• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Karl Sagan "kosmos"

Started by Djorvoz, January 05, 2005, 09:14:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Da li neko za gde mogu nabaviti komplet epizoda serije "Kosmos" kao i istoimenu knjigu Karla sagana.

marino

 mogu ti sprziti na cd-u svih 13 epizoda + sve epizode imaju saganov dodatak kojega je on sam kreirao i citao negdje '94..
meni je bilo predivno ponovo gledat kozmos..kada je prvi puta objavlejn bio sam osnovac i bi za zivu glavu ne bi bio propustio nedjeljne epizode..
ima kod nas nova knjiga, mislim novo izdanje na www.izvori.com
kosta nekih 230kn (30eur)

ako hoces mozemo se dogovoriti da ti ja kupim, a ti meni kupis neke knjigice koje ima koda vas za nabaviti?

?

m
Vidulini Observatory

Djorvoz

 A da li ima neko u srbiji?

marino

 daklem..ovako..ovih dana ce jedna posiljka kozmosa (13 tv epizoda) krenuti prema scig..ako je netko zainteresiran za kopije..neka se javi..

m
Vidulini Observatory

luna


tachion

 Ljudsko bice koje ima 70 kila sadrzi pored ostalog:
-45 litara vode
-dovoljno kreca da se okreci jedan kokosinjac
-fosfora dovoljno za 2.200 sibica
-masti za oko 70 sapuna
-gvozdza za jedan ekser od dva cola [2,5cm]
-ugljenika za 9.000 grafitnih olovaka
-kasiku magnezijuma

ovo je segan rekao u jednoj od emisija.na kraju je dodao da ako bi sve ove elemente stavio u jedan lonac i promesao,ne bi mogao da se stvori zivot.
znaci,nista se nije slucajno dogodilo.

luna

 Pa zato sto tu fali jos nesto,fali ti 21gram!

marino

QUOTE (tachion @ 30. Jan. 2005., 23:45)

ovo je segan rekao u jednoj od emisija.na kraju je dodao da ako bi sve ove elemente stavio u jedan lonac i promesao,ne bi mogao da se stvori zivot.
[/quote]
ne samo da je rekao..nego sada kada si me podsjetio isao sam ponovo gledati lonac koji su tada napravili za seriju a sagan je sve to malo izmijesao kuhacom..predivno..nazalos tako je malo ljudi koji mogu nesto tako dobro docarati kao on..
m
Vidulini Observatory

Dule_smor

 Da, samo su zaboravili da je u biohemijskoj evoluciji zemlje bilo milijarde takvih lonaca koji su se krckali stotinama miliona godina...verovatnoca je cudo:).

tachion

 ma jok,nema sanse,naravno da to nema nikakve veze sa verovatnocom.
ocigledno je rec o bozanskom delu,jer takva verovastnoca jedan prema nekoliko biliona,ili triliona ne postoji,kao sto ne postoji broj manji od 10 na minus 43.
naravno da se u kosmosu nista ne desava slucajno.

Dule_smor

 Sto volim kad ljudi govore o takvim stvarima kao da o tome znaju ama bas sve.Naravno da mi nemamo pojma kako je do svega toga doslo, ali barem mozemo da pokusamo da razumemo.Licno ne zastupam ni jednu teoriju, ali sam uvek otvoren za nova razmisljanja.

mracninone

 Ovaj kakva je to serija "kosmos"? Vidim da pricate o tome kao da je to nesto bas A klase... Jel moze neko da to malo isprica o cemu se tu radi? I da komentar na lonac sa vodom i ostalim, pa ima tu svasta, jako je puno pitanja na koja sad recimo nauka ima odgovor, ali je opet tesko iz toga izvuci neku pravu sliku. Uzmite samo sadasnje nase mjere( razdaljine ) koje mi ljudi imamo za neke zvjezde i galaksije, pa prica 10, 100, 200 000 ly udaljenosti. Pravo je pitanje koliko se tome moze vjerovati? Uzmite samo primjer za Andromedu, kada je prvi put "izmjerena" njena udaljenost, ta udaljenost je bila 3 puta manja nego sto recmo sad smatramo da jeste, a za to vrijeme svaki bi se astrolog iz toga vremena svadjao sa vama da ste mu tada rekli da to nije tacno. Tako mozemo vidjeti da mozda nista od ovih sadasnjih mjera nije tacno, a za koje mi sada mislimo da je to zaista tako... Sadasnje mjerenje je vrseno na crveni pomak + Hubble const, ali da li je to zaista tako? Trazi se recimo zajednicka teorija gravitacije i kvantne mehanike i kaze se da naucnici svaki dan rade na tome, ali opet ona nije formulisana. Zasto? Pa ocigledno da nesto sto od podataka koje imaju nije tacno, jer da nije tako sve bi se slozilo... I jos puno puno ovakvih primjera... Kako nastaje zivot? To je pravo pitanje, cak i kada je vjerovatnoca da zivot moze nastati 1 prema pa 10 (na neku) zivot ce kad tad nastati, ne zbog toga sto je to zivot, vec zbog toga sto je to jedna ravnopravna kombinacija. Bolje je pitanje mozda: Zasto nastaje zivot? Bez obzira koliko neko mislio da zna nesto, sve dok se to realno ne desava to je za nas strano, cak ne mozemo da znamo i da li je istorija koju smo ucili u skolama istinita, sve to moze biti varka, sve, i kako rece onaj gore, Vazno je spoznati da granice ne postoje... P.S. Ovaj kaze da ne postoji broj manji od 10 na -43, pitanje za njega: A kako bi ti to dokazao?          

mracninone

 Ispravka: Mislio sam gore astronom, a ne astrolog. Astrologija je velika zabluda....

luna

 Vi svi pricate o zivotu kao da je to samo materija,pomesate sve odredjene sastojke i kuvate! :D .Sta je sa dusom ili svescu ili kako god hocete da to nazovete.Ja mislim da je zivot sam po sebi neka vrsta inteligentne energije,koja nekako ima mogucnost  da sama stvori materiju.Telo shvatam kao neku vrstu masine kojoj energija daje zivot. Na prostom primeru kao kad neki el. aparat ukljucis u struju.Dokazano je da covek kad umre izgubi nesto mase -21 gram i nije otkriveno sta je to.

vanillasky

  Marino, hteo bih da se dogovorimo oko diskova sa serijalom "Kosmos".
 
Thanks