• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Promnljive zvezde

Started by cola, December 13, 2009, 04:14:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Mislim da nam fali tema sa promenljivim zvezdama.
Iz tog razloga pokrecem istu. Ovo je oblast u kojoj su amateri veoma znacajni.
Istom prilikom obavestavam za jednu novu u sazvezdju Eridan. Nova je veoma blizu Rigela, prakticno na granici Oriona i Eridana. Trenutno je oko neke 8-8.4 magnitude. Bilo bi je lepo otpratiti, mada nam ovaj sbeg to ne dozvoljava :D. Ocekujemo da semo je videti jos koj dan. Lako je u ocljiva u manjim teleksopima a moze nam posluziti i neki 10X50 dvogled. U koliko je uhvatite, obavezno napisite koji red. U koliko ima nekih ne jasnoca slobodno pitajte!

evo i jedne slika sa http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Nova-Eridani-2009-LB4.jpg
izvor vesti http://www.skyandtelescope.com/resources/proamcollab/astroalert/78087492.html
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Zapazite da je granična magnituda na ovoj slici oko 18 magnitude što je ... ohoho...
Zaista ineteresantno polje za amatere ali to ipak traži i interesantnu opremu. Da bih se makar minimalno bavio time treba mi ozbiljna montaža, hlađena kamera, muke oko kalibracije, softver za analizu, verovatno gomila drugih sitnih drangulija... Ukratko treba da prodam audija za sve to.
Ako krenem sa Powershotom A560 i sadašnjim setupom greška bi bila verovatno jedna magnituda, plafon pola. To onda nije fotometrija, jel da?
Međutim lepim rezultatima se mogu nadati članovi foruma sa SLR aparatima i eq5-6, svejedno koje teleskope da koriste.

cola

Pa mozda mozes da svedes gresku na minimum softverskim resenjima... Ali posotje i promenljive poput Algola koje su vidiljive i golim okokm, uvek imas bar jednu-dve takve izand horizonta tokom noci :D. vezbajuci na njima greska ce ti kasnije biti minimalna. Cak i postoji i fora da radis vizualno, narucis (besplatno) kartu u pdf-u po tvojim prohtevima, jedni ti mozda treba goto za to, da bude lakse. Tu imas ucrtane magnitude okolnih zvezda koje imaju stalan sjaj, tako da mozes i to da probas, ja samo cekam da se razvedri, pa da probam nesto :D
U svakom slucaju ljudi otkrivaju sve i svasta sa najjednostavnijom opremom.
Mozda ti i ne treba goto ako, postavis koordinate na teleskop, po osama. Prebacis ekvatorijski u horizontski i znas gde ti je taj obejkat :D. Ali posle imas frku oko fotkanaj ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Fora je u tome što ako koristim ISO1600 (da bih dosegao 15-15.5mag) odziv nije linearan i procena magnitude je otežana. Ako koristim ISO400 padam na 14mag (i to je optimistički) i to sa stakiranjem.. Praćenje neću da spominjem...
Softverska rešenja podrazumevaju i kalibraciju kamere (koje bre kamere?!) a ako sam odokativno procenjujem na osnovu "kontrolnih" zvezda to je metod iz dvadesetih godina prošlog veka.

Nije problem goto, uvek nađem nešto kad tražim. Algol bih morao da radim sa vrlo kratkim ekspozicijama (zbog njegovog sjaja) a kontrolne zvezde su na drugim krajevima neba, pa onda faktori tipa LP, visina nad horizontom... Prilično velika greška pri merenju.

cola

Proslog veka, iz 1667 godine mozda?
Mislim da bi ti i 13-14, 14 se preporucuje od strane aavso.
Mislio sam vizualno kao provera, da vidis koje su ti sposobnosti procene, koliku gresku imas itd...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: Yagodinac on December 15, 2009, 02:28:01 pm
Zapazite da je granična magnituda na ovoj slici oko 18 magnitude što je ... ohoho...
Zaista ineteresantno polje za amatere ali to ipak traži i interesantnu opremu. Da bih se makar minimalno bavio time treba mi ozbiljna montaža, hlađena kamera, muke oko kalibracije, softver za analizu, verovatno gomila drugih sitnih drangulija... Ukratko treba da prodam audija za sve to.
Ako krenem sa Powershotom A560 i sadašnjim setupom greška bi bila verovatno jedna magnituda, plafon pola. To onda nije fotometrija, jel da?




Mislim da se Krun0 sa Zvjezdarnice bavi upravo time pa možeš da pročešljaš njegove postove tamo ili ga kontaktiraš za razmenu iskustava....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Mozda i Kruno, ali znam da je Greg otkrio mnogo promenljivih zvezda i ekstrasolarnu planetu!
Ni njihova oprema nije profi ali su izvukli maksimum iz nje, to je ono najvaznije. Na prvom SAK-u smo pricali o tome s njim, tako da nije problem da razmenimo iskustva, programe itd!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on December 16, 2009, 02:43:35 pm
Mozda i Kruno, ali znam da je Greg otkrio mnogo promenljivih zvezda i ekstrasolarnu planetu!



Krun0 to radi sa sličnom opremom koju ima Yagodinac pa sam zato njega pomenuo Greg već to radi na nekom potpuno drugom nivou.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ja sam pre mislio na ovaj tip snimanja dotičnoga Krun0-a  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

E da, i u tome je majstor no on je s tom opremom snimio i kvazar 3C273 ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT