• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li bi fukcionisao

Started by boka, June 19, 2016, 04:34:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

boka

 Pozdrav. Mozda cu da pitam glupost. Interesuje me  posto za planetarna osmatranja treba bar f-8 is vise , moje pitanje je kad bih uzeo f-8 newtona i izmedju primarnog ogledala i sekundara a od sekundara otprilike 20ak centimetra  ugradio barlow socivo da produzi fokus teleskopa koliko toliko a stim bi i smanjio velicsinu sekundarnog ogledala (sa tim da bi trebalo obraditi i barlow socivo i sekundar  pa tako bi smanjio recimo obstrukciju sekundarnog ispod 10% ... ovo je neka moja teorija da li bi moglo da funkcionise moj zamisao.... stim da recimo sekundar i marlov bi bili ugradjeni u cevku minimalne debljine i debljine stenke , iznutra bi ofarbao u crnu boju..... unapred se izvinjavam ako sam pitao glupost. Pozdrav  :)

vlaiv

Interesantna ideja, al mislim da ne bi puno postigao, naprotiv, barlow bi morao biti siri jer je konus svetlosti u tom delu siri - pa bi sam barlow predstavljao dodatnu sekundarnu obstrukciju (i vecu od samog sekundara da bi odgovarao samom sekundaru). Nije problem staviti manji sekundar - jedino sto se gubi jeste sirina osvetljenog polja, ali ako se radi planetarni teleskop - koristice se okulari sa malom fokalnom duzinom a samim tim i malim field stop-om, pa veliko osvetljeno polje nije ni potrebno. Znaci ne mora se ugradjivati barlow - moze se samo staviti manji sekundar - teleskop u tom slucaju nece dati dobru sliku na malim povecanjima - bice vidljiv vinjeting, ali ce zato na planetarnim povecanjima svakako dobro raditi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

slicne ideje su i meni padale na pamet
ziza primarnog ogledala newtonian-parabolicnog teleskopa je fiksna

barlow mozes staviti na okular pa ces za planete i svetle objekte moci iskoristiti performanse te opreme

katadioptrici su namenjeni za planete jer za manji tubus ostvaruju vece zize i veci f...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

sale11472

Quote from: boka on June 19, 2016, 04:34:55 pm
posto za planetarna osmatranja treba bar f-8 is vise ,


Zašto misliš da ti treba f-8 i više ???

Quote from: kruska on June 19, 2016, 06:16:35 pm
katadioptrici su namenjeni za planete jer za manji tubus ostvaruju vece zize i veci f...

Samo delimično tačno pošto se i cat-ovi koriste i to viš enego uspešno i za snimanje a bogami i posmatranje DSO.

Priča je malko komplikovanija od "... zaplanete f8 ili veći, za DSO f5 ili manji, za snimanje ......" pošto za posmatranje(snimanje) koristimo još ponešto uz optičku cev teleskopa.

Zar iko misli da će 70/900 refraktor, a to je prilično iznad tog famoznog f8 (uz to nema nikakvu centralnu opstrukciju), dati bolju sliku npr Jupitera od nekog njutna 150/750 što je f5 uz popriličnu centralnu opstrukciju, neće čak ni kad se pomenuti 150/750 "nasvira" na preko 600x uvećanja ;D I tu sad dolazimo do izvorišta priče o F8 za planete (CAT za planete itd) a to je povećanje. Dakle za detalje na planetama obično želimo što veće povećanje a njega je znatno lakše postići na teleskopima sa većom žižnom daljinom, prostije rečeno metar ipo šišne daljine će dati veće uvećanje od 750mm.  E sad tih metar i po žiže je mnooooogo lakše transportovati u vidu 150 f10 teleskopa nego pomoću neke grdosije od 300-400 mm a pošto su planete prilično svetli objekti onda i tih 150mm (ili 200) skupljaju dovoljno fotona za upotrebljivu sliku itd itd itd i dolazimo do ovih čuvenih izjava koje svi ponavljaju kao papagaji

Quote from: boka on June 19, 2016, 04:34:55 pm
...  posto za planetarna osmatranja treba bar f-8 is vise , ....


Znači za kraj nije dovoljno misliti samo o cevi teleskopa već je potrebno posmatrati ceo sistem inače možeš da se razočaraš 400 f4 grdosijom i plesl okularima ili da raspeš pare na Nagler Ethos i slične dragulje (i po kvalitetu a i po ceni  ;) ) uz f8+ teleskop ... radi i jedno i drugo ali je i jedno i drugo promašena investicija ;D

Da ne pominjem da ti mogu pasti na pamet razne skalamerije poput one iz originalnog posta ali za ime svega svetu je dovoljna jedna Bird-Jhones konstrukcija  :D :D :D :D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

VaskoGM

Quote from: sale11472 on June 21, 2016, 02:38:03 am
... ili da raspeš pare na Nagler Ethos i slične dragulje (i po kvalitetu a i po ceni  ;) ) uz f8+ teleskop ... radi i jedno i drugo ali je i jedno i drugo promašena investicija ;D ...

Zbog cega bi bila promasena investicija f/8+ i neki TV zelembać?  ???
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

boka

Pozdrav :) hmm interesantne poruke. Ne smatram sebe za naucnika ni za opticara mada volim optiku. U srbiji pored par amatera astronoma koji hiljade i hiljade evre trose na sve bolju opremu pored njih 95% pokusava da od polovnog izvuce najbolje ili sam da napravi nesto ..... ili da pokusa za svoje potrebe da smisli da li bi to funkcionisalo :)  ja bi voleo jedan sw espirit150 ali necu imati gde da zivim :(  mada ionako nemam..... ja sam gledao kroz home made teleskop 200/1600 sa binoviverom i 5mm planetary okullarima i uvideo de trositi silne pare za apo refraktore ludost. Mozda za fotografisanje.  A po prirodi pripadam medju onih koji vole da naprave umesto da kupe:)  nije neka para 700 evrica ali probacu da izvucem maximum od tih para. Ja sam na ovom forumo nekad pazario celestron 150/750 za350 eu i dobsona 305/1500 za 600 eu ali na zalost primoran sam bio da ih prodam. Imam dve stvari na umu ili homemade teleskop od 200-250 mm ili neki maksutow od 150-180mm ra . Ovde na forumu nema bas toliko stvari za prodaju mozda mi se posreci :)  ali ima opcija i u madjarskoj da se kupi na astro bazaru.

vlaiv

@boka

Ako te interesuje da za relativno male pare napravis sebi planetarnu masinu, imam ja jednu ideju koju bi mozda mogao da uzmes u obzir.

U pitanju je ahromatski refraktor.

I to ahromatski refraktor velikog precnika. Opste je poznato da ahromatski refraktori nisu dobri zbog hromatske aberacije, al postoji jedan slucaj kada je ahromatski refraktor mozda i bolji od apo-a
(tako bar tvrde ljudi koji se bave razdvajanjem bliskih dvojnih zvezda).

Ako se drzis pravila da F/ratio ahromatskog refraktora mora biti 5 puta veci od precnika objektiva u inchima, onda ces dobiti teleskop sa vrlo malo ili gotovo nimalo hromatske aberacije. Naravno imaces i objektiv bez centralne obstrukcije. I sad recimo refraktor od 6" moze biti jako interesantna planetarna masina ako je objektiv dobar. Jedini problem koji se javlja u ovom slucaju je to sto ti treba F/30 objektiv, odnosno teleskop od 4.5m :D Ali, nije sve tako crno - postoji nesto sto se zove preklopljeni refraktor - Folded refractor, za koji ti pored objektiva trebaju i dva ravna ogledala (nesto poput sekundara za newton). Evo interesantnih linkova koji mogu biti od znacaja za istrazivanje ove teme:

Evo jednog sajta gde se sa vremena na vreme pojavljuju jako povoljni opticki delovi za atm (izmedju ostalog tu sam vidjao objektive datih karakteristika u celiji):
http://www.surplusshed.com/

Zatim ovako nesto (ima da se naruce dubleti 5, 6 i vise incha - cena naravno raste, al sa trazenim F/ratio - F/12, F/15,  F/18, F/20, F/25, F/30) - jedino sto je sajt praistorijski pa ne znam jel rade jos uvek
http://www.dgoptical.com/objective.htm

5" i 6" imaju odgovarajuce F/ratio (F/25 i F/30) i nisu preskupi (nisu ni preterano jeftini, al nisu ni preterano skupi ako su cene relevantne)

Zatim moze da se nadje i ovako nesto (cena malo jaca)
http://www.edmundoptics.com/optics/optical-lenses/achromatic-lenses/large-precision-achromatic-lenses/70163/

I naravno evo kako to moze da se spakuje (recimo 5" F/20-25 bi bio dugacak oko metar i nesto)
http://davetrott.com/telescope-projects/folded-refractor/

Evo i naravno popularne tabele vezano za hromatsku aberaciju i odnos precnika i F/odnosa:



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

ah @ sale11472

  gde si sale. sve sto si rekao je 99.99 posto tacno.
samo da te pozdravim.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Ja bre mislim da ste svi vi u pravu  ;D
U suštini ne postoji univerzalni teleskop, pa ni univerzalni planetarni teleskop. Postoji samo cifra do koje si spreman da ideš i to je to - ali to ne znači da ne treba da proćaskamo na tu temu, jelte...

U odnosu na tvoje pvobitno pitanje ja mislim da je korigovanje barlowom unutar optičkog puta newtona nepotrebno i štetno, kolimaciju ćeš učiniti veoma teškom a nećeš dobiti u suštini ništa što bi bila beneficija takvog sistema. Drugo i ko zna da li bi taj barlow kao takav mogao da se upotrebi, treba kasnije postići fokus sa tim. Jeste, promeniće se dimenzija sekundarnog što je i cilj, ali to je već u suštini nebitno jer reflektori velike žiže tipa f8 ionako imaju malu sekundarnu opstrukciju. Kad je već tako onda barlow staviš u fokuser kao i svi mi, i uživaš  :D

sale11472

June 28, 2016, 08:33:26 pm #9 Last Edit: June 28, 2016, 08:38:34 pm by sale11472
Quote from: VaskoGM on June 21, 2016, 12:16:04 pm
Quote from: sale11472 on June 21, 2016, 02:38:03 am
... ili da raspeš pare na Nagler Ethos i slične dragulje (i po kvalitetu a i po ceni  ;) ) uz f8+ teleskop ... radi i jedno i drugo ali je i jedno i drugo promašena investicija ;D ...

Zbog cega bi bila promasena investicija f/8+ i neki TV zelembać?  ???


Pa zato što ti na f/8+ i ne treba neki džigi bau okular. F/8 i sporiji teleskopi su toliko malo zahtevni spram okulara da stvarno nema neke preke potrebe razbacivati se parama, naravno ko ima i može slobodno ;D

Naravno pričamo o konstrukcijama okulara a ne o kvalitetu, pravi TV i neke druge okulare  ;D ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D