• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Startrails fotke i jos ponesto (DialUp WARNING)

Started by bocky, July 22, 2009, 01:08:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bocky

July 22, 2009, 01:08:01 pm Last Edit: July 22, 2009, 02:58:01 pm by bocky
Zdravo svima posto sam postavio pitanje u astronomija, red bi bio i da se nakako oduzim
pa evo par mojih "asto" pokusaja

[edit: na Ljubov savet napisah dodatne info]


Startrails:

setup:

Olympus E520
ED9-18mm
manual focus
Bulb 30min(maximum koji meni aparat dozvoljava+redukcija suma koja traje jos toliko) okidano malim IR daljincem (neka vrsta remote trigera je neophodna)
sto veci otvor blende kod mene f4 i f5,6
sto veci iso to vise suma pa sam ja na sumovitom Oliveru zakucan na 200-400 (CaNikon korisnici imaju blagodet relativno upotrebljivog iso1600)
film je tu zakon... pa ko ima stari filmas sa rucnim zakljucavanjem expozicije, moze mnogo lepo da se igra
Cvrst stativ
Kompas(Nakon ovih fotki sam kupio mob samsung b2700 jer u sebi ima kompas i visinomer)
To vec znate ali da ponovimo. Na severnoj hemisveri zvezde oko Polarisa ce se kretati u koncentrucnim krugovima, dok ce ako se okrenete preme jugu izgledati da idu ravno.(na pola puta se moze dobiti zanimljiv efekat razvlacenja gore i dole)
+
ako ne slikate samo nebo vec i nesto u prvom planu morate to nesto i osvetliti, sijalicom, rucnom lampom, blicem.

++
Izuzetno je jednostavno stopiti vise expozicija u Photoshopu (ako zelite duze tragove ili vas aparat ne moze da radi vise-minutne expozicije)

dokle god niste pomerali aparat(ni mm) dovoljno je sloziti sve expozicije svaku u novi sloj i na svakom koristiti lighten blending mod za pretapanje samo svetlih delova (u nasem slucaju zvezda, meseca...) Naravno na samo jednoj expoziciji dosvetljavate prvi plan a na ostalim samo expo neba...

Prva pa muska(moja prva startrail fotka slucajno sam uboo sever)
oko 2 min su bile upaljene dve dvorisne lampe tik van kadra levo i desno


Bulls eye
nesto krace osvetljen prvi plan


Young moon rising
da je mesec izasao u kadru i da je bio puniji spalio bi maltene celu levu polovinu . Ovako mlad i iza drveta daje "romanticno" svetlo
terasa je osvetljena svecom koju sam pomerao (cak sam i ja sedeo mirno par minuta pa se na full rez vidim lepo)


Total TV
Po sveca ispod svakog prozora vad vidnog polja
i ona lampa na zidu iznad vrata na par sec


Na Dunavu
blic 2x jednom dole tik ispod aparata i drugi levo koji ispade potpuno ne potreban jer je samo spalio levi dok. mozda da sam samo blicnuo dalje ka levo direkt na vodu


constellations:

tele objektiv (80-300mm)
Stativ
veliki otvor blende
krace expozicije(pogledajte u exif)



(znam,znam... ;) )


Lunar:

tele objektiv (80-300mm)

Luna i Lovcen


total eclipse 2008 (sam kraj)






Duge expozicije:

Koriscen ND(neutral density) filter i mali otvor kako bi se produzila expozicija

lightfall


duality (refleksija meseca povrsini ND filtera koja cak u sebi ima detalja)


Stvarno se izvinjavam zbog velicine posta ali nisam bio siguran da li bi sistem primio thumbove.

Svaki komentar je dobrodosao, hvala :)

Stojanov

Ako se radi o prvim pokusajima u astrofotografiji , samo KOMPLIMENTI za estetiku i obradu tvojih fotografija!

bocky

Hvala Stojanov,

Sve je krajnje pocetnicki, bavim se fotografijim a blenem u zvezde od kad znam za sebe, pa sam ovo leto resio da probam da spojim dve ljubavi. Poklopilo se da imam kako(aparat sa daljincem doduse ogranicen na 30min ali...), gde (low lightpolution+ pogled na sever)

Nazalost nikad se nisam dublje upustio u astronomiju (prokleti drustvenjak pa cak nisam imao ni onaj uvod u astronomiju na casovima fizike) a za sad sam ogranicen na discovery space week i na bednih 300mm tele objektiva.
Ali ne planiram da se tu zadrzimI Pitanje koje sam postavio ovde: http://www.astronomija.co.rs/forum/astronomija/konverzija-dslr-aparata-u-ir/ je jedan od prvih koraka...

bocky

PS Pitanje:

Na 4. fotki "Total TV"

sta je ono 2cm levo gor od "normalne antene"

Satelit?
Meteor?

Ljubo

July 22, 2009, 03:12:37 pm #4 Last Edit: July 22, 2009, 03:18:20 pm by Ljubo
Izgleda da se radi o meteoru (geostacionarni sateliti mislim da ne idu tako blizu polu, a oni su najsjajniji; a i sateliti obično ostavljaju duži, pravilniji trag).

Da bi koliko toliko bili uvjereni da se radi o meteoru, daj nam podatak kada je nastala slika. Ako je u periodu kada je aktivan neki meteorski roj, onda vjerovatno jeste meteor - samo još pokušaš da utvrdiš iz kojeg pravca (to jest sazvježđa) dolazi i onda imaš 95% potvrdu da se radi o meteoru (jer može biti i sporadični meteor).

bocky

July 22, 2009, 03:40:24 pm #5 Last Edit: July 22, 2009, 03:48:20 pm by bocky
2009.06.16
22:20:43

Golubac - stotinjak Km jugoistocno od Beograda

i ja kapiram da bi satelit imao trag priblizne duzine zvezdanog. plus to sto se ovako stanjuje na ivicama

Ljubo

Možda je ovaj arietid: http://en.wikipedia.org/wiki/Arietids
Ili čak neki rani junski Butid...
Probaj nekako raspoznat sazvježđa - ako budem imao vremena možda i ja pogledam.

U svakom slučaju, neodoljivo liči na već poznate snimke meteora, pa možeš biti prilično siguran da se o tome radi.
Čestitke i na ovom uspjelom snimanju - to daje dodatni astro pečat tvojim snimcima ;).

hrast

Odlicne fotke

Si znao da mozes fotkati krace ekspozicije i onda ih spojiti u jednu dugacku? Najjednostavnije http://www.startrails.de/html/software.html

Obersturmfuehrer


Ljubo

Malo vjerovatno... Iridium sateliti imaju velike solarne panele, pa kada se isti okrenu ka Zemlji, bljesak je dosta veći i kraći, a ova ekspozicija je baš dugačka.

bocky

Quote from: hrast on July 22, 2009, 04:47:54 pm
Odlicne fotke

Si znao da mozes fotkati krace ekspozicije i onda ih spojiti u jednu dugacku? Najjednostavnije http://www.startrails.de/html/software.html


Naravno ali ja bi to jos duze da mogu ;) pa onda da ih spajam.

Znam za startrails.de on samo automatizuje ono sto sam gore napisao za spajanje

P.S hvala drago mi je da vam se svidjaju fotke