• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

February 13, 2010, 02:40:19 pm #210 Last Edit: February 13, 2010, 03:04:51 pm by r2d2
QuoteЈа сам дошао на форум само и једино да бих пружио руку помирења између вере и науке


Lepo je to, nego ko te ovlastio za tako nesto.Tvoja ingerencija je?...  

Ovo je forum ljudi koji vole astronomiju, nije akademija nauka ili SPC da bi ti licno nekog mirio ili svadjao. Vidim li ja gordost?  Ako si Vladika pa i ajde nekako, ovako ispade malo  degutatno da se pozivas na zvanicne stavove SPC-a...  

Ovde mozes komotno da diskutujes o kvazarima, galkaksijama,  neutronskim zvezdama, crnim rupama, astronomskoj opremi, teoriji evolucije, genetici itd itd itd i stvarno si dobrodosao sa tim pitanjima i svako ce ti odgovoriti kao sto su i meni uvek dobronamerno odgovarali.

I kako mozes da nekoga pomiris ako nedovoljno znas o toj oblasti? Ako te stvarno intresuje astronomija, ovo je pravo mesto da nesto naucis, ali ako te intresuje pomirenje gubis svoje i nase  vreme, jer opet ponavljam ovo je astronomski forum.

Ja nisam nikakav naucnik, naprotiv totalni sam laik, kobajagi sam o astronomiji minimalno, zeru necega i "naucio" na ovom forumu ali mi ne pada napamet da se pojavim na forumu muslimanske zajednice i sa punim pravom krenem da im objasnjavam da su negde pogresili, i da pokusam da ih izmirim sa naucnim stavovima.

   

Дејан Корцеба

Када говорим о измирењу, првенствено имам на уму овај текст:
http://www.earthisnotflat.com/2009/07/dijalog-teologije-i-nauke-agenda-za-21-vek/
који је објављен на сајту http://www.teorijaevolucije.com/

Немам никакве ингеренције, само добру вољу и ништа више. Мислио сам да би било добро када би се теолози и научници потрудили да разумеју једни друге, да би то смањило и незнање и неповерење, али и да би смо спречили друштво да се дели у таборе: или наука или вера. Кажем може и једно и друго.

Quote from: r2d2 on February 13, 2010, 02:40:19 pm
Ovde mozes komotno da diskutujes o kvazarima, galkaksijama,  neutronskim zvezdama, crnim rupama, astronomskoj opremi, teoriji evolucije, genetici itd itd itd i stvarno si dobrodosao sa tim pitanjima i svako ce ti odgovoriti kao sto su i meni uvek dobronamerno odgovarali.


Укључио сам се у тему која говори о односу вере и науке и коју сте ви сами, чланови форума, поставили. Да сам се укључио у тему која говори о квазарима и покушао да тамо износим став Цркве, разумео бих огорченост, али ви сте покренули верску тему, не ја.


QuoteJa nisam nikakav naucnik, naprotiv totalni sam laik, kobajagi sam o astronomiji minimalno zeru necega i saznao na ovom forumu ali mi ne pada napamet da se pojavim na forumu muslimanske zajednice i sa punim pravom krenem da im objasnjavam da su negde pogresili, i da pokusam da ih izmirim sa naucnim stavovima.


Ја нигде нисам рекао да сте погрешили у вези са темама које се тичу астрономије, али сте погрешили у вези са темама које се тичу вере и тумачења Светог Писма, а у то се разумем. Ја не исправљам ваше знање о астрономији, али ако се позивате на Свето Писмо било би добро да се посаветујете са оним ко га макар мало познаје.



Quote from: Predrag on February 13, 2010, 01:20:22 pm

QuoteВера је пре свега лична ствар сваког појединца. Ја нисам дошао да бих неког убеђивао да постане верник, то сам рекао још на почетку.


Po meni nije u tome problem, već stvari kao što su ukidanje evolucije u školama i učenje po bibliji. Kao što je već bio pokušaj kod nas 2004. godine.


Слажем се. Ево чланка који говори и о томе (мислим на први чланак који се спомиње у овом линку):
http://www.teorijaevolucije.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=66

QuoteVeronauka je uspela da uđe u škole, a jedino dobro (za ljude kao mi), što je to izborni predmet (opet ništa lično).


Веронаука (исправан назив је Верска настава, не веронаука) постоји у школама у већини европских земаља, не бих да наводим у којим да не бих погрешио па да ме неко опет оптужи да изврћем чињенице, али прилично сам сигуран да је то случај са Немачком, Аустријом или Грчком. То што је изборни предмет је неопходно, јер у основи православне вере је добровољност и слобода избора.

QuoteI nervira me kako se neki ljudi zgroze kada neko pomene da je ateista.


Слажем се да је осуђивање и дискриминација озбиљан проблем, али исто тако бих истакао да треба разликовати атеизам и антитеизам. Ако неко не верује у Бога, у реду, то је његов избор на који има пуно право, али због чега онда вређа и ниподаштава оне који верују? Зашто је потребно вређати веру и вернике? Мислим сада и на неке коментаре овде на форуму у којима се називамо будалама и на фотографије које се налазе у линку http://ateisti.ning.com/

QuoteOdmah počinju sa rečima kao što je nevernik, a dok je taj isti varao ženu...šta je onda on bio?


Слажем се да је лицемерје велики проблем и да постоји међу верницима (али и неверницима) и у Светом Писму имамо више поука којима Христос оштро критикује лицемерје, али треба имати у виду да Црква није заједница анђела и безгрешника већ људи, обичних грешних људи. Већина се труди да буде исправна и у томе више или мање успева, али има и оних који се ни најмање не труде већ искоришћавају и друге вернике а и саму Цркву. Али такви постоје свуда, и међу лекарима и међу судијама и међу наставницима па и међу научницима, што не значи да ћемо све ове професије одбацити због грешака појединаца (чак и ако су ти појединци у већини). Уопштавање никад не доноси корист. А наравно да неморал највише боде очи кад га чини неко ко би требало да буде пример моралности. Са тим се у потпуности слажем, само што не можемо сметнути са ума ни да је Црква слика и прилика стања у нашем друштву, јер то исто друштво и чини Цркву (вернике који су чланови Цркве).

QuoteNa te stvari reagujem vrlo burno i emotivno, kao i na ljudsko neznanje i nepoznavanje osnovnih stvari. U nekim situacijama je izreka u dnu svake moje poruke odgovarajuća.


Са овим се такође слажем. Ако сам ја изнео неко незнање у вези са неким научним чињеницама, молим вас да ме исправите, а не исмејете. Али и ви такође (не мислим конкретно на Вас, већ на многе учеснике ове расправе. Овај Ваш цитат ми је само дао повод да о томе нешто кажем.) износите незнање у погледу вере и Светог Писма, па не видим зашто вам смета када вас исправим у вези са тим. Нисам ја први споменуо Свето Писмо, већ ви на овом форуму и сами сте тражили да вам га протумачим, а када сам то учинио, то сте одбацили и остали упорни у свом схватању иако сам лепо рекао да се за разумевање Светог Писма мора узети много, много ствари у обзир. Зар и то није незнање? Можемо заједно да се изборимо са незнањем и предрасудама, зато сам се и прикључио форуму, а можемо да останемо убеђени да свако од нас зна све најбоље о свему, што мислим да није добро.

Дејан Корцеба

Quote from: Yagodinac on February 10, 2010, 01:32:36 am
Ma nisam ja metafizikus nego sam svestan dualne ljudske prirode.
A naučni princip je po meni: ako nešto možeš da objasniš i ponoviš više puta pod istim uslovima i dobiješ isti rezultat eksperimenta - onda si rešio to pitanje. Upravo to je uslov napretka u tehničkim naukama i svemu gde se traži egzaknost. Ako aspirin ne pomaže nećemo ga koristiti. Ali ako imam rezultate gde on pomaže kod 93% slučajeva i taj rezultat dobiju i Nigerijac i Švajcarac - to je naučni princip.

Problem je što to u psihologiji, sociologiji i komparativnom izučavanju religija taj princip jednostavno ne funkcioniše. Zato ti kao fizičar nikad ne možeš da ukapiraš citat iz Biblije onako bukvalno (ne mogu ni ja) ali to je zato što se to čita na simboličkom nivou. Onda vidiš jednu civilizaciju od pre dva milenijuma sa svojim moralnim principima a ne zbirku krvavih legendi.


Ово је један јако леп став за који мислим да би било јако корисно када би га прихватили и остали. Постоји научни метод који је вама јако добро познат и ја не залазим у његово тумачење, али постоји и други, символички, који се односи на Свето Писмо и на веру уопште, за који сам сигуран да вам није довољно познат или јасан, али га не морате због тога одбацивати. Хајде да се макар око овога сложимо.

Danijel

Uh, pokušavam pratiti raspravu no imam puuuuno problema s čitanjem ćirilice pa bih zamolio gospodina Dejana ako mi može izaći u susret i pisati latinicom, naime ima nas koji smo ćirilicu daaaavno učili (i nikada ju naučili), a ima i onih koji ju nikada nisu učili, to su oni mlađi. Mislim na članove foruma koji su iz Hrvatske, da se netko ne uvrijedi jer mi nije namjera vrijeđati bilo koga.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Moram da naglasim da je ovde, kao i na mnogim drugim mestima ime Ajnštajna zloupotrebljeno, pa ispada da je Ajnštajn bio vernik u Boga. To jednostavno NIJE tačno. Uzimaju se neke njegove izjave koje, istrgnute iz konteksta, mogu da se protumače kao da je on bio pobožan. Dakle, još jednom, NIJE. Do zabune dolazi i zbog razilčitog tumačenja pojmova religija, vera, Bog i bog.

Ajnštajn je rekao da veruje u Spinozinog boga (vidite recimo: Vladimir Đoković, Albert Ajnštajn - pobožnii ateista, Treći program 2004. a naravno i mnoge biografije Ajnštajna itd.), ali taj Bog je sasvim, savim, i još jednom, sasvim drugačiji od Boga koji se zastupa ovde. Uprošćeno rečeno, Spinozin Bog je priroda. Taj Bog nije iznad ili izvan prirode i u tom smislu nije tvorac prirode. Ili, kako je to duhovito rekao Karl Segan: ,,Ako pod pojomom 'Bog' mislimo na skup fizičkih zakona koji upravljaju kosmosom, onda zasigurno postoti takav Bog. Međutim, taj Bog nas emotivno ne ispunjava... nema previše smisla moliti se zakonu gravitacije."

Mičio Kaku, jedan od velikana današnje nauke i odličan poznavalac Ajnštajna (čest gost emisija o Ajnštajnu na NG, History, Discovery itd.) u knjizi Ajnštajnov kosmos kaže da je Ajnštajn ,,smatrao zaokupljnost misterjama  izvrom celokupne nauke" i u tom smislu kaže: ,,Sva fina razmišljanja u nauci potiču iz dubokog religioznog osećaja" .  Ali, naravno, sasvim je pogrešno iz te izjave izvući Ajnštajnovo veličanje religije. To je kao kada bih rekao da sva lepa osećanja uoči Nove godine potiču od očekivanja Deda Mraza, pa onda neko izvede zaključak da verujem u postojanje Deda Mraza.

Zatim, u istoj knjizi, dalje Mičio citira Ajnštajna koji kaže ,,Ako u meni ima nešto što se može nazvati religioznim, onda je to neograničeno divljenje prema strukturi sveta u meri u kojoj je nauka može otkriti".

Itd. dakle, molim vas - Ajnštajn NIJE bio raligiozan.

Sasa

Dejane, iskusniji na ovom forumu nisi ni pomislili da si ti stvarno otišao. Ostaje još nedovoljno jasno koliko pripadaš trolovima. Iz iskustva znam da onaj ko preopširno piše - ili nešto skriva ili nema šta da kaže. Aj, videćemo.

Predrag

Quote,,Ako pod pojomom 'Bog' mislimo na skup fizičkih zakona koji upravljaju kosmosom, onda zasigurno postoti takav Bog. Međutim, taj Bog nas emotivno ne ispunjava... nema previše smisla moliti se zakonu gravitacije."


Da bre, Sagan je to rekao. U nekom od prethodnih postova sam pokušao da ga nekako citiram. Nisam dobro ni citirao, a nisam znao ni ko je to beše rekao. ;)

A što se Ajnštajna tiče, potvrđeno je da nije bio religiozan, a i takođe je poznato da većina kreacionista vole da obrću njegove reči i da na njegovo pominjanje "boga" vole da to okrenu u svoju "korist". A to važi i za mnoge druge naučnike.
Dokins je to objasnio, treba samo pročitati.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Дејан Корцеба

Quote from: Sasa on February 13, 2010, 04:33:32 pm
Dejane, iskusniji na ovom forumu nisi ni pomislili da si ti stvarno otišao. Ostaje još nedovoljno jasno koliko pripadaš trolovima. Iz iskustva znam da onaj ko preopširno piše - ili nešto skriva ili nema šta da kaže. Aj, videćemo.


Saša, evo kratko i jasno. Da li postoji ikakva šansa da se složimo i uradimo nešto zajedno po ovom pitanju:
http://www.earthisnotflat.com/2009/07/dijalog-teologije-i-nauke-agenda-za-21-vek/

Дејан Корцеба

Quote from: danijel on February 13, 2010, 04:10:23 pm
Uh, pokušavam pratiti raspravu no imam puuuuno problema s čitanjem ćirilice pa bih zamolio gospodina Dejana ako mi može izaći u susret i pisati latinicom, naime ima nas koji smo ćirilicu daaaavno učili (i nikada ju naučili), a ima i onih koji ju nikada nisu učili, to su oni mlađi. Mislim na članove foruma koji su iz Hrvatske, da se netko ne uvrijedi jer mi nije namjera vrijeđati bilo koga.


Izvini. Nisam znao.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Laci

Hipnotisana gomila - Partibrejkers

Mi ne idemo nikud i ne radimo nista
Mi smo jedna velika hipnotisana gomila
Al' ja znam kljuc ja poznajem tu bravu
Odkljucat' cu i stavit cu ti svasta u glavu

Ja mogu da te zabavim
Ja mogu da te sludim
Ja mogu da te uspavam
Ja mogu da te budim

Da li verujes meni
Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom
Ili mislis svojom glavom

Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom

Zar ovo može da uvredi nekog pravog vernika  ????
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Дејан Корцеба

Quote from: Laci on February 13, 2010, 05:22:37 pm
Hipnotisana gomila - Partibrejkers

Mi ne idemo nikud i ne radimo nista
Mi smo jedna velika hipnotisana gomila
Al' ja znam kljuc ja poznajem tu bravu
Odkljucat' cu i stavit cu ti svasta u glavu

Ja mogu da te zabavim
Ja mogu da te sludim
Ja mogu da te uspavam
Ja mogu da te budim

Da li verujes meni
Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom
Ili mislis svojom glavom

Da li verujes meni
Ili mislis svojom glavom

Zar ovo može da uvredi nekog pravog vernika  ????



Ne, ali da li misliš da je ovo u redu:

Quote from: kocha on February 12, 2010, 07:12:55 am
I mi smo lepak za svaku budalu...
dobro je, odoše...
ali doce na Letenku...tako da nam nece trebati zabavni program...

Laci

Quote from: Дејан Корцеба on February 13, 2010, 05:38:02 pm

Ne, ali da li misliš da je ovo u redu:

Quote from: kocha on February 12, 2010, 07:12:55 am
I mi smo lepak za svaku budalu...
dobro je, odoše...
ali doce na Letenku...tako da nam nece trebati zabavni program...



To ćeš lično morati da se obratiš osobi čiji je to komentar. Izvinjavam se Igoru na prozivanju u jednom od mojih predhodnih postova.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

QuoteDa li postoji ikakva šansa da se složimo i uradimo nešto zajedno po ovom pitanju:
http://www.earthisnotflat.com/2009/07/dijalog-teologije-i-nauke-agenda-za-21-vek/


Smatram da za ovako nešto ne postoji nikakva šansa. A zašto...pa stvar je jasna.
Verovanje na reč (pisanu ili bilo koju drugu) nikada neće biti isto kao i naučno dokazane činjenice.
Geocentrični sistem nikada neće biti isto što i heliocentrični.
U nauci čovek nikada nije stvoren za jedan dan ili bilo kako drugačije, već jedino procesom evolucije.
I da ne nabrajam, suština je ista.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

@r2d2
Iznenađuješ me sa rečima da sam mutivoda!Očigledno da 90 % članova i ne zna o čemu pričamo u ovoj temi.Oko 75% misli da je tema glipa i nazadna itd...Najteže mi pada što ovde ne smeš da imaš svoje mišljenje i kad jednostavno tražiš šta još neko misli o tome.Ti si jedan od retkih članova koji pažljivo čitaš šta sam napisao dok većina vidi ko piše i odmah me proglase trolom ili ludakom.Evo napisao sam da je tema u podrumu a ona je u Prirodnim naukama i niko nije reagovao.
  Naslov je sročen tako jer ne znam šta je Jezikilj doživeo,po meni susret sa visoko tehnološkim razvijenim astronautom,i to 593.pre nove ere.Dakle pola veka pre rođenja Isusa.Potvrdu o svom viđenju preneto je i u našem Svetom Pismu što svi mogu proveriti.
Ja sam ubeđen u to da su to radili više puta a što se tiče dokaza sem samih ljudi još uvek nema.Ako je Evolucija tako moćna zašto se na svim kontinentima,Australija je sjajan primer,nije se izdvojilo po neko biće i postalo visoko inteligentno već se to samo desilo čoveku?Ako je verovati DNK analizama urađenim u celom Svetu da bi ljudi bili ovo što jesu bilo je neophodno 10 000 jedinki.Dakle ne pričamo o jednom paru već o nekolko hiljada.
Nikud Ja ne bežim tu sam :)
@Saša
Što se tiče Alberta Anštajna ovaj citat je skinut sa Wikipedije a na TV sam gledao da je u knjizi Teorija Svega napisanoj pred kraj života tvrdio da je Svemir i sve uređeno po Božijoj promisli,da nije haotično već po nekom redosledu.AKO ONI GREŠE JA TU NISAM KRIV,a kamoli da sam to izmislio.Šta je tačno mislio pod terminom Bog može se tumačiti ali ta reč sve govori.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?