• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

skywatcher 114/900

Started by milan, December 09, 2009, 03:29:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: milan on December 11, 2009, 01:03:52 pm
kako da pronadjem planete pomocu ra i dec skale i kako se one koriste


Hmm koliko vidim retko ko koristi tu metodu pa ćeš verovatno sačekati neki precizniji odgovor... teoretski to izgleda nekako ovako dobro useveriš montažu (i balansiraš teleskop) zatim kalibrišeš skalu na nekoj svetloj zvezdi čije su ti koordinate poznate i onda samo okrećeš točkiče za pomeranje teleskopa po RA i DEC dok ne dođeš do željene pozicije .... međutim kako su na ovoj klasi montaža te skale retko precizne teško da ćeš tako naći bilo šta...
Kako onda?
Pa kao i svi ostali ;) Sledi moja preporuka tj tako sam i ja (a i još uvek koristim isti metod)
Prvo tokom ovih oblačnih dana upoznaj se sa izgledom neba na ekranu kompjutera (već sam preporučio Stelarruim u tu svrhu) odnosno nauči međusobni raspored i izgled sazvežđa.
Zatim kada se razvedri zaboravi malo na teleskop dok sva ta sazvežđa ne pronađeš na noćnom nebu (veče ili dva bi trebalo da budu dovoljni) ukoliko imaš dvogled koristi malo i njega.
negde između ova dva koraka odštampaj dve lepe početnice B.Bračuna pod nazivom Uranogeometrija (imaš u temi na vrhu ovog foruma linkove) i to neka ti budu prvi objekti koje ćeš tražiti, prvo one svetlije iz prvog dela pa onda one tamnije (i oni su još uek dovoljno svetli za početnika) iz drugog, pored toga odštampaj i npr 7mag Star Atlas da imaš paipirne mape uz teleskop.
Kako ćeš tražiti objekte teleskopom. Pa prvo useveriš teleskop (odnosno montažu a teleskop se za to vrmee hladi) mada nije potrebno da bude toliko precizno useveren kao kod metode pomoću koordinata (a ni blizu minuciozne preciznosti potrebne DS astrofotografima ;D) onda olabaviš kočnice na teleskopu i cev otprilke usmeriš u željenom pravcu i gledajući kroz tražioc pomeraš teleskop dok ne pronađeš zeljeni objekat ako objekat ne možeš da vidiš u tražiocu (a takvih je poprilično obzirom na tražioc koji obično ide uz takve teleskope) onda kada dođeš odprilike u blizinu željenog objekta (npr nađeš neku sjajnu zvezdu u njegovoj blizini) gledaš kroz teleskop koristeći okular najveće žižne daljine (bar 20 ii više mm) tj najmanjeg povećanja i na isti način kao i kroz tražioc pomeranjem teleskopa (ovde je već korisno koristiti točkiće za fino pomeranje) tražiš željeni objekat i kada ga pronađeš dovedeš ga u centar vidnog polja i probaš par drugih okulara (ako ih imaš... uostalom napiši šta imaš od dodatne opreme pa da budemo konkretni) i koristiš onaj kroz koji ti taj objekat najbolje izgleda.......
Ono što bih ja preporučio je da svoj tražioc zameniš red dot-om (potraži malo po forumu o čemu se radi) pošto ne samo da sam ja veliki zaljubljenik u isti već i neki ozbiljan tražioc može da bude prilično skupa investicija spram tvog teleskopa, a ovaj uređaj se jako lako i intuitivno koristi naročito na početku .....
E sad kreni sa programima na kompu i eventualno gledanjem bez opreme u nebo i sačeka da ti se javi sa odgovorom neko ko to zna mnogo bolje od mene ;)

Quote from: Yagodinac on December 11, 2009, 12:26:47 pm
Na MMaratonu sam koristio stotinak mapa odštampanih u WinStarsu sa Tycho i još nekim katalozima, ukratko do 13. magnitude.


Šta se ti žališ, imao si mape, ja sam na Letenki koristio onaj Collins GEM Stars koji ima zvezde do 6 magnitude (koji inače toplo preporučujem ali ne za MMaraton ;D ) a više od pola objekata sam našao po prvi put tamo (jest da sam se tvrdoglavio sa nekima umesto da sam lepo ubeležio ono što se i golim okom vidi ali svejedno razultat bi bio isti)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Hm, i ja sam većinu objekata video tek kada sam se takmičio na maratonu.
Inače, ja najčešće tj. uvek koristik karkošku, to je za mene savršena karta za traženje M-ova.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Eh, prvi put.
Naravno da sad koristim jednu jedinu mapu sa svim M-ovima i da mi ultraprecizno traganje na osnovu zvezda 13mag ne pada na pamet  ;D
Imam i neko čudo na telefonu sa svim M objektima a pošto mi je ekran 320x240 veselje... ali nikad ga nisam probao. Naravoučenije - od ovog ne treba praviti nauku.