• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ko je najveca kosmicka sila

Started by flintviking, July 10, 2007, 11:07:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

burga

Nije on bio nikakvog kalibra u vreme kad je tražio stipendije. Bio je višestruko propali student. Tačnije, završio je dva puta po prvi semestar: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla#Early_years

flintviking

E moj burga, sada bi te elektronci rastrgli, pa ne diraj im ikonu. ;D
Ja licno vise cenim Pupina.
Ali to nije vezano za temu. pa nebih obrazlagao.
Moje neko misljenje je da je Pupin bio stabilniji naucnik, i da je dao veliki doprinos svojoj zemlji, za razliku od Tesle koji se svoje zemlje nije ni setio.
Zato, oprostice mi svi obozavatelji Tesle, ali, on jeste bio veliki naucnik, ali ne i najveci koga je Srbija imala, a kamo li svet.
Svakako bolje da je bio u Srbiji, nego u americi.

burga

I ja tražim oproštaj, ali samo za off-topic. Ostalo je moje mišljenje koje mogu čvrsto da potkrepim. Nervira me kada ljudi pišu da je Tesla najveći srpski NAUČNIK ikada. Prvo, on je pronalazač, a ne naučnik, nikada nije dao doprinos nauci. To je možda OK, ipak je on bio praktičan um, ali izađite na ulicu i pitajte ljude ko je bio Mihailo Petrović (nemojte im reći Alas, setiće se), Mihailo Pupin, Milutin Milanković. Nekoliko njih je možda čulo za Jovana Cvijića i Josifa Pančića.
A kad smo kod epiteta SRPSKI, teslu je bilo baš briga za Srbiju i KSHS, on uopšte nije razmišljao na tako uskim okvirima kao što je neka nacija (ili tamnica naroda). S druge strane Pupin je užasno mnogo uradio za srpsku stvar u USA, a Milanković, koji je kao i Tesla, rođen u Austrougarskoj, je došao da živi i radi u Srbiji. Inače, poznat je po tome što je sprskoj (i jugoslovenskoj) vojsci pokazao prednosti armiranog betona. Ma kako mu banalno zvučalo ime, taj armirani beton je bio daleko korisniji od Teslinog "superoružja".
A Tesla sedi ispred ETFa samo zato što još ne može da položi ispit kod Caje  :P ;D

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Quote from: burga on July 19, 2007, 05:33:01 pm
Prvo, on je pronalazač, a ne naučnik, nikada nije dao doprinos nauci. To je možda OK, ipak je on bio praktičan um, ali izađite na ulicu i pitajte ljude ko je bio Mihailo Petrović Mihailo Pupin, Milutin Milanković...

Jest Tesla je  na kraju je svoje usluge nudio i SSSR-u samo ga oni nisu uzeli u obzir, tj izkulirali su ga. Ali je bio genijalan.Pitam se da li neko moze biti pronalazac a da nije naucnik, mislim po definiciji barem. Armirani beton je  koristan kao i naizmenicna struja... ..a o teslinom oruzju mislim isto sto i o slici Rusa Alena Cumaka iz tv novosti (znace starija generacija he he)
Eto ja sam glasao za amere zbog razloga koje je argumentovao toma.b. al` navijam za ruje. `nu pagadi zajec` :o
Burga razumem sta si hteo da kazes al eto samo se nadovezujem...

ikalo

Novi sam na forumu i ovo je moj prvi post, zato ne zamjerite ako se ne uklopim odmah...

moj glas ide za SAD.. iz prostog razloga sto je pitanje ko je najvise doprinio astronomiji..  to je nesumljivo amerika.. a razlog je jednostavan - novac...

da je anketa na temu astronautike, e to bi onda bila druga prica, morao bi se tu dobro zamisliti... i tu je SAD mozda ponajbolji kandidat, opet zbog novca, ali je cinjenica da bivsi SSSR odnosno sad Rusija na tehnickom planu ima puno jeftinija i elegantnija rjesenja..  a naravno, tu ne treba zaboraviti ni Kinu koja lagano hvata prikljucak

eto.. toliko za prvi put

rade0709

pa rusi vode turiste avionom koji je konstruisan 70tih van granica atmosvere nase planete samo treba da date 24000.dolara i sedate u mig 25. i to je najeftinija varjanta napustanja planete.
to je avion sa postavljenih desetak sveckih rekorda u brzini ,visini leta i brzini tacke letenja i dan danas drzi dva rekorda.
imajuci u vidu da je napravljen jos pre 30 god.
cudno zar ne.....................
ovim ne branim ruse....nego samo iznosim cinjenicu...

sale11472

Eh jeste da je ova rasprava jalova rabota ali tome ko je najjaca sila najbolje govori pogled na sajt NASA-e i ruskog ekvivalenta, kome nije jasna ralzika dzaba sva prica ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Quote from: rade0709 on July 24, 2007, 08:18:21 pm
pa rusi vode turiste avionom koji je konstruisan 70tih van granica atmosvere nase planete samo treba da date 24000.dolara i sedate u mig 25. i to je najeftinija varjanta napustanja planete.
to je avion sa postavljenih desetak sveckih rekorda u brzini ,visini leta i brzini tacke letenja i dan danas drzi dva rekorda.
imajuci u vidu da je napravljen jos pre 30 god.
cudno zar ne.....................
ovim ne branim ruse....nego samo iznosim cinjenicu...


Ako cemo da ocenjujemo avione od pre 40 godina, ni blackbird nije za baciti po karakteristikama za orbitalne ekskurzije, samo amerikancima nije padalo na pamet da turaju turiste u vojne avione :)

Toma B

Mig-25 i SR-71 Blackbird su fantasticne masine...svaka na svoj nacin.
Npr.: Mig-25 moze da nosi naoruzanje dok je SR-71 iskljucivo spijunski avion....koga je i NASA koristila za neka meteo-istrazivanja....
Voleo bi se provozati u bilo kojem ili u oba, ali u nedostatku para dobar mi je i motorni zmaj...koji je fantasticna masina na svoj nacin, zar ne?
Ko je probao neka kaze, ko nije neka prvo proba.... ;)
P.S.
Apsolutno se slazem sa tvojim stavom "bear"...btw sta ti znaci to bear...Tu-95???

sale11472

Pa ni Rusima nije padalo na pamet bilo koga da turaju u vojne avione ali mig 25 je oldtimer pa je sada dobar za turiste, ne videh da negde nude mig 31 u turistickim aranzmanima  ;) pre nego sto neko pomene 29-ku ni on vise nije u cvetu mladosti i ima ih van rusije na svakom cosku
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: sale11472 on July 25, 2007, 09:46:08 am
...mig 25 je oldtimer pa je sada dobar za turiste, ne videh da negde nude mig 31 u turistickim aranzmanima  ;)

Naravno...
Treba dakako napomenuti da su Mig-25 i Mig-31 sto se aerodinamike,brzine i uopste flight-karakteristika veoma slicni...jer zapravo Mig-31 je napravljen kao super modernizacija aviona Mig-25.
Tek da se zna...

ikalo

Opet cu da se ponovim...

Rusi su imali tehnicka rjesenja "boli glava"...

ali nikad nisu imali ekonomiju niti smisao za profit kao ameri...

a gdje nema para, ima trbuhom za kruhom...

nemojmo smetnuti s uma činjenicu da dosta "američkih" naučnika u stvari ima porijeklo, a često puta i obrazovanje izvan te iste Amerike

Možemo samo da se nadamo da će se u narednih nekoliko generacija čovječanstvo dovoljno opametiti pa da shvati da neke stvari uopšte nisu bitne... a onda ćemo nadam se konačno svako da radi ono što najbolje zna... Ameri da zgrću pare, Rusi da prave najbolje kosmičke i letjelice uopšte... Nijemci da prave auta, mi Balkanci da se bavimo sportom zajedno sa crncima... a kinezi da prave jeftinu robu siroke potrosnje... naravno, kad se sve to fino rasporedi, vise ni kineska roba nece biti niskog kvaliteta, ali i dalje dovoljno jeftina...

uh.. kakva bi to utopija bila...

Ikalo

Toma B

Quote from: ikalo on July 25, 2007, 01:33:25 pm
Rusi su imali tehnicka rjesenja "boli glava"...
...nemojmo smetnuti s uma činjenicu da dosta "američkih" naučnika u stvari ima porijeklo, a često puta i obrazovanje izvan te iste Amerike


Ovaj <topic> sve vise postaje <off topic>...mislim da cu morati malo da se suzdrzim od postovanja u njemu...na kraju ce cika Administrator morati da ga preimenuje sa: "Ko je najveca kosmicka sila" u "Ko je pametniji U.S.A. , Rusija ili mi?"...(ovo nije predlog... ;D)

Trebalo bi po meni ponoviti glasanje....ali ovaj put ozbiljno (znaci bez Srbije).
Ne kazem da nameravam da pokrenem tako nesto... :-X

Sasa

Vidim da neki (ne samo na ovom forumu, nego uopste) mozda i nesvesno zele da umanje znacaj i rezultate SAD. Pa se tako kaze: "da oni rade to i to, ali znate, oni su bogati". Pa naravno da su bogati, ali pitanje glasi: "Ko je najveca kosmicka sila". Meni je normalno da kosmicka sila ne postoji bez novca. Ameri imaju novac i sila su. Pa sta bi trebalo da kazemo da je Albanija najveca kosmicka sila, samo se to ne vidi jer ona nema novac?

Meni se svideo Tomin pristup pitanju. Ako trazimo kosmicku silu podjimo od rezultata. Silniji je onaj ko moze vise. A da li moze vise zbog toga sto je bogat, pametan, lep itd. to nije bitno za odgovor na postavljeno pitanje.