• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Laci

Quote from: Дејан Корцеба on February 11, 2010, 11:24:23 pm

У питању је експеримент на часу хемије у 7. разреду основне школе. Исти експеримент је показао да је киселина (мислим да смо користили хлороводоничну, али се тога баш не сећам) много бољи проводник од недестиловане воде.

Znači, bio je to eksperiment izvršen od strane nastavnika hemije u 7. razredu osnovne škole.
I tvrdiš te je ovo navelo, između ostalog, na verovanje u Boga. Molim te da me ispraviš ako grešim: Bog je učinio eksperiment mogućim. To je njegova volja. PH vrednost elektrolita (zakiseljena voda), temperatura, primenjeni napon (ni po vrsti ni po intenzitetu) nisu bitni na krajnji ishod ovog našeg eksperimenta. Ovo namerno naglašavam jer bi na ovaj način mogli da utičemo mimo Božije volje na eksperiment.
Molim te da mi odgovoriš da li si možda negde drugde video, čuo ili imao viziju o nekakvom mestu (sveti grobovi, crkve) gde bi ovaj eksperiment davao drugačije rezultate. Znači destilovana voda je provodnik po instrumentima iz eksperimenta u 7. razredu osnovne škole a nakon njenog zakiseljavajna (hlorovodonična kiselina) prestaje sa provođenjem? Unapred zahvalan :)!  
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sasa

QuoteЉуди, одустајем! Имам паметнија посла него да се овде са вама препуцавам. Нема сврхе. Све што сам вам хтео рећи, већ сам рекао. Нисам ја крив што ви то не можете разумети. Христос је лепо говорио: ''Ко има уши да чује, нека чује!'' У сваком случају, могу вам рећи да свој ум не користите ни мало више од креациониста које толико критикујете. Мислио сам да људи који се баве науком умеју мало више да размишљају и да су отворенијег ума, али ви непрекидно понављате једно те исто, баш као и креационисти.


Čoveče, pročitaj šta si napisao. Po meni sve je to tačno - i odnosi se na tebe. Razmisli imaš li uši? Da li ti nas možeš da razumeš? Da li imaš otvoreniji um? Sve su to pitanja na koja prvo treba sam sebi da ogovoriš pa onda, možda, možda da ih postavi nekom drugom.

Zbogom.

Laci

Igore, imaš li još nekog ovakvog zanimljivog drugara? Treba da ga dovedeš na Letenku. Bili bi definitivno Partibrejkersi ;D!

Hipnotisana gomila - Partibrejkers

Mi ne idemo nikud i ne radimo nista
Mi smo jedna velika hipnotisana gomila
Al' ja znam kljuc ja poznajem tu bravu
Odkljucat' cu i stavit cu ti svasta u glavu

Ja mogu da te zabavim
Ja mogu da te sludim
Ja mogu da te uspavam
Ja mogu da te budim

Da li verujes meni
Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom
Ili mislis svojom glavom

Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kocha

I mi smo lepak za svaku budalu...
dobro je, odoše...
ali doce na Letenku...tako da nam nece trebati zabavni program...

Kizza

Ma kakav kraj  ??? Ovakve teme traju sve dok se ne zaključaju ;) Ako sam dobro shvatio majmuni su nam dalji rođaci a to ne mogu da prihvatim jer ne postoje ćelavi majmuni, zar ne >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Stojanov

      Nacin na koji se vodi ova diskusija nedvosmisleno odslikava stanje drustva u kome zivimo.
     Smatram da AM i njegov forum ne treba da se bave promovisanjem ateizma ili vere. Ipak je to licna stvar      
     pojedinca. Ako vec postoji namera da se o tome raspravlja, postoje drugi, odgovarajuci forumi.
 
     Zakljucavanje ove teme nije pogodno resenje jer predstavlja samo privremeno primirje dok ne se ne pojavi          
     sledeca pogodna prilika da se iznose vecinom netolerantni  stavovi uzrokovani gore pomenutim stanjem.
     
     U slucaju da diskusija na ovu temu potraje:
     Reagujuci na jednu raspravu koja se odlikovala rigidnim stavovima ucesnika , B.Franklin je primetio:
    " Kada se daske krojene za sto pokazu nesto duze , stolar uzima testeru i skracuje ih sa obe strane"
     Nebitno sto je to izgovoreno pre vise od dva veka. Bilo bi dobro da ucesnici u ovoj diskusiji pravilno shvate poruku.

           

astromilke

Znam da je vecina ljudi na ovom forumu veoma sentimentalna kada je rec o ovoj temi - i sam sam jedan od njih - ali ne razumem da ljudi poput doticne gospode imaju toliko bezobrazluka u sebi da dodju i provociraju na ovakav nacin! Ne razumem, pa bi voleo da cujem razlog ovakvog kratkovidnog i sebicnog gesta od strane "bozijih ljudi" (da, slovo "b" nije slucajno malo), jel je to nekakav nagon za preobrazaj ljudi ? Cemu ovo, jel je neko mozda narucio preobrazaj na adresu foruma ? Kolike su cene, znam da nije jeftino ?
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Ljubo

Slavko,

Taj Frenklin sudeći po obrazovanju mora biti da je bio Amerikanac  ;D , jer ako se pokaže da su daske krojene za sto nešto duže, ne moraju se kratiti sa obje strane! ;)

S druge strane, slažem se da je vjera lična stvar, kao i svijest o tome, pa te podržavam da ovdje nećemo doći do prihvatljivih odgovora za bilo koju stranu, jer svaka čvrsto brani svoje pozicije - jedni sa stanovišta dokaza, a drugi sa stanovišta vjere (za koju, kad nemaju dokaze, kažu: tako je htio Bog).

Laci, svaka čast za pjesmu, unosi malo vedrine u ove neverending rasprave.

hristijan90

Dajte ljudi...svako ima pravo na svoje misljenje i dzaba se prepiremo...svako ima svoja ubedjenja bez obzira koji su razlozi za to! Svi smo razliciti! Ne bih voleo da sve ovo stvori neprijateljstvo izmedju mene i vas, jer je ocigledno da sam jedini sa razlicitim ubedjenjima! Nisam dosao ovde na forum da bih ovo dobio... Zao mi je sto se ne slazemo, ali jednostavno takva je tema. Samo se vrtimo u krug i ne dolazimo ni do kakvog zakljucka! Krivo mi je sto ste se tako postavili i bukvalno "isutirali"mene i moje stavove iako sam dosao da bih naucio nesto o astronomiji, opet, bez obzira koje su pobude i razlozi za to! Vi volite astronomiju iz jednog, a ja iz grugog razloga i smatram da to ne sme da bude prepreka da se ovim hobijem bavimo!

Samo hocu da znam da ako dodjem na Letenku iz jedinog razloga sto hocu da se upoznam i da se druzim sa ljudima koji vole astronomiju i da naucim nesto vise, bez obzira na stavove koje imamo, ne budem predmet potsmevanja, zezanja, a mozda i batine, otkud znam na sta ste sve spremni!

Jos jednom se izvinjavam ako sam ja kriv za ovu atmosferu na forumu... Nisam imao nameru! A nisam ni ocekivao takvu nekorektnost sa vase strane! Kad sam tek dosao na forum bio sam odusevljen kako ljudi vole da pomognu pocetnicima koji zele nesto da nauce...sve dok nisam otkrio svoj stav i misljenje...sad svi protiv mene... Nikog nisam hteo da napadnem niti da namecem svoje misljenje...  :(  :(

Laci

Delim mišljenje svih onih da je ovo jedna ipak siva tema u kojoj se izlilo poprilično žuči. Atmosfera podseća na onu iz
90' godine prošlog veka na našim prostorima pa sam se verovatno zato setio ove pesme. Nisam imao namere nikoga da uvredim ni
ponizim. Prosto, ne možeš čitati sve ovo a da se ne osećaš bedno :(.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

spadej

Quote from: hristijan90 on February 12, 2010, 12:54:18 pm
Samo hocu da znam da ako dodjem na Letenku iz jedinog razloga sto hocu da se upoznam i da se druzim sa ljudima koji vole astronomiju i da naucim nesto vise, bez obzira na stavove koje imamo, ne budem predmet potsmevanja, zezanja, a mozda i batine, otkud znam na sta ste sve spremni!


E ovo je vec previse! Nas koji se bavimo astronimijom ne interesuje ni ko si, ni sta si, odakle si i koje ti je boje koza. Ako dodjes zbog astronomije dobrodosao si!

Svasta. Bas si me iznervirao.

I ne pisi vise nista, molim te!

Ljudi, predlazem da zavrsimo ovo. Besmisleno je.

Igor

Quote from: Laci on February 12, 2010, 01:35:16 am
Igore, imaš li još nekog ovakvog zanimljivog drugara? Treba da ga dovedeš na Letenku. Bili bi definitivno Partibrejkersi ;D!


Disclaimer:
Ispravite me ako grešim, forum je javan i svako može da se registruje i piše,
dokle god  poštuje pravila, foruma, o čijem prekoračenju  se staraju moderatori i administrator, te osnovne civilizacijske norme.
Radim sa Dejanom u istoj školi,  a njegova je odluka da učestvuje u diskusiji...
Pa šta što ga poznajem, poznajem se i sa ostalim ljudima na forumu...

hristijan90

Quote from: spadej on February 12, 2010, 02:27:29 pm
Quote from: hristijan90 on February 12, 2010, 12:54:18 pm
Samo hocu da znam da ako dodjem na Letenku iz jedinog razloga sto hocu da se upoznam i da se druzim sa ljudima koji vole astronomiju i da naucim nesto vise, bez obzira na stavove koje imamo, ne budem predmet potsmevanja, zezanja, a mozda i batine, otkud znam na sta ste sve spremni!


E ovo je vec previse! Nas koji se bavimo astronimijom ne interesuje ni ko si, ni sta si, odakle si i koje ti je boje koza. Ako dodjes zbog astronomije dobrodosao si!

Svasta. Bas si me iznervirao.

I ne pisi vise nista, molim te!

Ljudi, predlazem da zavrsimo ovo. Besmisleno je.



Spadej, to sam rekao malo u sali, mislim sto se tice batine. istina, zaboravio sam smiley... Ali izjava poput ove od strane koche:

Quote from: kocha on February 12, 2010, 07:12:55 am
I mi smo lepak za svaku budalu...
dobro je, odoše...
ali doce na Letenku...tako da nam nece trebati zabavni program...
cini da se osecam nepozeljnim...i to sam shvatio kao pretnju.. Nemoj da me shvatis pogresno... nadam se da je tako kako kazes!
I posto sam nov i pocetnik u ovome, voleo bih da vas sve upoznam bez obzira na sve...
pozz

Advokat

Ne mogu da odolim porivu da se prikljucim raspravi:

Quote from: r2d2 on February 12, 2010, 12:05:57 am
Uf bre, cekaj malo, pa Vera se i zove Vera zato sto svoju doktrinu zasniva na verovanju, a nauka svoju konstrukciju bazira na empiriji. Ne vidim da su ove stvari dokazive metodom one druge strane. Zasto bi neki vernik dokazivao naucno postojanje Boga, ili zasto bi neki naucnik "verovao" u nauku onako kako to rade religiozni ljudi. Licno po meni ove stvari nisu u koliziji jer su previse razlicite. .


Mislim da posle ovog komentara (a bilo ih je jos par slicnih), nema potrebe dodati bilo sta na ovu temu, jer je ovim sve receno.

Medjutim, smatram da treba reci nesto o atmosferi na forumu, koja je mene, kao vernika, dovela u situaciju da se pitam da li mi je uopste ovde mesto. Ne zato sto vecina clanova ne deli moja verovanja, vec zato sto preovladava misljenje da je religioznost skoro nepristojna stvar medju inteligentnim ljudima, a da verujuci ljudi ne razmisljaju svojom glavom i sl.

Quote from: astromilke on February 12, 2010, 10:52:05 am
Ne razumem, pa bi voleo da cujem razlog ovakvog kratkovidnog i sebicnog gesta od strane "bozijih ljudi" (da, slovo "b" nije slucajno malo), jel je to nekakav nagon za preobrazaj ljudi ? Cemu ovo, jel je neko mozda narucio preobrazaj na adresu foruma ? Kolike su cene, znam da nije jeftino ?


Ni ja nisam narucio preobrazaj od strane AM, ali mi se isti nudi u vidu fantasticnih popusta i recenzija knjiga o evoluciji, koje su, zapravo (citao sam ih) prevashodno namenjene borbi protiv religije a ne naucnom izlaganju dokaza o evoluciji (ne pokusavam da osporavam evoluciju niti da otvaram novi pakleni krug rasprave na ovu temu, vec samo da ukazem da se i meni kao posetiocu sajta AM i ovog foruma serviraju neke ideje koje nisu astronomske a koje se mogu podvesti pod pokusaj "preobrazaja"). Naravno, stvar je mog izbora da li cu ili necu posecivati sajt ili forum, ali ovde sam pre svega zbog ljubavi prema astronomiji a ne zato sto sam vernik ili ateista, pa mi iskreno smeta svojevrsna diskriminacija koju dozivljavam kroz teme koje su, ipak, za sajt koji se bavi astronomijom, sporedne.

Inace, odlican izbor pesme, koju je, treba li pominjati, napisao covek koji sebe smatra iskrenim vernikom :)