• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lepe vesti!

Started by Predrag, August 10, 2010, 05:46:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

ja nikako ne vidim sta je tu lepo, ovo je drugo po redu najvece razocarenje koje ste nam priredili. Prvo je bilo kad je AM prestao da se stampa.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Ako ne vidiš, to je tvoje. Ali vest je odlična. Ponovo ćemo čitati one vesti koje nas iskreno zanimaju. Pa neka je i pdf. I nije uredništvo AM-a krivo što magazina više nema na kioscima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Quote from: Predrag on August 10, 2010, 10:02:10 pm
Ponovo ćemo čitati one vesti koje nas iskreno zanimaju. Pa neka je i pdf.

Ocemo naravno, cim se pojavi na domacim warez pirovima. Ali to je utesno, ako dospe cak do tamo, to je znak da makar nesto vredi.

Quote from: Predrag on August 10, 2010, 10:02:10 pm
I nije uredništvo AM-a krivo što magazina više nema na kioscima.

Jok mi smo krivi sto smo ga kupovali?! Cujete li vi sebe? Pre ce biti da uprava nije bas mnogo znala da se ponasa sa marketingom pa je doslo, normalno, do gubitka budzeta. To se vidi jasno ko dan iz reklama u AM-ovima, barem u onim primercima koje sam ja uspeo da vidim.

I da, nemam ja nista protiv citanja u PDF-u ali imam protiv pretplate...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sasa

CyberianIce, ti si sigurno još jako mlad i bez iskustva, a jako želiš da se nekako dokažeš. Tako bar izalazi iz tvojih postova. Razuman i oprezan čovek bi prvo uočio da nigde ne piše da će za PDF časopis biti pretplate. Dakle, što kaže naš narod, trčiš pred rudu i donosiš zaključke bez osnova. Takođe, ti već znaš kakvog je kvaliteta časopis iako ga nikad nisi video. Oprezan, razuman i mudar čovek bi, pre nego što da svoju ocenu, časopis pročitao.

Dalje, sasvim si pobrkao AM i Astronomiju. AM naime, nikad nije ni bio štampan. O tvojoj oceni "uprave" štampanog časopisa i tvom poznavanju marketinga, slikovito govori i ta rečenica koju si tako "nemušto" sastavio i ona ne zavređuje pažnu.

I na ovaj forum si došao bahato. Odmah si doneo neke, inače sasvim pogrešne, zaključke o zaštiti sajta AM i sa visine, nadmeno, si delio savete, a ućutao si tek kada ti je Milan Milošević objasnio da si neke stvari sasvim pogrešno shvatio. Naravno, bilo bi lepo da si tada rekao: "OK, u redu, pogrešno sam zaključio" - ali to izgleda nije tvoj način komuniciranja s ljudima. Problem je što ti tada niko nije skrenuo pažnju na lepo ophođenje, a sam nisi bio u stanju da izvučeš neku pouku.

Dakle, daj se malo strpi. Nemoj donositi zaključke bez osnova.

Obersturmfuehrer

Pa 'oce da se placa ili ne?
Jer, ovakva izdanja obicno idu uz papirno izdanje. Nesto se ne secam da sam video da neki poznat casopis naplacuje PDF izdanje (osim ideja nekih novina koje su vrlo 'radosno' docekane)...
A ozbirom da je stampano izdanje bilo onoliko 'popularno', sta onda moze da se ocekuje od PDF izdanja?

Danijel

Ja osobno nemam ništa protiv da se naplaćuje (pretplaćuje), netko to ipak mora napraviti, utrošiti vrijeme i rad, a i platiti autorima članaka za njihov trud. Troškovi izrade časopisa u PDF-u su vjerojatno manji nego onoga u štampanom izdanju, no nisu nepostojeći. Neće se časopis sam napraviti i napisati.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Obersturmfuehrer

To jes, ali kao alternativu pdf izdanju imas nekoliko miliona stranica na Internetu i jos pola miliona sa naznakom "astronomy magazine"...i svi su besplatni...

NShappy

Nije nikakav problem da uzimaš te "astronomy magazine".

I aj' sačekamo da se ovaj pdf pojavi pa da komentarišemo.

CyberianIce

Pa super, onda bi AM trebao da plati svakom autoru cija je fotka objavljena... I tu je bilo truda, malo vise nego oko prevodjenja clanaka, al' smo postali hipokriticni, ccc...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

Pa ti onda salji svoje radove drugim casopisima i sajtovima, a AM i Astronomiju ostavi nama koji radimo za slavu.

Yagodinac

Ljudi, pa šta vam je?!
Lepo je pisati, fotografisati, pronalaziti, kolimirati i najzad podeliti tu svoju energiju s drugima. Naplaćivati honorare u vidu ja sam pisao članak/slikao sliku na ovom stepenu razvoja astronomske misli kod nas je smešno. Razumem da neko traži autorski honorar za feljton u SkyAndTelescope ali kod nas gde smo svi entuzijasti... Deplasirano.

S druge strane ako je pretplata nužna - ajde da se pretplaćujemo. Ionako će nas biti verovatno svega nekoliko desetina.
A ako tu budu i autorski honorari - pretplata će biti značajno veća.

spadej

Ja ne mogu da verujem da bilo ko moze da ima bilo sta protiv ovakvih projekata. Strasno!


Danijel

Časopisi i knjige se ne štampaju za one koji ih ne žele čitati (i platiti između ostaloga) jer je to besmisleno.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Ja nešto brišem ove moje cvike ali zaista ne mogu da nadjem nevidljiva slova na ovom forumu koja kažu da se nudi nekakva pretplata? Prosto ne razumem da se ovaj topik spontano prebaci u neku vrstu trol diskusije. Cyber, please, navedi podatak, gde si čuo, pročitao i od koga? Ovako, praviš trol, a to nikako nije dobro ni za forum, ni za one koji pokušavaju da nešto korisno pročitaju ovde. Imaš pravo na mišljenje, ali u ovom slučaju uzrok mora da bude istinit tj stvaran a ne hipotetičan.

Voluntarizam je odlična ideja vodilja ali je vrlo problematično na duže staze očekivati da ćete zajedničku aktivnost u šta spada i izdavanje časopisa, održavati na visokokvalitetnom nivou. Ni jedan časopis ne može da živi samo od pretplate, od presudnog značaja su i reklame. Pirateriju je teško zaustaviti ukoliko neko želi da torrentuje časopise. Za večinu ljudi koji se bave pisanjem ili objavljivanjem svojih radova i posmatračkog materijala u najvećem broju slučaja to je lična promocija. I to verovatno svima njima znači takodje puno. Nije sve u novcu. E, sad, kad bi mogli svi da zaradimo i koju paru pored svojih teleskopa, čisto kao dodatna delatnost, pa što da ne? Mada, od toga nema ništa...

Ja predlažem takodje da se svi stari brojevi Astronomije prebace u PDF i da se okače negde za download. Vredi imati tu arhivu i u tom obliku. A i istorija je u pitanju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |