• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna pomoc oko neidentifikovanog okulara...

Started by EvilMax, September 09, 2013, 09:37:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

EvilMax

Nabavio sam jedan , da tako kazem, amaterski teleskop...Medjutim, dobio sam ga bez okulara...E sada, mene interesuje da li postoji neka mogucnost da ja osposobim taj teleskop, to jest da nabavim drugi okular....Nazalost na njemu nema nikakvih oznaka, moguce da su prethodni vlasnici poskidali nalepnice...U svakom slucaju lici na ovaj teleskop...
http://www.comtradeshop.com/assets/img/products/large/image4ecce7f4eaf68.jpg
Sta mi je za ciniti...Unapred zahvaljujem...Pozdrav...

orion310591

Izmeri koliko mm ti je na fokuseru, tamo gde se stavlja okular... da vidimo dal ti treba 2" inca ili 1.25" inca okular...

a onda izmeri i koliki ti je precnik teleskopa i duzina teleskopa.. da utvrdimo i koji je teleskop...

Yagodinac

"Rupa" u koju staje okular, tj prečnik fokusera može da bude 2 inča ili 1.25, ali je mnogo verovatnije 0.965 inča tj oko 24.3mm. Pre više od pola veka su Sile Osovine (Japanci i Nemci - Zeiss) pravile najbolje ortoskopske okulare upravo u 0.965 standardu, a pošto je to i za mikroskope standard - eto zašto je većina starih amaterskih teleskopa bila upravo sa tim okularima.
Danas su Kinezi, naravno nikako vođeni kvalitetom već niskom cenom proizvodnje, usvojili najmanji od svih standarda pa njihovi tzv trash teleskopi svi odreda imaju taj standard.

U slučaju da ti je teleskop 1.25" onda blagosloven bio, ima mnogo odličnih okulara da se nađe u tim dimenzijama. Pogledaj na sajtu Teleskop Centra a možeš i iz inostranstva da naručuješ ako imaš familiju tamo (ili bar na carini ;D).
Ako je fokuser 0.965" onda samo sa Ebay-a, Surplusshed-a i tako dalje. Ima prejeftinih ali i skupih ortoa.

EvilMax

Iskreno, nisam skoro ni ocekivao da ce mi neko i odgovoriti...:-) Hvala Vam...
Nego, otvor za okular iznosi oko 31mm (1.25 inca), debljina teleskopa (telo, cev) je oko 60mm, duzina 600mm (od centra okulara do sociva na kraju teleskopa), kad se skroz razvuce teleskop dobija se jos 125mm...Uhh, znaci ima leka...:-) Mene je oduvek interesovala astronomija, ali nikada se nisam nesto extra posebno upustao u proucavanja...E sada sam nabavio i ovo chudo, pa mogu malo da se obrazujem i u tome pravcu.....

sale11472

Pa ako ti je fokuser 1.25 inča onda si rešio navjeći problem takvih teleskopa.
Za ostalo pogledaj ovu temu a osebno link u ovoj poruci
Što se okulara tiče ja bih izabrao neke jeftinije plesl varijante jedan ili dva od ovih neam smisla nešto preterano ulagati u taj teleskop a i najjeftiniji okulari će raditi posao.

Inače sa tako malim teleskopom ne možeš da vidiš nešto posebno ali možeš da uživaš u Mesecu i da vidiš Saturnove prstenove a to je valjda dovoljno posebno ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

darko76

KAd sve to lepo proucis onda ovde http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/plossl-okulari mozes odabrati nesto od najeftinijih okulara. Cena kvalitet zadovoljavajuci. Ima masinica da progleda:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

EvilMax

Wooow....Pa ima tu poprilicno materijala, brzo cu ja to procitati, ali to ipak treba i svariti... :D Javljam se kad svarim sav materijal, ili pak ako zaglavim negde... ;)

mravic

Ajde ti meni daj adresu da ti pošaljem jedan mikroskopski koji je malo manjeg prečnika ali odličan pa napraviš neki adapter privremeno. Možda napravim ja adapter danas ako stignem.
Gratis, platiš samo poštarinu.
Nije onog tipa: okular gratis, poštarina 1500.  ;D ;D
Samo 150-200din post ekspres.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

orion310591

Ako ti je teleskop 60/600, onda to znaci da ti je neko maksimalno moguce uvelicanje 120x, a pored 600mm to je 10mm okular + barlow x2

600mm podeljeno sa 10mm okular ti je 60x uvecanje, x2 sa barlow ti je 120x i tu si na granici...
ako imas 6mm okular to ti je 100x uvecanje bez barlowa... i tako izracunaj pa vidi sta ces da kupis...

EvilMax

Postovani, poslao sam adresu na PP i nemogu da nadjem prave reci kojima bih se zahvalio na tome okularu... :) Smislicemo vec nesto... ;) Mozda i nije nesto, ali kao sto rekoste, za pocetak je i vise nego dovoljno, da pocnem da kapiram kako sve to funkcionise i zaplivam u te vode...Inace, oduvek sam pokusavao da naucim nesto o tim socivima, staklima, ziznim daljinama i ostalim pojmovima i proracunima...Stvarno me iznenadila ova mala racunica sa duzinom teleskopa i okularom... :o Jos da se skontam sa tim "Barlov"-om i njegovim rodjacima i bice jos bolje... ;D Hvala jos jednom i veliki pozdrav i Panceva svim "opticko-vasionskim" prijateljima... ;)

johnny984

Ulaziš u najlepše moguće vode što se hobija tiče. Bila bi i najlepša profesija, kada bi to kod nas bilo plaćeno kako treba  :). Samo napred i budi uporan, ovde ćeš sigurno dobiti beskrajnu podršku, a i na netu možeš naći odgovore na skoro sva pitanja koja te muče. Uživaj!

P.S. Ako ne nađem teleskop na staro do kraja sledeće nedelje, očekuj od mene još jedan okular, ovaj:



jer ako uzimam teleskop na novo imaću sigurno taj duplo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

EvilMax

Poceo sam polako da kapiram kako sve ove mashinice u stvari funkcionisu...!  :) Fokalna daljina (ziza sociva), uvelicanje, aberacija, literature...Posto imam neka sociva iz koje cega, malko sam se zanimao sa njima...Cak sam i rasklopio drugarev durbin, da bih probao na teleskopu okular... ;D Radilo je i video sam reljef meseca, divota...:D Poskidao sam i brdo literature za teleskope i njihovu izradu....Ja se nadam johnny984 da ces kupiti nov teleskop, ipak novo je novo... ;D Izvini mravic, jel ti stigao PP od mene, znam da se nekada i zagube poruke....Hvala ljudi jos jednom i pozdrav...

lajosk

Za početak pogledaj ovaj set okulara > http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/plossl-okulari

Što je manji f broj na okularu imaš veće uvećanje i suprotno što je veći f broj manje uvećanje.
Primer > ako je Fokus / žižna daljina / tvog teleskopa 700 mm/ a to treba negde na njemu da piše / podeliš taj broj 700 sa brojem na okularu i dobićeš uvećanje ( 700/4=175 ) u ovom primeru uvećanje je  175 x .što je mnogo za tvoj teleskop.Pomnoži prečnik objetiva sa 2 i dobićeš maksimalno uvećanje za tvoj teleskop.Pretpostavljam da je prečnik tvog teleskopa 60 mm znači, 60x2=120   maksimalno uvećanje za taj teleskop iznosi 120 X.nemoj da ideš preko ovog uvećanja  pošto ćeš dobiti neupotrebljivu sliku.
Ako negde zapne slobodno nazovi ili pošalji e-mail
Lajoš Kiš telskop Centar

EvilMax

Hvala svima na pomoci, mnogo bre znaci kada si pocetnik u necemu...Ne bih da budem napadan ili da smaram, ali me zivo interesuje sta si uradio za teleskop johnny984...Posto vidim da nije neka preterana umetnost taj teleskop, skinuo sam i par knjizica za "HomeMade" teleskope...No me muci jedno pitanje, gde bre da trazim ta opticka stakla ili sociva za objektive, kako li vec da ih nazovem....?! Ili nalazim stakla za naocare ili sociva za oci...Jel moguce da kod nas nema toga...Ili da trazim velike lupe...Ne pada mi na pamet....A i ja bih sada u roku od par dana da upoznam nauku koja se stotinama godina razvijala...:D To bas lici na mene...:-) Pozdrav...

blackrose

Mene je oduvek interesovala astronomija, ali nikada se nisam nesto extra posebno upustao u proucavanja...E sada sam nabavio i ovo chudo, pa mogu malo da se obrazujem i u tome pravcu.....