• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teorija struna

Started by Predrag, October 27, 2010, 11:27:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Ovo je do sada najinteresantnija prezentacija teorije superstruna koja daje mnogo bolju sliku o tome nego sto sam do sada imao prilike da slisam ali... Nesto meni tu ipak smrdi :P Imam osecaj da se eksperimentalni dokaz nece bas odvijati po planu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Pa da. Zeznuto je da se eksperimentalno proveri bilo šta iz ove teorije.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

To sto je zeznuto je nevezano za moj skepticizam. To je jos dodatna otezavajuca okolnost ali meni se nesto ne svidja citava ta zamisao od pocetka... Rasprava o necemu sto mozemo samo matematicki da opisemo, ne mozemo da vizualizujemo a ni eksperimentalno da dokazemo je za mene nesto vise kao metafizika :P
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Sačekajmo rezultate iz CERN a   :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

QuoteRasprava o necemu sto mozemo samo matematicki da opisemo, ne mozemo da vizualizujemo a ni eksperimentalno da dokazemo je za mene nesto vise kao metafizika


Pa kažem, zeznuto je, ali ako sad nije moguće...biće! U pravu je Kiza, sačekajmo rezultate.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Quote from: CyberianIce on October 27, 2010, 02:44:52 pm
...Rasprava o necemu sto mozemo samo matematicki da opisemo, ne mozemo da vizualizujemo a ni eksperimentalno da dokazemo je za mene nesto vise kao metafizika :P


Nisi jedini, lista podjednako uvaženih protivnika ove teroije je možda i duža od liste uveženih pristalica ... ima tu i podosta Nobelovaca sa obe strane...
Ma teška papazjanija koju bi samo eksperiment razrešio a upravo je to najvećio problem Struna, kako eksperimentalno proveriti te hipoteze....

Quote from: Kizza on October 27, 2010, 03:26:35 pm
Sačekajmo rezultate iz CERN a   :)


Kizzo, načekaćeš se i to debelo
LHC nije ni blizu energetskog nivoa koji bi omogućio da se proveri ova teorija (procenje potrebne energije za pojavu string harmonika idu i do 1014 puta veće od one kojaje na raspolaganju u CERN-u) hipotetičari Struna obično svoj predlog eksperimenta počinju sa "Kada bismo imali akcelerator veličine Mlečnog puta..." (mada sam ja svojevremeno čui o neto kao  "Uzmemo dva svemira pa ih sudarimo u akceleratoru...." )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kruska

sama teorija je zanimljiva, ali pitanje koliko dokaziva.
Kad amerikanac nesto pocne objasnjavati a pritom koristi banalne opise i nosi rolku deluje mi tipicno za osobu zaduzenu za "baronisanje" svetske zajednice.
Koliko znam LHC (slican njemu) postoji u USA a rezultati njegovog rada(i kvarenja) nisu mi poznati.
Bila je prica da su amerikanci ucestvovali u izgradnji vec pomenutog Swiss LHC(sa sve kvarovima) nabavkom dela opreme.
Cela prica je zanimljiva tako da sam ja zakljucio da intuicija, subjektivan dozivljaj realnosti i neke druge para- aktivnosti uticu na objasnjenje nekih pojava u akceleratoru ali mogu reci da mi je bilo zabavno slusajuci coveka.
P.S. kad vidim amera u rolci odmah pomislim da baca prasinu u oci.

kruska

skinuo sam njegovu knjigu, ima na torentu pa cu je procitam , oko 3 Mb, 189 strana.

Predrag

Knjiga je odlična. Kad se pročita ova teorija dobija smisao.
Malo je zahtevnija, ali i da je hteo više da uprosti ovu teoriju, jednostavno nije mogao.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

morea

Brajan Grin je fenomenalan, Elegantni kosmos se popeo na prvo mesto moje to buy liste knjiga. Jeste, jos uvek je nisam procitao, i da, sramota me je zbog toga.
E sad jel moze neko da mi odgovori na neka pitanja u vezi M teorije, cisto da mi utoli radoznalost dok ne kupim knjigu (malo je skuplja pa ce mi trebati malo vremena da skupim novac).
Elem, prema M-teoriji mi zivimo u 11 dimenzionom svemiru - to su tri prostorne dimenzije, koje svakodnevno dozivljavamo, jedna vremenska, i sedam malih uvijenih prostornih dimenzija. I dalje, svekolika materija je sacinjena od membrana koje se nalaze u tim malim dimenzijama. E sad, ako sam dobro razumeo, i nas univerzum se ,u stvari, nalazi u jednoj "narasloj" membrani, koja pociva u nekim visim dimenzijama. Moje pitanje je koje su te vise dimenzije? Jel su to neke od ovih sedam, koje su, isto kao i ova membrana, "narasle" do ogromnih dimenzija, ili je posredi nesto drugo?

Drugo pitanje je - Prema teoriji, veliki prasak je nastao kada se membrana, u kojoj pociva nas univerzum, sudarila sa drugom membranom.  Teoreticari smatraju da su se ti sudari desavali vise puta i da ce se desavati u buducnosti. Moje pitanje je, dali se pri tom sudaru, u nasoj membrani, pored naseg univerzuma, stvori jos jedan potpuno nov univrzum, ili se ovaj nas, da tako kazem, restartuje?

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

Pa kad studiras i ne radis nigde, a roditelji ti daju taman tolko da imas za te studije, 1500 din je prilicna svota

sale11472

Pročita li link ???
tamo piše 990 ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

U pravu si, na heliksovom sajtu stoji 1440, a za narucivanje 1090, ali ja izgleda ne citam recenice do kraja..
Al opet i za to ce trebati koja nedelja, pa ako bi neko u medjuvremenu mogo da baci neki odgovor, i olaksa mi muke, bilo bi lepo

Edit:
Sad sam video da je preko AM-a popust, jos bolje