• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jesu ili nisu?

Started by Danijel, September 04, 2011, 01:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Au, nisam znao da smo mi Srbi lansirali Apollo... Nekako sam mislio da su to učinili, da prostite, Amerikanci.
Vidim da bejah u opakoj zabludi, što je ljudski; tačnije - srpski.

Bez omalovažavanja autora (za koga nikad nisam čuo, a kamoli za njegovu upućenost u astronautiku) i bez omalovažavanja zvaničnog crkvenog časopisa, ali izgleda i da je Nil Armstrong bio pravoslavni Srbin, sudeći po ovom tekstu.

Eto zašto su Rusi izgubili primat u svemiru. Imali su nas za protivnike.

Milan Nikolic

   Nije važno ništa od toga, osim da su Srbi, tj. ljudi srpskog porekla koji su pobegli za vreme komunizma u Ameriku, učestvovali u misiji Apolo. Nije bilo dovoljno samo da astronauti obave misije Apola, već je bio potreban i ogroman broj konstruktora, itsl.

  Reč je o tome da su i naši ljudi koji su u prošlom veku odbegli u Ameriku učestvovali u misiji Apolo. O tome svedoči taj članak. Ja o tome nisam znao dok to nisam pročitao. To su ozbiljni ljudi koji su radili na projektu Apolo a ne neki šarlatani.

Milan Nikolic

   Ako ni njima ne veruju naši ljudi, onda stvarno nema šanse da im se to dokaže bilo kako. U tome je poenta.

Laci

Quote from: NShappy on October 11, 2011, 01:49:17 pm
Da, ponekad me čudno gledaju, a ako su spremni za razgovor, spomenem onu priču o bitki na Kosovu i sletenju na Mesec.

Može li malo pojašnjenje :)?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sasa

Na programu Apolo radilo je 400 000 ljudi. Naravno da je među njima bilo i nešto Srba, ali pretpostavljam i hiljade Indijaca, zatim isto toliko Kineza, pa Japanaca itd. itd.

Yagodinac

Ma ja ne dovodim u pitanje da su gospoda inženjeri srpskog porekla zaista radili na projektu - poenta je da mi je smešan tekst na sajtu zvaničnog crkvenog glasila.
Osoba koja je to napisala se u temu članka odnosno problematiku astronautike manje razume nego ja u sadržaj Otkrovenja Jovanovog.

Onako usput, naši ljudi su učestvovali i u proizvodnji Fau 1 i 2 raketa.
Kao ratni zarobljenici.


Sasa

A ja ovo nisam odgovorio tebi :). Pominjem to jer mi je degutantna ta naša plitka preokupiranost nama samim.

Yagodinac

Quote from: Sasa on October 12, 2011, 12:47:08 am
A ja ovo nisam odgovorio tebi :). Pominjem to jer mi je degutantna ta naša plitka preokupiranost nama samim.


Znam i slažem se; trebalo je citirati kome sam odgovorio... Naravno, potpuno dobronamerno jer su neke teme i meni postale degutantne.

Quote from: Milan Nikolic on October 11, 2011, 11:25:10 pm
  Ako ni njima ne veruju naši ljudi, onda stvarno nema šanse da im se to dokaže bilo kako. U tome je poenta.

Sekula

Što bi rekao Niče čovek nekako mora da ode na onu drugu stranu dobra i zla da bi napredovao. Ta njegova rečenica je nekako utkana svakako u najveći ljudski poduhvat kao što je osvajanje svemira. Konkretno, da nije bilo nemačkih ratnih napora i osmišljavanja najnovijeg oružja u vidu Von Braunove rakete V2 (Fau 2) ne bi bilo ni potonjeg mirnodopskog astronautičkog programa obe tadašnje supersile, pa samim tim ni odlaska ljudi na Mesec.

Što se tiče učešća Srba u američkom svemirskom programu sećam se da je svojevremeno našu gimaziju posetio nekadšnji njen djak i naš sugradjanin koji je lično bio jedan od vodja tima u američkom šatl programu koji je radio na razvoju i postavljanju teflonskih ploča kojim su se smanjivale visoke temperature povratka na Zemlju uzrokovane trenjem atmosfere.

Pored interesantne njegove najave kako je američki kosmički program zaslužan i za masovnu upotrebu teflonskih tiganja, uz neizbežnu šalu, na isti način je naglasio da svega toga ne bi bilo da ne postoje ogromni timovi koji su bili primer najmoćnije sinhronizacije u ono vreme. I jako dobro se sećam njegovog naglaska da tu internacionalni predznak nije imao nikakvog posebnog smisla jer se radilo za potrebe američke vlade uz neizbežan radni ugovor koji ste morali da imate U NASA-i. Kako god, pitanje prestiža i pre njega sam izazov je bio nešto što je bilo mnogo bitnije nego li boja kože i etnička pripadnost u njenim timovima. Zadatak jeste bio donešen od strane tadašnjih političara, ali je bez obzira na to bio mnogo više shvaćen kao civilizacijski imperativ od strane sviju pre svega na samom individualnom nivou.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Laci

October 12, 2011, 01:55:22 am #84 Last Edit: October 12, 2011, 02:00:47 am by Laci
Više puta sam bio u polemici oko odlaska ljudi na Mesec i ništa nije pomoglo onima koji su ga negirali i tvrdili da je sve to falsifikat i prevara: naglasiću, tu ima i onih sa završenim fakultetom. Žalosno ili kako bilo to je jedino što mogu da tvrdim :(

Hvala Saša, našao sam stranicu ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

Quote from: danijel on September 04, 2011, 01:13:22 pm
Ova anketa će služiti za potrebe jednoga projekta. Molim vas odgovorite na jednostavno pitanje, onako iskreno, ionako se ne nigdje ne može vidjeti tko je dao kakav odgovor.

Anketa će trajati 45 dana i u tom vremenu možete davati svoje glasove :)


Evo, došlo je i vrijeme da najavim što će se to događati u vezi ove teme (i ankete) koje sam postavio.

Pitanje i dalje glasi: Jesmo li bili na Mjesecu? ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Milan Nikolic

Quote from: Sasa on October 12, 2011, 12:47:08 am
Pominjem to jer mi je degutantna ta naša plitka preokupiranost nama samim.


  To je ono što sam i ja hteo da kažem. Nemojte zato pogrešno da me razumete.
  Fora je u tome što kod nas velika većina pati od ,,teorija zavera'', pa jedan feljton kao ovaj što sam postavio mogao bi da ih razuveri. Ali ni to ne pomaže.

NShappy

Quote from: Laci on October 11, 2011, 11:29:39 pm
Quote from: NShappy on October 11, 2011, 01:49:17 pm
Da, ponekad me čudno gledaju, a ako su spremni za razgovor, spomenem onu priču o bitki na Kosovu i sletenju na Mesec.

Može li malo pojašnjenje :)?


http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/Na_Mesecu/Boj_na_Kosovu.htm

To spominjem ljudima u kontekstu priče da je dešavanje nekog događaja potpuno odvojeno od toga da li neko u njega veruje ili ne. Neki veruju da bi glasanjem mogli doći do zaključka da li je sletanja na Mesec bilo ili nije.

Voyager

Covek moze i na B92 komentarima da procita i nesto pametno  ;D

Recimo ovaj link i upotrebljiv engleski prevod istog sa ruskog (za one koji ne razumeju ruski, naravno)

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/numbers/271/03.shtml

http://www.bautforum.com/archive/index.php/t-20447.html


Laci

October 12, 2011, 09:31:43 pm #89 Last Edit: October 12, 2011, 09:40:17 pm by Laci
Quote from: NShappy on October 12, 2011, 04:20:13 pm
Quote from: Laci on October 11, 2011, 11:29:39 pm
Quote from: NShappy on October 11, 2011, 01:49:17 pm
Da, ponekad me čudno gledaju, a ako su spremni za razgovor, spomenem onu priču o bitki na Kosovu i sletenju na Mesec.

Može li malo pojašnjenje?


http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/Na_Mesecu/Boj_na_Kosovu.htm

To spominjem ljudima u kontekstu priče da je dešavanje nekog događaja potpuno odvojeno od toga da li neko u njega veruje ili ne. Neki veruju da bi glasanjem mogli doći do zaključka da li je sletanja na Mesec bilo ili nije.



Hvala za link i pojašnjenje.

Potpuno se slažem i ta relativizacija događaja se radi svakodnevno od strane različitih interesnih grupa radi postizanja nekog cilja. Tako na kraju ispada da, recimo, holokausta u II svetskom ratu nije ni bilo ili da čovek nikada nije ni kročio na Mesec. Sve je stvar konsenzusa. Žalosno je ali ovaj trend je u usponu u mnogim oblastima ljudskog delovanja.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70