• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Luger

Uz svo razumijevanje problema sa kojima si se borio, mogu samo da kazem, rasturio si je na proste cinioce!
Nista od tih nedostataka na slici ja ne vidim. Ako si ih eliminisao u obradi, svaka cast, ako ne, onda nemas previse razloga za brigu.  :)

vlaiv

A, pa na slici se ne vide problemi sa fokalnim reduktorom jer sam ga bio skinuo kad sam krenuo ovo da snimam - jednostavno nije islo sa njim.

Da sam ga ostavio - videlo bi se, nema sanse da se to software-om popravi :D

Jedino vezano za ovu sliku sto mogu da se pozalim je bio promenljiv seeing i temperatura i to sto guiding nije bio bas onako dobar kako nekad ume da bude (mozda je do PEC-a koji sam izgubio pa moram opet da ga snimim a mozda je i to sto je mount sedeo 6 meseci u podrumu), pa su zvezde prilicno razlicito "naduvane" na razlicitim frejmovima - u proseku nije ispalo lose.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Vidi, ako tebi za dva sata i to na f8 (i verovatno t9!) ispadnu ovako dobro eksponirane galaksije - što reče Luger, nema šta da brineš. Tvoja montaža iz potpisa važi po pričama za najprecizniju od Syntha montaža, a sam po sebi je uspeh da to sve radi kako treba na 1600mm.

Luger

U Subotu, 19.05. je bilo mnogo vlage, cak mi se i senzor zaledio vec oko nule, jer sam zaboravio da smanjim struju hladjenja,  :-\
U odnosu na juce, mogu slobodno reci da je nebo bilo ne odvratno, ali mnooogo lose, iako je za planete seeing bio prilicno dobar.
Jedva sam cekao da se malo MW podigne da mogu nesto da snimim. Pritom, s obzirom da vidim Jugoistok do Zapada, to znaci da ce prvi objekti izaci iz punog beogradskog LP-ja. Ali, sta je tu je, snimamo sam do svitanja i zamisljao da sam na Debelom brdu :)
Iskren da budem, u nekim momentima mi je prijalo sto sjedim u toplom, narocito kad se sjetim koliko smo se posmrzavali zadnji put na DB.
Elem, evo rezultata:
Objekat: M16 (Eagle nebula)
Exp.: 10x600sec i jos 20x180sec, ukupno 2h od kojih je DSS uradio 90% frejmova. ISO 800, po 21x fletovi, 100xBias, bez
         Darkova
Oprema: ED80, Eos 1000D mono, hladjen kasnije do 5 stepeni, filter Ha-12nm, primarni fokus.

M16 by Luger, on Flickr

Maki

svaka čast...šokantno je šta ti izvlačiš tim filterom iz zemuna...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

vlaiv

Odlicna fotka, nema sta, uskopojasni filter "sece" kroz svetlosno zagadjenje.

Bas sam danas citao, jedan forumas na SGL-u, nesto smo se prepisivali oko racunanja broja fotona od svetlosnog zagadenja, ostavio podatke o par razlicitih filtera - metod jednostavan, SQM meter i filter drzao rukom "preko" :D

No filter: 18.85, +Ha filter: 22.11, +OIII filter: 21.11, +SII filter 22.43.

Tako da mozes slobodno Ha da snimas iz grada (jedva cekam da isprobam moje filtere i kod mene je velik LP) - ko da si na DB i bolje :D - sto ova slika odlicno pokazuje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Hvala! :)
Dok nisam imao UHC filter, nisam mogao da radim ekspozicije duze od 5-6 sekundi uz ISO800, sve bi bilo spaljeno. Sa njim se ekspozicija znacajno produzila, a sa Ha je nesrazmjerno duza.

Zbog toga sto ne vidim Polaris, narucio sam 12nm iako sam zelio 6nm. Racunam, pracenje je nesavrseno, 6nm ipak trazi i duze i bolje pracenje. Imam u planu jos SII i zdravo.
Ma, meni je ovo super, ionako ne jurim savrsenu astrofotografiju.  :)

vlaiv

 A OIII pa onda Hubble paleta?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Imam u planu, ali cu ipak prvo sII. Kenzine slike sa Ha i SII su vrh.

Boki Aristarh

Uskopojasni filteri jesu od velike pomoći za LP ali NIŠTA ne može da zameni tamno nebo na kvalitetnoj lokaciji!
Upotreba ovih filtera na dobroj lokaciji daje još bolje rezultate....

@Luger ja bih na tvom mestu razmislio da ipak prvo nabavim OIII filter jer je uobičajena kombinacija za bi-color fotke Ha+OIII
Kombinacija Ha+SII se dosta retko koristi jer daje baš čudne boje
Naravno Ha+OIII+SII je odlična kombinacija.
No, boje su kod upotrebe filtera kao uostalom i kod RGB/L fotkanja uvek prilično subjektivna stvar. Postoje naravno načini "pravillno" kalibrisanih boja, ali da li te ono što želimo da vidimo na krajnjem snimku to je pravo pitanje. Ne bih širio dalje ovu temu jer je baš opširna i mnogo puta prežvakana... U svakom slučaju bi-color Ha+OIII je vrlo čest slučaj, ostale bi-kolor kombinacije su ređe....

Fotka ti je naravno odlična i samo tako nastavi...

Luger

Sve vrijeme mislim na Olll, a pisem sll.  :-[
Cak sam i namjeravao da kupim od kolege Olll, ali se ispostavilo da je 1.25, a meni treba 2".
Izvinite za konfuziju koju sam unio u temu. Da sam ukapirao na vrijeme, uradio bi edit, ali...ukapirao sam te sada.
Hvala jos jednom Boki, Vlaiv...

VaskoGM

May 30, 2018, 03:07:30 pm #1256 Last Edit: May 30, 2018, 03:16:17 pm by VaskoGM
Vlaiv, Luger, ne stigoh ranije da vam pohvalim rezultate ovde... Odlicni!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Ovom ludilu od vremena, izgleda nema kraja.

M8, samo 30min H-alpha 12nm, Eos 1000d mono i ED80.

M8 by Luger, on Flickr

Yagodinac

Lepo je kad vidiš sitne zvezde oko M8  ;D
Meni je tako nešto na reflektoru dobiti praktično nezamislivo. Ili je zasluga H-alpha filtera?

Luger

Vjerujem da je u sustini to zasluga Ha filtera, mada je i ED80 jako dobar teleskop. Na kraju, mnogo mi pomaze i autofokus, ja rijetko kad izostrim kako valja "na oko".