• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pionir povukao rucnu

Started by vanillasky, March 31, 2005, 12:04:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vanillasky

 Launched from "Cape Kennedy" almost within a month of one another in 1972, Pioneer 10 and 11 are still up there though no longer kicking. But well before last phone home (in 2003 and 1995 respectively), the notes each pair played had changed pitch unexpectedly - they were slowly losing speed. Could the Pioneering Pair have been feeling a bit in the "dark" (as in "dark matter" or "dark energy")? Were they having a "Solar Quadrupole" moment? Could n-dimensional "branes" be behind it? Or has "back-gravity" from behind the Sun played a role? Before things get too exotic, maybe there's a simpler explanation.

Sich

 poznata je ta anomalija vec odavno, ima toga negde i ovde na forumu

nista, vanilla ajd otidi tamo pa javi ko to sabotira
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Uhhh Sorry Sich posto ti anomaliju odavno znas mogao si je i spreciti
Ina kazi nesto !!!!

Sich

 E da sam se rodio pre nego sto su lansirali Pionire, mozda sam i mogao, a ovako su me ostavili bez ikakve sanse :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Da, videh ovo...ali takodje sam cuo da ce bataliti pinire i vojadzere, tj. nece da trose vise novac na njihovo pracenje...uostalom otvorio sam i topic ovde o tome cini mi se, ali naravno to niko nije primetio:).

Sich

 I to valjda vec od cetiri letelice, jedna ili dve ne rade, tj nema komunikacije, a sa ostalom flotom se cuju svakih par meseci ili kako vec
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 oba pionira (pionir 10 i 11) su van funkcije, oba voyagera (voyager 1 i 2) rade normalno..no ljudska je glupost bezmjerno velika;

www.astronomija.co.rs/istorija/letovi/voyager/kraj/voyager.htm

sto se tice aktualnih info o tim i drugim letjelicama;

www.heavens-above.com

odnosno konkretan link;

www.heavens-above.com/solar-escape.asp?Session=kebgceeepmgiflonjjofpbmg

(mozda ovaj konkretan nece raditi..)

m

Vidulini Observatory

Inica

 Ma o cemu vi to...?
Aaaaa... O pionirima... Pa covece, cemu frka? Evo imam ja ovde dava, po citav da se bijemo i svadjamo, i desava se naravno da se prekinu komunikacije izmedju nas... Al bez brige!!! Uvijek se to ponovo uspostavi... E sad, ako govorimo o drugima,, eh tu ti nisam nesto sad raspolozena za pricu...

Ma lazu oni iz Nase... Nikad im cova ne moze vjerovati... Ma sta ja tu pricam... naravno da ste gledali film "Konacni horizont"...(Jack Nicolson, Morpheius:))