• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Recent posts

Pages1 2 3 ... 10
1
Posmatranja / Re: C/2023 A3
Last post by Laci - Today at 03:22:21 pm
Zahvaljujem Epsilon!

Retko dolazim na Astronomske kampove koji se održavaju u julu mesecu ali je ova godina drugačija pa ću se verovatno pojaviti na Letenci.
2
Posmatranja / Re: C/2023 A3
Last post by ε Aurigae - Today at 02:59:49 pm
Jako lep izveštaj Laci, drago mi je da vidim da je forum živnuo.

Da li planirate dolazak na Letenku?
3
Astrofotografija / Re: Wide field astrofotografij...
Last post by stameni - Today at 02:47:52 pm
A... šta misliš da ovaj tutorijal možda samo malo uobličiš i ponudiš Zorkiću da okači na sajt?

Mislim, tamo ima toliko teorijskog teksta, da bi jedan tekst iz praktične astronomije došao kao pravo osveženje :)
4
Posmatranja / C/2023 A3
Last post by Laci - Today at 01:55:21 pm
Utisci sa sinošnjeg posmatranja komete, zabeleške.

C/2023 A3

10.05.2024.
Dvorište u gradu (Zrenjanin, Srbija) Dobson 355/1650 Okulari 15mm (Gold line), 7mm (Lacert), 5mm (Hiperion)

početak posmatranja 22:34 (gornja skica u prilogu)

Uvećanje X110:

Gusta koma bez jezgra, nazire se rep uz pomoć perifernog vida.

Rep je kratak, difuzan, izdvaja se od glave u pravcu istoka i raspršuje se. Dosta je prav, pri čemu je donji deo (severni deo) difuzniji, nekako je više difuzan.

Uvećanje X236:

Jasno se vidi rep ka istoku.

Na lagani AV svetluca jezgro.

Primetno pomeranje komete na zapad u toku pola sata posmatranja (donja skica u prilogu, trenutak 23:49)

Uvećanje X330:

Uz lagan AV, belasa se poduži rep iz moćne kome.

Završetak posmatranja 00:10

You cannot see attachments on this board.

Astrometrijske procene sam uradio poređenjem iscrtanih skica sa slikama iz baze Simbad (i aplikacije Aladin za vizuelizaciju).
5
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by Danijel - Today at 02:04:19 am
Dakle, ovo zaista nisam očekivao, kakav vatromet ružičastoljubičastihh nijansi boja i to intenzivno. :o  Vidjelo se golim okom da nebo nekako "pršti" u tim bojama. Napravio sam stotinjak snimaka i znate što, to je bilo preko cijeloga neba, ne samo na sjeveru i zapadu, bilo je preko cijeloga neba. Snimao sam i fisheye objektivom da se uvjerim da je to zaista tako. Nije bilo mjesta na nebu, a da nije bilo obasjano tim nijansama. Čak i oblaci koji su plutali naokolo, isijavali su te nijanse. Ovakvo nešto nisam nikada do sada vidio. Oduševljen sam. 8)

Evo dvije fotke da vidite kako je to izgledalo.



6
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by nemars - Yesterday at 10:47:26 pm
Ko je u prilici, nek proba i veceras za auroru ka severu. Evo gledam fotke na FB nekih astronomskih drustava iz Hrvatske, i lepo izgleda. Cak neki kazu da se vidi i golim okom.
7
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by vlaiv - Yesterday at 08:22:55 pm
Quote from: CyberianIce on Yesterday at 06:57:55 pma RA osa nema konstantnu brzinu već se ona menja zavisno od visine ibjekta, vlage, temperature i pritiska vazduha. Korekcije DEC ose u gajdingu su svakako neophodne zbog nesavršenosti konfiguracije (nivelacija, useveravanje, cone error) a ne zašto što je motor neprecizan.

Čisto da ne bude da pričam napamet, evo otprilike kolika kompenzacija u DEC osi treba zbog greške useveravanja ili atmosferske refrakcije:

Evo primera pozicije zvezde od ALT 30 stepeni u pravcu juga/jugo zapada (gde je mapiranje između DEC ose i ALT prilično veliko):




U 5 minuta se DEC promeni sa 46.5 na 47.7 odnosno 1.2 ark sekunde. To dođe otprilike 1.2/300 = 0.004"/s drifta usled atmosferske refrakcije.

Usled lošeg useveravanja, u najgorim uslovima DEC=0, pri grešci useveravanja od čak 10 ark minuta dobijemo




2.62" u minuti odnosno 2.62/60 = 0.04367"/s drifta. To je dosta više od prvog ali i dalje nije ni blizu da bi DEC osa imala tipa 0.3-0.4" RMS greške jer je drift takav da se može ispraviti jednim mikro korakom svakih 3-4 sekunde (kada bi steper bio precizan pri 0.14" po stepu kao što recimo ima HEQ5).
8
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by nemars - Yesterday at 07:56:37 pm
Inace, ko ima naocare za pomracenje ili adekvatan nacin za bezbedno posmatranje Sunca, moze da proba i bez uvecanja. Ja sam danas uspeo da vidim ovu ogromnu grupu pega kao jednu veliku kroz stako za varenje bez uvecanja.
9
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by vlaiv - Yesterday at 07:50:42 pm
Quote from: CyberianIce on Yesterday at 06:57:55 pmNe znam zašto bi gledao gajd fajlove ljudi po internetu. Uglavnom ih kače samk kada imaju neki problem a ostalih 90% slučajeva kada gajding radi optimalno niko ih ne kači. Survivor bias.

Ne bude greška u obe ose, ali se uvek vidi RMS greška i u DEC osi.

Quote from: CyberianIce on Yesterday at 06:57:55 pmDec osa ne znam zašto igra, na OnStep-u imaš dual axis tracking u kijem dec osa takođe radi jer se kompenzuju atmosferske refrakcije, a RA osa nema konstantnu brzinu već se ona menja zavisno od visine ibjekta, vlage, temperature i pritiska vazduha. Korekcije DEC ose u gajdingu su svakako neophodne zbog nesavršenosti konfiguracije (nivelacija, useveravanje, cone error) a ne zašto što je motor neprecizan. Gajding pokretima DEC ose pokušava da kompenzuje i backlash koji je u dec osi problematičan zbog promene smera posebno ako se koristi dithering.

Sve te korekcije što si naveo su izuzetno spore, ali nema veze, ako misliš da greška stepera ne igra veliku ulogu - onda je tvoja preporuka da ne mora veliki prenosni odnos?

U svakom slučaju, preciznost steper motora se jako lako izmeri. Laser, milimetarski papir i par metara razmaka mogu lepo da posluže da se tačno vidi ugao svakog koraka, pa koga interesuje ...

Evo recimo:

https://www.youtube.com/watch?v=OumHJRKmxP4

Ovde nije u pitanju laser već magnetni senzor - ali i dalje se dobija greška od 0.1-0.2 stepena kod step motora - što odgovara specifikaciji od oko 5% - ako je u pitanju 1.8 stepeni stepper.
10
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by vlaiv - Yesterday at 07:37:30 pm
Dobrodošla Slađo.

Odlične fotke.
Pages1 2 3 ... 10