• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neutralino=Crna materija?

Started by Kizza, October 13, 2007, 11:48:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Bitno upozorenje: nikada, NIKADA ne usmeravati laserski snop u oko! Čak i kada je reč o tim jevtinim igračkicama. Štaviše, ne gledati dugo i izbegavati direktno gledanje u sam trag koji laser ostavi na zidu ili nečem sličnom.

ikalo

upravo tako... a da li ko zna zašto???

pa u našem oku je jedno sočivo.. čiji je fokus jako blizu žute mrlje, mjesta gdje je najviše "senzora" za svjetlo.... čunjići.. štapići.. i tako dalje u offtopic...

e da se vratim malo u nazad na temperaturu. Temperatura je u stvari proprocionalna brzini oscilovanja atoma u nekom tijelu. Što je temperatura niža, to je oscilovanje manje, da bi na 0 stepeni Kelvina oscilovanje stalo. Zato se 0 stepeni K naziva Apsolutna nula...

e sad.. ono što mene zanima je to, ali je ikad iko pokušao da utvrdi temperaturu tamne materije??? Kako ovo pišem tako mi se čini da pitanje nema smisla... jedini način da se utvrdi temperatura nečega na daljinu je da se utvrdi spektar svjetlosti koju zrače... a kao što znamo, tamna materija je upravo to.. tamna...

Ikalo

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mjovicic


Kizza

Stvarrno me zanima!Jos uvek ubedjujem sebe da je to cestica bez mase ali ne ide :-\ a ako jos i nema boju..............
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mjovicic

Ima foton sve boje, jos kada ga vidis, pa onda malo stimujes pogled kao Supermen pa ga vidis u crvenom spektru, pa u plavom, pa u zelenom  ;D

A to sto nema masu to nije neki veliki problem, sta imas da se ubedjujes u to, treba da si srecan zamisli da ima masu, pa ko zna da li bi bio ziv  :P

Kizza

Ovde čovek moze svašta da nauči :'(
I za neutrino su tvrdili da nema masu pa ipak...... 8)
Molim te objasni mi čime to Sunce "bombarduje" sunčano jedro te izaziva njegovo kretanje ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Dušan

Quote from: Kizza on November 12, 2007, 05:06:33 pm
Molim te objasni mi čime to Sunce "bombarduje" sunčano jedro te izaziva njegovo kretanje ???


Pojasni malo...

Kizza

Ja verujem Anštajnu i njegovoj formuli da je Energija = masa puta ubrzanje.
Nije mi jasno kako FOTON,čestica bez mase,može da proizvede neku reakciju ???
Jos pre 20 godina lično sam eksperimentisao sa malom napravom,od stakla u kojoj su ,na osovinici,bila četiri romboidna "perceta" i kada bi se izložila Suncu,pošto su bila u vakumu,perca bi počela da rotiraju.Sa jedne strane su bila tamna a sa druge prevučena materijom.ne mogu da se setim imena,uz čiju pomoc je pretvarala Suncev zrak u energiju kretanja.Očigledno da je nešto što ima masu moglo da je pokrene pa me zanima šta ??? 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Kizza on November 12, 2007, 11:04:47 pm
Ja verujem Anštajnu i njegovoj formuli da je Energija = masa puta ubrzanje.


A kada je Ajnštajn to izjavio  ??? ??? ??? :o

Mene su u školici učili da je E=mc^2 a c-je brzina ako se dobro sećam.

Uostalom fotoni definitivno imaju ENERGIJU pa ne treba da te cudi to sto mogu istu da prenesu na npr "solarno jedro"......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

burga

@sale11472
Apsolutno. Mada se može postaviti i drugačije. Recimo da se radi o nereflektujućem jedru. U tom slučaju, jedro prima energiju iz jednog smera, a primljenu toplotnu energiju ravnomerno rasipa u svim pravcima (ovde je jako bitno razlikovati smer od pravaca). Naravno, možemo da zanemarimo svetlost ostalih zvezda jer je njihov fluks zračenja neuporedivo manji od onog koji dolazi sa Sunca,a i manje-više su ostale zvezde ravnomerno raspoređene. Očigledna je još jedna stvar - što je jedro ,,glatkije - glađe - kako god", odnosno što se više ponaša kao ogledalo, to će i iskorišćenost solarne energije biti veća. A jako dobar primer da ovo stvarno deluje ja rep komete, kao i ponašanje meteoroida (e tu bih baš mogao da se raspričam :) )

@ikalo
Zahvaljujući Hajzenbergovoj relaciji neodređenosti, čestice ne mogu da miruju ni na 0K.

r2d2

November 28, 2007, 10:19:31 am #42 Last Edit: November 28, 2007, 10:39:12 am by r2d2
Quote from: burga on November 13, 2007, 10:21:05 pm
Zahvaljujući Hajzenbergovoj relaciji neodređenosti, čestice ne mogu da miruju ni na 0K.

hm, zahvaljujuci hajzenbergovoj jednacini nemoguce je ostvariti ili barem izmeriti 0 k zar ne?

Kizza

Najzad!Uspeo sam da dođem do snimka emisije "Svemir koji nedostaje" i ovom prilikom se zahvaljujem mojoj prijateljici i koleginici Snezani koja mi je nabavila snimak :)
Kao prvo dobro sam čuo da je narator rekao "NEUTRALINO",da Crna materija nema atome i kako su došli do toga da postoji "Crna energija".
Evo kao se zove u orginalu: " Most of our Universe is missing"   Horizon    BBS pa ko može neka je nabavi veoma je zanimljiva i veoma šokantna,bar za mene ::)Rado bi je okačio na AM u ali velika je  3.2 GB!
A zašto je šokantna,otvoriću novu temu: "Brzina Zvezda u Galaksijama" i u toj emisiji sam nešto video što prkosi Njutnovim zakonima i voleo bih da se informišem na tu temu.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Mali Radojica

Opet ja malo da filozofiram...hehe (nadam se da nećete zameriti)...
Pre svega nekoliko ispravki:
1. Dušane eksperimenti sa neutrinima nisu na 300 m ( na toj dubini zaštita od sličnih događaja u vidu debljine tla je popriličn mala, no to je tema za neki forum iz nuklearne fizike), već su na min. 3000 m
2.Profesor X je Mordehaj Milgrom, sa univerziteta u Tel Avivu, ako se ne varam i teorija o "promenljivoj gravitaciji" se zove MOND (MOdified Newtonian Dynamics) i sve je lepo matematički objašnjeno, čak štaviše neke stvari koje su primećene teorija dosta lepo objašnjava (večita igra teorijske i posmatračke astronomije)
3. Foton i temperatura???? Pored toga što foton (kao i elektron npr.) ima dualitet talas - čestica (tj. pokazuje svojstva i talasa i čestice; poznati eksperiment gde jedan elektron daje interferencionu sliku) postoji i nešto što se zovekinetička tempertura koja zavisi od mase i brzine čestice: T=(2/3)*(1/k)*[(1/2)*mv^2] ; u zagradi je srednja vrednost kinetičke energije....
E sad se postavlja pitanj odakle fotonu masa kad smo utvrdili da nema masu, a samim tim ni gornja formula ne radi...
E pa radi....
Evo i kako...:
Uzmimo enrgiju fotona kao E i njihova brzina v=c, po Ajnštajnu E=mc^2, odakle je m=E/c^2;
zatim foton ima impuls: p=mv=(E/c^2)*c=E/c;
po klasičnoj definiciji Ek-kinetička energija je: Ek=(1/2)*m*v^2=(1/2)*(E/c^2)*c^2=E/2
što nas dovodi do sledećeg zaključka: pola energije fotona otpada na kinetičku energiju, a ostatak na formiranje električnih i magnetnih polja koja sačinjavaju talas...