• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogled za 2000 din - velika nedoumica

Started by Vlada, February 13, 2010, 10:37:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Ja sam kupio svoj HAMA 10-30x60 prosle godine za nekih 2000 dinara u Merkatoru. Pre toga sam "imao posla" samo sa kineskim dvogledima veoma loseg kvaliteta, koji se u kineskim radnjama prodaju za 400-500 dinara, znaci apsolutno djubre, bez preterivanja.
Promena sa HAMOM je bila prosto neverovatna. Kineski dvogledi su imali naravno mnogo problema, a najveci je svakako hromatska aberacija koja je "sijala" na sve strane i po danu i po noci. Nisam mogao da verujem da dvogled koji sada imam (HAMA 10-30x60) koji, ponavljam, kosta oko 2000 din  (jedva 20-ak eura) moze da stvori tako kvalitetnu sliku.
     Na forumu od strucnih ljudi sam zakljucio da sve ispod 50-ak eura prosto nije kvalitetan  dvogled za astronomska i druga posmatranja.     Nekako sam u velikoj nedoumici.    Moj dvogled, koji ponavljam po ne znam koji put kosta 2000 din. , prilikom posmatranja dalju po jakom suncu i svetlosti a i nocu NE POKAZUJE NI NAJMANJE NAZNAKE HROMATSKE ABERACIJE, ALI NISTA APSOLUTNO, SLIKA JE "RAVNA" DO SAME IVICE VIDNOG POLJA, BUKVALNO RAVNA BEZ IKAKAVIH KRIVLJENJA VIDNOG POLJA, BEZ IKAKVIH LOSIH FOKUSA SLIKE NA IVICAMA VID. POLJA.   
       Jednostavno , moje pitanje je ocigledno, KAKO JE TO MOGUCE SA DVOGLEDOM KOJI  kosta citaj: 2000 din, ne znam. Ili ja jednostavno nikada i nisam pogledao kroz nesto kvalitetnije i skulje od njega, pa zato i imam ovakvo misljenje. Molim vas pomozite!  :-)

Yagodinac

Prvo, ta Hama ima usko vidno polje (sigurno da nema svih 6.5st na 10x!) tako da ne bi ni trebalo da ima neke vidljive distorzije. Mda, moram da te podsetim da je svrha dvogleda u astronomiji upravo to: široko vidno polje koje teleskop ne može da dostigne. U principu zum okulari (makar i Cajsovi) ne mogu da se mere po kvalitetu sa okularima fiksne ž. daljine.
Drugo, ako je dvogled lepo kolimiran tj ne daje duplu sliku ostaje nam samo da ti čestitamo na pravom izboru jer velika većina jeftinijih dvogleda pati od toga.

E sad, možda gomila nas ovde spada u optičke puritance pa svemu sem Takahašiju nalazimo manu. Priznajem da bilo koji dvogled ispod 50e ne bih kupio bez dobrog testiranja; ali to je moje mišljenje.

Živ bio i ti i tvoja Hama! Ponesi je na Letenku!
;D

r2d2

Odoh u Merkator da vidim taj dvogled . Mada Hama jeste definitivno kineska firma.
Posto sam prilicno neiskusan,  mozete racunati  na   od oka (tivnu)  ocenu.

sale11472

Odlično bitno je da si ti zadovoljan dvogledom i da ga koristiš što više...
Shodno tome slobodno preskoči ostatak mog posta ili ako ga ipak pročitaš zanemari ga na duže vreme ;D

Quote from: Vlada on February 13, 2010, 10:37:21 pm
NE POKAZUJE NI NAJMANJE NAZNAKE HROMATSKE ABERACIJE, ALI NISTA APSOLUTNO, SLIKA JE "RAVNA" DO SAME IVICE VIDNOG POLJA, BUKVALNO RAVNA BEZ IKAKAVIH KRIVLJENJA VIDNOG POLJA, BEZ IKAKVIH LOSIH FOKUSA SLIKE NA IVICAMA VID. POLJA.


Ovo sve navedeno naravno ne stoji.Jednostavno i najskuplji dvogledi pate od tih nedostataka u manjoj (ili većoj) meri. Učemu je onda štos? Jednostavno u oku posmatrača ;) Naime kako ti iskustvo u posmatranju bude raslo tako ćeš uočavati sve više i više nedostatke svog dvogleda, ovo će se naročito iskazati kada budeš imao prilike da pogledaš kroz neki stvarno kvalitatan dvogled...... Ono što se kod početnika dešava je da su fokusirani samo na centralni deo vidnog polja najčešće srednjih 2/3 gde je slika na manje više bilo kom pristojnom dvogledu korektna i jednostavno ne primećuju ivicegde stvari više nisu tako sjajne....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

February 14, 2010, 08:22:20 pm #4 Last Edit: February 14, 2010, 08:55:35 pm by r2d2
Hi hi al sam se zatrcao... Doduse u Merkator sam otisao drugim poslom.

U merkatoru (samom hipermarketu)  prodavac tvrdi da je haminih dvogleda bilo mozda pre sest meseci. (na zalost to i nije dobra informacija za tebe zbog same garancije, mada ne mora nista znaciti)

Kada sam pokusao da dobijem vise informacija o tome napravila se guzva i odustao sam, nisam hteo dalje da gnjavim coveka.

Obisao sam comtrade imaju hama program ali dvoglede ne, niti su ikada imali.

Mamut ima neke malecke pikolo olimpus dvoglede sa nekom jezivom cifretinom od 100 evra, nisam imao zelju ni da pogledam kroz njih.


------------------------------------------------------------------------------

Ovo sam radio u zelji da uporedim tvoje i moje iskustvo sa kineskim mega krsevima od dvogleda, i iskustvima  posle njih (prosvetljujucim).  Dvogled je definitivno super stvar za pocetnike, a bogami i sire.

Pozdrav...


Vlada