• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neutralino=Crna materija?

Started by Kizza, October 13, 2007, 11:48:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Upravo sam odgledao emisiju na Prvom programu RTS a i najzad shvatio(nisam jos ali cu) sta je Tamna Energija,Tamna Materija i Galaksije i sve ostalo.Zanimljivo je sto vec 16 godina naucnici traze "neutralino" to jest cesticu koja ima masu a nije sastavljena od atoma a ona opet cini glavni sastojak TAMNE MATERIJE!Moram reci da me ovo ni malo ne iznenadjuje vec me iznenadjuje da takva cestica proizvodi GRAVITACIJU!Za sada se zna da Vasionu sacinjava 4% vidljive materije,21 % Tamne Materije i 75 % Tamne energije.Normalno da profisor Dizni sve to ponistava a profisor Karlos je izveo simulaciju na racunaru i sve to dokazao.Normalno da se tu umesao i profisor X koji je dokazao daa Njutn nije bio u pravu jer postoji "PROMENLJIVA GRAVITACIJA"!Jedino tako moze da se objasni Svemir koji mi vidimo.
Mene sada zanima kako je moguce da postoji tolko VAKUMA a mehurovi se sire umesto da se skupljaju :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Dušan

Neutralino... Prvi put cujem... Jesi li siguran da se tako zove?

SUPERHEROJ

ovi procenti o kojima pricas me jako podsecaju na odnoos procenta azota {74%}, kiseonika {21%} i ugljendioksida {3%} na zemlji. onih 2% sto nedostaje je valjda sve i svasta????

Kizza

Tako je izgovorio narator.Steta sto Sashastar ne najavljuje takve emisije!Inace ,zaboravio sam ime profisora, koji istrazuje to jest pokusava da "ulovi" neutralina vec 16 godina u rudniku na dubini od 300m.Neko mora da je cuo za njega.Da budem iskren neobicno da naucnici viskog ranga iznose da je Neutralino cestica a da nije sastavljena od atoma ??? To sam odlicno cuo vise puta u emisiji.Nisu raspravljali o teoriji profisora X o "PROMENLJIVOJ GRAVITACIJI" jer mi to nekako logicnije zvuci.Pokazali su i temperaturne razlike u Vasioni sto potvrdjuje teoriju o Tamnoj Materiji.Nemoguce da niko to nije gledao?
Pozdrav za Superheroja,dobro dosao na super forum.Vidis to mi nije palo na pamet ali slicnost je neverovatna!Da li ti imas nekui podatak o tome ili je to tvoje zapazanje?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Emisija je emitovana na RTS u 13.10.2007 na drugom programu  u 20.30 h,pod nazivom "Svemir koji nedostaje"!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

A sto KIZZO nisi ti najavio emisiju.
Ja sam ovde obican forumas kao i ti.
I ja ponekad zelim da mene neko obavesti o nekoj emisiji i slicno.
Eto ja nisam gledao doticnu emisiju. :(

Dušan

Verovatno nije "neutralino", nego "neutrino"...

Neutrino je čestica koja skoro da nema masu, nema naelektrisanje, putuje brzinom svetlosti kroz Kosmos i gotovo ni sa čim ne reaguje... Nastaje u nuklearnim reakcijama keje se odvijaju u Suncu (i ostalim zvezdama), kao proizvod udara nekog kosmičkog zraka u atom...

Postoje razne vrste neutrina, a mislim da se na ovom forumu baš pričalo o solarnim neutrinima i onom projektu "Ice Cube"...

A šta misliš, zašto naučnici koji tragaju za neutrinima ukopavaju svoje eksperimente duboko u zemlju (300 m)?  ;)

Evo ti jedan wiki link (na srpskom  ;)) o neutrinima: http://www.pcmaniak.info/sr/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE.html

Kizza

Sashastare nemoj da se ljutis vidim da se dosta trudis da nas informises i hvala ti!Ja sam slucajno nabasao na emisiju ali evo obecavam da cu vas informisati cim nesto saznam.Ranije sam rekao da znam par ljudi sa ertesa,na zalost nisu iz naucne redakcije,i pokusacu da ih nagovorim da doticnu emisiju repriziraju ,jer mene koji imam maste na pretek,je sokirala :o
Mozda je "neurino",ali cinjenica da ima masu a da nema atome,prolazi kroz sve i cini Tamnu Matriju mi deluje kao SF story a ne naucna cinjenica!Ipak da je vec traze 16 godina....... ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mjovicic

Milioni Suncevih neutrina u ovom trenutku prolaze kroz Zemlju,
u ovom trenutku su vec prosli Mesec (dok citas ove redove)...

Problem je sto imaju veoma malu masu, nisu naelektrisani i zbog toga ih je vrlo tesko detektovati (pogotovu Sunceve neutrine).

Procitaj samo recimo o prvom eksperimentu hvatanju neutrina u rudniku zlata cini mi se u americkoj drzavi Juta.

Sto se crne materije tice, proslog leta je konacno razjasnjena prava priroda iste, tako da cini mi se dovoljno je da na en wiki kucas u pretragu Dark matter, ali mislim da ce ti to tamo biti mozda i vise nego opsirno ;)

U sustini i nije tako prosto kao sto se cini na prvi pogled iz onoga sto Hoking pise u Kratkoj povesti vremena :D

Uvek mozes da pronadjes G. I. Mjakiseva i njegovu knjigu Elementarne cestice (istina staru preko 20-30 godina) i saznas dosta toga o njima :)

Bilo je i ideja da se u Makedoniji rade eksperimenti sa hvatanjem neutrina, pogotovu sto je tamo jedan od rudnika (hm sada bas ne znam tacno kog metala), ali taj rudnik je privatizovan...

Dušan

Quote from: Kizza on October 15, 2007, 09:38:11 pmMozda je "neurino",ali cinjenica da ima masu a da nema atome,prolazi kroz sve i cini Tamnu Matriju mi deluje kao SF story a ne naucna cinjenica!Ipak da je vec traze 16 godina....... ???


Atomi su sačinjeni od elementarnih čestica, a neutrino je elementarna čestica... Tako da ne može da neutrino nema atome... Apsurd... Potpuno nelogično...

Ili nisi pažljivo gledao emisiju ili su oni u velikoj zabludi...   :D

Milija, hteo sam da Kizza sam shvati zbog čega je jako teško detektovati neutrine... Mesec dana non-stop ljudi paze i čekaju da uhvate nekog, i, za tih mesec dana možda registruju 2-3... A toliko neutrina prolazi i kroz nas i sve ostalo...  ;)

mjovicic

Ma ok je  ;)

Ionako je Kizza zahvaljujuci emisiji bio pogresno infomisan :)

Naucnici su u potrazi za neutrinom bili od tridesetih godina 20. veka i tek prvi dokaz postojanja je imao Frederik Rejns (dobio i Nobela iz fizike za to otkrice).

U sustini naucnici su do sada dokazali njegovo postojanje, kao i poreklo :D

Kizza

Ne verujem da sam sam "lose informisan" tako sto sam gledao emisiju na drzavnoj televiziji ???
Evo obecavam da u subotu necu gledati emisiju o Plutonu jer to vise nije planeta!
Sutra cu stupiti u kontakt sa urednicom naucnog programa RTS a gde cu je zamoliti da se doticna emisija reprizira!
Nadam se da ce mi izaci u susret pa ce mo se pogledati u oci 8)
Sta kazete za "PROMENLJIVU GRAVITACIJU",verovatno nisam dobro razumeo srpski jezik ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mjovicic

Pa ovaj sta ti kazem osim da si dzaba dao 300 dinara za kofu neznanja i pogresnih informacija. Cak je i neznanje mala maca u poredjenju sa pogresno naucenim. Jer i ono sto se ne zna lakse se nauci nego sto se prebrise ono vec postojece znanje (to i psiholozi tvrde)...

Slabo gledam dokumentarce, ali zato volim da procitam dosta toga :D Na internetu imas puno korisnih stranica vezano za to, btw za neutrine mislim da je bila i neka emisija americke kuce PBS tipa Ghost particle...

vlajkoni

Moguće je da se na toj emisiji pričalo o tzv. "sterile" neutrinima. To je neka vrsta hipotetičkih "težiih" neutrina koji bi trebalo da reaguju sa okolnom materijom isključivo preko gravitacione sile što bi ih naravno učinilo suštinski nemogućim za detektovanje. Gledano sa druge strane imali bi sve osobine tamne materije krećući se nekoliko kilometara u sekundi formirali bi oblake tamne materije mapiranih skorim posmatranjima. U ovakvim modelima ova vrsta hipotetičkih neutrina bila bi presudna u formiranju zvezda i crnih rupa.
Međutim moraću da razočaram Kizu da je ovo bez ikakve eksperimentalne provere i u kosmologiji spada pod "uvrnute" teorije.
U novije vreme pojavljuje se gomila ovakvih teorija, na žalost 99% bez ikakve eksperimentalne provere, čista teorijska naklapanja i spekulacije. Doduše jesu interesantne kao naprimer:
Superfluidno prostor-vreme, Goldilocks univerzum, kosmički "ghost", mikro univerzum, Matrix itd.

Kizza

Ja volim da gledam dokumentarce jer su "zivi"dokaz da je naprimer Dr.X to rekao i da je postavio tu i tu teoriju!Iz istorije vidimo da su misljenja veoma razlicita i Ja stvarno ne znam kome vise da verujem ???To se odnosi i na clanke i knjige.Ja razumem potrebu da se pare ulozene u neki projekt moraju opravdati time sto ce izneti "nova" teorija ali je bitno da ona bude razlicita od predhodne!
A sta mi sanjari da radimo?
Titula Magistra i Doktora za fiziku meni nista ne govori jer upravo u emisiji "Svemir koji nedostaje" od pet naucnika niko ne podrzava onog drugog.Kao da se radi o vrmenskoj prognozi a ne o temeljima naseg Sveta ili Univerzuma.
Da li iko normalan moze da iznosi teoriju o cestici koja u sebi nema atome?
Molim Vas da mi kazete cije misljenje,naprimer o TAMNOJ ENERGIJI ,da prihvatim kao konacno ???
P.S.
Sutra cu stupiti u kontakt sa urednicom Naucnog Programa
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?