• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lepe vesti!

Started by Predrag, August 10, 2010, 05:46:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

QuoteJa predlažem takodje da se svi stari brojevi Astronomije prebace u PDF i da se okače negde za download. Vredi imati tu arhivu i u tom obliku. A i istorija je u pitanju.


Ako ovo može bilo bi odlično!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Obersturmfuehrer

Quote from: spadej on August 11, 2010, 03:39:35 pm
Ja ne mogu da verujem da bilo ko moze da ima bilo sta protiv ovakvih projekata. Strasno!


Ne vidim da iko ima bilo sta protiv ovakvog projekta - naprotiv. Koliko vidim, jedino se istice da je placanje pretplate besmisleno.
Ja sam papirno izdanje kupovao samo zato sto je bilo papirno, jer da se ne lazemo, 'najnovije' vesti objavljenje u njemu su tada bile vec mesec i vise dana stare i vec smo ih citali sto na sajtu, sto po ostalim sajtovima. Ali je bilo na papiru, na srpskom jeziku i jedino u okruzenju. Ono sto je bilo zanimljivo su tematski clanci, ali u nedostatku papirnog broja dosta toga na odredjenu temu moze da se nadje po netu.
Ovako, apsolutno nemam motiv da placam tamo neki PDF, jer u tom slucaju placam samo suvu informaciju i nista vise, a do te informacije mogu da dodjem na milion razlicitih nacina...

CyberianIce

Quote from: Sekula on August 11, 2010, 08:36:00 pm
Cyber, please, navedi podatak, gde si čuo, pročitao i od koga? Ovako, praviš trol, a to nikako nije dobro ni za forum, ni za one koji pokušavaju da nešto korisno pročitaju ovde. Imaš pravo na mišljenje, ali u ovom slučaju uzrok mora da bude istinit tj stvaran a ne hipotetičan.


Quote from: MiodragDa li će postojati kakva pretplata za ovakvo izdanje ili će biti finansirano iz nekih drugih izvora ?

Quote from: PredragAPa naravno da mora biti pretplate. Svako mora da naplati svoj trud.

src: http://www.astronomija.co.rs/astronomija-asopis/3046-astronomija-pdf.html

Nemam ni ja nista protiv ovakvog projekta, samo mi je zao sto ce eventualno da propadne zbog kapitalistickih ideja. Kako ja vidim, ova vest nije naisla bas na najtopliji docek cak ni ovde, tako reci u zizi interesovanja od kada je spomenuta misteriozna pretplata. A o kakvu dalju popularizaciju onda mozemo da ocekujemo od tog projekta?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Pa ne mogu čitaoci da određuju cenu, ako je uopšte bude.
Na ovom linku samo mi (čitaoci) raspravljamo o pretplati!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

August 11, 2010, 09:51:33 pm #19 Last Edit: August 11, 2010, 10:12:27 pm by Sekula
Iz ovoga se naslucuje da je verovatno citalac postavio pitanje, a neko dao sebi slobodu da odgovori. Kako ja onda mogu da znam da je ovaj odgovor neko od vas dao? I zasto je onda moderator uopste odobrio ovaj komentar ako nema veze sa istinom?!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

August 11, 2010, 09:53:36 pm #20 Last Edit: August 11, 2010, 10:05:37 pm by Sekula
Pa ako ne znaš, ...
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Sad tek vidim kako si došao do tog podatka.
Da li je Predrag deo uredjivačkog tima? Iznosi samo svoj stav, koliko mogu da vidim. Ti Cyber njegov stav takozvanim metodom silogizma pretačeš u činjenicu. Onda krećeš od te "činjenice" itd. Prosto, napravio si trol (hoću da verujem nenamerno) i ceo ovaj topik nadalje ide tim tokom, ne uvažavajući ni direktnu Sašinu opomenu, koja je opet bila dobronamerno i razložno upućena tebi.

Mislim da je ova tema pro et contra famozne i nadasve fantomske pretplate mnogo pre za jednu anketu sa prostim rezultatom, čisto da bi se imao jedan presek, negoli da se razglaba o nečemu što se uopšte nije dogodilo niti pomislilo.

To bi bila tzv izlazna taktika iz ove priče sa molbom da se trolovanja više ne dešavaju da bi se izbegle bilo kakve dalje (nepopularne) aktivnosti i reakcije u vezi sa tim.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

UF ljudi, hajdemo se vratiti na temu. Stara je rasprava o tome plaćati ili ne i navoditi razloge za jednu ili drugu opciju. Možemo se zbog toga ovdje posvađati koliko hoćemo no to neće dati odgovor na pitanje: hoće li Astronomija u PDF-u biti besplatna ili ne, a mene isto tako zanima je li to samo jedan broj ili je u planu nastavak izdavanja Astronomije, ali na webu? Bilo kako god, veseli me činjenica da ću ju opet moći čitati :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

CyberianIce

Bilo bi stvarno dobro kada bi se neko iz redakcije napokon oglasio ovde.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Kada bi prvo uključio mozak pa tek onda počeo da kuckaš po tastaturi shvatio bi da ti se obratio neko iz redakcije (de facto kompletna redakcija)

Quote from: Sasa on August 11, 2010, 01:52:53 am
..... Razuman i oprezan čovek bi prvo uočio da nigde ne piše da će za PDF časopis biti pretplate....


Lepo ti je Saša (Zorkić) preporučio da "spustiš loptu" pošto ovako samo pokazuješ svoju neupućenost i površnost kao i krajnje nepoznavanje situacije oko AM i časopisa Astronomija i uopšte kompletne tematike ....

Nazad na temu...
Moje mišljenje o pretplati je da ista ne bi trebala da postoji za elektronsko izdanje Astronomije, tu je nekako lakše progurati celu rabotu na "trulim temeljima entuzijazma". Ono što ne bi bilo loše razmotriti je način da se nekako dobije povratna informacija o broju čitalaca (ideja da se u impresumu postavi link za prijavljivanje na listu preko koje bi se časopis distribuirao) pošto bi se na taj način (nekom vrstom tiraža) moglo izaći pred one koji bi bili zainteresovani za eventualnu reklamu u časopisu što bi u nekoj (utopijski svetloj) budućnosti moglo da olakša finansiranje časopisa.Naravno alternativa tome bi uvek moglo da bude skupljanje dobrovoljnih priloga .... Danijel ima iskustva sa time ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Pa oglasio se ali ga ti ne fermaš ni 2%.  Nije mi samo jasno kako te nije sramota da daješ onakve komentare na sajtu, kad nemaš pojma o životu.
Kao prvo, nemaš pojma šta je AM a šta časopis Astronomija.
Pretplatu si samo ti spominjao i niko više, pljuješ ljude bez ikakvog razloga.
Mene bi bilo sramota a i svakog normalnog čoveka
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

OK, Cyber je do sada sigurno sve ovo shvatio, verujemo da je revidirao neke svoje predjašnje stavove i da će nadalje bolje analizirati.

Ja i dalje ostajem pri tome da se postavi neka anketa, čisto da se opipa puls. Što kažu, vox populi vox dei.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

"kad nemaš pojma o životu." - mravic
"pokazuješ svoju neupućenost i površnost" - sale11472
"Kada bi prvo uključio mozak pa tek onda počeo da kuckaš" - sale11472

Znaci ovo je half-duplex komunikacija, kada ja "podviknem" odma me opominje neki admin, a vi samnom mozete bez problema tako... Ja bi trebalo da se sramim mojih komentara samo zato sto necu da cutim i kad mi se nesto ne svidja sto to kazem na gals... A vi bi trebalo da se sramite nacina na koji komunicirate samnom...

Ja, ocigledno da nemam pojma o casopisu, pocev od toga sto ne znam ko je ovde iz redakcije a ko pise komentare samo onako, eto da bi nesto napisao. Ajde onda da se izvinim sto ne znam da predrag nije iz redakcije, i sto ne znam da je sasa ustvari Zorkic, iako ne znam ni na osnovu cega sam to trebao da znam.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Obersturmfuehrer

Quote from: sale11472 on August 12, 2010, 12:00:39 am
Ono što ne bi bilo loše razmotriti je način da se nekako dobije povratna informacija o broju čitalaca


Broj downloada PDF izdanja = broj citalaca.

spadej

Stari brojevi u PDF-u ... odlicna ideja!