• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji skywatcher kupiti?

Started by Steffi, April 04, 2012, 12:17:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Steffi

Zdravo, po prvi put planiram da kupim teleskop, pa bih vas zamolio za misljenje. Naime suzio sam izbor na ovaj http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher ili ovaj http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-black-diamond-newton-tubus , ali onda bih morao da se strpim za montazu. :) :( Inace posmatrao bih i deepspace i planete. Jedino iskustvo gledanja nocnog neba mi je obezbedio ruski dvogled 20x60. Dajte vasa misljenja. PS. Ako mi vec preporucujete drugu varijantu, onda bih vas zamolio da ukoliko znate me obavestite o oglasima za montazu, tj. za neko polovno eq3, bio bih vam jako zahvalan. POzz

kostur

nema od polovne montaze nista. Bolje se strpi jos 200 jura pa kupi 150750 na eq3, il barem jos sto za 130650. Imaj u vidu da ces morati da uzmes kolimator. Ja sam moj novi 150750 sastavio i morao da zatezem, sto i nije bauk.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

koči

Pozdrav,

Nikad nisam pogledao kroz teleskop a zelim. Za pocetak,  mjerkam skywatcher mini dob 76/300. Valja li to ista i ako da, sta se vidi kroz njega. Znam i za bolje ali nemam para. Kad kupim ovaj mali (ako), uporedo cu uzivati u gledanju neba i poceti praviti nesto vece. U vezi s tim imam jos pitanja. Za sad ova: da li ista valja optika malo jeftinija,kineska i ako valja gdje i kako najlakse doci do nje; Kako to da je primarno ogledalo skupo skoro jednako kao i kompletan teleskop?

gilecais

Eto imam jedan potpuno nov laserski kolimator na prodaju.Ja sam samo jedared isprobao,ali ga ne koristim pa mi je visak.Cena je 80% novog u  TS-u.

orion310591

Quote from: koči on April 13, 2012, 07:50:13 pm
Pozdrav,

Nikad nisam pogledao kroz teleskop a zelim. Za pocetak,  mjerkam skywatcher mini dob 76/300. Valja li to ista i ako da, sta se vidi kroz njega. Znam i za bolje ali nemam para. Kad kupim ovaj mali (ako), uporedo cu uzivati u gledanju neba i poceti praviti nesto vece. U vezi s tim imam jos pitanja. Za sad ova: da li ista valja optika malo jeftinija,kineska i ako valja gdje i kako najlakse doci do nje; Kako to da je primarno ogledalo skupo skoro jednako kao i kompletan teleskop?


Moj ti je savet da ne kupujes nista kinesko ako oces da gledas vidis i uzivas. Jednostavno teleskop nije bas potrosna roba po meni koja se kupuje kod kineza kao baterije. Takodje, ne preporucujem ti ni taj 76/300 da kupis, jer mislim da neces mnogo videti, ako ti trebaju formule za racunanje uvecanja itd ili ih potrazi ili mi se javi. Kolko god taj da kosta, skupljaj pare odmah za nesto ozbiljno, kolko tolko, kao npr gore pomenut 130/900 ili 114/900. A ako budes hteo maksimum da izvuces iz tog teleskopa koji kupis, trebace ti jos jedno 100-nak evra, za odgovarajuci okular + kolimator (laser za stelovanje teleskopa).

Yagodinac

Ima jedan problem, SVE je napravljeno u Kini  :P
Osim, možda, jednog dela Kruskinog C8.

gilecais

Nemoj tako Jagodince.Moj narandjzasti C-8 je proizveden davne 1976 godine i on je orginal USA.Taj podatak je proveren. ;D ;D ;D ;D

Yagodinac

Jes, tvoj C8 sam zaboravio  :P
Sorry. Mada mislim da ih danas dobrim delom pravi Kina - nije to uošte tako loše nego je prostije i jeftinije. Znam da recimo Meade kompletnu optiku preuzima iz Kine.

Jedina svetla tačka po meni su majstori iz Engleske, zemlje proleterske (ali i cene su im research-grade):

http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticsresearchgr.html

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

Quote from: Yagodinac on April 14, 2012, 11:28:45 am
Ima jedan problem, SVE je napravljeno u Kini  :P
Osim, možda, jednog dela Kruskinog C8.
red dot je iz rusije  ;D

koči

Pa zar ovaj 76/300 nema solidne okulare. Dolaze dva. a u nekim komentarima sam procitao da su sasvim ok za pocetak.
Volio bih cuti misljenje jos nekog.

Yagodinac

Pozz  :)
76/300 je po svim parametrima dečji teleskop, svejedno koje okulare dobiješ uz njega. Zapravo, ti okulari (ne piše koji su ali najverovatnije su 25mm i 10mm kelner) su takođe najjeftiniji mogući. Uvećanja bi onda trebala da budu 12 i 30 puta što je poprilično u domenu nekog durbina, recimo. Bojim se da je (sem Meseca) izbor objekata za posmatranje jako sužen - onda to po meni je bačen novac, koliko god bilo jeftino.
Za istinsko uživanje u astročudesima ipak treba više aperture tj novca. A za taj novac bolje je da uzmeš neki dvogled i da sutradan kad pazariš pravi teleskop imaš alatku koja se dopunjuje sa tim teleskopom.

Mada, 76/300 je idealan poklon npr detetu, meni to deluje skroz simpatično  ;D

koči

Hvala svima. Javljam se ponovo sa novom idejom i novim pitanjima.
Pozdrav