• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opozicija Marsa 7.11.2005.

Started by gucic, October 18, 2005, 10:02:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

gucic

Velika opozicija Marsa:

7.11.2005.

Udaljenost od Zemlje - 70.35 miliona km
Prividni ekvatorijalni precnik (lucne sekunde) - 19.9
Prividna magnituda - ( -2.3 )

http://www.ianridpath.com/mars.htm

Spremite fotoopremu!


Ove godine, opozicija ce biti 7.11.2005. ali ce Zemlja biti najbliza Marsu u noci 29-30.10.2005. ( UT 0421 30.10.) sto ce i biti najbolje vreme za posmatranje !
Mars ce tada imati prividni precnik od 20.2 lucnih sekundi.

eyej

Quote from: "gucic"
Ove godine, opozicija ce biti 7.10.2005. ali ce Zemlja biti najbliza Marsu u noci 29-30.09.2005. ( UT 0421 30.10.) sto ce i biti najbolje vreme za posmatranje !


Da nisi pogresio u pisanju datuma? 29-30.09.2005? Zbunjen sam! :?::roll:

gucic

Ne, ne...

Putanje planeta su zakrivljene (nisu pravilni krugovi). Kod Marsa je ta zakrivljenost veca. Mi trenutno jurimo za Marsom, a 7.10.2005. cemo proci Mars. Tada cemo poceti sve vise da se udaljavamo jer Zemlja brze orbitira oko Sunca nego Mars. Opozicija ne znaci uvek da je neka planeta najbliza Zemlji u tom trenutku. Opozicija je pojava kada se Sunce, Zemlja i neka planeta nadju u istoj liniji. Kada Sunce zalazi na zapadu,
gotovo u istom trenutku (sa malim korekcijama u vremenu) izlazi ta planeta. Sama rec opozicija znaci suprotnost, nasuprot...
Zbog te zakrivljenosti, mi cemo, eto, biti blizi Marsu na noc izmedju 29. i 30.10., a opozicija je tek 7.11.

Ako imas program Red Shift, moze da se uradi simulacija. Hajde videcu da stavim neku sliku. Mislim da ce ti biti mnogo jasnije.

Sich

Quote from: "eyej"
Quote from: "gucic"
Ove godine, opozicija ce biti 7.10.2005. ali ce Zemlja biti najbliza Marsu u noci 29-30.09.2005. ( UT 0421 30.10.) sto ce i biti najbolje vreme za posmatranje !


Da nisi pogresio u pisanju datuma? 29-30.09.2005? Zbunjen sam! :?::roll:


ma zbunjen je i gucic :)

ma to od silnog nespavanja zbog marsa :)

evo ispravio sam njegov post, opozicija je ipak ovog meseca
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Ja samo moram reci da je stvarno veceras lepo
videti poredak ili triling Plejade,Mesec i Mars.
A pritom Mesec sve blizi i blizi Plejadama.

Sasa

Mars ce nam biti najblizi 30.10. a opozicija je 7.11. kako kaze Gucic.
Podaci iz Observer's Handbook 2005. RASC, a i raznih programa, recimo Sky Map Pro.

sashastar

Samo da dodam
   Oktobar 30, 2005

03h27   Mars najblizi Zemlji
   (  0.46406 AU,     69.42 million km)

gucic

Izgleda da se nismo svi bas razumeli:

Dakle, kao sto sam napisao u prvom postu:


opozicija je 7.11.2005. (putanje planeta nisu koncentricni krugovi koji su u svim tackama jednako udaljeni vec postoje varijacije) -

Mars je najblizi Zemlji 29-30.10.2005. po gore navedenom vremenu - tada ce biti u fazi od oko 99.5%.

U fazi od 100% moze da bude samo kad je opozicija.

eyej

Ma gucicu, sve je kristalno jasno! A i ne bih te smarao da si, umesto devetog meseca (9) napisao deseti mesec (10) u datumu! :) Sad vidim da si ispravio, ali u startu me je to zbunilo, a ne opozicija i najbliza udaljenost planeta! A i   bilo mi je cudno da recenica glasi: "..ali ce Zemlja biti najbliza Marsu u noci 29-30.09.2005." Jer je 9. mesec prosao, pa pomislih da astronomi imaju i neki svoj kalendar!? :)

Sich

bas tako, gucic je napisao 09 umesto 10 u polju za mesec
a onda sam ja to ispravio i sve je lepo i svi srecni
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

Tako je!

Nego, izgleda da sam prolupao pa sam napisao da je opozicija 7.10.
treba 7.11. Hvala Sich!

gucic

E da, zaboravih

ujutru oko 6h, 30.10.2005. Mesec ce biti u fazi od 8.5%, sto se retko vidja, pa ko ima mogucnosti za astrofotografiju...

Bobo

Zasto se to rijetko vidja?

Inace, mi planiramo taj vikend napraviti Mars JSP..ako ima nadobudnih mozete nam se pridruziti..naravno sve otpada u slucaju jake kise i slicnih neprilika.

gucic

Pa ko bleji do 5-6 ujutro i vise, vidjace Mesec u tako maloj fazi samo jednom u mesec dana. Nisam video mnogo fotki Meseca u toj fazi.

sashastar

Ha takozvani po narodnom matori mesec.