• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter "gubi" oko?

Started by Kizza, May 24, 2008, 09:52:15 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Prema navodima NASE nesto "cudno" se desava u (na) cuvenom Jupiterovom "Crvenom oku"!U njegovoj blizini prvo su zabelezeni "vruci'' vetrovi a sada su zabelezene i ogromne promene i u samom izgledu sto se i vidi na prilozenoj fotki.
Svoje misljenje jos uvek necu reci jer dok ne stignu najnovije analize o Suncevom ponasanju ne bi trebalo praviti teorije. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Već dugo vremena se Jupiter ponaša "čudno" što se tiče njegovih radio karakteristika, bar po onome što sam mogao primetiti snimajući. Tonovi L i S zračenja nisu isti kao pre.
Dakle njegovo "oko" izgleda jeste tesno povezano sa interakcijom Jo i zračenja u kratko-talasnom opsegu...

Kizza

Da li ili šta bi mogli da zaključimo (ili predpostavimo) od ovakve vrste poremećaja?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Jupiter i Jo rade u interakciji. Vulkani na mesecu izbijaju jako mnogo energije, a magnetno polje Jupitera (za koje je delom izgleda zaslužno baš oko), zrači visoku frekvenciju, koja se nalazi na dobrom delu kratkih talasa (od 10MHz do 40MHz). Naravno, ova zračenja nisu prisutna uvek, jer to da li ćemo ih čuti, zavisi od ugla Jupitera i Jo u određenom trenutku.

Izgleda da se iz nekog razloga taj čudni "tornado" na Jupiteru smiruje... ili bar menja ponašanje. Razlog je negde na planeti. Na žalost, malo znamo o njenoj "meteorologiji".

Ali ako oko nastavi da nestaje, i mesec će promeniti kretanje, jer su ove stvari izgleda tesno povezane.

Svakako, promene će moći da se prate i radio i optičkim teleskopima. Za sada, ja bih predložio da se radi skeniranje radio teleskopima, jer je evidentno da će se frekvencije zračenja pomeriti; pitanje je - da li ka višljim (što bi bilo dobro po nas), ili nižim (lošije za snimanje) frekvencijama.
Svaki put kada se promene frekventnog raspona zabeleže, to je znak da nastaju promene na Jupiterovim olujama. Onim koje ne vidimo dobro optički, ali se vide sjajno na spektralnim analizatorima.

Pitam se, može li se sa Jupitera snimati oluja sa Zemlje? Sasvim sigurno da bi mogla...

Kizza

Svaka ti čast na objašnjenju!Zanima me da li se promene prate od dolaska Casinija ili ranije?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Nisam siguran zaista. I sam sam početnik u svemu ovome.

Koliko mogu primetiti snimanjem koje sam lično radio, mora biti da je sve to primećeno mnogo ranije, jer se optički nije videlo. Ali radio prijem je sigurno beležio promene. Negde na samoj planeti, nastupale su promene koje su se osetile radiom, ali samo oko nije menjalo svoj oblik, jer je ono što od njega vidimo, poslednje što se vidi, u odnosu na čitav proces tornada, koji ko zna kako izgleda ispod.
Tako da verujem da se za promene zna od ranije, ali dok nisu bile uhvaćene optički i ljudi nisu počeli postavljati pitanja, nisu ni oni rekli ništa konkretno. A možda niko nije ni zapazio promene u radio zračenju... može biti, nisam siguran.

Neko je pitao kako se može razlikovati jupiterovo zračenje na radiju od svog ostalog: u osnovi radio astronomije je mogućnost da se pronađe redosled u haosu. To je sve.

Ono što je meni kod Jupitera fascinantno: zamisli samo, kolika je to energija, kada jedan toliko ogroman tornado opstaje toliko dugo vremena i što čini dobar deo radijacije koja se izrači u okolni prostor... neverovatno! Zato sam i pomislio može li se snimiti zemlja sa jupitera (hipotetički naravno). Jer naša elektrostatika, mora da se ponaša slično u koliziji sa magnetnim poljem zemlje.
Eto, skoro je, tokom oluje pre nedelju dana, nastao mali tornado u Mađarskoj (funel efekat). Video se njegov deo u Vojvodini. I na radiju je ostavio toliko zračenja, da se jedva čuo ostatak elektrostatike (nisam ni znao da su ti zvuci tornado, dok nisam video snimke i povezao ih sa snimanjima). Vredi porediti ove naše meteorološke nevolje sa Jupiterovim. Jedini način da saznamo nešto više za sada. Naravno, ono gore je toliko različito, da o tome ne vredi ni govoriti, ali... to je najbolje što možemo.

U svakom slučaju, videćemo kako će se stvari dalje odvijati što se tiče Jupitera.

Kizza

Sad si me zaintersovao za vezu "oka" i Joa.Da li imas neku adresu  gde bi mogao da se detaljnije informisem?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Misliš na internet adresu? Nemam na žalost. Verujem da postoji dosta toga na internetu u vezi s tim.
Ja obično radim snimanje, pa onda pratim softver (planetarijum), da vidim kako je Jupiter okrenut, te izvodim zaključke na osnovu svih parametara...

Joza

Sto se tice adresa mozda je za pocetak dobro da krenes od:

http://www.radiosky.com/
http://radiojove.gsfc.nasa.gov/

Tu ima objasnjenja o radio emisiji Jupitera, kao i projekti i saveti za amatera.

Koliko se secam ne spominje se veza sa pegom, ali cinjenica je da je Io odgovaran za radioemisiju ali i da postoje neke oblasti na Jupiteru koje su takodje aktivne i uticu na radio emisiju sa Jupitera.


Predpostavljam da Nele zna za 'Radio-Jupiter Pro' program koji daje prognozu za radio oluje na Jupiteru, i da ga koristi.

I jos par pitanja za Neleta.

Da li prati i Sunce u radio oblasti?
Jer koliko znam i tu ima 'bljeskova' mada je sada Sunce na minimumu aktivnosti i sigurno tiho i u radio oblasti.

Da li je 'slusao' i u VLF oblasti?
U ovoj oblasti se mogu 'cuti' oluje i razni zanimlji signali vezani za zemlju i njeno magnetno polje.
Pa tako i sumovi kada cestice suncevog vetra udju u zemljino magnetno polje.


Inace ja sam nameravao da malo zadjem i u te astronomske vode, ali nista nisam prakticno radio na tu temu.

Nele

Jeste, na internetu ima puno resursa o tome. Ja ih ne beležim, pa ih i ne znam.
Inače je Jupiter, kao i Sunce, jako lep i lak izvor za pratiti klasičnim radio tehnikama. Naravno, treba imati dosta vremena i pažljivo "osmatrati", jer ne čuje se uvek koliko bismo želeli.

Dobro si rekao postoje oblasti na Jupiteru koje su jače ili slabije što se tiče radio izvora. Odnosno, bez Jo, on ne bi odašiljao ništa korisno. A fluktuira sa svojom površinom kao radio izvorom, tj. različite aktivnosti na planeti, menjaju i magnetno polje planete, koje opet, na različite načine i različitim intenzitetom zrači visoku frekvenciju. Ovo se dešava inače, na još dosta planeta, ali su najčešće frekvencije jako nepovoljne. Ako su niske, onda ih naša atmosfera odbija. Ako su jako visoke, onda to znači da ćemo teško amaterski uspeti da napravimo aparaturu koja ih može detektovati, jer to znači da su veoma slabi. Zato se odabira frekvencija koja je najmirnija. Ona poznata, na 20,1MHz je ostavljena kao slobodna za rad radio astronomije na kratkim talasima.

Radio Jupiter Pro je jako koristan program, jer daje predikcije u vezi već ustaljene aktivnosti jupitera, kao i program Radio Sky, koji daje savršenu mapu radio neba i samim time znamo gde smo usmerili antenu i šta je ono što čujemo.

Sunce je nezaobilazan deo praćenja. Solarna aktivnost se jako lako beleži. I istina je da je sunce trenutno veoma slabo što se ove aktivnosti tiče. Pre neki dan sam imao izbijanja na dijagramima, ali dosta slaba. No, bilo je lepo slušati ga, kao i uvek. Tokom dana, treba izbegavati slušanje Jupitera, kao i ostalih radio izvora, jer sunce jako ometa ove aktivnosti. Obično je najbolje noću, kada je sa druge strane.
Takođe i mesec može smetati. Naročito pun mesec, koji odašilja njaveći broj zračenja sunca. Moje poslednje istraživanje na ovu temu je bilo zašto većina ljudi slabo spava kada je pun mesec. Pa se pokazalo, da odbijanjem zračenja sunca, naš organizam shata noć kao aktivnu, iako tako ne bi trebalo biti. Naime, kako je sve u kosmosu vibratorne prirode, pa tako i naš mozak, interakcije koje sunce preko atmosfere čini na naš organizam, jednostavno nam "govore" da je tokom noći "vreme da se nešto radi" umesto spava. Naravno, kada bismo podržali ovo proučavanje sa snimanjem EEG medicinskih aparata, mnogo bi bolji uvid stekli o tome kakva je i kog nivoa, veza između interplanetarnih i intergalaktičkih radio strujanja, sa našim ponašanjem.
Verujem, da kao što je sistem naših planeta zaista jako jedinstven u kosmosu, isto tako to može biti i frekventno ponašanje naše okoline, koja je jedan od osnovnih činilaca onoga što jesmo i u obliku u kom jesmo.

VLF oblast je bila prva koju sam pratio i pratim je još uvek. Ovde sam koristio i koristim dosta prijemnika ručne izrade, kao i modifikovanih, klasičnh prijemnika, koje "guram" u niže opsege.
A slušanje je predivno. Imam već dosta snimaka, čak iz urbanih mesta. Naročito iznenadne jonosferske aktivnosti, koja pruža (neposredno), dosta podataka o aktivnosti sunca, a koja se ne vidi na ostalim frevencijama.
Oluje se redovno slušaju i prate, odavde do na drugi kraj zemlje, bez problema. Vidi se sve što se njihove karakteristike tiče, čak i neke stvari koje su me u poslednje vreme potpuno iznenadile.
O ovome će biti reči nadam se ubuduće.

Što se tiče bavljenja ovim, zaista nije naročito teško. Naravno, uz prave uslove. Jer ko je u gradu, čak i u malo urbanijoj sredini, ne može očekivati lepe snimke. Jer veštački radio izvori ometaju naše prijemnike.
Ali je veoma interesantno, novo i uzbudljivo. Oprema može biti veoma skupa, ali se može i napraviti za relativno malo novca. Početak bavljenja ovim jesu veoma niske frekvencije, a zatim sve više i više, kako se naše tehnike kao amatera poboljšavanju, kao i razumevanje osnova.
Tako da, ako odlučiš da se upustiš u to, potrebno je da odrediš neke parametre i ono što te interesuje, pa da kreneš u slušanje.

sale11472

Quote from: Nele on May 28, 2008, 10:32:58 am

..... kao što je sistem naših planeta zaista jako jedinstven u kosmosu.....


Nisam siguran da bih ovakvu tvrdnju mogao ovako čvrsto da iznesem, mislim da isuviše malo znamo o drugim sistemima planeta da bismo mogli da budemo sigurni u jedinstvenost našeg (naravno ako izuzmemo da je naš jedinstven time što MI obitavamo u njemu ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nele

Slabo poznavanje drugih sistema nam i omogućava da iznosimo takve tvrdnje :)
Iako je neverovatno slaba mogućnost da smo mi jedina šansa životu da se raširi po vasioni, za naš specifičan slučaj, ovo su zaista idealni uslovi za život. Uzimajući u obzir da i sasvim male promene u zračenju okoline mogu dovesti do drastičnih promena u našim životima, možemo reći, da je za ovakav život kakav poznajemo, ovo zaista jako specifična sredina, sa veoma usklađenim uslovima. Kao primer: malo bliže suncu i spržili bismo se... malo dalje i smrzli bismo se. Govorim grubo, ali u osnovi, mi se nalazimo u idealnim uslovima. O tome je reč. Oni postoje za neke druge živote na drugim mestima, ali ni izbliza ne moraju biti vakvi kakav je ovaj...

Kizza

Nestrpljivo ocekujem kada ce se ova tri Jupiterova "oka" sjediniti!Ko jos nije procitao tekst g.Marina Tumpića neka to uradi!
Pitam se da li prerane aktivnosti na nasem Suncu prave temperaturne razlike i na ostalim planetama?Bilo bi zanimljivo to proveriti i na Marsu!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Da, u pravu si, biće interesantno.
A temperaturne promene bi se mogle pratiti na mikrotalasnom opsegu... nadam se da ćemo biti u mogućnosti da vidimo takvu mapu neba, jer će biti jako zanimljiva.