• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neutralino=Crna materija?

Started by Kizza, October 13, 2007, 11:48:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUPERHEROJ

ja sam ovde nov pa mi nije jasno: sta ima ako ima masu a nema atome???? i nemoj vise da gledas RTS,  ima toliko boljih televizija od drzavne

Dušan

Neutrino, ili... neutralino, kako već, nije ni bitno... je čestica mnogo manja od atoma... Još jednom kažem.



Kizza

Hvala Vlajkoni!Jedna slika 1000 reci!
Dragi Superheroju gledacu i dalje dokumentarne emisije na RTS u i na drugim televizijama ! Ja placam pretplatu!
Dusane izvini,stvarno puno radim u zanje vreme,mislio sam DA NESTO POSTOJI A DA NEMA MASU to mi je malo suludo :-\
Ako postoji neutralino a on sacinjava Tamnu Materiju koja pak cini tolku masu Svemira a on nema masu ::) to je previse za moj Q :-\(koliko, to je tajna).
Ipak mi je cudno da mi BISTRO I JASNO vidimo najudaljenije objekte sa pocetka stvaranja Univerzuma a da nema distorzije,gravitacionih sociva ili drugih smetnji za njihov SVETLOSNI POTPIS.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Quote from: Kizza on October 18, 2007, 12:57:15 pm
Dusane izvini,stvarno puno radim u zanje vreme,mislio sam DA NESTO POSTOJI A DA NEMA MASU to mi je malo suludo :-\



Pa fotoni i gluoni nemaju masu.

Kizza

Normalno, ali kako fotoni (ili cime) pokrecu SUNCANA JEDRA?
Uh,zaboravio sam ime one legure koju kad osvetlis ona se pokrene :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Pa imaju energiju a to je ono sto pokrece jedra bilo kog oblika i vrste.

Quote from: Kizza on October 18, 2007, 12:57:15 pm
Ipak mi je cudno da mi BISTRO I JASNO vidimo najudaljenije objekte sa pocetka stvaranja Univerzuma a da nema distorzije,gravitacionih sociva ili drugih smetnji za njihov SVETLOSNI POTPIS.


Ovaj a ko kaze da nema svega toga, samo sto to ne da ne smeta vec se cesto i koristi......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


Kizza

Zanima me da li FOTON ima neku temperaturu ???
Na Winklipediji sam samo nasao formule za ENERGIJU i IMPULS Fotona pa me zanima kako on prenosi temperaturu kroz VAKUM?
Tkodje za NEUTRINO se dugo smatralo da nema masu ali..............
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Foton, kao čestica, nema temperaturu.

U širem smislu, kako "svetlost" smatramo i elektromagnetnim talasom i fotonom, postoje elektromagnetni talasi koji odgovaraju određenoj temperaturi. Takav je slučaj npr. kod pozadinskog zračenja.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Laser je uređaj koji emituje lasersku svetlost :)

Bez šale: lasersko elektromagnetno zračenje je monohromatsko i koherentno elektromagnento zračenje. Monohromatsko -- znači da je "svetlost" tačno određene talasne dužine. Koherentno -- znači da je razlika u fazama tih talasa konstantna. Odatle, valjda, sledi da je ta svetlost skoncentrisana u malu tačku, i zato takva svetlost ima osobinu da, pored ostalog i tu-i-tamo, :) secne štogod.

Kizza

Hm.A Ja sam mislio da je Laser svetlost koja je uz pomoc kristala usmerena to jest svetlosni zraci su skoro pararelni i minimalno se rasipaju ???Na Wiklipediji je strasno sturo objasnjenje a zbunilo me je to sto su Ameri oborili opitni avion sa nekolko kilometara daljine uz pomoc Lasera.Kazu da je u roku od 3 sekunde isparilo skoro 1m oplate aviona i da se on  raspao!Zato sam pomislio da foton mora da nosi i neku toplotu ,zavisno od izvora ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Ovako:

LASER: laser emituje svjetlost koja je tacno odredjene talasne duzine (boja) i zrake su paralelne... kao takve one ne mogu nista da zapale.

FOTON: foton nema temperaturu, ali svaki foton nosi odredjenu energiju i prilikom sudara fotona i atoma dolazi do prenosa energije sa fotona na taj atom.

PALJENJE LASEROM: kako su laserski zraci paralelni, mogu se precizno fokusirati pomocu sociva na jednu tacku koja je jako malih dimenzija. U tome je trik sa rezanjem... kako sto sunceve zrake kad se fokusiraju lupom na jednu tacku mogu tu tacku dovoljno da zagriju da se zapali... sto je god veca energija fotona (svjetlost vise vuce prema ultraljubicastom) i sto je veca sirina snopa, to je zbir energija u fokusiranoj tacki veci... ako u pricu ukljucimo jos dodatnih sociva, onda mozemo dinamicki pomjerati tacku fokusa naprijed nazad... ko zeli, moze da se poigra sa lupom i onim crvenim laserima koji se mogu kupiti na pijaci... samo oprez... ako plane vatra, pametno je imati nesto za gasenje pri ruci...

Ikalo