• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

POMOĆ!!Dobio sam teleskop SIMMON 6450

Started by nbg77, July 14, 2010, 11:52:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nbg77

Poštovani učesnici ovog foruma, molim Vas za pomoć i savet vezano za teleskop SIMMON 6450 (karakteristike: Focal Length 900mm,Diameter 114mm,F ratio 7.87, Dawes limit 1.1 arc Seconds,Limiting magnitude 12.3, Light Gathering Power 225).Totalni sam amater i voleo bih da mi kažete vredi li trošiti vreme na ovaj teleskop.

Hvala unapred!! :)

CyberianIce

Trebao bi malo pretraziti forum, mislim da se dosta odgovora na tvoje pitanje vec krije po nekim temama...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Pozdrav nbg77 i dobro nam došao na forum !!!

Cestitke; nabavio si pravi pravcati prvi teleskop! Kao da si nekog pitao - to je optimalan uredjaj za početno upoznavanje objekata na nebu teleskopom - baš tako i preporučujem. Nije neka vrhunska optika, ali obzirom da je Njutn, i to na cca. F/8 - nema da brineš!

Jesi li gledao Jupitera njime? To je onaj sjajan objekat na istoku što se vidi iza ponoći. Kad to osmotriš, javi nam utiske. Nadajmo se da je kolimacija dobra, u suprotnom (zbog transporta) moraćeš je sam raditi (ništa strašno).

Pozz.

nbg77

E pa Ljubo, ulepšao si mi dan!:)
Iskreno, baš sam se bio zabrinuo kada sam na njemu video "Made in China",plus sam saznao na netu da je firmu Simmons preuzela firma Bushnell, koja se toplo NE PREPORUČUJE za bilo kakvu kupovinu njihovih proizvoda(http://www.scopemaking.net/hrv/prviscope.htm).Samo još da obrišem pračinu sa njega i pravac Avala!:)

Ljubo

Ma svaki teleskop je bolji od nikakvog. Razlika je u tome da kod onih kvalitetnijih ima manje nedostataka u slici koju gledaš. Ali Njutn većeg F broja, kakvog ti imaš, ima da te služi solidno - za početak naravno. Njime ćeš dobro vidjeti Mjesec, Sunce, planete i sve Mesijeve objekte (govorim iz iskustva, jer upravo takav tip teleskopa imam u školi u kojoj radim, doduše Made in USA, ali stariji).

Bilo bi dobro da je ogledalo parabolicno, mada pretpostavljam da nije - no to nek te ne brine, za početak ti je taj teleskop sasvim OK. I moze da zadovolji apetite posmatraca za nekoliko godina, te uvijek da se nadje pri ruci kao "casual scope"...

cola

Samo budi oprezan sa Suncem, moze da te oslepi...
Bolje dok ti neko ne objasni da ne gledas u Sunce, potrebni su filteri ili da radis okularnu projekciju...
Sacekaj da padne mrak pa izvuci telekop ;). Eto ako imas vremena skokni ovih dana (15-18. jul) do Letenke s teleskopom pa da vidimo sta i kako :) Predpostavljam da si dobio neke krs okulare, mozda treba kupiti neke bolje, za 30-ak evra mozes da kupis solidan P. u Teleskop centru.
Vidim to je neka ekvatorijalna montaza, pa ces morati da je useveris, imas negde po forumu savete kako da to uradis (ako nadjem pusticu ti link). Srecno sa teleskopom, vedro nebo :)
Prasina na optici mozda i ne smeta mnogo, moras pazljivo da je brises zbog zastitnih slojeva na optici :)... Mozda ti telskop nije kolminisan... Skokni do Letenke ili do nekog astronomskog drustva da ti pregledaju teleskop...
Astronomski pozdrav ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kruska

da, nemoj gledati direktno u sunce, sa ili bez teleskopa  ;D

nbg77

Gospodo,
hvala svima na odgovorima i savetima,odluka je pala, za vikend se definitivno ide u Letenku!:)
Colo obećaj da ćeš mi pomoći da osposobimo ovaj moj veliki durbin!!!:)
A sada pravac Merkur u kupovinu kamperske opreme!!

cola

Nema na čemu ;)
Naravno, onoliko koliko znam/mogu. Nije Čola baš najbolji, ali zato ima tu (još) iskusnijih ljudi da dodaju po nešto.:D Sigurno ćeš biti prezadovoljan kad dođeš gore, pogotovo što je nebo fino.
Bilo bi jos bolje da uzmes produzeni vikend pa da uhvatis i petak vece, da ubodes dve veceri za posmatranje :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: nbg77 on July 14, 2010, 01:01:02 pm
NE PREPORUČUJE za bilo kakvu kupovinu njihovih proizvoda(http://www.scopemaking.net/hrv/prviscope.htm).


Naravno da se ne preporučuje za kupovinu ali ti si taj teleskop dobio pa sad ostaje samo da ga koristiš u svakoj prilici koja ti se ukaže dok ne nabaviš nešto bolje.....
Videćeš na Letenki poprilično različitih teleskopa pa ćeš znati  za šta da skupljaš pare ;)
Naravno pogledaj i temu u vrhuovog foruma :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D