• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Egzoplanete-kako do njih stici???

Started by skyfly, June 20, 2012, 02:19:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfly

...ocigledno nekom svemirskom letilicom necemo jos dugo moci,ili ne bar za mog zivota ;D
Od skepticizma za njihovo postojanje do pronalaska preko 300 planeta van suncevog sistema ,doslo se za kratko vreme.
Medjutim tu nastaju mucne borbe detaljnijeg posmatranja ovih udaljenih svetova,sto zbog svetlosti zvezde koja nadjacava njihovu svetlost,sto zbog velikih udaljenosti od nas.
Moje pitanje je u cemu se sastoji problem,da se napravi teleskop koji ce nam pruziti prikaz ovih svetova nesto slicno kao google earth :):
velicina teleskopa,neka tehnologija sociva ili nesto drugo...

Napominjem da sam totalni amater ,ali bih voleo da cujem neko objasnjenje,meni shvatljivo ;D


Predrag

Quote from: skyfly on June 20, 2012, 02:19:00 pm
Moje pitanje je u cemu se sastoji problem,da se napravi teleskop koji ce nam pruziti prikaz ovih svetova nesto slicno kao google earth :):
velicina teleskopa,neka tehnologija sociva ili nesto drugo...


Sve ovo se svodi samo na jedno, a to je navac za tehnologije. Bilo i biće. Mnogo novca treba, a novca nema.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Milan Nikolic

Quote from: skyfly on June 20, 2012, 02:19:00 pm
...ocigledno nekom svemirskom letilicom necemo jos dugo moci,ili ne bar za mog zivota ;D
Od skepticizma za njihovo postojanje do pronalaska preko 300 planeta van suncevog sistema ,doslo se za kratko vreme.
Medjutim tu nastaju mucne borbe detaljnijeg posmatranja ovih udaljenih svetova,sto zbog svetlosti zvezde koja nadjacava njihovu svetlost,sto zbog velikih udaljenosti od nas.
Moje pitanje je u cemu se sastoji problem,da se napravi teleskop koji ce nam pruziti prikaz ovih svetova nesto slicno kao google earth :):
velicina teleskopa,neka tehnologija sociva ili nesto drugo...

Napominjem da sam totalni amater ,ali bih voleo da cujem neko objasnjenje,meni shvatljivo ;D




U toku je izrada svemirskog teleskopa pod imenom Džejms Veb, koji će biti lansiran 2018.g. Ovaj teleskop će moći ispitivati sastav atmosfera egzoplaneta (između ostalog).

Mislim da su interesantne samo one egzoplanete do udaljenosti oko tri hiljade svetlosnih godina, zato što je to daljina koja je nama relativno blizu, a to je daljina do koje trenutno istražuje svemirski teleskop Kepler (reč je o jednom pravcu kod sazvežđa Labud, gde se posmatra oko 150.000 zvezda).

Izgleda nemoguće napraviti toliki teleskop koji bi bio sposoban snimati egzoplanete kao što sateliti snimaju Zemlju. Nije mi poznato koje su razmere u pitanju, ali znam da su one izuzetno velike.


NShappy

Da ćemo moći da snimamo površinu egzoplaneta, teško. Ali da ćemo moći da posmatramo spektroskopski njihovu atmosferu, malo njuškamo po njenoj hemiji, odredimo temperaturu i masu, to će verovatno uskoro moći. Ako ne upraskaju sa James Web-om i budu imali para za buduće projekte i istraživanja.

Postoje ideje i da automatizovane letelice dođu do egzoplaneta. Nuklearni pogoni i slične ideje koje nisu u suprotnosti sa sadašnjim teoretskim saznanjima o mogućem i nemogućem. Mada, i njima bi trebalo mnogo decenija putovanja. 50-ak ili 80-ak god. putovanja neke automatizovane letelice do najbližih zvezda (sa planetama), što da ne?

stevansan

Quote from: NShappy on June 20, 2012, 11:38:59 pm
Postoje ideje i da automatizovane letelice dođu do egzoplaneta. Nuklearni pogoni i slične ideje koje nisu u suprotnosti sa sadašnjim teoretskim saznanjima o mogućem i nemogućem. Mada, i njima bi trebalo mnogo decenija putovanja. 50-ak ili 80-ak god. putovanja neke automatizovane letelice do najbližih zvezda (sa planetama), što da ne?


Nije tu problem u pogonu vec u kontroli takvih letelica. Posto je potrebno dosta vremena da neka naredba stigne do njih i vrati se odgovor... Posle sledi i cekanje na fotografije. Da li je uopste moguce uspostaviti kontakt sa toliko dalekim radio izvorom?

NShappy

Letelica bi trebala da ima baš napredan AI te bi radila bez komandi. Što se tiče prijema radio signala sa takvih udaljenosti, sve može, kada je dovoljno veliko i jako. U temi gde pričamo o Seti programu neko je linkovao stranicu sa analizom dometa radio talasa i njihove detekcije na velikim udaljenostima. Uz bateriju zvanu nuklearni reaktor, korektno odabranu talasnu dužinu i fino fokusiranu antenu, čuje se to daleko. A postoje ideje i o korišćenju lasera. Naravno, ne pričamo o hiljadama svetlosnih godina, već o nekom manjem dvocifrenom broju, pa čak i jednocifrenom, ima i tu po koja zvezda. Kada bi neki veći brod mogli naterati da do najbliže zvezde stigne u razumnom roku, manjem od par decenija, lako bi mi za komunikaciju.

Ne znam ima li još ko na ovom forumu da još nije pogledao (sram ga bilo ;D ), nek nađe Darvin IV, fikcionalni "dokumentarac". Jeste mašta, ali simpatično je. Pogotovo onaj tehnički deo.

Predrag

Quote from: NShappy on June 20, 2012, 11:38:59 pm
Ali da ćemo moći da posmatramo spektroskopski njihovu atmosferu, malo njuškamo po njenoj hemiji, odredimo temperaturu i masu, to će verovatno uskoro moći.


Zar ovo nije već rađeno?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Ne znam za to. Kojom metodom su to uradili? Detekcija planeta je za sada moguća prilikom tranzita preko matične zvezde i detekcijom onog "mrdanja" zvezde usled mase planete. Dakle, samo posredne metode detekcije planeta. Neposredno još nisu opažene. Ili sam nešto propustio?!?

Predrag

Često je u objavama bilo: ta i ta planeta je neptunovog tipa, toliko i toliko puta masivnija od Zemlje, i ima temperaturu toliko i toliko i zbog toga je na njoj život nemoguć...

Pre malo manje od godinu dana sam čitao jedan tekst gde su se hvalili kako su uspeli da detektuju neke elemente u atmosferi neke egzoplaneta, tako da sigurno postoje neke metode detektovanja i pojednih elemenata u njihovim atmosferama.

Možda ima upućenijih u to ovde, pa nam ostave i neki link. :) Ja se stvarno ne sećam gde sam čitao ovo o atmosferi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

skyfly

Mislim da su uspeli da dokuce do atmosfere velikih egzoplaneta,gasovitih dzinova(vecih i od jupitera),ali ne i malih poput Zemlje,na kojima bi zivot bio moguc...


Ja se samo nadam da ce taj teleskop imati "snage",da detaljno ugleda i ove male planete,jer ako ima zivota u svemiru,mislim da bi to bilo to :)

cola

Naravno da je moguce odrediti do nekle sastav atmosfere planeta, to se radi vec dugo spektroskopskim merenjima... ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

gile.ms

Evo zanimljivog videa koji objašnjava kako su spektroskopijom i metodom tranzita naučnici uspeli da utvrde postojanje metana u atmosferi jednog od "vrućih Jupitera":
http://www.spacetelescope.org/videos/heic0807a/
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

NShappy

Ahm! Dakle, posmatraju spektroskopski zvezdu tokom tranzita planete pa vide šta se menja u spektroskopskom odrazu zvezde. Pa, ima logike. Ali ok, konkretno, nijedna egzoplaneta nije još direktno viđena?