• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni put ili Mlečni Put

Started by TenMon, March 22, 2009, 07:34:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

danijel - ma upravo to sto si rekao...pa ovdje su ljudi srecom u situaciji da se slican jezik i pismo prica na podrucju od 25 milijuna ljudi i da se razumijemo....dodatno svako od nasih podrucja gravitira nekoj zoni utjecaja pa je primjer normalno da istrijani znaju talijanski, gore zagreb i zagorje njemački....
ma "nasi" (ni nasi ni vasi ni njihovi) valjda nikad nece skuzit da pricamo i razumijemo jezike svih susjeda, da jos po jedan jezik skoro pa znamo po rodjenju i da (bar danas) svi vise ili manje znaju engleski....meni je plus da smo naucili cirilicu u skoli...mislim od znanja nema nista loseg..

m
Vidulini Observatory

Ljubo

QuoteĆirilica mi je bila dobro i OK pismo sve dok je nisu prisvojili nacionalisti i razni hohštapleri. Sada ćirilicu i nesvesno vezujem za nacionaliste i zato je ne volim.


Ćirilica je nešto što smo naslijedili od predaka... Povezivanje ovog pisma s nacionalistima i nije baš najumjesnije (mada se samo djelimično slažem s principom na koji počiva ovakvo Sašino tvrdjenje). Tako bi na primjer njemci (i mi ostali) trebali da sad ne vole Wagnera jer je bio Hitlerov omiljeni kompozitor itd. Može se navesti hiljade primjera.

Ja više koristim latinicu jer je lakše kad se uporedo koristi kod engleskog (pri prevodjenju pisanjem). Ali, smatram da bi svako morao barem tečno da čita oba pisma. Izuzetak su novi naraštaji u Hrvatskoj, koji nisu imali u školi ćirilicu.

I naravno, Marino, komunikacija je lakša kad se zna više (jezika, pisama i slično).
Svojevremeno je Čovjek i Svemir izlazio na esperantu... Bilo bi lijepo da neko na AM-u napiše članak zašto esperanto nije uspio postati globalna pojava, za razliku od mnogih drugih stvari u životu.

Yagodinac

Ne razumem tu famu oko pisma kojim se piše. Ja lično pišem u 60% ćirilicom a 40% latinicom (kako dijagnozu pisati ćirilicom?) ali sam imao profana koji daje 1 u srednjoj ako mu predaš kontrolni na latinici. Zato sad svi moji školski u inat isključivo pišu latinicom, heh...
Bitno je naše sporazumevanje a ne neke sitnice oko pravopisa. Lepo je poštovati pravopis (i ja lično po defaultu dosta obraćam pažnje na to) ali nije krucijalno za ovaj forum, slanje smsa i sl.
Najlepše je što razumem naše komšije sa ex-YU prostora. A engleski? Pa bez toga nema smisla uključiti računar.