• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

First Light

Started by NASA, August 04, 2007, 01:56:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NASA

evo s vecim zakasnjenjem-first light koji je bio 13.03.07(kopirao sam text s mog sajta)

Dobio sam teleskop 9.03.07 -ali je ovo prvo posmatranje....Vec sam nestrpljivo cekao da bude vedro i da ,,upregnem"teleskop-pogledao kroz prozor u 20:15 seeing je bio dobar-namontirao teleskop i ugasio svetla-sacekao 20-30min i krenuo.Prvo sam s 10x50 hteo da vidim sta da gledam kroz teleskop i odmah sam video i odlucio se za M42(the great Orion nebula)-stavio u teleskop okular SPL 32mm-M42 se video stvarno prelepo,iako sam u predgradju. :)
Ako se ovako vidi iz predgradja kako se vidi sa Letenke,Golije....
malo sam zastao kod M42 i M43 dok nisu zasli iza krova.
na trenutak sam stao i gledao ono sto mislim da je M67-njega sam pronasao uz pomoc super 10mm-tada sam video da je 23h-hocu da potrazim i Saturn i nalazim ga u sazvezdju Lava-uzeo 10mm okular i malo namestanja i sjajio se s svojim prstenovima...uzivao malo i video da dolaze oblaci s zapada i taman da malo s 10x50 razgledam-prekrili su celo nebo :'(

Nisam dobar u pisanju izvestaja-sta ces?! ;D
mislim da bi svako trebao da ima temu-U kojoj ce da pise svoje izvestaje:a ne svaki put nova tema....
U ovoj temi cu da pisem sve nove izvestaje.


Maxscope

M67
Kroz trazioc 8 X 50
Levo je "right angle" trazioc, desno je "pravo kroz" trazioc.



sale11472

Ehh sta bi nas NASA (ili Genius sa cloudynights-a ;D ) dao za jedan 8x50 trazioc ;) ;D
Nego sad me Maxscope podseti ima na CN sajtu za skinuti neka vrsta atlasa ali koja prikazuje samo izgled neba u uskom vidnom polju otprilke kako se vidi kroz teleskop, deluje kao korisno za imati uz teleskop, videcu da nadjem link pa da ga prikacim ovde....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

al'smo informisani!!!
Kako je tvoji nadimak na CN?

sale11472

Nijesam drug clan tamo jos uvek ali ga rovno pratim (treba procitati sve sto je tamo napisano)  ;D

obecani link http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1237
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

jel hocete da se dogovorimo pa jedan ili dva dana napravimo mini camp?
moze na avali ili gde vec? :D
ipak jednom godisnje da pola nas vidi mlecni put ??? >:(