• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Forum mora da se probudi ! ! !

Started by VaskoGM, October 25, 2015, 04:42:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dentaku

Možda se nećete složiti sa mnom, ali stekao sam utisak da se zapravo radi o nedostatku astronomskih aktivnosti (ili već kako da se izrazim) uopšte u poslednje vreme. Jedan centralni događaj u junu na Fruškoj Gori i to je manje više to. Potrebno je više sličnih okupljanja, druženja, aktivnosti svih zaljubljeika u astronomiju na regularnoj bazi. A onda će valjda i forum da se probudi  :D

Danijel

A zašto bi se forumske aktivnosti trebale vezati za druženje na terenu? To je malo teško za ostvariti. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Quote from: Darchy on October 27, 2015, 11:37:43 am
nisam baš siguran koliko bi moji raporti (izuzev što bi povećali broj postova) koristili celokupnoj komuni ovog foruma. Još uvek ne prikupljam konkretne posmatračke podatke koji bi nekom bili od praktične pomoći, a većina Vas ima naprednije seteup-ove od mene pa ni recenzije i testovi opreme nisu od prevelike koristi tako da sam poprilično "nem".

Ako bi pazili da sve sto ovde pisemo i raportirtamo se iskljucivo odnosi samo na najnapredniju opremu i da mora da bude zanimljivo celokupnoj komuni onda
mozemo odmah da batalimo sve  :( Zamisli da samo pricamo o Hablu onda i da lepo izbacimo astrofotografiju sa foruma, jer ko od nas moze da se poredi sa tim setapom i tim fotografijama?  ;D
Ne, ne... ja mislim da je individualno iskustvo od neprocenjive vrednosti za komunu, npr. Iz tvog izlaganja bih zakljucio da nisi zadovoljan svojim setapom
e sada mene zanima zbog cega nisi, gde je problem sa tvojim instrumentom, koje su to mane zbog kojih mislis da nije dobar i da je tvoje iskustvo nebitno
za nekoga ovde... To me ostavlja skroz zbunjenog jer sam ja imao odlicno misljenje o tvom apohromatu. Ovo je samo primer zbog cega se treba osloboditi.

Quote from: Danijel on October 27, 2015, 12:09:32 pm
Evo jedne ideje, otvorite si svoje teme na forumu i vodite u njima svoje male dnevnike promatranja, imat ćete uvijek na jednome mjestu sve o promatranjima koja ste napravili, naravno s našim komentarima. To će osvježiti forum i potaknuti druge da naprave isto. Možda da admini naprave jednu rubriku za to, na primjer rubrika Dnevnici promatranja. U njoj možete onda samo otvarati svoje dnevnike, npr. Darchyjev dnevnik promatranja i slično. :)

Sjajna ideja! Zaista! Apsolutno ima moj glas i podrsku.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

darko76

I ja podrzavam Danijelovu ideju, odlicna je.

Meni je licno zanimljivije kada neko napise raport sa skromnom opremom, nego sa nekom meni i mnogima nedostiznom. Jer ovaj skromniji je nama blizi, pa onda mozemo lakse da se uzivimo u pricu i dobijemo volju da i mi uradimo isto ili nadmasimo cak

Sve u svemu moramo oziveti forum, svima nam isti mnogo znaci

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

spadej

Pisite o svemu sto radite. Ako na vas post neko odreaguje komentarom, prosiri temu i sl. znaci da je vredelo i da ste dali svoj doprinos.
Ako vas post niko ne cita i ne komentarise opet je dobro, ili se bavite necim sto nikog ne zanima, ili se tim lose bavite pa mozete da se korigujete.
Oprema je u svemu tome najmanje bitna. I ne mora sve da se svede samo na posmatranje i fotografisanje.


Ralemasinac

October 28, 2015, 09:13:36 pm #20 Last Edit: October 28, 2015, 09:24:07 pm by Ralemasinac
Vasko GM, hvala za osvešćivanje. Biće da se velika ekonomska depresija ispoljava na mnoge ljude kao klinička depresija(ne isključujem tu i sebe). Ali sam i lenj... Dobijem poziv pre godinu dana, da napišem članak za poznatog propaganistu astronomije i nauke uopšte u Hrvatskoj, novinara, forumaša Marina. I iz dana u dan ja taj članak nenapišem! A on mi je sve do najsitnijih detalja objasnio kako da taj izveštaj odradim. A što se tiče novca, standard je pokvario ljude :) Kada samo zamislim u kakvoj su bedi i oskudici živeli srednjevekovni naučnici i mislioci, a pritom stvarali čuda, bude me jednom rečju sramota. Spremam nastavak posta o brušenju sočiva sa fotosima i dr. Dolaze hladniji dani a sa njima i nada da će stvari krenuti nabolje.

VaskoGM

Quote from: Ralemasinac on October 28, 2015, 09:13:36 pm
A što se tiče novca, standard je pokvario ljude :) Kada samo zamislim u kakvoj su bedi i oskudici živeli srednjevekovni naučnici i mislioci, a pritom stvarali čuda, bude me jednom rečju sramota.

Neverovatno koliko smo se razmazili. Uzmemo zdravo za gotovo sve do cega nam je lako da dodjemo... Ostanimo svesni da je i "najskromniji" teleskop
jedan uzasno mocan instrument koji radi neverovatnu stvar. Svaki put kada stavim oko na okular teleskopa, ne mogu a da nemam onaj osecaj nadrealnosti,
gledam tu neverovatnu sliku i mislim se da li ja to zaista vidim? Bas tada, bas tu sliku... ne mogu da se otmem, koliko god potkovan znanjem i fizikom, da to sto vidim
je van granica mog malog postojanja... A opet tu je, pusta te da gledas u to.
Kakva privilegija!

Oprostite na filozofiranju, ponelo me ::)  Znam da svi znate to isto i na ovom forumu jesmo svi bas zbog toga.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Darchy

@Vasko
"npr. Iz tvog izlaganja bih zakljucio da nisi zadovoljan svojim setapom e sada mene zanima zbog cega nisi, gde je problem sa tvojim instrumentom, koje su to mane zbog kojih mislis da nije dobar i da je tvoje iskustvo nebitno za nekoga ovde..."

Ne, ne... nismo se ukapirali (ili sam ja to pogrešno predstavio). Baš naprotiv, ja sam veoma zadovoljan svojim set-upom... do te mere da uopšte nemam nameru da ga menjam! Ono što sam hteo da kažem je to, da svi vi ovde imate slične ili bolje set-upove pa samim tim imate iskustva i jako dobro znate o čemu se tu radi. To dovodi do zaključka da bi moje naglabanje na zadatu temu bilo samo nepotrebno zatrpavanje servera bytovima. Meni zaista nije problem da načukam čitave stranice o performansama HEQ5, ali koliko te informacije podižu kvalitet našeg foruma i koriste nekome ko ima i koristi EQ6?

"ne mogu da se otmem, koliko god potkovan znanjem i fizikom, da to sto vidim je van granica mog malog postojanja... A opet tu je, pusta te da gledas u to."

Pa jedino ljudska bića su svesna univerzuma i postojanja unutar njega... naravno da se osećam ponizno i privilegovano svakim trenutkom provedenim uz teleskop! Zar to nije slučaj sa svima ovde!? ;-)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

Da, zaboravih da napomenem... ono o čemu bih ja voleo češće da čitam ovde na forumu su postovi i diskusije vezane za dostignuća i saznanja moderne astronomije i astrofizike.
Ponekad mi se čini kao da sam na nekakvom fotografskom forumu, sve se svelo na elementarnu fotografiju i opremu.
Hajde malo da diskutujemo o tome šta smo to posmatrali i fotografisali, čemu to služi i kako funkcioniše.... siguran sam da to interesuje još neke članove ovog foruma.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

VaskoGM

@Darchy
Mozda nije od koristi nekome ko vec ima EQ6 ali sta je sa nekim ko jos nije odlucio koja mu montaza treba. Ili sa nekim (kao ja) ko je radoznao da sazna
sve sto moze o svim montazama  ;D Mozda ni ja ne znam sve o svojoj montazi...
Ma uopste to nije vazno, svako neka pise ono sto misli da treba. Ja samo kazem da se treba vise osloboditi i manje brinuti o bajtovima na serveru...

Quote from: Darchy on October 29, 2015, 11:02:35 am
Ponekad mi se čini kao da sam na nekakvom fotografskom forumu, sve se svelo na elementarnu fotografiju i opremu.
Hajde malo da diskutujemo o tome šta smo to posmatrali i fotografisali, čemu to služi i kako funkcioniše.... siguran sam da to interesuje još neke članove ovog foruma.

U pravu si, primetan je nedostatak obracanja paznje na bilo sta drugo sem fotografske tehnike. Treba oziveti i druge aspekte astronomije.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

a da ipak uspavamo forum ? Pre nego sto srusite neki avion ili satelit ?  :)

Sekula

November 16, 2015, 05:31:16 pm #26 Last Edit: November 16, 2015, 08:30:26 pm by Sekula
Ja se nisam oglasavao sve do sada, pa da iskoristim priliku. Predloge koje ste dali prosledicu administratoru pa cemo videti da li da tako nadalje reorganizujemo forum. Sto se foruma tice njegova osnovna namena je da informise i da prati Astronomski magazin. Nikome ne moze zameniti studiranje astronomije, kome je to potrebno. Ko ima vremena da drzi nastavu preko foruma, svakako ce mu biti omoguceno. A sto se tice foruma, on najvise zavisi od samih clanova foruma. Aktivan je onoliko koliko su oni sami aktivni, a kvalitetan je onoliko koliko oni mogu da doprinesu svojim znanjem ili svojom zeljom da podele to sto imaju. I obrnuto. I ova tema se malo rasplinula u zadnjih nekoliko postova, ali ne zelim da intervenisem. U sustini moderatori i administratori samo treba da se staraju o nekom osnovnom tehnickom redu na forumu. Ali osnovu i srz foruma daju njegovi clanovi. Ovo nije nikakvo prebacivanje lopte na clanove vec je to samo jedan odraz opsteg stanja. Zasto je to tako, neko je vec pomenuo razlicite faktore, na koje mi vecim delom ne mozemo da uticemo kada su u pitanju drugi ljudi, a nasi sagovornici i prijatelji na forumu.

Eto, nije samo problem sa forumom. Kada su amateri poslednji put bili na jedinoj profesionalnoj opservatoriji u Srbiji u vezi posmatranja? Kada su bili na ostale dve privatne u Vojvodini? Cela letnja sezona je prosla i bilo je samo par njih na Vidojevici. Cela godina je prosla, da takoreci niko nije dosao da nas obidje makar da vidi nocno nebo. Da, ljudi nemaju novac, manje mogu da se zrtvuju za svoj hobi, a nekome je i daleko ili nema svoj auto.

Na forum je mnogo lakse doci, boraviti i raditi nesto pametno u smislu komunikacije sa ostalima. Nikome nije profi obaveza biti na forumu. Moramo da budemo toga svesni. I opet ponavljam, forum zavisi od svakog od nas ponaosob podjednako. Ne postoje steroidi na kojima bi stvar mogla da se poboljsa ako ljudi nemaju dovoljne zelje, volje i vremena.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vlaiv

Quote from: Sekula on November 16, 2015, 05:31:16 pm
... Sto se foruma tice njegova osnovna namena je da informise i da prati Astronomski magazin. ...


Uh, ja moram priznati da sam bio u zabludi. Bio sam ubeđen da je ovo forum gde dolaze ljudi koji se bilo iz hobija, amaterski ili profesionalno bave astronomijom da podele svoja iskustva, saznanja i dostignuća, kao i da pitaju šta ih interesuje iz oblasti astronomije i prodiskutuju o različitim temama iz oblasti astronomije.

Sada razumem da je ovo prvenstveno forum Astronomskog magazina, no i pored toga mislim da je ovo defakto Astronomski forum, u krajnjoj liniji smatram da je veliko dostignuće i čast biti
stub astronomske zajednice pogotovu za organizaciju koja nosi naziv Astronomski magazin.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sekula

November 16, 2015, 07:28:05 pm #28 Last Edit: November 16, 2015, 08:31:10 pm by Sekula
Quote from: vlaiv on November 16, 2015, 07:09:04 pm
Quote from: Sekula on November 16, 2015, 05:31:16 pm
... Sto se foruma tice njegova osnovna namena je da informise i da prati Astronomski magazin. ...


Uh, ja moram priznati da sam bio u zabludi. Bio sam ubeđen da je ovo forum gde dolaze ljudi koji se bilo iz hobija, amaterski ili profesionalno bave astronomijom da podele svoja iskustva, saznanja i dostignuća, kao i da pitaju šta ih interesuje iz oblasti astronomije i prodiskutuju o različitim temama iz oblasti astronomije.

Sada razumem da je ovo prvenstveno forum Astronomskog magazina, no i pored toga mislim da je ovo defakto Astronomski forum, u krajnjoj liniji smatram da je veliko dostignuće i čast biti
stub astronomske zajednice pogotovu za organizaciju koja nosi naziv Astronomski magazin.


Da pojasnim, na forumu je svaka diskusija dobrodosla a da je vezana za astronomiju i posmatracka iskustva, obradu i slicno. Limit dokle ce forum da dogura zavisi od nas tj od clanova. Ne postoji limit strucnog nivoa na kojem ce se diskusija voditi u okviru postavljenih tema. Jedino ne treba ocekivati da se na ovom forumu dostigne akademski nivo ako za to nemamo ljude koji ce to moci da isprate i validno plasiraju informacije i diskutuju. To bi iziskivalo i profesionalni tj honorarni rad na forumu, ako bi to bilo na tom nivou. Ako neko ima dovoljno vremena i znanja, te zelje da to znanje podeli ovde, uvek su mu shirom otvorena vrata.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vlaiv

@Sekula

Slažem se u potpunosti da nivo diskusije treba zadržati na nivou koji mogu da isprate učesnici diskusije, ili možda i na malo višem nivou, u krajnjoj liniji siguran sam da će nekim članovima
biti interesantno da nauče nešto više nego što već znaju ako imaju od koga.

Ne razumem dve tačke ovog što si napisao. Prvo, zašto postoji distinkcija akademskog nivoa u odnosu na ostale nivoe i drugo, zašto bi diskusija na bilo koju tematiku gde su svi učesnici
zainteresovani da diskutuju na tu tematiku i razmenjuju znanje i iskustvo kao i ideje bila organizovana po principu honorarnog rada?

Kao što si i sam napomenuo, ovo niti je fakultet, niti bi iko trebalo da drži "predavanja" (pod ovim ne podrazumevam onaj deo gde se pita i odgovara, odnosno deli znanje u vidu
objašnjenja i tutoriala budući da je to dobra volja učesnika diskusija)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC