motori ovde idu u cenovnom rangu 100e - single motor, 125e/150e dual axis motori - razlika
je samo u kontroleru - upravljacu, motori su isti)

I, da dodam jos na kraju, dosta ovih stvari koje si naveo (fokuser, diagonala, i okulari ako su MEADE a ne neki "MEAD"), cene mozes proveriti na internetu, google sve zna.


Hvala vlaiv na iscrpnom objasnjenju.
Po tvojoj logici, cena za prvu opciju 680e i za drugu 980e je previsoka ?

vlaiv

Pa ne mora da bude, a u zavisnosti od kvaliteta komponenti. Mislim ne mora da bude visoka cena da tako kazem.

Kao primer cu da navedem sledece:

- Recimo kvalitetan ED dublet refraktor 90mm (3.5"), cene krecu od 600e pa navise za OTA (samo teleskop bez
postolja). Tripleti su jos skuplji.

- Orion UK 150mm (6") F8 reflektor sa 1/10 lambda se moze nabaviti za cca 580e. Da nabavis ogledalo Zambuto u toj velicini, cisto sumnjam da
bi te izaslo ispod 1500e.

Znaci moze nesto da kosta toliko para, samo onda vrlo dobro moras znati tacno sta kupujes. (da tako kazem, model marka i karakteristike).

Sa druge strane za u cenovnom rangu refraktora od 680e mozes dobiti sledece:
Skywatcher refraktor 120/1000 na EQ3 sve sa dual axis motorima i akumulatorom (kupis za 500 teleskop sa postoljem, 125e dual ax motori i ostaje ti 50e za akumulator).
Za malo vise para dobijes EQ5 postolje i 120/1000 Evostar.

Opet za 980e mozes da kupis sasvim ok 150mm Newton F8, EQ5 postolje, motore, akumulator i jos koji okular i barlow, mozda i nekih filtera. Ili sa druge strane
da ides na veci otvor i da uzmes 200/1000+eq5 (doduse ne znam jel mozes i motore ugurati u to). Za oko 1150e mozes da dobijes 200/1000 na goto (kompjuterizovanom
, koji sam pronalazi i prati objekte) eq5 postolju. Zapravo za 980e mozes da uzmes eq5 (cca 300e, motore 125e, i 200PDS - 200/1000 newton sa dual speed 1:10 crayfordom za 430e + ptt i dadzbine ti je u rangu <1000e).

Mislim ne znam sta da ti kazem. Ima toliko nedoslednosti u iznetoj ponudi (spisak delova, bez detalja o proizvodjacima i modelima, cena je prevelika pogotovu ako je samogradnja ili
delom polovna roba, cinjenica da ti je ponudjen refraktor u nizem cenovnom rangu nego reflektor, a obicno za isti nivo perfomansi reflektor je jeftiniji od refraktora).

Ovo sto sam napisao su samo na brzaka pregledani teleskopi (a cene u nemackoj, kod nas izadje malo vise, zavisi gde uzimas, da li narucujes, nesto se isplati ovde, a nesto narucivanje od preko).

Sigurno da postoje jos brojne druge opcije koje mozes razmisliti da li bi uzimao - recimo Maksutov 127mm ti je negde izmedju ta dva, opet sve zavisi od toga sta ocekujes / zelis od teleskopa.

U citavoj prici nisi naveo sta tebe zanima (mozda tebe zanima samogradnja pa bi iz te perspektive trebalo gledati).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC