• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

January 23, 2009, 11:53:26 pm #15 Last Edit: January 24, 2009, 09:56:41 am by Predrag
Quoteda je malo zbrzao jedno sitno "a"


O ovome sam procitao u vise clanaka. Sigurno je tacno!


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Verovatno je bio mnogo uzbuđen?
Moram da ponovim pitanje:Da li neko zna gde bih mogao da vidim(skinem) jednu fotografiju koji su načinili astronauti sa površine Meseca a gde se vide Zvezde u pozadini?
Nju sam video u TV emisiji o prvom spuštanju na Mesec.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

A sta ce ti ako nije tiajna (samo me intresuje?)

Danijel

Potragu za fotkama započni odavde, tu je gomila fotki iz programa Apollo, sortirana po misijama ;)

Ukoliko je riječ o fejkanoj fotografiji, onda nju nećeš naći ovdje, tada moraš tražiti na sasvim drugim mjestima ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Fotka mi treba jer su me ubeđivali da zbog odsjaja Mesečeve površine nije moguće videti Zvezde!Bio sam iznenađen kada sam u emisiji o Apolu 11 video predivno Zvezdano nebo a inače posedujem i prvu knjigu objavljenu kod nas još 1970 godine i takve fotografije nema.
Inače pare za tu knjigu sam "maznuo" od roditelja i dobio takve batine da nikada neću zaboraviti spuštanje na Mesec!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Pa koliko se ja razumem, kad slikaš možeš fotoaparat da podesiš tako da se vide ili zvezde ili površina Meseca. Može i oba, ali sa trikom (kako to ponekad rade astrofotografi). Ako se u kadru nalazi blješteći objekat, a pored njega neki tamni onda treba da se odlučiš kako ćeš podesiti ekspnažu i otvor blende: prema svetlosti koja dolazi od sjajnog ili od tamnog objekta.


r2d2

Hm ipak si stariji od mene, ja samo sto se rodio nisam u tom vremenu. Sto se tice batina odmah si iskusio da nauka zahteva zrtvu pa i stradanje. Ej pa pricaj nam malo o tome nemamo to iskustvo kako je to ovde odjeknulo....
   Eto mozda zbog tih batina nisi posato astronom-fizicar, nisu imali sluha tvoji....

Kizza

Vi mladi tesko da mozete da zamislite vreme kada je postojao jedan TV kanal u crno beloj boji i koji je radio od 8 h ujutro do 23 h uvece!Ali opet ja sam imao neku srecu,inace rodjen sam 1958 godine,da to bude vreme trkanja ko ce dalje i duze biti u Svemiru i to izmedju dve Svetske sile Rusije i Amerike.Ja sam poceo veoma rano da se zanimam za Astronautiku jer tad je bilo normalno da mastas o pilotiranju mlaznog aviona i da nekad postanes kosmonaut.Ali da ne duzim informacije sam skupljao u dnevnim novinama,Politikinom Zabavniku i gledanju TV Dnevnika.Kasnije se pojavio casopis GALAKSIJA gde se moglo mnogo nauciti.
Daleke hiljadu devesto sedamdesete godine pojavila se knjiga Zemlja-Mesec godina prva.Pozeleo sam da je imam ali moji ni da cuju!Medjutim Ja nisam mogao da izdrzim te sam "uzeo" novac,mislim da je tada bilo dosta para,i kupio poslednji primerak.Krio sam je medju skolskim knjigama ali samo tri dana.Ne bih ulazio u detalje nasilja jer nisam dugo zeleo da kazem zasta sam potrosio novac,normalno plasio sam se da mi ne uzmu knjigu.U to vreme u Jugoslaviji je vladala jedna partija ciji je clan bio moj otac i sto je bilo Americko to nije valjalo.Ali sve se dobro zavrsilo,knjigu jos uvek imam a kasnije sam i zavrsio kurs na Opservaratoriji na Kalemegdanu ali i to sam morao da napustim jer nije bilo autobusa posle ponoci......
Nisam postao ni pilot ni Astronaut ni Astronom ali ljubav je ostala.Na zalost kao hobi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Eh taj entuzijazam!!

Svaka cast na istrajnosti.
Da si kojim slucajem rodjen  u Poljskoj ili Ukrajini ovakva knjiga ne bi postojala, mislim.

Istina da naslov knjige uliva blago razocarenje sada posle skoro pola veka, ....   

....Ali opet s druge strane danas je dovoljno nabasati na AM i ovaj forum, otici na Letenku, a i nema potrebe za nocnim busem da bi covek zadovoljavao svoju nasusnu potrebu za astronomijom.

Kizza

Na žalost i Ja sam dosta razočaran jer budućnost,koja je sada sadašnjost,nije ni približno kako su je zamišljali naučnici!Bilo je prognoza o stalnoj stanici na Mesecu,prvoj ljudskoj posadi na putu za Mars i još mnogo toga i to sve do dvehiljadite godine!

Danas je veoma lako pratiti ne samo Astronomiju već sve što ti padne na pamet zahvaljujući Enciklopediji zvanoj Internet!

VEOMA JE VAŽNO DA LJUDI RAZVIJAJU MAŠTU I IDEJE JER OD NJIH SVE POLAZI!

Na žalost, na pitanja koja sam Ja postavio pre četredeset godina još uvek mi nisu dati odgovori ali se sad ipak naziru.

Jedva čekam da dođe budućnost  :) 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

amerr

Evo naidje na ovo na Youtube pa evo mozete pogledati http://www.youtube.com/watch?v=mouUUWpEec0&NR=1 I da znate nije u vezi ove teme nego samo onako

Kizza

E ako mi zaključaju temu........ >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Dobro, amerr, pobogu!!!

Mislim, video je dobar fazon, sliči mi na ovo ;D :



napomena: Slika linkovana sa http://www.periko.net/

r2d2

Jeste,  sada kad vratim film kada sam bio klinac, bila je jedna pesma od "sedmorice mladih" koja glasi ovako:
-------------------------
U dvehiljaditoj godini
Jescemo bombone i cokolade,
a roboti ce da rade.
-------------------------
I ondak ja ceko s nestrpljenjem tu dvehihljaditu, zamisljajuci gomile robota svuda u nasim domovima i zamisli nista se nije dogodilo...

Danijel

Čovjek se ni skoro neće iskrcati na Mars, rokovi koje možemo naći na webu su samo orijentacijski. Prvo moramo osvojiti Mjesec, naučiti na Mjesecu puuuuno stvari, steći iskustva, riješiti probleme za koje znamo i one za koje ne znamo, tek tada ćemo biti spremni putovati na Mars. Mjesec nam je na tri dana "jahanja na raketi" i tu još možemo intervenirati u slučaju potrebe. Mars je druga priča, tako da će Marsom još dugo vladati roboti prije nego čovjek ostavi svoj otisak stopala na površini. Bez obzira koliko mi željeli drugačije ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT