• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kad krećemo na Evropu?

Started by Kizza, November 17, 2011, 07:04:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Nije mi jasno šta NASA čeka i ne pošalje istraživački brod na Jupiterov mesec Evropu?Još od kad su Vojagery prošli pored nje i poslali detalje snimke površine gde je uočeno da je spoljna kora od leda ali koji je aktivan a predpostavlja se da je to zbog unutrašnjeg izvora toplote što nameće predpostavku da je moguć život.Na Zemlji je u okeanskoj  dubini od jedanaest kilometara otkriven život.Opet ću pitati,kolka je temperatura na toj dubini?
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2011-355
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SrdjanP

Ah kako je NASA tempirala ovu vest..
Kongres i senat ovih dana odlucuju o Nasinom budzetu i daljem finansiranju planetarnih misija. Toliko je teska situacija da su svi veliki planovi posle 2015 godine gotovo zbrisani. James Webb Space Telescope ce preziveti na ustrb velikih planetarnih misija. sad, da li je to dobro.. ne znam.

Ubedljivo najteza situacija je za predlozenu pa zvanicno odobrenu misiju istrazivanja Evrope. Sada treba pravo cudo da se desi pa da se ona realizuje i da imamo orbiter oko Evrope do 2025 godine. :(

kostur

pa ako onom novom treba devet meseci da stigne do marsa i pritom kosta milijardu, zamisli tek cenu i duzinu putovanja drugog rovera. drugo, bilo bi dobro kad bi oni odustali od svih planova za mars i mesec i kad bi slali nesto na evropu, ali eto...
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

NShappy

I ja bih od svih budućih misija, najviše voleo lender, ili još bolje podmornicu na Evropi. Ali kako sada stvari stoje, to se neće desiti za naših života... Orbiter možda, ali on će biti samo priprema za neku buduću, ozbiljniju misiju.

Kizza

I Ja mislim da bi orbiter bio dovoljan,nešto kao što Cassini što kruži oko Titana (koji još dalji od Evrope).Mogao bi da skenira ledeni pokrivač da otkrije temperaturne anomalije i debljinu leda.Da ne pričam o infra kamerama,naročito na tamnoj (noćnoj) strani meseca.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Ne verujem da bi orbiter bio dovoljan da proverimo najzanimljivije! Da li nešto ronja po okeanu Evrope?

Milan Nikolic


SrdjanP

Za ukus znamo, okean je slan :)

Ja se samo nadam da nije previse jer bi to bilo lose po zivi svet.

Voyager

Zanimljivo da je atmosfera Evrope od kiseonika
Ali je usled male gravitacije i niskog pritiska toliko retka da covek ipak ne bi mogao da dise bez dodatne opreme, a i pored toga blizina Jupitera nije bas gostoljubivo mesto jer je povrsina meseca izlozena intenzivnom zracenju sa planete

NShappy