• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Karl Sagan "kosmos"

Started by Djorvoz, January 05, 2005, 09:14:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dule_smor

 Kakav 21 gram, mnogo gledate filmove:).I naravno da postoji broj manji od 10 na -43, 10 na -43 mega parseka je vrlo merljiva razdaljina u metrima recimo:).

luna

 Ja sam o tome citala vise puta.Postoji film koji se tako zove,ali to ne znaci da nije istina.Sigurna sam da je jos neko to negde procitao i nadam se da ce da se javi i da me odbrani,da ne budem okarakterisana kao osoba koja prikuplja informacije u filmovima.To je bilo jako ruzno s tvoje strane <_<  

severnoNebo

QUOTE (luna @ 8. Feb. 2005., 00:17)
Dokazano je da covek kad umre izgubi nesto mase -21 gram i nije otkriveno sta je to. [/quote]
Malo razmisljanja (tehickog na tu temu):
ako je TO, sto osoba kada umre izgubi, ima masu onda je vrlo lako videti sta je to (za sada u modernoj nauci, masa ne moze tek tako da se izgubi. ako se ta masa pretvorila u energiju to bi se moralo primetiti, jer je to ogromna kolicina energije). ako je to energija (svest, duh, ili nazovi kako to zelis) za sada je modernoj nauci nepoznat oblik energije koji ima masu.
ne treba smesti sa uma i gresku merenja a i cinjenicu da ako je osoba teza kada udahne vazduh punim plucima neko kada ga izdahne (razlika iznosi 4-5 grama za kapacitet pluca od 3.5 litara).

Sich

 Ja sam isto to bio procitao.
Ali pre jendo deset godina i to u casopisu zvanom Politkin zabavnik :)
E i tada nije bilo 21 gram, vec 13 grama.
Izgleda su ljudima gresi napredovali, pa s njima i masa duse:)
glavno pitanje da li je tako istrazivanje uopste i obavljeno, jer nekim ljudima ipak je vazniji publicitet od bilo cega
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

NShappy

 Pa vidis Luna, malo je nezgodno tvrditi takve stvari. Covek izgubi 21 gram u trenutku smrti.

I ja sam to na par mesta procitao ali nikada i nigde nisam nasao podatak ko je to, gde, kada i kako izmerio. Nigde se ne navode uslovi pod kojima je vrseno merenje kao ni koliko je vremena trajalo to gubljenje tezine. A trazio sam. Sve informacije su potekle sa internet foruma i kojekakvih javnih glasila tipa Politikin Zabavnik. Takvo istrazivanje niko jos nije potpisao i zvanicno publikovao. A ipak je nesto sto se laboratorijski lako moze proveriti bar na zivotinjama. Na ljudima je neverovatno da se tako nesto izmeri osim ako nisu cekali da neko izdahne na kantaru. Varijante merenja pre smrti i posle nemaju smisla jer tezina coveka u gramima varira znojenjem, disanjem, fizioloskim potrebama a i potrebna je izuzetno precizna vaga, koja meri do npr. 100 kilograma, klase tacnosti 0,001 da bi mogla da meri i grame. Znam da takve postoje ali su veoma retke i skupe pa se dovodi u pitanje ko je kada i gde na takvoj vagi merio coveka na izdisaju.

Sto se tice tvrdnji o tome u medijima, jezivo je sta su sve nasi a i strani urednici u stanju da puste u novine i na televiziju. Pre par godina sam citao u jednim jakim dnevnim novinama o pronalazacu koji je pronasao perpetumobil. To on zove gravitacioni motor. Dobio je CELU STRANU u novinama. Istog tog pronalazaca sam neposredno pre tog clanka video na sajmu sa njegovom perpetumobilom i neverovatno je kakva je to glupost. Neka varijanta klatna na kraju klackalice koja stalno klacka ako vi pomerate rukom klatno. Ako ga ne dirate, sve stane posle manje od minuta. Perpetumobil!?!?!?! "Eto, treba samo malo da se usavrsi" kaze pronalazac. Sto je najgore, taj se par puta pojavljivao i na RTS-u. U tom clanku pronalazac je tvrdio gomilu nebuloza da je to neverovatno. Npr. primetio je da ako covek normalne tezine skoci sa visine od 1 metra u trenutku kada doskoci ima "znatno vecu tezinu". ?!?!?!?! Taj princip se koristi u njegovom gravitacionom motoru. Da ne pricamo sto ne konta sta je potencijalna a sta kineticka energija, (spominju se iz fizike u osnovnoj skoli) ali nije ni primetio da je covek ulozio neku energiju penjuci se  na taj metar visine. Ajde sto nije on primetio, ali nisu primetli ni novinar koji je pisao clanak ni urednik novina.

Htedoh reci, lako je u prici nesto takvo tvrditi. Ako je interesantno, prica ce se veoma brzo prosiriti bila tacna ili ne.

A poenta celog mog odgovora je: ne tvrdim da nije tacno, ali nisam nasao ni jednu pouzdanu informaciju o tome kojoj cu poverovati. A sto se tice tvrdnji u novinama, do sada, ako o necemu slucajno znam vise od novinara koji pise tekst vidim da uglavnom pisu gluposti i uopste se ne razumeju u ono o cemu pisu.

Dule_smor

QUOTE (luna @ 8. Feb. 2005., 23:21)
Ja sam o tome citala vise puta.Postoji film koji se tako zove,ali to ne znaci da nije istina.Sigurna sam da je jos neko to negde procitao i nadam se da ce da se javi i da me odbrani,da ne budem okarakterisana kao osoba koja prikuplja informacije u filmovima.To je bilo jako ruzno s tvoje strane <_< [/quote]
Dobro de, mojne odmah da se ljutis, vidis valjda da sam stavio smajli:).

luna

 Vi svi mislite da se ziva bica sastoje samo od mase!?

Dule_smor

 Ne znam sta mislim...toliko toga ne znamo da ni u sta ne mogu da budem siguran.Ali jednostavno tokom skolovanja sam sve manje verovao u spiritualne stvari, izgleda da sam naucen da verujem samo u nesto opipljivo:).

mracninone

 Licno mislim da nikad nije nista dokazano u vezi toga koliko covjek izgubi mase kada umre, a ove price da izgubi 13, 21 ili pak kad sam ja prvi put cuo za to bilo je 7 grama su cista izmisljotina. Naime takve teorije navise zagovaraju oni koji su duboko oslonjeni na religiju i za njih je svaki konkretan napredak u objasnjenju neke stvari uzas, jer se time nipodastava njihovo zagovaranje. Luna kazes da mi svi mislimo da je sve zivo samo masa, pa dobro ti recimo tako mislis, a onda ako nije recimo samo masa sta bi to bilo drugo? Opet ovdje mislim da ti tacno ne znas sta ti ustvari branis. Po mom misljenju ti mislis da je zivo bice masa + dusa ako se ne varam, a sad kad bih te ja pitao sta je to dusa, ti bi meni rekla da je to nesta duhovno nesto sto mi ne mozemo spoznati... Takodje dosta ljudi misli da dusa zaista postoji, a to je sve posledica sto oni misle da je njihova sopstvena svijest odvojena od njihovog tijela, a ustvari svijest je samo onaj oblik materije koji toj istoj materiji daje osjecaj sebstva tj. odvojenosti od nezive materije, a postize se pri odredjenoj kombinaciji materije, konkretno covjek, pa cak i ptica, cak i bilo koji slozeniji organizam jer svaki organizam tezi da sacuva svoj egzistencijani oblik. Cak i da je zaista nekad izmjereno koliko covjek izgubi mase kada umre toliko je mnogo varijabli koje tad uticu na masu covjeka u tom trenutku da je tih 7,13,21 gram-a smjesna brojka (temperatura, pritisak, masa, debljina covjeka, udisaji, vlaznost, sta ima na sebi, ko mjeri i itd.) prosto je nemoguce izmjeriti tako nesto. Moze se cak dobiti rezultat kod kojeg je covjek dobio, a ne izgubio 7,13,21, gram-a kad je umro, tako da je to prosto nevalidno za raspravu. Bila je emisija BBC (ljudsko tijelo-mozak) gdje se pojava svijesti objasnjava kao mozdana aktivnost kore koja u cjelosti daje "OSJECAJ" odvojenosti sto je jako dobar nacin objasnjenja sta je to svijest. Opet su najgori oni koji misle da ce posle smrti ici u raj ili pak pakao, svi cemo ici tamo gdje smo bili onda kada se nismo ni rodili...    

NShappy

 Po meni, ako duša postoji, zašto bi morala da ima masu? Ne verujem da je duša nešto što se može izmeriti kantarom.

luna

 Otkud ti znas mracninone sta bi ti ja odgovorila na pitanje sta je to dusa?Ti nisi ni procitao post u kojem sam ja pomenula dusu.Ja mislim da ne postoji nista sto mi nemozemo spoznati .Sta onda pokrece mozdanu aktivnost i sta nas uopste pokrece?Zar se masa pokrece bez energije?Ja sam tu pojavu nazvala nekom vrstom energije!Po cemu si ti kompetentan da tvrdis gde cemo ici posle smrti, ni ja ne mislim da postoji raj i pakao ali ne mislim da su najgori oni koji tako misle.Svako ima pravo na svoje misljenje sa kojim mozes da se slozis ili ne ali ako ne mozes da dokazes suprotno onda tvoje misljenje ima podjednaku tezinu. :D  

mracninone

 Nshappy potpuno si u pravu... jednako kompetenan koliko i onaj koji misli da cemo u raj, samo za razliku od njega moje misljenje je daleko neutralnije u smislu da se ne vezujem za ljude.... I nisam mislio da su najgori kao ljudi, vec kao zagovaraci odredjene tvrdnje...

Dule_smor

 Svako ima pravo na svoje misljenje, tolerancija na prvom mestu:).

tachion

 a sada malo netolerancije ;)

znaci,
ljudi koji ne veruju u postojanje duse u bilo kom obliku(svest,savest,vrsta energije...),uvek se pozivaju na "nesto,negde,nekako" ili procente,verovatnoce i slicno.dobro,i to je ok,za njih.reklo bi se da posezu samo za onim sto mogu da vide,odnosno logikom.tu nema niceg neobicnog.
oni koji veruju,idu nadlogikom,a to je ,recimo, slicno nekom osecaju,tipa, strah,ljubav,mrznja,itd.

sta je poenta?
nije poenta u 21 gramu.to mozda jeste tacno,mozda covek zaista izgubi tu masu - nesto slicno sam i ja cuo,i to takodje davno,ali ne bih mogao da kazem da li je bilo u mikijevom zabavniku.
onaj ko trazi naucne dokaze o postojanju duse,zivota posle ovoga,ili neceg treceg,ne moze u potpunosti da zadovolji svoje verovanje u egzistenciju posle ove,jer je potrebno jos nesto da bi covek postao verujuci.ipak,moze delimicno.

vernici bi rekli da ne postoje naucni dokazi o postojanju neceg nad-realnog,jer "Bog ne prodaje veru",sa cime bih ja mogao da se slozim.Ipak,ako su jedan Anjstajn,Tesla,Dostojevski,odnosno najveci umovi ovoga sveta mogli da veruju u postojanje duse i Boga,onda bi to moglo da se uzme kao dobar prilog tvrdnji o famoznom 21 gramu.No,ni to nije dokaz.(Stekao sam utisak da i Stiven Hoking veruje u Boga,u slucaju teorije Veliki Prasak)

Smatram da se niko ne moze ubedjivati ni u sta,i da treba imati toleranciju prema svim oblicima (ne)verovanja.Jedino se na licnom primeru covek moze uveriti u postojanje stvari koja nadilazi ljudski um.

Postojanje raja/pakla pripada nekoj filozofsko-teoloskoj raspravi,i to je nesto na sta,verujem,ni jedan covek na zemlji ne moze dati precizan odgovor.

ja licno verujem u postojanje duse i Boga.

severnoNebo

 
QUOTE (tachion @ 10. Feb. 2005., 22:09)
ja licno verujem u postojanje duse i Boga. [/quote]
licno sam radoznao kako vidis ili definises boga u koga verujes. da li ga vidis kao sto ga hriscanstvo vidi, ili je to skup prirodnih zakona koji vladaju nama poznatim svemirom? ili pak nesto trece?