• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Dajte malo ljudi stvarno smorili ste sa ovim prepucavanjem. Da budem iskren ocekivao sam od vas mnogo vise, nije mi jasno sta jedan naucnik odnosno astronom ima uopste da se raspravlja po ovakovim temama? Ovoj temi uopste nije ni mesto na ovom forumu, i logicno je da ce se svako inteligentan suzdrzati od dalje rasprave u ovoj temi, zakljucajte je molim vas. Dnevno mi dolazi 10-15 mailova sa obavestenjima da je neko postovao neku glupost na forumu AM, ja tamo kad ono kur*na...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

 Svrha ove teme je da li je "neko" kao prvo stvorio ljude po uzoru na sebe,koristeći sada već prepoznatljivu tehnologiju,jer da je priroda to učinila sada bi Ajkule vozile motorne čamce a ne bi još uvek mahale perajima!Ako krenete da istražujete počećete od najčitanije i najštanpanije knjige na Svetu:Biblije.Da je neko pre sto godina pročitao Jezikiljeve susrete ne bi mu bilo ništa čudno jer nije postojao ni avion,helikopter i svemirski brod a kamoli benzinski i mlazni motori.Ovakve susrete su imali ljudi širom planete jer od indijanskog Manutua pa do daleke Australije,ljudi na reč Bog(Sveti Duh) gledaju u nebo a ne ni levo ni desno.Zanimljiv je i spev o Mahaharabti gde je opis još precizniji ali šta vredi o tome pričati a da ne ispadneš smešan i kod Kreacionista i kod Evolucionista a tako je jednostavno.
Međutim nikako ne treba ismejavati i osuđivati ljude koji veruju jer nemojte zaboraviti šta je Albert Anštajn pisao u Teoriji Svega  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Ama brate hocu da kazem onako grubo na naslov same teme (nista licno prema autoru, cak ne znam ni ko je autor ove teme): sta nas bolo qrac jesi ti ateista ili nisi? Idi u crkvu, dzamiju pa se tamo javi u ispovedaonicu, popricaj sa rabinom ili nekim drugim duhovnim mudom nemoj da kontaminiras ovaj forum religijskim stavovima. U redu, mozes i da ga kontaminiras, ali nemoj da siris svoje stavove, to je veoma nisko, to cak ni sekte vise ne rade...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

A ti si kao nevidljiv ???
Ja sam autor i ignoriši me slobodno ,tema je u podrumu a tu piše.....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


vlajkoni

Quote from: Kizza on February 12, 2010, 06:41:08 pm
Svrha ove teme je da li je "neko" kao prvo stvorio ljude po uzoru na sebe,koristeći sada već prepoznatljivu tehnologiju,jer da je priroda to učinila sada bi Ajkule vozile motorne čamce a ne bi još uvek mahale perajima!Ako krenete da istražujete počećete od najčitanije i najštanpanije knjige na Svetu:Biblije.Da je neko pre sto godina pročitao Jezikiljeve susrete ne bi mu bilo ništa čudno jer nije postojao ni avion,helikopter i svemirski brod a kamoli benzinski i mlazni motori.Ovakve susrete su imali ljudi širom planete jer od indijanskog Manutua pa do daleke Australije,ljudi na reč Bog(Sveti Duh) gledaju u nebo a ne ni levo ni desno.Zanimljiv je i spev o Mahaharabti gde je opis još precizniji ali šta vredi o tome pričati a da ne ispadneš smešan i kod Kreacionista i kod Evolucionista a tako je jednostavno.
Međutim nikako ne treba ismejavati i osuđivati ljude koji veruju jer nemojte zaboraviti šta je Albert Anštajn pisao u Teoriji Svega  :)


Šta je Albert Einstein pisao u Teoriji Svega?


Kizza

Религијски погледи

Рабиндранат Тагор седи са Ајнштајном за време њихове нашироко-публиковане конверзације 14. јул, 1930Ајнштајн је био почасни члан Рационалистичког новинског удружења, почев од 1934. и био је велики поклоник Етничке културе.[30] Био је члан и саветодавног већа Првог удружења хуманиста Њујорка.[31][32]

[уреди] Изјаве о религији
Ја сам запао -- мада сам био дете потпуно ирелигиозних (јеврејских) родитеља -- у дубоку религиозност, која је, међутим, достигла изненадни завршетак у узрасту од дванаест година. [33]
Ја не мислим да су неопходни случајеви у којима су наука и религија у природној супротности. У ствари, ја мислим да има веома мало везе између ово двоје. Даље, ја мислим да је наука без религије хрома и, у обрнутом смислу, да је религија без науке слепа. Обоје су значајни и зато треба да раде руку под руку.[34]
Јевреј који одбаци успут своју веру, или који чак преузме неку другу, још увек је Јевреј.[35]
Као одрастао човек он је називао своју религију ,,космичким религиозним осећајем".[36]

У ,,Свету како га ја видим" он је написао: "Тешко ћете наћи бар једног међу сортом дубоких научничких умова без нарочитог религиозног осећања које је његово лично. Али то је другачије од религије наивног човека."

"Најпосле, Бог је биће од кога траже нечију жељу да награди и нечији страх да казни, сублимација осећања блиским онима које гаји дете према своме оцу, биће у односу на које неко стоји до одређене мере у личном односу, маколико дубоко то било обојено са страхопоштовањем."

"Али научник је опседнут осећајем за универзалну каузалност. Будућност је, за њега, до сваке ситнице једнако неопходна и одређена као и прошлост. Нема ничег божанског у моралности, то је чисто човекова ствар. Његов религиозни осећај узима форму усхићене задивљености пред хармонијом природних закона, који откривају интелигенцију такве надмоћности да, у поређењу са тим, све систематско размишљање и деловање људских бића је сасвим безначајна рефлексија." [37]

Одазивајући се на телеграмско питање њујоршког Рабина Херберта С. Голдштајна, 1929: ,,Да ли ви верујете у Бога? Стоп. Одговорите ми у 50 речи.", Ајнштајн одговара ,,Ја верујем у Спинозиног бога, који открива самог себе у законитој хармонији света, али не у Бога чији је властита брига вера и чињење људских бића." Ајнштајнов одговор садржавао је само 25 (немачких) речи. Спиноза је био натуралистички пантеиста.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Izvini Kizza brate, nisam nista licno mislio, samo me pocelo nervirati sto mi se RSS Feed prepunio sa glupostima koje me ne zanimaju a i nemaju blage veze sa astronomijom.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Ok,nema problema, skoro svaka tema "odluta" i ostane nedovršena a stvarno mi nije bila namera da ovoliko smaram.Astronomija je iznad svega :) Ima li neko katanac  ???   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Svi smo pokazali ko u šta "veruje" i dosta je bilo. Nema vajde. Napisasmo knjigu.  ;D
Za jednu stranu evo malo zanimacije i toliko:
http://ateisti.ning.com
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

February 13, 2010, 07:41:07 am #206 Last Edit: February 13, 2010, 08:36:27 am by r2d2
Pih, po obicaju, Kiza zamuti vodu i onda se izvuce a mi ostali - ma udrimo u objasnjavanje nedokaznom do besvesti. I cudimo se u cega se pretvorio forum...

----------------------------------------------------------------------------------------------
QuoteOk,nema problema, skoro svaka tema "odluta" i ostane nedovršena


Pa ti se jos i rugas, sta li?

Da li sam ili nisam Ateista? to je bila njegova tema i naravno nije ni odgovorio samo je tiho bacio kosku, za glodjanje.... Previse licno da bi promaklo nekom sa strane.

Ma ovo nije za podrum, ovo je za crunu rupu koja u svom centru ima jos jednu crnu rupu sa cistom  signularosti (bez mogucnosti dejstvovnja drugog zakona termodinamike ikada) tj dno dna u HIPER-MEGA superlativu.

Sve dok ne saznam da li je kiza stvarno ateista. ;) Nije lepo da posle ovolikog mrcvarenja ne saznamo odgovor jel da s obzirom da posle silnog guglovanja od strane istog nema licnih stavova a pitanje je bas licno.

Pa Kizo ili jesi ili nisi ?




Дејан Корцеба

Људи, опростите што се опет јављам, али мислим да заиста није битно ко је верник а ко није. Вера је пре свега лична ствар сваког појединца. Ја нисам дошао да бих неког убеђивао да постане верник, то сам рекао још на почетку. Мени ни најмање не смета то што ви не верујете у Бога, па нико (ни ја, ни други верници, ни Црква, ни Свето Писмо, па чак ни Бог сам) и не очекује да сви људи на свету морају бити верници. Ја сам дошао на форум само и једино да бих пружио руку помирења између вере и науке. Ништа више. Никад нисам ни покушао да вас ''преобраћам'', већ сам само изложио разлоге своје вере у Бога, и то само зато што сте ви то тражили од мене. Ја не нападам науку и научни приступ свету, то сам јасно рекао, али не разумем зашто сте тако напали моју веру у Бога кад она никог од вас ни на који начин не угрожава? То што сам верник не значи да сам ретардиран и необразован. Па и Ајнштајн и Њутн и Мендел су били верници, па да ли им је то сметало да буду изузетни и заслужни научници?
Kizza, хвала ти што си поставио овај пост са објашњењем Ајншајнове вере у Бога, јер је Ајнштајн ауторитет свима нама, а у суштини у тим његовим цитатима се налази готово исти приступ Богу и науци који сам и ја изложио, само ми није јасно зашто сам вас тиме тако испровоцирао. Искрено ми је жао и извињавам се свима вама због тога.
Поново се јављам само зато да се не бисмо растали у свађи. Желим још једном да пружим руку помирења и између нас лично и појединачно, али и између вере и науке уопштено, и то по принципу: ја вас не осуђујем због вашег атеизма, ви мене немојте исмевати због моје вере; ја вас нећу ''пробраћати'' (то никад нисам ни чинио, чак ни помислио) а ја у потпуности прихватам научне чињенице и теорије (укључујући наравно и теорију еволуције) па ми ''преобраћање'' и убеђивање са ваше стране није ни потребно (прихватам све од вас што се тиче науке без поговора јер је то поље које ви много боље познајете од мене).

Да ли прихватате извињење и помирење?

Ljubo

Quote...али не разумем зашто сте тако напали моју веру у Бога кад она никог од вас ни на који начин не угрожава?


Aaaaaa, ovim nas već vređate gospodine Korceba!

Dobar dio nas pobornika naučnog pogleda na svijet ne napadamo ničiju vjeru u Boga, već se uglavnom naša diskusija odnosi na tvrdjenja u knjigama kojima tako slijepo vjerujete, a nedvosmisleno Vam je ukazano na kontradiktornosti (za koje ili ih prećutno priznajete (ćutanje je odobravanje, gospodine Korceba), ili jednostavno kažete da su u pitanju metafore (zamislite, nema dokaza, ali ima metafora u tim knjigama koje nas uče kako da živimo!?!)

To da ne napadamo ničiju vjeru u Boga i sami ste potvrdili navodjenjem
Quote(citat:) Ајншајнове вере у Бога
, Njutnove, ... (Još jedna kontradiktornost - osim što bježite od dokaza, skloni ste i kreiranju virtuelne realnosti - što je svojstveno manje-više svim religijama!).

Gospodine Korceba, veliki naučnici nisu se pitali da li je provodljivost veća u destilovanoj ili rastvorenoj vodi - oni su to znali jako dobro kada su pravili svoje teorije. Dakle, oni nemaju sumnje u tačnost svojih nalaza. Vjera u Boga, koju pominje Kizza, je vjera od iskona u višu silu, u inteligentni dizajn (ako vam je lakše), jer, za vašu informaciju, Ajnštajn je rekao i: "Bog se ne kocka", da bi samo par godina kasnije, pod pritiskom otkrića u kvantnoj mehanici (posljedica Hajzenbergove relacije) i sam odustao od svoje tvrdnje. Kakav je to po vama vjernik koji jednom kaže "Bog se ne kocka", a onda napusti to vjerovanje? E, u tome je razlika izmedju nauke i religije - nauka se mijenja pod uticajem dokaza, dok religija nikako ili jako sporo (na štetu takvih umova koje su unizili ili ubili kao što su bili Galilej, Bruno i ostali).

Zato gospodine Korceba, vi nemojte nikako mijenjati svoje stavove (koji i nisu vaši, samo su preuzeti), ali ni iznositi ih onako kako Vama odgovara (odvojeno od konteksta) jer nas vređate i molim moderatore da skrenu pažnju na ovakav vid ponašanja ili zaključaju ovu temu.

Predrag

QuoteДа ли прихватате извињење и помирење?


Nismo mi u svađi, ponavljam da je ovo samo rasprava.

QuoteВера је пре свега лична ствар сваког појединца. Ја нисам дошао да бих неког убеђивао да постане верник, то сам рекао још на почетку.


Po meni nije u tome problem, već stvari kao što su ukidanje evolucije u školama i učenje po bibliji. Kao što je već bio pokušaj kod nas 2004. godine. Veronauka je uspela da uđe u škole, a jedino dobro (za ljude kao mi), što je to izborni predmet (opet ništa lično).
I nervira me kako se neki ljudi zgroze kada neko pomene da je ateista. Odmah počinju sa rečima kao što je nevernik, a dok je taj isti varao ženu...šta je onda on bio? I slično.
Na te stvari reagujem vrlo burno i emotivno, kao i na ljudsko neznanje i nepoznavanje osnovnih stvari. U nekim situacijama je izreka u dnu svake moje poruke odgovarajuća.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan