• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jesu ili nisu?

Started by Danijel, September 04, 2011, 01:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Da, no mašta je nešto sasvim drugo, mašta nas vodi u budućnost jer da nemamo mašte, i dalje bismo živjeli u pećinama ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NShappy

U našem društvu neverovanje u sletanje na Mesec je drastično povećano od kada smo u "konfliktu" sa Amerikom i zapadom uopšte.

Laci

October 09, 2011, 08:40:25 pm #62 Last Edit: October 09, 2011, 09:13:41 pm by Laci
Izvinjenje, o mašti sve najlepše :) Nespretno sam se izrazio asocirajući na nešto sasvim drugo ali da ne pravim preveliku digresiju ;D ...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

r2d2

QuoteKada ljudima ponestane znanja tada na scenu stupa vjerovanje, da bi vjerovao u nešto nije ti potrebno ikakvo znanje, čak štoviše, znanje je u vjerovanju nepoželjno. I zato je puno više ljudi koji vjeruju nego onih koji znaju jer je najlakše vjerovati, a puno teže steći znanje. Vjerovati i znati nije jedno te isto


Lepo receno skoro kao definicija!

power of reason

QuoteCitat:
Kada ljudima ponestane znanja tada na scenu stupa vjerovanje, da bi vjerovao u nešto nije ti potrebno ikakvo znanje, čak štoviše, znanje je u vjerovanju nepoželjno. I zato je puno više ljudi koji vjeruju nego onih koji znaju jer je najlakše vjerovati, a puno teže steći znanje. Vjerovati i znati nije jedno te isto

Lepo receno skoro kao definicija!


Nije bas tako.Ti mozes i u svoje znanje da verujes,a mozes da imas i znanje o svom verovanju koje je racionalno ili ne.Znaci verovanje i znanje su veoma usko povezani pojmovi.Kao sto sam vec rekao iz nekog znanja,bilo ono racionalno ili ne,proistice verovanje.A sa druge strane iz verovanja u nase znanje,opet bilo ono racionalno ili ne,mi uoblicavamo nas subjektivni pojam o stvarnosti,koji sigurno ne odgovara objektivnoj realnosti,ali zato moze biti manje ili vise priblizan istoj.

Ono sto sam hteo ovim da kazem je da nije problem u verovaju,vec u znanju,sto ste naravno svi i rekli samo ste bespotrebno ubacili pojam verovanja.

Ovi sto veruju da amerikanci nisu sleteli na mesec ,samo imaju nedostatak znanja o tome,za razliku od nas koji verujemo da su sleteli.Sad naravno da ja nisam sto posto upucen u nasina istrazivanja,odnosno nisam ni 1%,ali moje racionalno razmisljanje me vodi do saznanja, na osnovu iformacija koje su mi dostupne u vezi tih istrazivanja i vezano za nauku uopste,da su amerikanci mogli da slete ,a samim tim verujem i da su sleteli.Ovo verovenje najvise potkrepljujem duzinom boravka ljudi u svemirskim stanicama(neki i vise od 6 meseci),sobzirom da sam nisam upucen u detalje putvanja na mesec.Jer ako su mogli toliko dugo da izdrze u kosmosu mogli su i da odlete i do meseca i da se vrate,to bar nije tesko izracunati.

Ja ne kazem da sam pre saznanja podataka o duzini boravka u kosmosu sumnjao u sletanje na mesec,ali sam ovako jos vise ,ovim znanjem,potkrepio moje verovanje o sletanju na mesec.

spadej

Ruski kosmonaut Valerij Poljakov je proveo u kosmosu 438 dana.
Da li sad jos vise verujes u sletanje na Mesec? :)

Laci

Sa našeg stanovišta možemo samo verovati ili ne da su ljudi zaista sleteli na Mesec. Na tu našu odluku sigurno utiče prag znanja ali i dalje ostaje pitanje: "veruješ li u sletanje na Mesec ili ne?" Malo bi te čudno gledali kada bi kategorično tvrdio "Ja znam da je čovek sleteo na Mesec".
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Kizza

Jesu bili su na Mesecu!Čudi me da je ova tema još aktuelna i kad će da se zaključa ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Rok trajanja joj ističe 20. ovog mjeseca, baš kao i anketi ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Izvini nisam znao :-[ Neki ljudi ne bi poverovali (priznali) i da ih lično odvedeš tamo!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Quote from: Laci on October 10, 2011, 09:28:56 pm
Sa našeg stanovišta možemo samo verovati ili ne da su ljudi zaista sleteli na Mesec. Na tu našu odluku sigurno utiče prag znanja ali i dalje ostaje pitanje: "veruješ li u sletanje na Mesec ili ne?" Malo bi te čudno gledali kada bi kategorično tvrdio "Ja znam da je čovek sleteo na Mesec".


Evo, ja svugde tvrdim da ZNAM da su sleteli na Mesec. Da, ponekad me čudno gledaju, a ako su spremni za razgovor, spomenem onu priču o bitki na Kosovu i sletenju na Mesec.

Predrag

Quote from: Laci on October 10, 2011, 09:28:56 pm
Malo bi te čudno gledali kada bi kategorično tvrdio "Ja znam da je čovek sleteo na Mesec".


Mogu da gledaju koliko hoće i kako hoće, ali ja znam da su sleteli na Mesec. Mnooogo je dokaza, a nijedan protiv (ne računam youtube i sl.)
Nema ovde mnogo mesta verovanjima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

milan

Ja mislim da je previse ljudi ucestvovalo da bi to bila laz,mene ljudi ne gledaju cudno kada kazem da su Amerikanci sleteli na mesec zato sto svi(koje ja poznajem)misle da su sleteli na mesec,ceo svet je to pratio a sve sto je znacajno za covecanstvo danas se moze dovesti u pitanje,dovoljno je da jedan
bilo to neki obican covek ili poznati naucnik izadje na televiziju i kaze da to nije istina.
Naravno svako ima pravo da veruje u sta hoce a ovo je moje misljenje.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kulevb

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/Zanimljivosti/952774/Snimci+koji+potvr%C4%91uju+sletanja+na+Mesec.html

Naslov govori o cemu se radi.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Milan Nikolic

   Interesantno je i da su neki Srbi učestvovali u misiji Apolo. Oni čak svedoče da je to istinita priča, ali malo ko i njima veruje od onih koji neće da veruju.
   Ima jedan članak sa intervjuima sa tim Srbima:
   http://pravoslavlje.spc.rs/broj/1022/tekst/bez-srba-ne-bi-bilo-leta-na-mesec/

   ,,Вучелић и Вујић се не љуте због ,,теорија завере" према којима лета на Месец није ни било. Осмехују се и кажу да они знају да јесте, и постављају контра-питање: ко је донео 395 килограма Месечевог камења, и ко би могао натерати Русе да јавно признају и похвале успех америчких космоанута и конструктора?
- Понекад се мало нервирам и питам се да ли неко стварно мисли да бисмо ми као озбиљни људи и научници, са нашим знањем, пристали да глумимо негде, у некој прашини, у Аризони, као што причају? Човек је био на Месецу, и ви сте управо упознали људе који су у томе учествовали - каже Сем Вујић.''