• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jos jedan pocetnik jos jedan teleskop

Started by Vojislav, September 12, 2009, 11:17:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: Opticar on September 18, 2009, 11:44:41 pm
Yagodinac "Cool 80mm i 150mm (čak i da su iste žižne daljine) nisu isto. I kad pogledaš i kad slikaš nisu isto. U prvom nazireš da M51 postoji a u drugom ima i strukturice. Za ekvivalentnu sliku u 80mm treba čekati proporcionalno više vremena, to je logično. To važi i za tvoj fotoaparat, ne samo za tvoje oči, više fotona uvek prija."

Ti se salis? :) Da li si cuo za razliku izmedju svetlosne moci i aperture? Osvetljenost objekta i detalji su dva razlicita POJMA. Nemoj da se sramotimo oko ovoga.
Kao sto rekoh, ne treba pisati ako nisi dovoljno upucen.
Dakle, za 80mm i 150mm sa priblizno istom svetlosnom moci (to je ono "f") se ceka priblizno isto vremena da slika bude jednako osvetljena fotonima.




Pa majku mu, ko nudi apo refraktor 80mm f5? Svi su f7-8 (ED). O istoj stvari pričamo. A ako u igru uvedemo isti f onda je slika u apou jednako svetla, samo manja zbog manje žižne daljine i opet krop i...

Što se tiče učenja, ponavljam, nemam nameru nikog da učim. Od mnogih drugih sam mnogo toga naučio ali me niko nije na to prisiljavao. Ljudi kažu, ja probam i vidim da su u pravu. Doduše ponekad na krajnje amaterskoj opremi (Canon A560) neki saveti i nisu tačni ali to je zbog opreme a ne zbog onog ko mi kaže šta misli.

sale11472

Quote from: Vojislav on September 12, 2009, 11:17:22 am
Pozdrav svima i unapred hvala na odgvorima. Sta mi preporucujete od teleskopa (sa svom neophodnom opremeom) do 1500 evra (necu se baviti fotografijom) ? Ako mislite da treba da uzmem neki jeftiniji slobodno predlozite.

Pozdrav


Dakle ne vidim čemu rasprava o astrofotografiji i preporuke opreme vezane za istu ::)

Quote from: Opticar on September 18, 2009, 10:32:29 pm

Vidim da se na forumu javlja puno pocetnika i onih koji nemaju skoro nikakvu opremu (ili pocetnicku opremu) niti osmatracko ili astrofotografsko iskustvo, a dele vrlo samouverene komentare o opremi koja treba ili ne treba da se kupi.


Hmm obzirom na ono što stoji u mom potpisu od opreme i to da sasvim defintitvno nemam iskustvo u astrofotografiji ovo je kanda upućeno meni (mada iskreno ne vidim gde sam ja Stojanova učio bilo čemu, sem što se ne slažemo oko preporuke za prvi teleskop)..... Pazi nikoga više nego mene ne žulja taj spisak opreme u mom potpisu ali to je tako kako je i malo toga ja tu mogu da promenim kako stvari trenutno stoje....
No

Quote from: Opticar on September 18, 2009, 10:32:29 pm
a da ga pitam, "batice, jesi li ikada gledao SATIMA kroz tako nesto i 100% si siguran da to sto kazes se isplati?",

DA!!! Dakle pošto sam satima gledao kroz tuđe 150/750 na EQ3 (dobro de na CG4 ali to je to), dobsone (doduše više kroz neke ATM vrijante a sasvim dovoljno kroz GSO 200/1200 da vidim da je bolji) i mnoooogo više kroz moj mali refratkor, sasvim sam siguran da početniku ne bih preporučio da uzima refratkor kao prvi teleskop.
Ili sam možda morao da posedujem svaki od navedenih teleskopa pošto samo posmatrajući i poredeći različite teleskope ne može da se zaključi ništa ::)

Quote from: Opticar on September 18, 2009, 11:44:41 pm

Kao sto rekoh, ne treba pisati ako nisi dovoljno upucen.



Pa super onda bi lepo bilo da upućeni i još bolje upućeni pišu na ovom forumu.... ali to nekako slabo ide ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Uf , ovo se malo zakuvalo .... ma dobro je i tako nego prepisivanje sa Neta.
Precnici: Ako se pominju samo precnici a ne kvalitet teleskopa - tu se jako gresi. Pogledati astrosnimke sa FS60 ( 60mm precnik objektiva sa fluoritom ).
Koncanica: pre dvadesetak godina koncanicu sam pravio od deblje paukove niti , oprobana stvar i lepo reflektuje svetlo, taman koliko treba .
A sto se pomenulo na forumu , ipak je lepse da covek radi sa montazom dok se snima a ne da elektronika odradi celu stvar. To nema veze sa modernim shvatanjem kontrole pracenja , osecaj da to JESTE sopstveni rad je prava satisfakcija. I nema vremena za trovanje cigaretama.
Od nedelje bice vedro pa treba iskoristiti ovih par dana dok Mesec ne zasmeta pa teleskope pod misku...A oni sa velikim precnicima teleskopa - nek se misle kako ce  ;)

Yagodinac

Neću da lažem, jedna od najboljih slika tripleta u Lavu koju sam video je napravljena fluoritom 60 ili 70mm. Problem je u tome što je to koštalo kao pola nečijeg stana; a i mene iritira što je čovek satima snimao, da ne kažem danima (ne bih voleo da sam na njegovom mestu).
Da, i nisam imao nameru da kritikujem 250 GSO. On je prihvatljiv, čak i u astrofotografiji. Ljudi koji svoje 250mm njutne koriste za planete preporučuju Orion optics UK ogledalo za staviti u GSO ili bilo koji drugi. Na maglinama je to od manje važnosti.
Inače Damian Peech trenutno ima najbolju sliku Jupitera od strane amatera, naravno slikanu njutnom 250 f7 ili 8; samo nemam link, imam je u knjizi... Ogledalo made in UK Orion. Ponekad koristi Celestron 14 a ima i neki ruski Intes na koji je poprilično ljut zbog hlađenja. Toliko o tome koji tip teleskopa ima svrhe koristiti za profi slike planeta.

Da se razumem: ne kažem da je njutn najbolji. Lik je slikao sa Tenerifa i Havaja, tamo je seeing najbolji. Ali hoću da kažem da njutn DO 250mm ima itekakvu primenu u svim granama astrofotografije.

Ljubo

Hmm.... Nekako se ovdje javljaju dijametralno suprotni savjeti. Radi se o početniku koji bi da uloži 1500 evra u kompletnu opremu. Ne valjda samo u cijev FSQ 102 (ako će mu i to biti dovoljno)?
Iskreno, više sam očekivao od tog FS60, jer su sve slike istih objekata bolje ispale u ovom mom semi-APO ED80. Jeste da mi je apertura veća, ali nisam slikao ni sa kakve planine (ni mlade ni stare ;) )
Ima razloga da budu u pravu i oni za Njutna i oni za APO refraktore. Sve zavisi šta očekujete od optike. Davati potpunu prednost jednom tipu teleskopa nije rješenje. Zašto? Treba dosta prostora za to opisati. Ukratko: ako imate dosta novaca i fiksnu lokaciju onda je APO ili Riči-Kretjen logičan izbor. Ako morate da idete na udaljeno mjesto zbog LP-a, a želite da vidite i manje objekte (galaksije, planterne magline, itd.) onda je veći Dobson rješenje. Ovo zadnje ipak traži i određeno iskustvo, pa se vraćamo opet na početak rasprave.

Niko ovdje nikog ne ubjeđuje, i glede ove rasprave, najbolje je da se zainteresovi za novu opremu pojavi na narednom okupljanju astro amatera i tek na osnovu viđenoga stvori sebi sliku šta bi mu odgovaralo. Ono što je jako bitno, nalazim da je to da se kod svakog vlasnika dobro raspita o svim aspektima primjene nekog komada opreme, kao i njezine limite (kako bi kasnije manje žalio što nije uzeo nešto drugo).

Ne vidim ni čemu prozivanja: HEQ-5 nije idealna montaža - to stoji. Ali nova, bijela verzija HEQ-5 Syntrek ili Synscan ima stepper motore sa manjom periodičnom greškom (koja nigdje nije ni izmjerena, osim ovdje na forumu?!), lakše se može dobaviti, ne čuje se toliko koliko neki zamišljaju (manje od ADM svakako), pa je logičan izbor za manje teleskope. Za veće teleskope i bolju preciznost uzeti EQ6.
Vixen GP je odlična montaža, doduše trebaju joj motori i tražilac, a to sve podiže cijenu. Losmandy GM 8 je sljedeći stepenik, ali izlazi van okvira predviđenog budžeta, itd. Idealnog za pomenuti novac nema, pa otuda i dolazi čitav niz savjeta.

BTW, što se tiče FSQ 102, jel' to onaj kupac što je uz njega pazario samo jednu vrstu okulara - 4mm? Ako je to taj, neće se puno nagledati. A nešto nije ni aktivan na forumu, ili se varam?

bear

Quote from: Opticar on September 18, 2009, 10:32:29 pm
@ Bear: otkada to refraktori imaju neinvertovanu sliku? Nisam znao da su zbog toga prednost njutnima? To je neka sala ili ne ? :) Nema sansi da dobijete realnu sliku ni na njutnu ni na refraktoru bez "erecting eyepiece-a" ili flipovanu sliku uz pomoc dijagonala.


Tako je. A to uglavnom ide u paketu kod refraktora jer se oni cesce koriste za gledanje prirode i komsiluka, a i inace bi bez istih svakako usinuo vrat ako gledas nesto iole iznad horizonta. Kod njutnova dzaba to posto fokuseri imaju mnogo kraci hod pa malo koja prizma moze da se uklopi, a i svakako je nezgrapan za terestricka posmatranja.

Stojanov

September 19, 2009, 11:17:13 am #51 Last Edit: September 19, 2009, 02:12:16 pm by Stojanov
Ljubo, trebalo bi pazljivije da citas sta pise u postovima.
Niko sa Foruma nije  savetovao Vojislava da kupi Takahasi TSA 102 ( pomenuo si FSQ 102 - taj ne postoji )
Kakve veze ima Takahasi FS60 sa mladom ili starom planinom ? Namigivanje me upucuje na aluziju ...)
HEQ5 sa PEC : nisu u pitanju steper motori sa manjom PE kako si naveo vec PEC prati krivu PE i koriguje rad steper motora. Na PE najvise utice mehanika montaze odn. kvalitet obrade a ne steper motori.
EQ6 prate slicne boljke kao HEQ5. Postoje Upgrades za obe montaze koje pocinju od zamene maziva i losih matica do poliranja povrsina puznog prenosa , zamene pripadajucih kuglicnih lezajeva i manjih zahvata na kontroleru.
Na kraju , opet FSQ 102 ( TSA 102 ) . Verovatno je lapsus : vrste okulara 4mm (?!), verovatno si mislio na ziznu daljinu odredjenog tipa okulara. Ako pak mislimo na istog vlasnika Takahashija TSA 102 , imam utisak da ce nas iznenaditi sa jednim Ethosom .
A da li ce se nagledati ili ne sa TSA 102 i okularom 4mm ( 200x ) , ne mogu do odgonetnem sta si time hteo da kazes. Ili smatras da za jedan vrhunski refraktor kao sto je TSA 102  200x nedostizno?! Ne verujem u to ali drugi put budi konkretniji sto se tice informacija.



Ljubo

September 19, 2009, 12:07:15 pm #52 Last Edit: September 19, 2009, 12:14:50 pm by Ljubo
Slavko,

Nisam baš nigdje spomenuo PEC, već PE. PE i PEC nije isto, to vjerovatno znaš? Stepper motori imaju bolju krivu rada od običnih i samim tim daju bolje rezultate. S druge strane, u pravu si da mehanika ima veliku ulogu u grešci, ali na manjim žižnim daljinama o kojima se ovdje govori to nije toliko presudno, pogotovu vizuelno.
Updates u vidu maziva? Valjda softveri se apdejtuju, a mehanika (hardver) se apgrejduje?
Ne znam za TSA 102 (izvinjavam se na slovnoj grešci), nisam posmatrao njime (iako vjerujem da je odličan), ali ne bih ga preporučivao početniku, jer je C11 sve s GOTO montažom za te pare bolja opcija iz mnogo razloga (IMHO, u name it, I'll follow).
I neke profi montaže ponekad boluju od nesavršenosti tipa zamjene maziva, slabo nalijeganje pužnog prenosa, invertovana mehanika i slično, pa onda se ne treba čuditi što se to dešava kinezu (većina stvari danas stiže nam o'tamo).
Zahvati na kontroleru? Koliko mi je poznato, oni koji uzmu HEQ5 obično zamijene kontroler boljim, pa ne znam na koji si zahvat mislio (možda update softvera u slučaju GOTO verzije?). Uopšte uzevši, ne vidim šta je tu konkretno, osim da si izmjerio PE kod HEQ-5, na čemu ti zahvaljujemo, jer podataka o tome nema nigdje na Internetu (barem ne zvaničnih).
TSA 102 i samo okular od 4mm je čudna kombinacija, ne znam ko je to preporučio ovom amateru? Pogled s takvom kombinacijom na bilo koji objekat slabog površinskog sjaja neće dovesti do izražaja oštrinu APO optike (a to je valjda bio cilj ove preporuke?). Uostalom, nisi nam odgovorio gdje i koliko je aktivan ovaj amater? Nisam siguran ni da neko od forumaša uopšte naslućuje o kome se radi, i, što je još važnije - kakvi su rezultati u posmatranju i radu s ovom, nesumnjivo, odličnom spravom. Možda bude bolje kad stigne Ethos....


Stojanov

Da, jeste greska Upgrades/Updates . Hvala, ispravljeno. O ostalom, na razlicitim smo frekvencijama.

spadej

September 19, 2009, 09:44:27 pm #54 Last Edit: September 19, 2009, 10:25:27 pm by spadej
dok vi podesite frekvencije ja bih postavio jedno bas pocetnicko pitanje. Vedro je napolju pa resih da skinem paucinu sa teleskopa. Hladio se vise od sata, smesten je u najmracniji deo dvorista (u kom na zalost opet ima toliko svetla da mogu da citam i trenutno naciljan na Andromedu.

Hteo sam da proverim kolimaciju pa sam pre toga izabrao jednu sjajnu zvezdu i defokusirao scope. ocekivao sam da vidim koncetricne krugove, kao sto pise  u knjizi ali ja vidim spajder i nosac sekundara. I sve ostale zvezde se vide isto. Pun okular spajdera. Da li je to u redu?

Mozda ovo pitanje ne pripada ovoj temi ali zurim, Kasiopeja ce mi pobeci iza jednog drveta.  


Ljubo

Otišao si vjerovatno mnogo izvan fokusa! Vrati to prvo tačno na zvijezdu, pa onda samo malo izvan fokusa u jednu, pa u drugu stranu. Ako nisu savršeni, ravnomjerno ispunjeni, krugovi te krofnice od zvijezda, onda treba kolimacija!

spadej

Otisao sam skroz do kraja. A kad samo malo pomerim krugovi nisu bas savrseni ali su tu negde. Sigurno treba kolimacija jer teleskop stalno nosim sa sobom cim krenem negde dalje od grada (mali je, stane u malo vecu torbu. To je mozda jos jedna preporuka za pocetnike). Spajderi koje sam video umesto krugova su blago pomereni, tj.kraci nisu istih duzina.

Yagodinac

Quote from: spadej on September 19, 2009, 11:09:25 pm
Spajderi koje sam video umesto krugova su blago pomereni, tj.kraci nisu istih duzina.


Ne reče koji teleskop (početnici se verovatno čude) ali termin spajk dovoljno objašnjava.
Čim su defokusirane zvezde toliko pomerene (a možda i fokusirane ispadnu malo ukrivo) to je kolimacija na vidiku... Pošto verujem da si to već ispravio, ima jedna interesantna stvar oko kolimacije. Jedni pišu stavi okular najmanje ž.dužine i šteluj; drugi stavi barlow pa udri; prvi kažu ne barlow nikako...
U suštini ja sam iz vica stavljao i Canon A560 preko okulara; optički zumirao i gledao Ejrijeve prstenove (ne setih se da slikam) i prilikom star testa dobijam iste rezultate sa barlow i bez njega. Naravno da Canon i slično ne preporučujem - nikad se ne zna koliko je aparat precizno u osi.
Može mišljenje ostalih na forumu? To barlow or not to barlow?

Biba

Potrebna mi je pomoc. Volela bih da sinu za peti rodjendan kupim teleskop, obzirom da je celo prethodno leto proveo listajuci knjige o astronomiji i gledajuci na internetu slike planeta, zvezda, galaksija ... To mu je postala prava opsesija.
Naravno, ja se uopste ne razumem u teleskope, nesto sam malo procitala na ovom forumu i dosla do zakljucka da je najbolje da vas pitam za savet.
Nemam nameru da trosim nesto mnogo para a ne znam sta mogu da ocekujem od nekog "slabog" teleskopa.
Pozdravljam vas.

mravic

Na žalost za male novce se ne može kupiti iole dobar teleskop. Eto npr. 130/650 je nešto minimalno što bi iole bilo dobro a mislim da nije jeftiniji od 250e. Ako kupite bilo šta lošije, samo ćete ga odvratiti od Astronomije jer će se razočarati u ono što vidi.
Ako niste spremni dati toliko novca, onda je najbolje da mu kupite jedan dobar dvogled koji će mu biti odličan za početak i otkrivanje tajni svemira jer se dvogledom može videti mnoooogo dobrih stvari a i ako se bude ozbiljno bavio time, uvek će mu biti od koristi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk