• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
May 07, 2024, 09:57:01 pm

Recent posts

Pages1 2 3 ... 10
1
Posmatranja / Re: PavleR - Posmatranja DSO i...
Last post by PavleR - Today at 09:39:29 pm
Binarni sistemi:

Gamma (𝞬) Virginis - Porrima
17 Virginis
Alpha (𝞪) Canum Venaticorum - Cor Caroli
2 Canum Venaticorum
24 Comae Berenices


--------------------------------

Gamma (𝞬) Virginis - Porrima

Znameniti binarni sistem u sazvezdju Virgo. Komponente sistema sijaju gotovo jednakim magnitudama 3.65 i 3.56. Ono sto Porrimu cini ''egzoticnom'' metom je brzina kojom se menja separacija izmedju dve komponente. Za samo dvadesetak godina separacija komponente se promenila od 0.35'' kolika je bila 2005. godine do citavih 3.3'' koliko iznosi sada. Separacija ce rasti do oko 2100. godine, kada ce ponovo poceti da se smanjuje. Tu prakticno znaci da u roku od samo desetak godina zvezda moze ici od potpuno nerazlucivog binarnog sistema do lako razlucivog para u svakom teleskopu. Trenutna separacija komonenti je 3.3'' i zvezde je u rangu razlucivosti velike vecine amaterskih instrumenata.

Takvo ponasanje binarnog sistema nije uobicajeno i retko se vidja na nocnom nebu. U velikoj vecini slucajeva separacija sistema je relativno stabilna. Razlog za takvo ''ponasanje'' Porrime je mali orbitalni period sistema i njegova blizina Zemlji. Naime, paru treba samo 169 godina da napravi jednu rotaciju oko zajednickog centra mase. Kada se taj mali orbitalni period upari sa blizinom od samo 38 ly od Sunca, promene polozaja komponenti postaju vizuelno vidljive.

Komponente sistema su ujednacene gotovo u svim elementima, pa cak i u spektralnoj klasi. Obe zvezde su spektralne klase F pa stoga imaju istu boju, obe imaju u desetinku istu magnitudu,  a jednaki radijusi ce uciniti da se zvezde jave u okularu i u istoj velicini.

Lociranje: Zvezda je deo glavnog asterizma sazvezdja i direktno sam je naciljao. Porrima je centralna zvezda asterima ''The Bowl of Virgo'' koji se sastoji od 5 zvezda.

Opservacija: Porrima je jedan od onih retkih binarnih sistema koji se mogu opisati frazom ''komponente jednake bas u svemu''. Kada se ta jednakost upari sa bliskom separacijom dolazimo do onog magicnog pogleda na binarni sistem u kome se dve jednake zvezde dodiruju. Porrima ne izneverava posmatraca u tom pogledu, i na trenutnoj separacjji zvezde do posmatraca je samo da odabere uvecanje na kome mu je pogled najlepsi. Kod ovakvih parova neko preferira taj efekat dodirivanja, a neko ipak voli da vidi kompletan zazor izmedju zvezda.

Ja sam prvo jasno razdvajanje imao na uvecanju 107x. Na tom uvecanju se moze reci da se zvezde dodiruju ali je za taj efekat ipak potrebno malo manje uvecanje. Na uvecanju 137x zvezde su vec potpuno razdvojene, sa jasnim procepom izmedju komponenti. Obe zvezde su identicne, i po velicini i po boji, gde obe sijaju cisto belom bojom. Komponente su krupne i isijavaju sjaj oko sebe, sto zvezde pri neidealnim uslovima cini pomalo pufnastim.  Komponente su usmerene u smeru istok-zapad.

Porrima lezi u poprilicno siromasnom zvezdanom polju i potpuno dominira istim. Severno od sebe ima dve zvezde magnitude 9 sa kojima gradi pravougli trougao kome je Porrima teme. Ostale zvezde polja su razbacane i malo ih je, te sijaju magnitudama 10 i bledje.

Meni licno se Porrima nije svidela. Sistem je znamenit i jedan je od najpoularnijih prolecnih binarnih sistema, ali meni je ovaj sistem previse sjajan a zvezde su previse krupne za taj cuveni efekat dodrivanja u svemu podjenakih zvezda. U poredjenju sa Mu (𝞵) Draconis, Porrima zaosataje u estetici pogleda za celu klasu. Naime, Mu Draconis je zvezda koja se moze videti skoro cele godine i u kojoj je taj efekat ''dodirivanja'' dve jednake zvezde doveden do estetskog maksimuma. Zvezde su magnituda 5.5, separacija je 2.7'', i par je taman velicine, sjaja i separacije za jedan idealan pogled. Nekako sve bliske sisteme identicnih komponenti uporedjujem sa njim, i Porrima je previse pufnasta, neostra i ''napadna'' da bi pogled bio estetski prijatan. To je moja licna preference, meni je estetika u osmatranju binarih sistema bitna, pa je to samo moj licni dozivlja. On na stranu, Porrima ostaje jedna od najcesce posmatranih prolecnih meta i ohrabrujem sve posmatrace da je pogledaju.


17 Virginis

Binarni sistem u sazvezdju Virgo. Komponente sistema sijaju magnitudama 6.5 i 9.6, i stoje na sirokoj separaciji od 20.6''. Stelarna klasa prmara je F8 V. Iako zvezde sijaju bledim magnitudama (pogotovo sekundar), duboke boje zvezda i siroka separacija cine ovaj par veoma ugodnim prizorom za oci. Par deluje ozbiljno i duboko, i na vrlo zanimljiv nacin obogacuje mrak bezzvezdanog polja sazvedja Virgo.

Lociranje: zvezda lezi unutar asterizma ''The Bowl of Virgo'', smestena medju galaksijama Virgo Clustera. Nalazi se na juznom delu galaktickog jata, a kako je taj deo sazvezdja Virgo lisen svetlih zvezda, 17 Virginis je veoma lako locirati.

- Krenuo sam od zvezde Zaniah (𝞰 Virginis) magnitude 3.9. Zaniah je jedna od pet zvezda koje cine asterizam ''The Bowl of Virgo'' i vidi se golim okom.
- Odatle sam izvrsio star-hopp ugrubo na sever: Zaniah - 16 Virginis - 17 Virginis. Potez je jako lagan jer ce te dve zvezde biti najsjajnije u okruzenju veoma bledih zvezda.

Opservacija: Na malom uvecanju vidi se par evidentne magnitudne razlike, na sirokoj separaciji. Primar je tamno zute boje, iako bi postelarnoj klasi trebalo da bude zuto-beo. Sekundar se na ovom uvecanju pokazuje tackasto i nisam uspeo da mu jasno odredim boju, mada mi je delovao crvenkast.

Iako za samo razlucivanje para nije potrebno ici na veca uvecanja, ja sam par posmatrao i na uvecanjima 107x i 136x, ne bi li izvrasio bolju percepciju boja. I to je bio pun pogodak. Na ovom uvecanju sekundar je dobio ispunu i pokazao se u dubokoj narandzasto-crvenoj boji. Zbog solidne separacije par je idealan za tehniku poboljsane percepcije boja defokusiranjem zvezda. Pri blagom defokusiranju, difrakcioni prstenovi primara i sekundara jasno su se obojili tamno-zutom i crveno-narandzadtom bojom.

Ovaj par mi se jako svideo jer deluje nekako duboko i ozbiljno. Nista u ovom sistemu ne bode oci niti sljasti, a par je dubokih i ''teskih'' boja. Slab i ''mracan'' crveni sjaj sekundara ublazava ono malo ''veselog'' sjaja zutog primara i cini da se zvezda manje istice sjajem nego da primar stoji usamljeno u vidnom polju.

Iako se ovaj par nema bas zavidnu magnitudu, 17 Virginis bice ubedljivo nasjajnija zvezda u vidnom polju, sto u sazvezdju Virgo bas i nije bas tesko. U istom vidnom polju okulara malog uvecanja sa 17 Virginis, nalazi se i intrigantna galaksija M 61. Ako zvezdu pomaknemo na sam jug vidnog polja, M61 je ce u pogled uci sa severa. Obavezno pogledajte galaksiju prilikom posmatranja zvezde, ili obrnuto - nemojte propustiti da osmotrite zvezdu ako posmatrate galaksiju. M 61 je meni jako drag objekat, galaksija koja zahteva da joj se posmatrac posveti. Kada sam je prvi put posmatrao malo mi je falilo da galaksiju ''bacim niz vodu'' koliko je bledo i nezanimljivo delovala, ali posle vecih uvecanjim i veoma pazljivog posmatranja ovaj objekat postao mi je jedna od omiljenih galaksija Virgo Cluster-a. Verovatno necu stici da je opisem do kraja prolecne sezone jer su mi u planu drugi objekti, ali u svakom slucaju ce buduci opis M61 biti zanimljiv.


Alpha (𝞪) Canum Venaticorum - Cor Caroli

Jedna od najsvetlijih prolecnih zvezda i najsjajnija zvezda u sazvezdju Canes Venatici. Malo cu se zadrzati na fizickim karakteristikama zvezde jer verujem da ce mnogima biti zanimljive, pogotovo astronomima koji osmatraju Sunce i njegove pege.

Primar je spektralnog tipa A0 i magnitude mu varira 2.84-2.98 u rasponu od samo 5.5 dana. To znaci da je Cor Caroli varijabilna zvezda ali razlog njene varijabilnosti je jako zanimljiv. Naime, Cor Caroli je protorip 𝞪² Canum Venacitorum klase varijabilnih zvezda. Te zvezde imaju izuzetno jako magnetno polje koje proizvodi zvezdane pege ogromnih velicina. Usled rotacije zvezde, u liniji naseg pogleda smenjuju se delovi zvezde sa vecim ili manjim pegama i to dovodi do ne male razlike u sjaju zvezde u toku jednog perioda rotacije.

Sekundar je zvezda glavne sekvence F-tipa magnitude 5.6. To znaci da je magnitudna razlika para poprilicno velika.

Lociranje: Deo je glavnog asterizma sazvezdja koji se sastoji od samo dve zvezde. Sazvezdje je lako naci, paralelno je sa dve zavrsne zvezde u ''drsci'' asterizma ''Velika Kola'' u sazvezdju Ursa Major i nalazi se ispod njih.

Opservacija: Izvezstaji o opservaciji ove zvezde najvise se razlikuju u percepcijii boje primara. Primar bi po spektralnoj klasi trebao da bude beo, medjutim postoji ne malo izvestaja gde je primar primecen u plavoj boji, pa cak se ide i do toga da je par opisan kao kremasto zut primar i kremasto zelen sekundar. Ja sa par posmatrao puno puta i utisak mi je da se percepcija boje primara menja od posmatranja do posmatranja, gde mi se primar u vecini slucajeva prikazuje kao cisto plav. Tek ponekad mi se primar prikaze vise beo nego plav. Sekundar sija bledo zuckasto, i ta percepcija je uvek ista. Jedanput sam pozvao sam i osmatracku pomoc u vidu moje supruge i ona je jasno videla plavi primar. Par sam posmatrao na vise uvecanja i mogu da kazem da promena uvecanja ne utice na boju sistema. Pribegavao sam i starom triku defokusiranja zvezda da bi boje jasnije dosle do izrazaja - i dalje uglavnom vidim plavu i zuckastu. Proucavao sam izvestaje drugih posmatraca i neverovatno je u kojim su sve bojama kolege videle ovaj par - mislim da nisam nasao dva ista pogleda. Pogledjte i vi, bas me interesuju utisci o boji.

Sto se pogleda tice, par izgleda fantasticno. Mislim da je ovo neizostavni pogled svakog amaterskog astronoma. Bilo mi je veliko zadovoljstvo sedeti u stolici i ne odvajati se od okulara. Najbolji pogled imao sam na uvecanju od 62.5x. Iako to uvecanje deluje malo za ovoliku magnitudnu razliku, separacija je savrsena za to uvecanje - taman koliko treba da primar ne gusi sekundar a da zvezde izgledaju blisko. Na jugozapadu okularskog pogleda nalazi se jos jedan lep bimarni sistem - Struve 1702. U pitanju je zuto-zuti sistem bledih magnituda 8.7 i 9.4 ne sirokoj separaciji od 36''.

Jos jedna zanimljivost krasi ovu zvezdu a to je njeno ime. U prevodu ime zvezde znaci ''Carlsovo srce'' i posveceno je engleskom kralju Charles-u I koji je pogubljen 1649. godine u Londonu za vreme gradjanskog rata u Engleskoj. Druga interpretacija je da zvezda nosi ime po sinu Charles-a I, engleskom kralju Charles-u II. ''Legenda'' kaze da je zvezda sijala neobicno sjajnu veceri kada se Charles II vratio na Engleski pesto i obnovio monarhiju, te je nazvana u njegovim imenom.


2 Canum Venaticorum

Binarni sistem u sazvezdju Canes Venatici. Magnitude komponenti su 5.7 i 8.8, na separaciji 11.2''.

Par je vrlo koloricno ''duboke'' kombinacije stelarnih klasa. Primar je stelarne klasifikacije M1 III, dok je sekundar zvezde klase F7 V. To znaci da bi par trtebao da sija kao crveni primar i zuckasti sekundar. Medjutim, iz opisa ce se videti da razlika u magnitudi i velicini zvezde cini da primar sija zivljom i otvorenijom bojom, dok je sekunar taj koji daje ozbiljnost i dubinu koloricnosti sistema.

Lociranje: Relativno lako lociranje jer se zvezda dobro istice u traziocu.

- Krenuo sam od zvezdev Beta (𝞫) Canum Venaticorum magnitude 4,2, jedne od dve zvezde u glavnom asterizmu sazvezdja. Zvezdu sam video golim okom i direktno je nacentrirao.
- Oko 3º juzno od nje videce se dugacak lanac tri prominentne zvezde paralelne sa glavnim asterizmom sazvezdja: 6 CnV - 2 CnV - 67 Uma. 2 Canum Venaticorum je srednja zvezda u tom lancu.

Opservacija: Ovaj par po ''dubini i ozbiljnosti'' izgleda slicno sistemu 17 Virginis koji sam opisao u ovom postu. Meni se ovakvi sistemi izuzetno svidjaju i par sam posmatrao detaljno i na svim uvecanjima jer mu je koloricnost izuzetno jaka.

Par se sastoji od zvezda velike magnitudne razlike, pa samim tim i razlicite velicine. Par je usmeren u smeru 7h prema 2h, gde je primar na 7h. Razlika u sjaju i velicini je evidentna, gde primar umnogome nadsijava sekundar, toliko da manja zvezda na malim uvecanjima deluje tackasto. I pored togaa, malo sira separacija cini da je sekundar jasno vidljiv i da nije ''ugusen'' od strane primara.

Ovo je jako lep par, predivan. Dubok, ''mracan'', ozbiljan. Boje sistema izuzetno reaguju na povecanje uvecanja i sa svakim skokom uvecanja boje su sve lepse. Car ovog sistema nije u razlucivosti vec u bojama i estetskom utisku koji ostavlja. Sam pogled je vrlo cudan. Magnitudna razlika je velika, sto utice na percepciju boja. Iako bi primar trebao da sija dubljum sjajnem od sekundara, mala velicina sekundara cini da njegova zuto-bela nijansa deluje dosta bledo i tamno. Sa druge strane, primar jeste crven, ali sija najsvetlijom nijansom crvene koja umnogome ide ka narandzastoj. Zvezda apsolutno dominira vidnim poljem, a magnitude primara je taman dovoljno niska da zvezda na deluje pufnasto vec relativno ostro. Primar prosto isjijava svoju crveno-narandzastu boju u okurujuci mrak i u totalnom nedostatku iole svetlije zvezde u polju pravi predivan i dubok crveno-crni kontrast sa okruzujucim mrakom. Sekundar je prica za sebe. Iako mu stelarna klasa sugerise zuto-belu boju ja nikako nisam mogao tako da ga percepiram. Naime, primar je toliko dominantan da par izgleda kao da je vece magnitudne razlike nego sto jeste. To manju zvezdu utamnjuje, i jako je tesko odrediti boju njene ispune. Sto se uvecanje povecava primar deluje ''zivahnije' sto sekundar dodatno cini tamnijim, pa mi se cak u jednom trenutku ucinio i crvenim.

2 Canum Venaticorum je vrhunska meta za posmatrace koji posmatraju binarne sisteme prevashodno zbog percepcije boja i estetike. Istinski sam uzivao u paru, ne pamtim da sam neki sistem duze posmatrao od ovog, od prolecnih meta mozda jos jedino 24 Comae Berenices. Medjutim, dok je 24 Com univerzalno poznata i znamenita meta, 2 CnV je skriveni dragulj za ljubitelje koloricnosti koje binarni sistemi unose u crno-beli svet vizuelne astronomije.


24 Comae Berenices

Cuven binarni sistem u sazvezdju Coma Berenices. Sistem je u stvari trostruk jer je sekundar sam za sebe spektroskopski binarni sistem. Medjutim, to znaci da se komponente sekundara ne mogu razdvojiti ni najsaveremnijim profesionalnim teleskopima, pa se 24 Coma Berenices teleskopski moze razluciti na dve komponente.

Komponente sistema sijaju dosta ujednacenim magnitudama. Primar sistema sija magnitudom 5, dok je sekundar magnitude 6.6. Separacija sistema je 'komotnih'' 20.6''.

Ono sto ovaj sistem cini tako znamenitim je njegova koloricnost. Naime, razlika imedju stelarnih klasa primara i sekundara je 4 pune stelarne klase, sto 24 Com cini najkoloricniji sistem na prolecnom nebu. Primar je ostareli dzin stelarne klase K0 II-III i nalazi se u podlednjoj fazi svog zivota. Prosirio se i ohladio na temperatutu oko 1000 K manju od Sunca. Sekundar je zvezda glavne sekvence stelarnog tipa A, sto znaci da je u pitanju par u potpuno drugacijim stadijuma zivota. Vec iz stelarnih klasa vidi se da je u pitanju zuto-narandzasti primar i plavo-beli sekundar, a okularski pogled itekako ce odraziti tu cinjenicu.

Lociranje: Izuzetno lako lociranje, iako se zvezda nalazi daleko od glavnog asterizma sazvezdja. Star-hoppovao sam od svetle do svetle zvezde i moj ''lanac'' izgleda ovako:

- Krenuo sam od zvezde Diadema (𝞪 Comae Berenices) magnitude 4.3, zvezde u glavnom asterizmu sazvezdja.
- Od nje sam koristio skokove do sledecih svetlih zvezda i moj star-hopp ide ovako: Diadema - 36 Com - 27 Com (preko 33 Com) - 25 Com - 24 Com.

Lanac je lak za pracenje i detaljnu mapu dao sam na kraju posta.

Opservacija: Vec na malom uvecanju par je jasno razdvojen ali za pravo uzivanje u bojama treba preci na vece uvecanje, negde oko 100x. Iako je separacija velika, 24 Com treba gledati na vecim uvecanjima zbog percepcije boja.

Na uvecanju 107x pogled je prelep. Iako zvezda ne nosi nadiak ''prolecni Albireo'' - trebalo bi da nosi. Treba pustiti oci da se malo natope svetloscu zvezda i sa svakim minutom uz okular lepota i koloricnost ovog para postace sve vise ocaravajue. U principu, ja sam video zuti primar i jasno plav sekundar. Primar je divne nijanse zute, sa prelazom ka narandzastoj. Sekunar sam video cisto i jasno plav. To kazem zbog toga sto su pomatraci prijavljivali nekoliko varijanti boje ovog para: iako vecina vidi zutu i plavu, prijavljivane su i kombinacije narandzasta-plava, zuta-bela, bela-bela i narandzasta-zelena. Boja sekudara opisivana je i kao bledo plava ka zelenkastoj. Ja ga tako nisam video, ja vidim plavi sekundar i zuti primar koji malo ide ka narandzastroj.

Na uvecanju 176x sam otisao ''slucajno'', kao ajde da pokusam da malo bolje osmotrim boje, i gledaj vraga - kad nisam pao sa stolice. Apslolutno najbolji pogled na sistem je pri ovom uvecanju. Boje eksplodiraju u vidnom polju i sistem izgleda fantasticno. I kao slag na tortu, ovo je prvo uvecanje na kojima sam mogao da indukujem difrakcione prstenove a da se isti ne dodirnu. Tom tehnikom potrvdio sam ranije detektovane boje, da se radi u jasno zuto-plavom paru.

Par je usmeren u smeru 10h (sekundar) ka 4 h (primar).  Zvezde su relativno uskladjene po velicini. Primar je veci ali ne drasticno. Zvezde izgledaju ostro, ali ne i tackasto. Svaka zvezda ima ispunu sa ostrim granicama prema spoljasnjem nebu, pa par ne samo da izgleda koloricno vec i nekako ''zategnuto''.

Zvezda stoji usamljeno u vidnom polju, sa apsolutnim odsustvom bilo cega svetlog oko sebe. Sazvezdje Coma Berenices mi je uvek bilo malo cudno, kao da u sebi ima vise galaksija nego zvezda. Gde god se krene okularem blede fleke samo izviru iz polja, ali zato zvezda niotkuda.

Svaka sezona ima svog Albirea, na leto imamo original, na jesen Almach, na zimu 145 Canis Majoris a na prolece 24 Coma Berenices. Sledeci put kada budete blizu Virgo Clustera, svatite do 24 Com, na malo boja u moru crno-belih fleka ovog dela neba.


Mape lociranja dacu za zvezde koje se ne nalaze u glavnom asterizmu svog sazvezdja:

17 Virginis:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53682246856/in/dateposted-public/
2 Canum Venaticorum:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53706244640/in/dateposted-public/
24 Comae Berenices:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53604275596/in/dateposted-public/
2
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by ε Aurigae - Today at 09:25:03 pm
dakle vracamo se na servo temu


pravio bih klona mesu 200mk2


to je sve sa servoima i hvaljen ne mount
3
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by ε Aurigae - Today at 08:51:23 pm
paaaa....ideja je da montaza moze da pokrije i pracenje satelita :)))
4
AstroBerza / SBIG 8300M CCD kamera na proda...
Last post by Boki Aristarh - Today at 06:20:27 pm
Na prodaju CCD kamera iz naslova.
Prodaje se kamera sa napajanjem i originalnim koferom za transport.
Moguće slanje kurirskom službom.
Sve je ispravno i radi OK, u njoj je čuveni MONO chip KAF-8300.
Pixel veličine 5.4 mikrona, dijagonala čipa 22 mm.
Usled viška opreme, kamera je korišćena u radu AD "Aristarh" vrlo malo i šteta je da i dalje stoji neiskorišćena a nekome bi dobro došla.
Cena je 500 €, što je baš povoljno za kameru ovog kvaliteta!
Za sva dodatna pitanja javite se telefonom (069/113-555-6, Boki) ili mailom.
5
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by vlaiv - Today at 04:43:33 pm
Quote from: ε Aurigae on Today at 03:38:38 pmKoja je najveca brzina koja moze da se postigne sa stepper motorima?

Zavisi od motora, drajvera i voltaže koja se koristi.

Mislim da sam viđao da idu do oko 1000RPM-ova.

Evo recimo ovaj:

https://www.omc-stepperonline.com/e-series-nema-17-bipolar-55ncm-77-88oz-in-2a-42x48mm-4-wires-w-1m-cable-connector-17he19-2004s

Ima torque curve do 1200RPM.

Fora sa visokim RPM-ovima i steper motorima je to što se povećava reaktivna elektro motorna sila i onda treba sve veći i veći napon da bi se motor terao napred.

Tako da su oni u principu pravljeni za precizno pomeranje / pozicioniranje a manje za to da budu brzi, ali u principu i ne treba ti velika brzina za montažu osim ako želiš da probaš da pratiš satelite. Za tako nešto stvarno treba servo motor jer je to i po 10 stepeni u sekundi.

6
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by ε Aurigae - Today at 03:38:38 pm
Meni je najveca prednost stepera sto kada udare u nesto samo stanu i to je to, manje se habaju takodje.

Iskreno pravio bih klona mesu200 sa nekim unapredjenjima.

Koja je najveca brzina koja moze da se postigne sa stepper motorima?
7
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by Danijel - Today at 12:14:21 pm
Sunce jučer. Danas je oblačno pa ne mogu snimati. :)







I mjerenje Sunčeve aktivnosti.

8
Astrofotografija / Re: Komete, asteroidi, meteori...
Last post by Astro_fun_times - Yesterday at 07:47:15 pm
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)
Evo komete godine. dobro, mozda jos uvek ne izgleda tako ali pricekajte malo pa cete videti.
Kometa 12P/Pons-Brooks je uzela svu paznju ove godine ali ova, za sada jos uvek slabo primecena kometa ce u desetom mesecu pokazati svoj pun sjaj kada ce se najverovatnije moci primetiti na nebu i tokom dana.
Iz tog razloga sam hteo da je uslikam bas sad, dok jos nije postala toliko popularna a i kako bih krajem desetog meseca kada bude na vrhuncu slikao opet pa video koliko se promenila.

Lights: 36x120s Gain 101; -5°
Darks: 100x120s Gain 101; -5°
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 1h 12min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 05.05.2024
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) by Miloš, on Flickr
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) by Miloš, on Flickr
9
Astrofotografija / Re: Wide field astrofotografij...
Last post by Yagodinac - Yesterday at 07:30:44 pm
Da, možda u temu za tutorijale.
10
Astrofotografija / Re: Wide field astrofotografij...
Last post by Astro_fun_times - Yesterday at 04:40:50 pm
Sjajno.
Mozda ovo treba moderator da prebaci u drugi post ili temu da se ne zagubi, radi lakseg pronalaska kad zatreba.
Pages1 2 3 ... 10