• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

To je super za početak.
Što se tiče uvećenje, eh...  :-\ Nije to tako lako za deep sky objekte. Prvo, bez nekakvog vođenja (odnosno korekcije tipa autoguider, prateći teleskop, kako god) nema ni pomisli da slikaš sa 1500-2000mm žižne daljine. Može ali da ti ekspozicije budu po 10-15sec, plus da odbacuješ dobar deo gde praćenje nije dobro. A nijedna montaža se ne bi pohvalila sopstvenom preciznošću bez guidinga na preko 1000mm.
Drugo, i kod guidinga imaš problem fleksija u sistemu koje se često javljaju kad nije sve lepo pričvršćeno. Mnogi prijavljuju da im fleksije prave problem obavezno preko 1500-2000mm (a toliko bi imao tvoj 200/1000 sa teleekstenderom).

Svakako da je za veće žižne daljine preporučljivo koristiti off-axis guiding koji eliminiše fleksije. Koliko znam, sa RC i SC sistemima skoro svi koriste takvo vođenje.
Evo ga:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4101_TS-Coma-Corrector---Off-Axis-Guider-for-Newtonian-Telescopes.html

Druga solucija je mnogo prostija/jeftinija: crop. Sa 18mpx (a toliko ima svaki novi eos) i 1000mm imaš sasvim dovoljno materijala da "isečeš" M57.
Treća solucija je već malo zahtevnija - drizzle. To traži veoma stabilnu atmosferu i precizan rad pa samim tim nije uvek baš sjajnog rezultata; međutim, kad se kockice slože - to je ubistvena metoda. Ja sam to probao, m57 na 1500mm žižne daljine me nije oduševila zbog idiotski nestabilne atmosfere. Imaš ovde:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/05/m57-drizzle.html

Yagodinac

Aj sad malo ja...  ;D
Veliki problem imam sa južnim nebom, tu mi se projektuje LP od Ćuprije, Paraćina i Niša. Sve u istoj liniji. Kad malo sačekam objekat da prođe meridijan (tj ode malo na jugozapad) situacija se poboljša ali i dalje ima dosta LP-a.
U principu sam hteo da se iskupim za ono sečenje M17 na pola; pa sam je pre par nedelja ponovo snimio. Ukupno 50 snimka po 20sec i ISO1600 je ukomponovano. Jedva sam izvukao strukturu magline iz LP-a.
Odakle je i od koga je - dobro je.  ;D


digitalex

Evo moje (pocetnicke) obrade sto smo zajedno snimili ja i rendermaxa
Oprema: SW 200/1000, HEQ5 Pro, Canon EOS 500D, kafa, caj od kantariona i mrak negde u podnozju planine Besnjaja :)
I oprostite nam, ako nesto nije kako treba. Sledeci put, bice bolje ;)

M31


M57


M97


M101

spadej

Sad znam zasto meni ne uspeva astro-fotkanje, nisam imao caj od kantariona!

cenicfilip

Odlicne slike svaka cast:D

kruska

August 22, 2011, 04:33:30 pm #1745 Last Edit: August 22, 2011, 04:39:56 pm by kruska
Odlicne slike rendermaxo i digitalex!
treba otici na plan'nu i poneti 30 kilo opreme ;)

zadnjih par dana isprobavam guiding, bio sam pokvario kolimaciju tako da nisam bio zadovoljan slikama ali videcemo rezultate valjda uskoro.
Hvala bogu slike stizu sa svih strana... lepo vreme

kruska

August 23, 2011, 03:22:47 pm #1746 Last Edit: August 23, 2011, 03:28:43 pm by kruska
kako vec rekoh isprobavao (pokusavao) sam guiding (naravno na cemu nego na m57)
pa evo crop crop m57 na 300 sekundi single image bez darka i fleta!- vide se hotpixeli sto je i ocekivano.
zvezda za pracenje je dosta bezala ali se i vracala pa i rezultat nije maksimalan jer su zvezde malo vukle na stranu na slici

da ne pominjem da je i aperturi teleskopa malo smetao krovni prozor
i eto    

prvo 300 sec izdanje

p.s. eh da off axis guider - OAG orion , ssag, phd guiding

ovo je slika isto od sinoc 49 x 16 sekundi obradjena m57


Yagodinac

Hm, druga izgleda malo bolje... Nije ni čudo kad je ukupna ekspozicija duplo duža.
Bilo kako bilo ne bi bilo loše da probaš malo da izoštriš detalje u i oko magline. Smart sharpen na neku vrednost od 1-2 pixela, 50-80% remove - lens blur, more accurate +. Imam utisak da imaš snimak koji ima potencijala da bude još bolji.

kruska

ukupno 2000 sekundi 20 x 100 sekundi . guiding nije bio neki izletao nakon 200 sekundi
i to je to m101 new one

da je jagodinac obradjivao sliku to bi verovatno izgledalo puno bolje
f/6.3  ziza 1200mm
C8 ....cg5-GT,

kruska

ili ovako

moram bolje useveriti montazu da nema greske prilikom vodjenja a posto je m 101 nisko ovih dana pre zalaska ima svoj uticaj i LP

kruska


double kluster persei 9 x 50 sec  - bolje useverenje
ngc884& ngc869

kruska


malo egzotike  IC1470       (2400sec)40 x 60 sec, najpre nisam znao o cemu se radi ali posle sam je nasao na internetu
IC 1470 je deo SH2-158.  zvezda je klase O7
na nebu je trebala biti i bubble nebula ali je nisam nasao. vise srece sledeci put
ja sam je nazvao red star nebula (za navijace crvene zvezde)

Yagodinac

Ih, malo samo da si okrenuo eosa popreko... Stade skoro ceo double klaster. A da probaš mozaik, ti imaš flattener?
Ovo je fotka sličnog regiona samo što si ti promašio bubble nebulu. Ona je, takoreći, nekoliko vidnih polja dole koliko ja vidim  :)

Da vidimo šta sam radio skoro: 200mm objektiv na f7 i preko 150/750 teleskopa. Upotrebljeno je 10 snimka od po 4min, vođenje i korekcije kroz teleskop ali nije baš perfektno ispalo. Ima malo pomaka...
Ovo je region u Cass oko M52, trebalo bi da se vidi i bubble nebula ali, ovaj... LP kod mene čuda čini. Da sam ovo snimio sa neke planine bilo bi perfektno. Ovako sam jedva uspeo da izvučem neke detalje koje zagađenje nije sakrilo. Naravno - zato što me mrzi da odem od kuće.
Vidi se još par objekata koji su obeleženi. Imajte u vidu da je ova fotka prilično maltretirana u obradi da bi se magline videle, zato je sva ovakva  :-\


kruska

kod mene nebo nije crno nego plavicasto, poluurbana sredina, na jug uopste ne mogu okrenuti telesskop zbog ulicne rasvete
ima bar 15 reflektora tako da ovo smatram pristojnim rezultatom zasad samo ganjam severno nebo
kako se uhvatila ova crvena boja... ne znam
tropske noci se nastavljaju pa ce region u potezu kajsiopeja-cefej mozda biti veceras na programu

sacekacu ja taj hiperstar

digitalex

Quote from: kruska on August 25, 2011, 12:42:19 pm...ima bar 15 reflektora...

A, koliko ima refraktora i katadioptera? :)
Mala šala, ne zamerite