• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za tamno mesto u okolini Novog Sada

Started by goran.nikacevic, May 18, 2020, 11:53:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goran.nikacevic

Pozdrav svima,

Korona restrikcije su konacno prosle, lepo vreme dolazi, pa sam hteo da se odvozam do neke tamnije lokacije, da probam kako to sve izgleda van svetlosti Novog Sada. Pokusao sam malo da pretrazim forum trazeci neku preporuku za lokaciju u blizini Novog Sada. Naravno, tu je Letenka, to mi je poznato. Vidjao sam i razne preporuke za lokacije po Srbiji (Debelo Brdo i slicno). Ali sam hteo da pitam clanove iz Novog Sada i okoline, imate li neke omiljene lokacije, koje su tu, sto blize?

Nekad tako mogu naci ~2 sata vremena za posmatranje, pa mi se u tu racunicu moze uklopiti 15-20 minuta voznje ako bih dobio korisnije tamnije nebo nego sto imam u dvoristu na Telepu. Ali ne mogu za to vreme stici do Letenke i posle se i vratiti.

Ima li uopste smisla ici na primer do Kamenickog parka, to je bas blizu? Ili je to dzaba, previse je blizu grada i bas nista se ne dobija? Naravno, ne mislim da cu u Kamenickom parku imati super tamno nebo, ali da li nesto tako blizu grada pruza iole bolje uslove ili jednostavno nema smisla? Ne mora naravno Kamenicki park, on ima sijalice (ne znam jel rade, solarne su), ali nesto te blizine ako ima smisla bi bilo super.

Gledao sam ove mape svetlosnog zagadjenja, vidim da je po njima najisplatljivije ici na zapad, Letenka i cak i dalje. To je sve ok, ali retko imam vremena za takva duza osmatranja, mozda par puta godisnje.

Letenka je naravno jedna preporuka, do nje mi treba oko 45 minuta voznje. Video sam i izvestaj clana "vlaiv" sa Letenke iz 2018. Impresivno :) To je bas bila odlicna noc :) Tako da je Letenka definitivno lokacija koju cu posetiti, kad budem imao toliko vremena. Ali ima li nesto blize sto biste preporucili? Nesto oko venca? Ka hotelu Norcev? Ili na drugu stranu, ka Brankovcu?

Koja mi je najbliza lokacija a da ista vredi? Ima li nesto oko Kamenice, Ledinaca, Bukovca? Ima li smisla da predjem preko venca, na juznu stranu Fruske Gore, da izbegnem Novi Sad? Ili mi tu onda smeta Ruma? Da prodjem Karlovce, pa skrenem ka manastirima?

Takodje, da li ima smisla ici po ravnici 10-15km, pa u neke njive? Tu se lepo vidi celo nebo, nema brda i sume da zaklanja pogled. Sa druge strane, racunam i da svi gradovi i sela prave zagadjenje upravo zbog toga sto nema zaklona. A i nisam izdignut kao na Fruskoj Gori, tako da i to mozda utice. Kakva su tu iskustva?

Uglavnom, ako imate neke preporuke za okolinu Novog Sada, a da nisu "tajna" mesta, napisite :) Racunam da u Novom Sadu ima dosta clanova ovog foruma, pa da malo saberemo iskustva, koristice i drugima. Mislim, mogu se ja vozati okolo trazeci, ali cu izgubiti dosta dana/noci, kojih naravno usled obaveza nemam bas previse. A u ovom slucaju i bukvalno vazi ona poslovica, "ko pita ne skita" :) Za informacije ovog tipa ne pomaze google i strani sajtovi, moraju lokalci sa puno iskustva, pa da probamo da ih zamolimo za savet :)

Video sam da ima posebna pinovana tema za lokacije, al nisam tamo hteo da pisem da ne rasirimo raspravu na toj temi, pa da zagusimo temu. Ako uspemo skupiti neki spisak lokacija, mozemo u jednom post-u sumirati tamo, da ostane i za druge ukratko.

Hvala svima,
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Yagodinac

Po mom mišljenju i dalje ti je Letenka najbolja opcija. Nije ona nešto idealno, veoma je blizu NS, ali je bar na malo većoj nadmorskoj visini pa se time situacija oko LP donekle poboljšava. Nadmorska visina dosta znači, primer su Adžine Livade (blizu Kragujevca, a dobro nebo), Vladikine Ploče (Niš) ili Crni Vrh (između KG i JA), ovako iz glave da nabrojim a svakako tih primera ima po Srbiji koliko hoćeš. Ako ne snimaš/posmatraš nešto na severu ispod 30 stepeni Letenka je zapravo super - od 1 do 5 dao bih joj sveukupno trojku. Međutim, Vojvodina je puna sela na po 50km od NS koja imaju dosta dobro nebo, bez obzira na malu nadmorsku visinu. Sećam se neba oko Arače koje je bilo verovatno kao na Letenci, s tim da je duvao orkanski istočni vetar koji je tamo valjda uobičajen. Jednom sam noću bio i do Deliblatske Peščare, nebo je tamo fantazija ali pretpostavljam da ti tek to nije prihvatljivo zbog udaljenosti.

vlaiv

Ja baš i nisam nešto poznat po izletima - jedino realno iskustvo su Letenka i nekada davno - Brankovac.

Oba su podjednako daleko u smislu - idem samo da skoknem.

Ima jedno mesto koje mi je izgledalo kao vrlo interesantno - dovoljno je blizu ali ne znam kakvo je svetlosno zagađenje. Bliže je od ova oba gore navedena a evo i gde se nalazi (blizu moto kros staze iznad Bukovca):

45.179415, 19.884293

(google mape uneti koordinate).

Google kaže da treba 25minuta kolima sa Telepa:

https://www.google.com/maps/dir/45.24117,19.8105019/45.1789611,19.8848337/@45.2245125,19.8134783,12880m/am=t/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!4m1!3e0

Prema LightPollution info sajtu - to je 270m nadmorske visine i SQM oko 20.5
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sinisa

Iako je malko dalje od NS,nebo uz tok reke Tise ume izgledati divno,naročito u ne tako toplim noćima kada nema isparenja. Živim veoma blizu Tise,i ponekad nebo ume biti lepše nego na letenci,zavisi koliko sam voljan da pobegneš od civilizacije  :)
150/750 EQ3

goran.nikacevic

Hvala svima na savetima :) Drago mi je videti 3 poruke u tako kratkom vremenu. Ja pratim sve sto se pise na ovom forumu i super mi je da je forum sto zivlji. Ja sam tek poceo, ali cu se svakako potruditi da doprinesem cim budem imao neka iskustva vredna deljenja.

Frusku Goru ja solidno poznajem, cesto pesacim pa sam je upoznao. Naravno, uglavnom po danu :) Tako da imam u glavi par lokacija koje mislim da bi bile dobre. Cim se ovi oblaci malo razidju, sedam u kola da malo vidim kako to sve izgleda nocu, pa cu javiti ako nadjem neko dobro mesto.

U medjuvremenu, pisite dalje, ja samo da se zahvalim :)
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Maki

Lightpollution info mapa daje bolje vrednosti nego što očitava SQM. Slobodno spusti za 0.4.
Letenka je izmerena pre nekoliko godina na 20.6 mislim. To je...onako. Bolje nego iz grada ali ništa spec. Meni oko 21.0 počinje nebo da bude interesantno.
Yagodinac, gde si u Deliblatskoj bio?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Severoistok, odnosno Zagajička brda, tu je mrak - noge da polomiš dok siđeš sa brda. Istok je toliko taman da se uz malo eksperimentisanja vidi airglow na fotkama. Evo lokacije, mada ja mislim da bi i bilo gde sa magistrale nebo ispalo više-manje isto kao ovde. Tu su i neki krvožedni pastirski psi, čisto računajte s tim. Običan auto ide do stotinak metara južno, i generalno uz malo pažnje nema zaglavljivanja.